Z. M. heeft op voordracht van den raad van ministers van 6 Sept. bepaaldDe tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September a.s., des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide kamers de zitting in 's Konings naam te sluiten. Een tienjarig jongetje te Sneek, Jan Iluges, beeft van Z. M. een schrijven ontvangen, waarin hem dank wordt betuigd voor den fraaien vlieger, dien hij het prinsesje op haar verjaardag ten geschenke zond. Het geschenk werd slechts voor ditmaal bij uitzondering aangenomen. Donderdag heeft te Arnhem eene vergadering plaats gehad van den raad van commissarissen der Neder- landsche Heidemaatschappij. Bij acclamatie werd tot voorzitter der maatschappij benoemd de heer C. J. Sickesz. Verder werden gekozentot onder-voorzitter de heer A. J. Blijdenstein, en tot medeleden van het dagelijksch bestuur de heeren G. M. Tutein Nolthenius, F, B. Löhnis en Alph. van Rijckevorsel. Na breedvoerige beraadslaging werd besloten, voor alsnog niet over te gaan tot de benoeming van een directeur, maar voorloopig een ambtenaar der maat schappij aan te stellen, die onder leiding van den heer Tutein Nolthenius, als directeur werkzaam zal zijn. Twee onzer landgenooten zijn onlangs op hunne rijwielen van Keulen, langs den Rijn en door het Schwarzwald, naar Zwitserland gereden. Daar lieten zij zich door geen helling, hoe steil ook, afschrikken, en doorkruisten de Alpen tot het Engadin. Zij namen den terugtocht door de Jura en de Rijkslanden tot Spa, vanwaar de trein hen huiswaarts bracht. De geheele reis duurde, naar het Iibl. bericht, nog geen maand. De onvermoeide rijders legden 70 a 75 mijl per dag af; bij zeer steile hellingen waren zij genoodzaakt naast hun rijwiel te loopen, doch bij het dalen bleven zij, op ééne enkele uitzonde ring na, steeds in den zadel. Den leden van de jury van beoordeeling voor de tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's Gravenhage, die Zaterdag een zeer inspannenden arbeid hadden te verrichten, werd des middags door het uitvoerend comité der tentoonstelling een diner aangeboden in het hotel-Maassen, waartoe ook uit- genoodigd waren de leden der perscommissie. Bijna alle genoodigden zaten aan den feestdisch aan. Ver schillende feestdronken werden uitgebracht. Bijzondere hulde werd gebracht aan den heer Jan van der Keilen voor zijne inrichting van de afdeeling Oude Kunst. Na afloop van den maaltijd vereenigden de genoo digden zich ten huize van dr. L. Mulder, voorzitter van het uitv. comité. Deze soirée werd o.a. bijgewoond door den minister van waterstaat, den oud-minister Heemskerk, vele schilders van naam en de dames juryleden. Strijd tegen de Staatsschool Dr. Bronsveld schrijft in zijn Kroniek van het September-nummer der Stemmen voor Waarheid en Vrede Er zijn geruchten in omloop, dat de regeering weldra eenige takken wil kappen aan den weelderigen boom van ons lager onderwijs. Men zegt, dat het plan bestaat om twee kweek scholen op te heffen. Wij weten niet in hoeverre deze geruchten betrouw baar zijn. Wat er echter ook van waar moge wezen, dit hopen wij, dat de strijd tegen de staatsschool, indien hij wordt aanvaard, gevoerd zal worden met open vizier. Is haar ondergang ten volle besloten, weluu, zij worde geveld door het ridderlijke zwaardzij worde niet doodgedrukt, niet doodgenepen. De regeering zal zich omtrent dit gewichtig punt weldra moeten uitspreken. Zij zal door de partij, die haar op het kussen hielp, niet met rust worden gelaten. De jongste berichten van Het Loo luiden, dat Z. M. de Koning langzaam vooruit gaat, doch de krachten winnen nog niet genoeg, om eenige bijzondere inspanning te gedoogen, weshalve Zr. Ms. lijfarts, die den Koning nog geregeld bezoekt, heeft geadviseerd de zitting der Staten-Generaal niet in persoon te openen. Die plechtigheid zal derhalve ook ditmaal van wege eene Koninklijke commissie geschieden. Een zeereisje tegen wil en dank Per mailtrein van 12 uren kwam Donderdag iemand te Vlissingen aan, die blijkbaar niet gewoon was te reizen. Hij moest te 12.30 per stoomboot naar Breskens over steken. Zeker gehoord hebbende dat de dienst op de Wester-Schelde aanmerkelijk veibeterd is, betrad hij een der groote zeekasteelen, die den dagdienst op Queenboro onderhouden. Midden in zee kwam denman tot de ontdekking dat hij, in plaats van naar het kleine Breskens naar de wereldstad Londen op reis was.' Hij was in het schuitje en moest natuurlijk meevaren. Te Queenboro aangekomen stapte onze moderne Pieter Spa onmiddellijk op de nachtboot over