Commandiet Kas, ADVERTENTIEN. VAN ÏÏOUWENINGE EN VISSER, 100 VISITEKAARTJES Snelpersdrukkerij van H. LAKENMAN te ZIERIKZEE, inwendiig bestuur besproken. De voorzitter bedankte daarop in eenige woorden voor de eer en het vertrouwen hem bewezen en sloot de vergadering met den uitroep: Volapük lifomös(leve volapuk.) Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd Blankenberghe vastgesteld. Om 8 ure vereenigden de leden zich aan een vrienden maal en bleven nog lang in vreugde en eensgezindheid bijeen. Duitsohland. De Duitsche expeditie tot ontzet van Emin-pacha is thans georganiseerd. Het bevel is opgedragen aan dr. Carl Peters, wien luitenant Wissmann is toege voegd. Peters zal dus langs anderen weg ondernemen, wat Stanley, naar het schijnt, niet heeft kunnen vol brengen. De Hann. Cour. is met de keuze ingenomen. »Dr. Peters", zegt zij, »is bekend door de energie, waarmede hij het Duitsch-Afrikaansche gebied heeft verworven en de stichting van stations en plantages heeft begonnenhij zal er dus zeker voor zorgen, dat de zaak der expeditie, een doorloopende reeks handels stations tot aan het meer Victoria Nyanda op te richten, behoorlijk en op de voordeeligste wijze voor de Duitsche kolonie zal worden uitgevoerd". De Voss. Zeilung daarentegen gelooft, dat juist het commando van den heer Peters over deze Soedan-expeditie, die op particuliere kosten wordt ondernomen, er toe zal bijdragen om de te hoog gespannen verwachting te temperen. De ervaring met den heer Peters opgedaan is met zulke verwachtingen geheel in strijd, hetzij men denkt aan de wijze waarop indertijd dr. Peters het Oost-Afrikaansch gebied heeft verworven, hetzij aan zijne houding tegenover den sultan van Zanzibar, die zijn terugroeping noodzakelijk maakte. Het schijnt wel, als of het ontzet van Emin pacha slechts een voorwendsel is om het noodige geld voor een onder neming der Oost-Afrikaansche Compagnie bijeen te krijgen. De Duitsche Vereeniging voor de belangen van openbare gezondheid heeft eene rijkswet noodzakelijk verklaard ter bevordering van den aanleg van gezonde woningen, inzonderheid voor de werkende klasse. De bedoelde wet zal moeten strekken ter wijziging, aanvulling of afschaffing van velerlei zeer uiteenloopende bouwverordeningen. Zij zal in alle geval moeten voor schrijven een minimum van eischen, die bij bouw of verbouwing in het belang der gezondheid kunnen worden gesteld. Zij zal het bewonen van blijkbaar ongezonde woningen moeten verbieden en aan de plaatselijke overheden de noodige bevoegdheid moeten verleenen, niet slechts om de uitvoering van het verbod te verzekeren, maar ook om toezicht uit te oefenen op de inachtneming vari zekere bepalingen bij het gebruik der lokaliteiten. Inzonderheid moet zij de noodige voor schriften bevatten om een voor de gezondheid nadeelige overbevolking van huurwoningen te beletten. In een rapport, te Weenen ontvangen over den loop der zaken te Berlijn, wordt medegedeeld, dat men zich daar ernstig ongerust maakt over de handelingen van Keizer Wilhelmwanneer deze voortgaat zich geheel aan het leger te wijden, zooals tot heden, kan het niet anders, of de burgerlijke zaken moeten daar onder lijden. De Keizer vangt aan des morgens te vier ure met de behandeling der militaire aangelegenheden, is het schriftelijk beheer afgeloopen, dan begeeft hij zich ter inspectie naar de een of andere kazerne en woont vervolgens een manoeuvre of oefening bij. Langer dan twee uren per dag heeft hij zich nog nimmer met burgerlijke zaken beziggehouden en van dezen tijd wordt een groot deel in beslag genomen met het teekenen van stukken, die zijn handteekening ver- eischen. Nu reeds is het aantal verzoekschriften om gratie, die hij zelf moet doorlezen, tot over de honderd gestegenvele dringende aangelegenheden wachten op afdoening. Zelfs de bewonderaars van den jongen Keizer maken zich ongerust, daar men vreest, dat dit spelen met soldaten (Soldatenspielerie) den Keizer een ernstige ziekte zal berokkenen. ZwitserlancL De Russische sociaal-democratie maakt zich gereed de plaats in te nemen van de nihilistische partij, die geen teeken van leven meer geeft, ten minste in Zwitserland niet. De