Z1ËRIKZËËSCHË COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 70. Zaterdag 8 September 91ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE KERMIS. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VHIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommërs 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. 't Is kermis! Zij, wier woning zich als 't ware be vindt te midden der kramen en spellen, die zich hebben opgesteld, kunnen zich met een enkel oog opslag overtuigen dat de kermis weer in 't land is, maar al treft men niet het geluk zich zoo aan houdend in het kermisgewoel te bevinden, dan z\jn er nog zoovele andere zaken die u met de aanwezigheid der kermis bekend maken. Immers, welk ouder moet niet dagelijks de door een vroolijke kinderstem uit gesproken mededeeling vernemen wat er alzoo te zien is, waarbij dan tevens komt het aanhoudend aankloppen aan vaders of moeders beurs, 't zij voor de caroussel, 't zij voor de stoom-vélocipède of andere dergelijke vermakelijkheden. Doch dit is niet alles, het aantal draaiorgels, de straatmuzikanten en wat daar alzoo bij behoort, herinneren u steeds aan de gewichtige, tevens genoegelijke mare: 't Is Kermis! En nu moge die kermis voor velen een aanstoot zijn, voor velen is zij toch ook een genoegenmits dat genoegen zich niet openbaart in ruwheid, dronkenschap of bande loosheid, dan kan eon iegelijk vrij en vroolijk kermis houden, ieder op de wijze zooals hij zulks begeert gelegenheid om dat te doen is thans meer dan ooit aanwezig. De voornaamste vermakelijkheden laten wij hier onder volgen. Voor ditmaal zullen wij ons tot eene korte mededeeling moeten bepalen, om in ons volgend nummer daarop nader terug te komen. In de eerste plaats noemen wij het gezelschap van de Itfieuwe Rotterd. Schouwburg-Maat schappij, Directie Alex. Faassen en Co. Dit gezelschap geeft hedenavond hare eerste opvoering in de zeer nette, ruime en flink ingerichte Schouw- burgloge op het Havenplein opgevoerd wordt «Kleine Jacques", nieuw drama in 8 tafereelen, naar den roman van Jules Claretie, »Noël Lambert." Dit stuk werd te Parijs meer dan 100 maal met den meestsn bijval vertoond en in dit speelseizoen te Rotterdam reeds 25 achtereenvolgende malen voor stampvolle zalen opgevoerd. Wij twijfelen dan ook geen oogenblik of dit gezelschap, dat voor het eerst hier optreedt, zal met dit stuk ongewonen bijval verwerven, te meer daar wij thans weer de zekerheid hebben, dat de verschillende rollen in goede handen zijn. De goede roep, die in den laatsten tijd van het gezelschap van den heer Faassen uitging, geeft ons de zekerheid, dat wij in deze niets te veel hebben gezegd en we ver trouwen dan ook, dat het kunstminnend publiek van Ziërikzee en omstreken gretig gebruik zal maken van de gelegenheid die het wordt aangeboden een degelijk en waar kunstgenot te genieten. In de Concertzaal bij den Heer Van Meteren zal gedurende de kermis, van af Zondag a.s., de Heer G. Stroober van Rotterdam met zijn Internationaal en Hollandsch Operetten-Gezelschap werkzaam zijn; iederen avond Grand Concert Varié met afwisselend programma, zullende op deze kermis als buitengewone specialiteit optreden de Heer Schilly, the crocodil man naar wij hebben vernomen moeten de werkzaamheden van den Heer Schilly werkelijk verbazend zijn. Het zal de Concertzaal dan aan een druk bezoek wel niet ontbreken. Verder treffen we aan, een oud bekende, n.l. de Heer Prof. Rullens, staande met zijn net ingerichte tent aan de zuidzijde van de Oude Haven. Als men daar is, kan men zien wat het Spiritisme en Somnam bulisme alzoo vermogen. Prof. Mullens en zijn dochter hebben de eer gehad voor Koning, Prinsen en Graven van Nederland werk zaam te zijn geweest, waarvan de bewijzen voor een ieder ter inzage liggen aan hun Theater. De somnambule ziet alle voorwerpen in haren en schetst het menschelijk karakter, ja zelfs noemt zij den mensch bij naam. Verscheidene dagbladen geven hunne recensie als volgt»En wie wil zijn eigen karakter niets eens gaan verkennen? Daartoe bestaat de beste gelegen heid bij Prof. Mullens en zijn dochter. Niemand zal onvoldaan zijne Tent verlaten, maar verbaasd staan over het Somnabulisme, dat daar te aanschouwen is. Het is genoegzaam bekend, dat het Spiritisme en Somnambulisme, door Prof. Mullens en zijn Dochter uitgevoerd, niet het minst in betrekking staat met Horoskoop, Planeet, Waarzeggerij of iets van dien aard. Zij, die aangaande deze zaken meer willen weten, kunnen niet beter doen dan een bezoek brengen bij den Heer Mullens, wij voor ons, willen daartoe gaarne opwekken. Aan de Balie bevindt zich het Circus Renner, eenig in Nederland, het eenigste nieuws en het grootste vermaak der kermis. Een groote rijbaan, geplaatst in een groot gesloten circus, bevat 24 mechaniek galoppeerende Paarden, 2 rijtuigen rnet 6 galoppeerende paarden bespannen, een wedren voorstellende eveneens mechaniek werkende, twee luchtballons met schuitjes plaats inhoudende voor 8 personen mechaniek op en neer gaande, in verband met de daaronder aangebrachte schuitjes, terwijl de verzekering van den Heer Benner, dat, hoewel al die toestellen door stoom in beweging worden gebracht, er voor niemand, zelfs niet voor kinderen, het minste gevaar aan verbonden is, ongetwijfeld zal aanleiding geven dat ook dit circus een druk bezoek zal te beurt vallen. ZIERIKZEE, 7 September 188 8. Burgem. en Weth. van Goes hebben tot archivaris der gemeente benoemd mr. N. C. H. van Daalen Wetters, griffier bij het kantongerecht aldaar. Onder de varkens op de hoeve der Rijks-landbouw school is de besmettelijke varkensziekte uitgebroken. De noodige maatregelen zijn genomen om verdere be smetting te voorkomen. Uit Winschoten meldt men aan het D. v. Z.