en arriveerde 's morgens weder te Vlissingen, om van daar nu beter de reis naar zijn bestemming aan te nemen. Of de snuggere reiziger zonder verdere avonturen het einddoel van zijn reis bereikte, weten wij niet. Middel tegen Beri-Beri? Een Handelsblad-lezer heeft bij het doorbladeren van een oude reisbeschrijving een merkwaardige mededeeling gevonden over de beri-beri en een middel om die ziekte te bestrijden. Zij komt voor in »Johan Nieuhofs gedenkwaardige Brasiliaense zee- en lantreize" uitge geven: »t' Amsterdam, voor de weduwe van Jacob Van Meurs op de Keizersgracht, 1682". Op bladzijde 75 vindt men in de beschrijving van »het Koninkrijk van Atchin" de volgende woorden: »Op de kruin van den brandenden bergh Balaham is een bron, die zekere vocht uitwerpt, als olie. Men heeft er ook zekere olie of vocht, die uit d'aerde zweet, als peterolie: of uit de rotsen in d'ondergelege rivieren stort. DTndi^nen noemen deze vocht ook Minjah Tannah, dat is. olie van aerde. Deze olie wort bij d'inwoonders in zulke waerde gehouden, dat de koning van Atchin, die op hals-straffe verbiet uit het eilant te voeren dies d'inwoonders dezelve bij nacht en ontijden, aan boort van onze of d'Engelse scheepen, steelswijze, brengen. Deze olie is zwaer van reukhoewel niet zeer walghaghtigh. Zij wort zeer dienstig tegen d'Indiaen- sche lam heit. Beiibery genoemt, gehouden. Want zij helpt, indien de beledigh'de deelen daer mee besmeert worden, de krank'en wonderlijker wijze." Zondagsrust De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft, gevolg gevende aan het door de Regeering uitgesproken verlangen, aan den Minister van Waterstaat voorstellen gedaan omtrent een beperkten treindienst voor personenvervoer op den Zondag. Indien die voor stellen worden goedgekeurd, zal met den beperkten dienst een proef worden genomen gedurende drie maanden, aanvangende 1 December e.k, De directeur heeft gemeend met het doen dezer voorstellen te moeten wachten totdat de Regeering uitdrukkelijk haar wensch daartoe had te kennen gegeven, wijl zij overtuigd was, dat deze maatregel, die op het vasteland tot dusverre geheel onbekend was, niet kan worden doorgevoerd, zonder de belangen van het reizend publiek en wellicht ook die van den post dienst in enkele opzichten .te schaden. Hij is van oordeel dat de beperkte Zondagsregeling zoodanig moet worden bepaald, dat die inderdaad aan het personeel ten goede komt met betrekking tot uitbreiding der Zondagswet. Op dat beginsel berusten dan ook de onderling samenhangende voorstellen aan meer dan 10 percent van het treinpersoneel, hetzij een zeer verlichte dienst van slechts enkelen uren op dien dag wordt verzekerd. Deze uitkomst kan natuurlijk niet zonder zeer ingrijpende maatregelen verkregen worden. De commissie voor het plaatsen van een gedenksteen of monument op het graf van den dichter Hofdijk, bestaat uit de heerenII. Th. Boelen, Justus Van Maurik Jr. en H. De Veer. De ondernemers van de stierengevechten te Spa, die eenige dagen te Scheveningen hebben vertoefd, zijn weder vertrokken, zonder, het officieel weigerend ant woord van Burgemeester en Wethouders op hun verzoek om ook te Scheveningen die »spelen" te mogen houden, af te wachten. In de laatste dagen was ook de zekerheid verkregen, dat van de zijde van de vereeniging voor Dierenbescherming een krachtig protest zou uit gaan tegen 't toestaan dier »spelen". Buitenland. F r a n k r ij k. De schatkist verkeert in bloeiende omstandigheden. De ontvangsten der directe belastingen over de maand Augustus overtreffen de raming met bijna drie millioen francs. In vergelijking met Augustus '1887 beloopt de meerdere ontvangst meer dan 10 millioen francs. Grroot-Brittan j e. De gemeenteraad van Glasgow heeft een incident in behandeling, dat is voorgekomen by het diner der Fransche werklieden-afgevaardigden aangeboden. Dezen hadden geweigerd op de koningin te drinken. De leiders van het congres hebben veiklaard, dat zij niet wisten dat de werklieden communisten waren en dat zij hen, indien ,zij het geweten hadden, niet zouden hebben uitgenoodigd. Lord Charles Beresford heeft Donderdag aan een feestmaal van het Sheffieldsche messenmakersgilde eene toespraak gehouden, waarin hij, gelijk hij, naar men weet, reeds menigmalen gedaan heeft, opnieuw aan drong op eene betere organisatie van het departement van Marine en van de vloot en op vermeerdering van het aantal schepen. Als het geld doelmatig, met oordeel en naar een goed stelsel werd besteed, dan kon er, meende hij, zonder verhooging der