dekken en op een matig warme plaats leggen. Aan zuiver en frisch drinken mag het hem niet ontbreken. Is de koorts nogal hevig dan moet men hem tweemaal 's daags een poeder geven, bestaande uit 1 grein zoete kwik, 5 grein salpeter, waarbij men later nog een grein vingerhoedkruid doen kan. Opbeuring van den landbouw Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft aan den Minister van Waterstaat enz. weder een verzoekschrift gezonden om maatregelen te vragen tot «opbeuring van den kwijnenden land bouw". Het hoofdbestuur blijft van raeening, dat beschermende rechten onmisbaar zijn, maar in afwachting daarvan dringt het aan op practische maatregelen, waarvoor het ten vorigen jare reeds verzocht heeft "1 Va a 2 ton op de Staatsbegrooting uit te trekken. Het wenscht dat het rijk, door middel van rijks- subsidiën aan elke provincie, zal medewerken: a. tot verbetering en veredeling van den veestapel, schapen en varkens er onder begrepen b. tot verbetering en veredeling van het paardenras; tot ontwikkeling van den landbouw, vooral door aanschouwelijk onderwijs als demonstratie van te houden voordrachten over landbouw, veeteelt enz. Het hoofdbestuur vraagt nu, dat in 1889 f 40-a 15,0.00 te 2ijner beschikking worden gesteld om die onder toezicht der Regeering voor dié doeleinden te besteden. Beri-beri Wij zien ons verplicht de minder aangename tijding te plubliceeren dat, en zelfs officieel, over geheel Banka de beri-beri epidemisch woedt. Op last der regeering is dr, Eijkman, directeurvan het bacterio logisch loboratorium te Weltevreden met den korporaal van den geneeskundigen dienst Franz als assistent naar Muntok, vertrokken ten einde de noodige onder zoekingen te doen en rapport uit te brengen. De expeditie zal circa zes weken duren. Java-Bode. Naar aanleiding van haar artikel over de benoeming van den heer Sol tot lid der Algemeene Rekenkamer van Indië, wordt de aandacht van de Tijd gevestigd op art. 51 der wet tot beheer en verantwoording van Nederi.-Indië, van 7 Mei 1864 Staatsblad no 35). Dit artikel luidt: «De voorzitter en leden der Algemeene Rekenkamer in Nederlandsch-Indië worden door Ons benoemd en ontslagen. »De gouverneur-generaal zendt door tusschenkomst van den minister van koloniën voor elke opengevallen plaats een door den raad van Nederl.-Indië opgemaakte en met redenen omkleede aanbeveling van drie per sonen aan Ons in. «Wanneer tegelijkertijd meer dan één vacature bij de Algemeene Rekenkamer in Nederl.-Indië ontstaat, kan, behoudens onze bekrachtiging, in de tweede of verdere vacature door den gouverneur-generaal worden voorzien uit een aanbeveling van drie personen, opge maakt door den raad van Ned.-Indië." Het geheel ongewone, abnormale der benoeming van den heer Sol wordt, zooals aan iedereen duidelijk zal zijn, door dit artikel nog meer in het licht gesteld. De residentie-briefschrijver van het Z. D. deelt omtrent de veel besproken bekendmaking der benoeming van rar. Pijnacker Hordijk tot gouverneur-generaal, speciaal in verband tot de opwekking tot het doen van gebeden voor den nieuwen Opperlandvoogd, mede, dat de andere ministers, evenals de secretaris-generaal en de chef van *t kabinet bij koloniën, met de woorden van mr. Keuchenius eerst kennis maakten, toen zij des avonds de Staats-Courant ontvingen. De hèrhaaldelyk voorgekomen onzekerheid en moei lijkheden bij het keuren van vee door de gouvernements keurmeesters, ingevolge het koninklijk besluit van 27 Mei 4871 Staatsblad no. 42), gewijzigd bij koninklijk besluit van 18 Maart 1878 (Staatsblad no. 20), heeft den minister van binnenlandsche zaken aanleiding gegeven tot het opmaken van een ontwerp-instructïe voor die keurmeesters, waarover onlangs het gevoelen van de commissarissen des konings en de districts veeartsen is gevraagd. Men meldt uit Amsterdam dat aldaar drie raadsleden hun ontslag genomen hebben en wel de heeren: Metelerkamp, Dijkeis en Van Wensen. Heden vei leed te 'sGravenhage de heer mr. G. Belinfante, jurist van groote talonten en journalist van groote bekwaamheden. Belinfante wist vele en zwaarwichtige werkzaam heden in zijn persoon te vereenigen en 't was deze zware arbeid die dit kostbaar leven ten grave sleepte. Z. M. de Koning heeft, met ingang van 4 October a.s., aan mr. E. H. 