-H. »Voor eenige weken verdween plotseling de dochter van een 71 jarigen tapper alhier, nadat zij in de beste harmonie den geheelen dag den vader in zijn bedrijf trouw ter zijde had gestaan. Uit een nu ontvangen schrijven blijkt, dat zij haar vroeger vertrokken min naar naar Amerika gevolgd was en daar reeds gehuwd is. De dochter noodigt thans haren vader uit, bij het gelukkige, jonge paar zijn laatste dagen te slijten, maar deze ziet daarin op zijn jaren bezwaar". Aan het departement van marine had Dinsdag de (onderhandsche) aanbesteding plaats voor den bouw van een stoomschip ten dienste van de gouvernements marine in Ned.-Indië, voor rekening van het departe ment van marine. Ingeschreven haddende Maatschappij »de Maas" te Rotterdam voor 235,700; de Ned. Stoomvaartmaat schappij (Fijenoord) te Rotterdam voor f 227,000; terwijl de derde en laagste inschrijver was de Kon. Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen voor f 215,800. De Haagsche rechtbank heeft den verdwenen notaris G. C. Visser Jz. in staat van kennelijk onvermogen verklaard, met benoeming van de heeren Dietz, notaris en mr. G. A. P. Bax, advocaat, tot curators. Onder prachtig zomerweder had Maandag de officieele opening plaats van de stoomtramlijn Antwerpen Bergen op ZoomTolen. Nadat het gemeentebestuur van Bergen op Zoom aan de grenzen de Belgische autoriteiten en genoodigden, onder welke o. a. de minister van openbare werken de Bruyn, ontvangen had, werd na aankomst te Bergen op Zoom receptie ten raadhuize gehouden, waarbij de stafmuziek van het 3e reg. inf. de nationale volksliederen en eenige andere nummers uitvoerde. Daarna werd in de feestelijk versierde tram een tochtje naar Tolen gemaakt, alwaar ook aan de genoodigden eene feestelijke ontvangst te beurt viel. Na de terugkomst had een feestmaaltijd in Thalia plaats van 80 couverts. Onder de gasten bevonden zich o. a. de minister van waterstaat, de commissaris des Konings in Noord-Brabant en vele anderen. Er werden verscheiden toosten ingesteld, toepasselijk op de nieuwe verbinding tusschen Nederland en België, op de vorsten van beide rijken, enz. In de stad wapperden honderden nationale en Belgische vlaggen, als blijk van instemming der bewoners met het feest van den dag. Een concert in den tuin van Thalia besloot de feestelijkheid. Uit Rotterdam wordt geschreven: Zooals men weet, werd hier eene proef genomen om gedurende de zomermaanden de winkels des avonds ten 9 ure te sluiten (Zaterdag uitgezonderd), ten einde het personeel in de gelegenheid te stellen, van een paar vrije uren te genieten. De tijd voor die proef neming is bij het einde dezer maand verstreken. Thans hebben een twaalftal winkeliers in kruideniers waren besloten den maatregel, die geenerlei bezwaar heeft opgeleverd, te bestendigen, en alzoo in het vervolg des avonds na genoemd uur niet meer te verkoopen. De vraag is nuzal dit voorbeeld navolging vinden, en zal het voortaan een algemeen gebruik worden, dat magazijnen en winkels des avonds zóó vroegtijdig gesloten worden, dat de winkelbedienden niet tot het uur van naar bed gaan aan het werk worden gehouden en de winkelier niet noodeloos gas verbrandt? Het is hier van oudsher gebruikelijk, dat op kermis- Zaterdag nagenoeg alle bedrijven vroegtijdig eindigen en nagenoeg alle winkels en neringen zeer vroeg in den avond, voor een deel zelfs reeds des namiddags gesloten worden. Zelfs de bakkers bakken dan vroeger hun brood, en bakkers-, noch slagersknecht brengt des avonds zijne waren rond. Het publiek schikt zich vrijwel naar deze gewoonte, en zorgt, dat er niet des avonds onverwacht behoeften in het gezin kunnen opkomen, waarin de winkelier voorzien moet. Als dat op Zaterdagavond geschieden kan, den drukken avond voor eiken winkelier, omdat er dan proviand moet opgedaan worden voor den Zondag, hoeveel te gemakkelijker zullen dan de zeden er zich naar schikken, wanneer er op andere avonden na een bepaald uur geen magazijn of winkel meer open is! De bedoelde kruideniers hebben dus een loffelijk voorbeeld gegeven, dat niet alleen hier, maar ook in andere plaatsen navolging verdient. Naar men meldt zou te Pernis geen enkele knol onder de late aardappelen door de ziekte zijn aangetast. Men besteedt er 4 voor den HL. Eenige oud-leerlingen en vereerders van den heer Hofdijk zijn bezig een commissie te vormen om te trachten een monument op het graf van den dichter te doen plaatsen. Voor bezitters van honden 1 Wanneer een hond de koorts heeft, moet men hem

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1