voornaamste Russische sociaal democraten geven thans te Genève de Social-democrat uit, die eens in de maand verschijnt. Zij verklaren zich tegen het terrorisme en hebben de Duitsche sociaal-democraten tot voorbeeld genomen. Eng; elan d. Majoor Barttelot, wiens dood werd bericht, was eerst 29 jaren oud. Hij had in Afghanistan en in Egypte meegevochten. Hij was in Juni met 3 blanken en 540 inboorlingen van Yambuga bij de Arurwhimi, over welken post Stanley hem het commando had toevertrouwd, opgetrokken om Stanley te zoeken. Het was op den 19 Juli, dat Barttelot werd gedood doo- geweerschoten van de Arabische dragers uit Mamyema, die Tippoo Tib voor hem had geworven. Na het misr drijf gingen de Arabieren naar Stanley-Falls terug. Jameson, die bij de voorhoede was, keerde toen insge lijks daarheen terug. De Pall Mali ziet in de afwezig heid van Tippoo Tib een bewijs van zijn verraad, want Tippoo moest te Stanley Falls zijn, waar hij gouverneur is. Blijkbaar vluchtte hij naar Nyangoue, om aan de straf te ontkomen. Gemeiig'd Buitenlandscli Nieuws. In den laatsten tijd gaan groote verzendingen Mei bloemen .van Berlijn naar Londen en Parijs. In één spoorwegwaggon laadt men 30 korven, in elke korf 300 bossen Meibloemen en in ieder bos zitten 100 stelen met bloemen; zoodat één spoorwagen 900,000 Meibloemen vervoert. Kloek gedrag. In de Victoria-street te Londen werd een hollend paard door een politie-agent bij den teugel gegrepende agent werd omstreeks 30 meters voortgesleept, maar wist het dier toch tot staan te brengen. Zonder kwetsuren kwam hij er natuurlijk niet af. De Russische Stoomscheepvaart- en Ilandelsvereeniging heeft een extra boot in de vaart, die geheel en al voor het transporteeren van petroleum is ingericht. Het schip draagt den naam van Licht" en heeft eene lengte van 286 voet, eene breedte van 36 ya voet en bij volle lading een diepgang van ongeveer 18 voet. Zijne machines vertegenwoordigen een vermogen van 1100 paardekrachten. Op het voordek bevinden zich de ruimten voor de manschappen en de officieren, dan volgen de pompapparatenin het midden staan 16 petroleumbakken, in twee rijen opgesteld, die ieder 540,000 gallons petroleum kunnen bevatten. Langs de bakken is een gang gemaakt, terwijl ook onder dezelfde vergaarbakken eenige ruimte is gelaten. Elk oogenblik kan dus een onderzoek naar de dichtheid derzelven worden gedaan. Alle bakken staan door buizen in gemeenschap; daardoor geschieden de vulling en de ontlading. Om het verzamelen van gas te voor komen, zijn in de gangen 16 ventilators aangebracht, waarvan de helft frissche lucht inlaat, de andere helft gas uitlaat. In het achtergedeelte van het schip zijn twee ruimen, die 200 ton steenkolen kunnen bergen. Achter die steenkolenhokken liggen de machinekamers en de ketels. Aan de pompen zijn controleerwerktuigen aangebracht, die elk oogenblik den stand van de petroleum in eiken bak aanwijzen. Het schip heeft 375,000 roebel gekost of f 450,000. De groothertogin van Baden heeft het plan opgevat, te Baden-Baden een gesticht voor lijdende vrouwen van beschaafden stand te doen verrijzen, en wel in de onmiddellijke nabijheid der aldaar bestaande bad- en kuurinrichtingen. De pastoor Mallet, een dorpsgeestelijke te La Croisille, bij Limoges, die van een tractementje van 500 gulden leven moet, heeft dezer dagen uit Amerika bericht ontvangen, dat een zijner familieleden, die daar onlangs was overleden, hem een erfenisje van 9,000,000 dollars (23Y2 millioen gulden) had nagelaten. Bij de laatste manoeuvres van de Duitsche vloot voor Kiel werd gebruik gemaakt van eene nieuwe uitvinding, die tot nog toe alleen in de Duitsche marine wordt toegepast. Het is een costuum, dat veel heeft van een duikerpak, van gummi vervaardigd en met een dubbele voering. Op de borst bevindt zich een luchtklep, waardoor lucht kan worden geblazen in de ruimte tnsschen het pak en de voering. Om te ver hinderen, dat de zwemmer te veel door de golven wordt heen en weer geslingerd, bevat de ruimte om het bovenlijf de meeste lucht. Om de heupen draagt hij een gordel, die het pak in tweeën verdeelt. Hierdoor voorkomt men, dat er te veel lucht ont snapt, wanneer