's Jacob, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. De Staats-Courant No. 208 bevat den tekst der internationale overeenkomst tot afschaffing der premiën bij uitvoer van suiker te Londen, den 30 Augustus door de gevolmachtigden van Nederland, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, België, Spanje, Groot-Brittannië en Ierland, Italië en Rusland onderteekend. De mode speelt in de bouquetten-wereld een groote rol of liever zij beheerscht haar; gelukkig laat de natuur zich niet zoo sterk door haar de wet voor schrijven als dat plaats vindt bij onze kleeding, waar kleur, vorm en stof wordt voorgeschreven. Alleen de vorm van een bouquet wordt door de mode bepaald en ten deele ook de keus der bloemen. Aan de kleur en den vorm der bloem kan zij echter niets afdoen en ook de rangschikking is aan den maker overgelaten. Ieder kent het voorschrift dat een bruidsbouquet wit moet zijn, doch men weet niet dat er strijd ge voerd wordt over de vraag of er nog groen of geen groen in mag voorkomen. Vraagt men aan een man van smaak, mag men een bouquet samenstellen zonder groen, zonder bladeren, dan zal hij daarop antwoorden, dat groen onafscheidelijk van bloemen te denken is en dat naast de witte bloemen der bruidsbouquet een goed gekozen groen blad aangebracht moet worden. En toch wordt een bruidsbouquet somwijlen zonder groen gemaakt, of durft de bloemist er slechts steels- gewijze eenige varentakjes in voegen. Een bouquet is te klein voor een goed uitgevoerde teekening. Beter leenen zich daartoe de mozaïkvakken van afgesneden bloemen, die men somwijlen op ten toonstellingen aantreft, maar waarin men dan niet de bloem moet trachten weêr te vinden, doch alleen de kleurverbindingen en de zuiverheid der lijnen te beoor- deelen heeft. De bloemen zijn hier geheel hulpmiddel geworden en daarmede is dit mozaïk vak van afgesneden bloemen niet meer te rekenen tot den tuinbouw, maar als een onderdeel der decoratiekunst, welke met andere voorwerpen als bloemen, bijv. met steenen van dezelfde kleur hetzelfde effect kan bekomen. De mode wil dat de tegenwoordige bouquetten eenigszins plat gevormd zijn, in tegenstelling van de vroegere hooge bouquetten. Dit nu is slechts een quaestie van vorm en doet weinig af aan de wijze van samenvoegen. Zoowel een hooge als een platte bouquet kan los zijn, dat is: de bloemen kunnen geheel vrij van elkaar tusschen groen gebonden zijn. Er is niets leelijker dan een bouquet, waarvan de bloemen stijf tegen elkaar liggen en door de drukking die er ontstaat haar afgeronden vorm verliezen. Ook behooren de bloemen niet allen juist in een vlak te liggen, doch mogen gedeeltelijk boven de oppervlakte uitsteken, iets wat niet altijd in 't oog gehouden wordt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Sarah Bernhardt zal op 8, 10 en 15 October in Den Haag optieden, alé Fédora, Théodora en Tosca. Een Franschman, kapitein Banaré, heeft een toestel uitgevonden, dat hij «hydrophoon" noemt en dat dienen moet om aanvaringen van schepen op zee te voorkomen. Het is een soort van onderzeesche telephoon, die de zee zelve gebruikt om waarschuwende geluiden voort te planten. Zoo kan men op verscheidene mijlen afstand het luiden van een bel, de omwentelingen van een schroef in het water enz., zeer duidelijk waarnemen en dus bijtijds een aanvaring voorkomen. De Fransche academie van wetenschappen houdt zich bezig met een onderzoek van de nieuwe uitvinding. Men schrijft uit Engeland: The Heroines of Haarlem is de titel van een boek, dezer dagen door Harriet E. Burch bij het Godsdienstig Tractaatgenootschap te Londen uitgegeven. In de voor rede zegt de schrijfster o. m.: »In dit verhaal, dat niet alleen op feiten gebaseerd is, maar in al zijne bijzonderheden uit feiten bestaat, kunnen de EngeJsche jonge dames zien wat het lot der dochters van Enge land in de dagen van Elisabeth geweest zou zyn, als geen helden als Howard, Drake en Trobister de Spaansche kapiteins hadden verslagen." Het verhaal begint te Haarlem, waar de lezer wordt geleid in den kring van mijnheer Junius en voorgesteld aan Margaretha, de eenige dochter van Kenau Hasse laar, de patriot, die haar leven wijdt aan werken van liefde en barmhartigheid. De hertog van Al va bezoekt als een «vernielende orkaan" de arme Neder landen en na eene verscheidenheid van gebeurtenissen begint het beleg van Haarlem, waarvan de geschiedenis ons zoovele vreeselijke episoden verhaalt. Een mijngang wordt opengelegd in eene andere, en wij lezen een aangrijpend verslag van den verschrikkelijken strijd «diep in de ingewanden der aarde, in gangen zóó nauw, dat slechts dolken als wapens konden gebruikt worden", tusschen. de mijnwerkers van Ai va en die uit de burgers van Haarlem. Eene vrouwen-brigade wordt gevormd onder vrouw Kenau, van wie het boek eene beeltenis geeft, genomen naar