Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 73. Woensdag 19 September. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAKENMAN. ZIERIKZEE, 18 September 188 8. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen enz. te Zierikzee, de heer N. Schelfhout, thans te Medemblik. Benoemd tot burgemeester van Vlissingen, H. Tutein Nolthenius te Zwolle. Men schrijft aan de N. R. Ct. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft dezer dagen een maatregel aan de directeuren der rijks kweekscholen voor onderwijzers voorgeschreven, die eenige duizenden guldens aan de schatkist besparen, doch ten nadeele van het onderwijs strekken zal. De minister heeft n 1. verordend, dat de kweekelingen aan de rijkskweekscholen, die met goed gevolg het examen van onderwijzer hebben afgelegd, van de kweekscholen moeten worden ontslagen, ten einde hen, zooals het heet, in de gelegenheid te stellen, naar eene vacante betrekking te kunnen dingen. Tot hiertoe waren diekwee- keling-onderwijzers verplicht, gedurende vier maanden (Mei-September) zich practisch in het geven van onderwijs aan de leerschool te bekwamen, en maakte deze oefening een voornaam deel uit van hunne vorming. Door de Regeering is ingediend een wetsontwerp waarbij aan Z. M. den Koning de vaststelling van be palingen' wordt overgelaten, die noodzakelijk zijn om Rijkswaterstaatswerken te beschermen en een veilig en doelmatig gebruik daarvan te verzekeren. Bij het gewijzigd ontwerp tot verzekering der toe gelaten vrijheidsbeneming is ter bescherming der ambtenaren bepaald, dat ze kan geschieden te allen tijde en waar de te vatten persoon zich ook bevindt. Somtijds geven de blikken inmaakbussen aan de groenten enz. een vreemden smaak, die veroorzaakt wordt door de aanraking met het metaal. Om hierin verbetering aan te brengen, heeft men beproefd de bussen inwendig met papierstof te bekleeden en, na gevuld te zijn, met een dergelijk plaatje te bedekken, waarna zij op de gewone manier worden dichtgesoldeerd. In zoodanige bussen bewaarde groenten hebben zich uitmuntend gehouden en bij het gebruik niet den minsten bijsmaak. Leidens ontzet. Voor de bedeeling van «haring en wittebrood" voor de vrouwen en sigaren en bier voor de mannen bij gelegenheid van den 3den October, den dag van Leidens ontzet, hebben zich niet minder dan 5000 personen aangemeld, waarvan 2700 vrouwen en 2300 mannen, tegen 3000 personen in het vorige jaar. De Tijd behandelt de stelling, dat examens geen waarborg voor geschiktheid opleveren, 't Is reeds, zegt zij, een bijna algemeene gewoonte geworden, om voor alle betrekkingen, niet slechts voor die van den staatsdienst, maar ook voor die van het maatschappelijk verkeer, te vorderen, dat de gelukkige, die er mede zal begiftigd worden, een examen met goed gevolg afgelegd heeft. Het ontstaan dezer gewoonte is waar schijnlijk aan een prijzenswaardig streven toe te schrijven. Meer dan ooit is men in onzen tijd van alles wat naar willekeur zweemt afkeerig. Niemand mag een gunst of betrekking bekomen, zonder die waardig to zijn. Voorliefde, bloedverwantschap, of wat dies meer zij, mag de keuze niet bepalen van lien, die een benoeming te doen hebben. Maar de vraag blijft of het verleenen van eene betrekking, alleen volgens den maatstaf van een afgelegd examen, doeltreffend, of het zelfs wel billijk is, en ook nog of dientengevolge de opleiding onzer jongelieden geen verkeerden weg zal inslaan. Dat iemand, die met goed gevolg .examen heeft afgelegd, ook de noodige geschiktheid heeft voor de betrekking, waarvoor hij geëxamineerd is, zal wel niemand volhouden. Ten overvloede wijst de Tijd op ervaringen bij het notariaat en bij het onderwijs, om aan te toonen, dat »voor de meeste betrekkingen iets anders dan wetenschappelijke kennis noodig is, en dat, al wordt deze er ook tot op zekere hoogte toe vereischt, zij niet het meest noodige is." «Niemand zeker zal ontkennen, zegt het blad verder, dat voor menschen, die een eenigszins aanzienlijke betrekking bekleeden, een meer algemeene ontwikkeling tot de eischen destijds behoort. Doch wij gelooven, dat hier overdrijving kan plaats hebben, en werkelijk, door het drijven van het liberalisme, overdrijving plaats heeft. Die algemeene ontwikkeling mag niet te veel gescheiden worden van de bijzondere opleiding, welke iemand voor het vak zijner keuze noodig heeft. Wij zijn zoo geschapen, dat wij ons niet gaarne zware inspanning opleggen voor iets, waarvan wij de waarde voor ons toekomstig bestaan niet inzien. Wat zal dus het gevolg zijn, als men bijv. een jongeling, die notaris of ambtenaar bij het belastingwezen wil worden, noodzaakt, de beste jaren zijns levens door te brengen met studiën, die met het vak zijner keuze in geen onmiddellijk verband staanWij zien het dagelijks voor onze oogen. Eenigen, misschien velen, zullen den moed niet hebben, een zwaren arbeid te trotseeren, die hun vrij nutteloos toeschijnt. Onder de vakken die men moet leeren, komt allicht één voor, waarvoor men geen aanleg heeft. Het gevolg er van is, dat men die studiën niet volbrengt en zoo niet tot zijn bestemming kan komen. Anderen, met meer geest kracht