het costuum aan de beenen eens mocht scheuren. Aan de laarzen, die met het pak een geheel uitmaken, zijn looden zolen gemaakt, om den zwemmer het evenwicht te doen bewaren; tot zijn verdediging dient een lang dolkmes, dat hij aan den gordel draagt. Deze zwemmers dienen om ontplofbare stoffen onder vijandelijke schepen te ontsteken. Voordat de ontploffing komt, zijn zij reeds lang buiten gevaar. Als illustratie van het haastige, gejaagde leven en het azen op winst, waardoor het huiselijk leven in de Vereenigde Staten zoo wordt geschaad, kan de volgende beschrijving dienen, die een handelsman van zijn doen en laten geeft: »'s Morgens ga ik naar het kantoor, wanneer mijne kinderen nog slapen en als ik 's avonds thuis kom, zijn zij reeds naar bed. Ik zie ze dus eigenlijk de geheele week niet en 's Zondags kan ik zelfs den geheelen dag niet aan mijn gezin wijden, ofschoon ik dan wel thuis ben. Geen wonder dus, dat mijne kinderen en ik elkander nog niet kennen. Op een Zondag nu, toen ik thuis was, moest ik mijn jongste wegens onbehoorlijkheid bestraffen. Luid weenend liep hij naar zijne moeder. Op de vraag, wie hem dan toch kwaad had gedaan, antwoordde het kind snikkend: »Die kerel, die altijd 's Zondags in ons huis komt!" Te Parijs overleed dezei dagen een zekere Guillaume L. Zijn neef, die hiervan bericht kreeg, kwam met zijne vrouw in het sterfhuis, om bij het lijk te blijven. Nadat hij zich eenig koud vleesch en een flesch wijn had laten geven, begaven zijne vrouw en de dienstbode zich ter ruste en ook hij sluimerde weldra in. Groot was echter zijne ontsteltenis, toen hij bij zijn ontwaken zag, dat de flesch en het schaaltje ledig waren bevend van schrik, deelde hij dit aan zijne vrouw mede, toen uit de sterfkamer een geroep klonk. De vrouw viel in onmacht en de man vond eerst na lang en angstig aarzelen den moed, om in de kamer te gaan, waar de »doode" zich had opgericht om hem mede te deelen, dat hij uit eene langdurige lethargie was ontwaakt en dat hij de flesch en den schotel geledigd had. Kort daarna zat de herleefde met zijne bloedverwanten aan een welbereiden disch. Het meest zal toch nog wel de dokter zijn verrast, die reeds had verklaard, dat bij zijn patient de dood was ingetreden. De Parijsche bladen melden, dat baron Edmond de Rotschild met den zoogenaamden Express Orient naar Duitschland was vertrokken, doch daar hij geen pas had, aan de Elzasser grenzen werd afgewezen, en alzoo den volgenden dag naar Parijs is teruggekeerd. Dezer dagen overleed te Frankfort eene 80-jarige, gebrekkige vrouw, die haar geheele leven van aalmoezen had geleefd. Na haar dood bleek het, dat zij een vermogen van 300,000 mark bij elkaar gebedeld had, dat nu aan haar blij verraste erfgenamen ten goede komt. KL. erknieuws. Door het Kiescollege der Herv. Gem. te Zierikzee is, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. Romijn, het volgende drietal van predikanten opgemaakt: A. I. Kan te Velp, S. L. van Stein Callenfels te Heerde en H. A. E. Heinecken te Amerongen en daaruit onmiddellijk beroepen ds. A. I. Kan te Velp. THEE-SOORTEN UIT HET MAGAZIJN VAN welke zich zoowel door goede kwaliteit, als lagen prijs bijzonder aanbevelen, zijn: Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijftwee en een half en een Onswaarop het Nummer en de Prijs van af f 0,90 tot f 3,00 per 5 ons zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prijsr-Couranten zijn gratis verkrijgbaar: St. Annaland P. Kuiper. Axel Wed. Joh. Veenhuizen. Brouwershaven Wed. J. W. v. Braband. Hontenisse C. Fassaert. Middelburg Mej. M. L. J. Goethals. Neuzen J. C. van Sprang. Sluis Mej. J. C. A. Mets. Vlissingen Mej. M. M. de Bruge, Lepelstraat, F 64. Zierikzee M. F. de Vos Cz. Zonnemaire Wed. J. Ever wijn. JDe ZierikzeescJae Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden deposito. dagen zicht 3 °/o maand 31/1 1 jaar dato 4 °/0 6 maanden 3% 1 3 3 KOOPT en VERKOOPT EffectenCouponsbuiten- landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 10 tot 2 uur. 60 cent, 80 cent en een gulden, allen in net étui, (letter naar keuze), worden geleverd ter alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3