begrooting veel aan de vloot verbeterd worden. Lord Beresford herhaalde natuurlijk, deze in het laatst verloopen jaar zoo dikwijls besproken quaestie behandelende, grooten- deels de oude argumenten. Maar hij kon toch nu wijzen op het resultaat van de groote manoeuvres en spiegelgevechten, die de Engelsche vloot dezen zomer gehouden had en waarbij was gebleken, dat de Engelsche vloot niet in staat zou zijn aan eene vloot bijv. zoo groot als de Fransche te beletten met succes een aanval op de Engelsche kust te doen. Gemengd Uuitenlandsch Nieuws. De avonturen van een photograaf. De photograaf Karastojanoff was door prins Ferdinand van Bulgarije per telegraaf naar Sofia ontboden en ging daarheen met zijn benoodigdheden en een leerling. Terwijl hij bezig was in den omtrek der stad proeven te nemen, zag hij zich eensklaps omsingeld door tien gewapende kerels. Deze sloegen hem en zijn leerling een koord om den hals en sleepten hen mede naar de bosschen. De hoofdman der bende, de beruchte Elia Vissiroff, zeide toen tot den photograaf: »Gij wilt ook niets van Russen weten, niet waar? Wij zullen u, als den Coburger goed vervoeren. Hem zal men als u een ko »i'd om den hals slaan." De rooverhoofdman zag nl. den photograaf voor Stambouloff aan. Toen kreeg de photograaf een pak slaag en nam men de gevan genen mede naar een berg, vanwaar de leerling naar Sofia werd gezonden, om een losprijs van 5000 pond te halen, welke echter op Karastojanoff's heilige ver zekering dat hij niet was voor wien men hem aanzag, tot 2000 pond werd verminderd. De gevangene verhaalde later, dat op zekeren dag een troep gendarmen 20 M. voorbij de plaats trok, waar de roovers gelegerd waren; deze plaatsten zich om hem met hunne dolken, onder bedreiging hem te zullen doorsteken, zoo hij een kreet uitte. Volgens hem zijn de roovers zeer vroom, zij doen hun dage- lijksche gebeden, waarbij een hunner als priester voorgaat. Den tienden dag van zijn gevangenschap, werd een krijgsraad gehouden; een der roovers wilde/ dat men hem zou dooden, maar met negen tegen twee stemmen besloot men den photograaf vrij te laten. Toen wilden allen een souvenir van hem hebben de een nam hem dit, de ander dat af, de hoofdman behield zijn gouden horloge voor zich. Hij werd geblinddoekt, naar den omtrek van het klooster de Rilo gebracht en toen aan zijn lot overgelaten. Harriet Beecher Stowe is te Long-Island bij haar kinderen; zij gaat hard achteruit naar lichaam en geest; zij kan geen vast voedsel meer gebruiken, spreekt zelden en alle inspanning van den geest is haar onaangenaam. Toen een bezoeker onlangs met haar sprak over »Uncle Tom's Cabin", zeide zij; »Niet ik, maar God schreef hetik deed alleen wat Hij gebood." Mevrouw Harriet Beecher Stowe, de schrijfster van »Uncle Tom's Cabin", lijdt aan hersen-ontsteking en verkeert in hopeloozen toestand. Zij werd den 14en Juni 1812 geboren en is dus ruim 76'jaren oud. In de Vereenigde Staten worden jaarlijks 40 sigaren per inwoner gerookt, of in 't geheel het enorme getal van 2,283,376,852 sigaren. De koudste stad der aarde is Werchogansk op 67 V2 gr. Noorderbreedte en 134 gr. Oosterlengte, in Oost- Siberië. In Januari is de gemiddelde temperatuur 53 gr. Celsius, in Februari 46,6 gr., in Maart 34,7 gr., in April 15,8 gr., in Mei 0,1 gr., in Juni -|- 9,6 gr., in Juli -f- 13,8 gr., en daarna is de daling weer sterk, want in Augustus is de gemiddelde warmtegraad 6,4 gr., in September '1,6 gr., in November 40,1 gr., in December 50 gr. De impressario Ferrari bood den Italiaanschen tenor Tamagno het ronde sommetje van 750000 francs aan, voor eene kunstreis van zes maanden door Amerika. De bescheiden zanger heeft echter dit voorstel niet aangenomenhij wil een millioen hebben, lijkverbranding is in Frankrijk nog niet bij de wet goedgekeurd. Lijken die verbrand moeten worden, worden dus naar Italië gebracht. De Itaiiaansche douaniers trekken hiervan partij en heffen van de lijken een hoog invoerrecht. De British Medical- Journal verhaalt het post-mortem-avontuur van eene zekere Morin, die onlangs te Parijs overleed. Deze Waren in spanni deze nieu van het mondig stukken ductie. Oi niet ande van- den met geno$ gevolgd wij 's Ma Welnu voerd verdient den kalm hem ont weinig het spel Wij gast, die volhield kennen, kan: het Het zo; bespreken niet nah die van 1 Jeanne Moge dagen Duivelam In da zal druk algemeen te zien. Spanje, Oostenri Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland Oostenr Italië, Amerilc

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2