een oude prent. Fictie is zeer schrander met de geschiedenis samen- I gevlochten, welke overal goed tot haar recht komt, en het boek geeft over het geheel een levendige teeke ning van een groot en belangrijk historisch tijdperk. Uit een taalkundig zoowel als historisch oogpunt is dit boek onzen jongelieden van beider kunne zeer aan te bevelen, als verre boven het meerendeel van da hedendaagsche lectuur, voor groot en klein, staande. Buitenland. J3 uit so hl and. Op een na de jongste zuster van den keizer van Duitschland, prinses Sofie van Pruisen, van wie was gemeld, dat zij de gemalin moest worden van den Russischen troonsopvolger, is met den Griekschen kroon prins verloofd. De prinses is den 14 Juni 1870 geboren. Prins Constantijn, hertog van Sparta, is twee jaren ouder. Hij is de kleinzoon van don koning van Denemarken en vertoefde reeds geruimen tijd te Berlijn, waar hij aan het hof een gunstigen indruk schijnt te hebben gemaakt. Zijn moeder is een Russische grootvorstin. De moeder der jeugdige verloofde, de weduwe van keizer Frederik, is op het oogenblik te Homburg, waar ook haar broeder, de prins van Wales, zich bevindt. Volgens de Kreuzzeitung heeft de Rijkskanselier besloten niet naar Kissingen te vertrekken. De gezond heid des vorsten zou tegenwoordig zoo bevredigend zijn, dat een kuur op die badplaats niet noodzakelijk wordt gerekend. Ook is het seizoen reeds te ver ge vorderd. De chef der Rijkskanselarij, de geheime regeeringsraad dr. Von Rottenburg, die in geval Von Bismarck te Kissingen zou gaan vertoeven, te Berlijn had moeten komen, bevindt zich dan ook nog steeds met zijne familie in Engeland. Servië. Volgens de Vossische Zeitung bestaat er nog kans, dat de twist tusschen koning Milan van Servië en zijn gemalin in der minne zal worden bijgelegd. Dit strookt echter niet met de berichten der Parijsche bladen. Toen koning Milan hoorde, dat koningin Nathalie met een stoomboot naar Belgado zou komen, ten einde het proces bij te wonen, gaf hij bevel desnoods met geweld de landing te beletten. Het bevelschrift werd echter niet verzonden, daar de minister Christies zich er ten krachtigste tegen verzette. Oostenrij k. Een ontslagen politiebeambte, Szeus, wegens misbruik aan macht ontslagen, heeft onthullingen voor de politie gedaan, die groote opschudding verwekken. Hij publi ceerde processen-verbaal, waaruit blijkt, dat op orde van ministers processtukken verduisterd werden, die vrienden zouden schaden. Het beste is de beschuldiging, dat de groote diefstal te Gratz, ruim een millioen florijnen, ten bate der politie was ondernomen en onder hare leiding werd uitgevoerd. J3 1 g- i e. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen Weer wat nieuws, dat men van over de grenzen heeft ingevoerd. Bij gebrek aan pleizier te Spa, zoekt men sedert de afschaffing van de roulette, allerhande andere vermaken. Paardenloopèn en duivenschieten zijn reeds doodvervelend, men heeft er de stierengevechten ingevoerd om de verslapte zenuwen van zekere bad gasten wat inspanning te brengen. Wij zijn dus niet menschelijker meer dan de Spanjaarden, die door onze liberale schrijvers nogal tijd zoo wat voor kleine mons ters worden gehouden! Men hoort te Spa niet anders meer spreken dan van deze gevechten, die noodwendig een aantal gevaren en groote ontroeringen te weeg brengen. De Meuse, een liberaal blad van Luik, maakt geestdriftige beschrijvingen van die gevaarlijke feesten en zegt, dat de dames somtijds de handen voor de oogen slaan, als zij vreezen den toreador door de horens van den stier, den buik te zien opengereten Men bewondert den vechter, die zich in gevaar stelt en slechts door behendige sprongen en wendingen, den dood weet te ontkomenmen juicht hem toe, men werpt hem met bloemen. Vele jaren geleden had zich een troep stierenvechters te Brussel neergeslagen, doch de uitslag der onderneming was niet gelukkig. De poging werd ook niet meer hernieuwdwe waren toen misschien nog niet rijp voor die bloedbeschaving. Vandaag schijnt dat pleizier te gelukken en als de dames nu nog de handen voor de oogen slaan, zullen zij morgen Wél door de spleten loeren, om overmorgen het gevaar vlak in 't gezicht te zien. Men wordt aan alles gewoon, zelfs aan het guillotineeren. De stierengevechten te Spa trekken nog steeds vele nieuwsgierigen. Zondagochtend kwamen 30 bijzondere spoortreinen te Spa aan. De groote arena van La Geronstére leverde een prachtigen aanblik op. De in cidenten, welke plaats hadden, verhoogden de belang-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2