toegerust, zullen studeeren, maar zonder lief hebberij, om door het examen te komen; en is dit eens afgelegd, dan wordt het geleerde als ballast afgeworpen. Wat komt er dan terecht van die algemeene opleiding? «Sommigen, de ongeschiktheid ziende van hen, die eenig gewichtig openbaar ambt bekleeden, dringen er op aan, dat de examens vermenigvuldigd en ver zwaard zullen worden. Zoo wordt bijv. dikwijls de wensch gehoord, dat voor het notarisambt bet bezit van een academischen graad een vereischte zij. Wij zouden het zeer betwijfelen, zegt de Tijd, of men daardoor alléén geschikter notarissen zal aankweeken. Zeker zouden zij van het notarisambt zijn uitgesloten, die op een notariskantoor, onder de leiding van een bekwamen notaris, een uitmuntende opleiding, dewijl zij practisch is, hebben genoten." De smokkelarij van granen wordt sedert eenigen tijd door de graanhandelaars in het noorden van Limburg op ruim zoo groote schaal gedreven als vroeger door de spiritussmokkelaars. Het moet een feit zijn, dat honderden zakken graan uit Limburg over de Duitsche grenzen gaan zonder dat er eenig recht voor betaald wordt. Men vindt daar kooplieden, die er bepaaldelijk grensschuren en bergplaatsen voor hebben ingericht. Het is dan ook een vrij gemakkelijke manier van smokkelen. Het terrein dat men uitkiest is weinig beplant met geboomte, zoodat men op den uitkijk zijnde, spoedig genoeg kan waarschuwen, als de commiezen in aantocht zijn. De heeren wielrijders, die vrijwillig hun diensten hebben verleend bij de fortoefeningen in het Land van Altena, hebben zich uitnemend van hun dikwijls zeer lastige taak gekweten. Onvermoeid waren zij elk uur van den dag en nacht beschikbaar om berichten over te brengen. Wij vernemen, dat de hooge tweewieler nog het best voldaan heeft, vooral op de nachtelijke tochten over de dijken. Elk der heeren had drie vélocipèdes in het hoofdkwartier. Een der Amsterdamsche heeren was er op bedacht geweest, dat hij soms door een tamelijk breed water zou kunnen worden belet aan zijn opdracht te voldoen. Hij had een guttapercha zak bij zich die, opgeblazen, in staat was het rywiel drijvende te houden. Wanneer het nu gebeurde, dat hij voor een breede wetering kwam, zwom hij met zijn drijvend rijwiel over. Den 46en Januari j.l. werd, volgens het jaarverslag van den consul-generaal der Nederlanden te Penang, aldaar een Chinees gearresteerd, komende van China en op weg naar Padang, in wiens bezit 200 nage maakte rijksdaalders en 294 nagemaakte guldens werden gevonden. Waarschijnlijk, zegt de consul- generaal, waren deze valsche muntstukken in een dorp nabij Canton vervaardigd. Woensdagavond werden de pelgrims van de Keve- laarsche processie te Schagen terugverwacht. Er liep een gerucht, dat men dan weer de poppen aan het dansen zou hebben. De pelgrims een vijftiental, meest vrouwen zouden met den laatsten trein terugkomen. Het hoofd der gemeente, te bekwamer tijd daarvan in kennis gesteld, zond een vertrouwd persoon naar Alkmaar, om de terugkeerenden te ver zoeken, dat zij aan het station Noord-Scharwoude zouden afstappen, om te voet verder de reis naar Schagen te doen. Te twee uur ongeveer kwamen de menschen, natuurlijk doodvermoeid, maar gelukkig heelhuids, van hun reis te Schagen aan. Ongeregeld heden zijn na Dinsdag niet meer voorgekomen. Voor landverhuizers naar de Argentijnsche Republiek Volgens bericht van onzen consul te Buenos-Ayres komt het, in verband met de toenemende immigratie van Nederlanders in de Argentijnsche Republiek, in den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat landgenooten aldaar moeielijkheden ondervinden, eenerzijds ten gevolge der omstandigheid, dat zij niet in het bezit zijn van behoorlijke legitimatiepapieren, anderzijds uit hoofde van het feit, dat zij aldaar slechts met verlies te ver wisselen geldswaarden hebben medegebracht. Aan landverhuizers naar Argentina wordt mitsdien aangeraden zich van behoorlijke legitimatie-papieren liefst van een buitenlandsch paspoort evenals van getuigschriften betreffende hun vroeger beroep te voorzien, en geldswaarden mede te nemen in goud, bij voorkeur in Engelsche ponden sterling. Aan Nederlanders, die naar Argentina emigreeren, wordt bovendien nogmaals aanbevolen, zich na aan komst in die republiek, ter verkrijging van inlichtingen onmiddellijk aan het Nederlandsch consulaat te ver voegen. Te Rotterdam zal de 75-jarige gedenkdag van Neerland's onafhankelijkheid in November aanstaande waarschijnlijk feestelijk gevierd worden. Door de rechtbank te Breda is, ter vervulling van de opengevallen betrekking van kantonrechter te Bergen op Zoom, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling; jhr. mr, J. W, C. de Jonge van Ellemeetmr. E. A. E. van der Kemp en mr. H. C. F. Rits, kantonrechters te Schoonhoven, Zevenbergen en Waalwijk. Naar de Wereldburger meldt, heeft de heer Albracht, die tot nog toe commissaris voor de Z. A. Republiek was van de te Pretoria gevestigde leerlooierij, als zoo danig bedankt, en is mr. Ameshoff, vroeger te Utrecht, thans aldaar woonachtig, als zoodanig aangesteld.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1