voor het arrondis- sement Zierihzee. K 1888. No. 69. Woensdag 5 September 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD "if. Binnenland. Ct. 77 B 901/, B 100 104 137 9115/ls 777," 101'/8 39'/, HU3/s 57"/, 937, BO»/,, zlërikzeesche courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post 4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 4 September 1 8 8 8. In de gemeente Kapelle (bij Middelburg) is een hofstede verpacht voor f 35 per Hectare. Sedert een reeks van jaren is 9 van zulk een bescheiden bedrag nog niet gehoord. De eigenaar heeft niettemin een goede daad verricht. Hij kan thans zich verzekerd houden van een geregelde betaling en de pachter kan moedig de toekomst tegengaan zonder het land te moeten verarmen door roofbouw. Ook te Vlissingen zal het »Leger des Heils" zijn tenten opslaan en wel in 't lokaal »Tivoli". Men schrijft aan den Jambode uit Buitenzorg, dat na een ernstig onderzoek in de zaak van den eervol ontslagen kapitein Willink Ketjen een rapport is inge komen, luidende: »dat die officier hoogst onrechtvaardig is behandeld; dat hem wettig toekomt en minstens moet worden toegelegd het volle kapiteinspensioen, met rappel van het bereids aangehoudene" enz. Omtrent koekoeken met 3- of 4-slag wordt deze opheldering gegeven: In den paartijd is de lokroep van den mannelijken koekoek een 3-slag. Tijdens de paring soms zelfs een 4-slag. Daar mevrouw koekoek van Mei tot soms eind Juli af en toe een ei legt, kan die drieslag nog al eens gehoord worden. De mensch is het sterkst na zijn middagmaal. Ge durende den namiddag neemt de kracht langzaam af, zij vermeerdert weder tegen den avond, maar ver mindert aanhoudend gedurende den nacht. Men zou allicht kunnen onderstellen, dat een mensch na zijn nachtrust, of ten minste na zijn ontbijt, het krachtigst zou moeten zijn, maar proefnemingen met den dynamo meter hebben aangetoond, dat men des morgens bij het opstaan absoluut het zwakste is, en ofschoon de kracht door het ontbijt iets toeneemt, bereikt zij toch niet haar hoogtepunt alvorens het middagmaal ge bruikt is. Men deelt aan het D. v. Z.-H. mede, dat de heer P. J. De Quartèl, ingenieur le klasse van 's Rijks Waterstaat, aan Z. M. den Koning de voorloopige concessie heeft aangevraagd voor de indijking, droog making en inpoldering van het grootste gedeelte der Zuiderzee en van de Friesche Wadden. De concessie aanvrager raamt de kosten op 220 millioen en de baten over 20 jaren op ongeveer 347 millioen. Na een hardnekkigen strijd met het stelsel Mann- licher zal het Vitali-geweer bij onze infanterie worden ingevoerd. De minister van oorlog heeft bepaald, dat 50000 onzer klein kaliber-geweren naar bovengenoemd reperteerstelsel zullen worden gewijzigd. Het bestuur der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde deelt in haar orgaan mede: Naar aanleiding der verspreide geruchten, dat binnen kort in Denemarken hooge invoerrechten op tuin- producten zouden worden geheven, is na een ingesteld onderzoek bij het hoofdbestuur van goed ingelichte zijde het volgende schrijven ingekomen »Hiermede heb ik de eer u te melden, dat, volgens ingewonnen berichten, in Denemarken geen rechten van bloembollen, of van levende en afgesneden bloemen geheven worden, terwijl die van groenten zoo luttel zijn, dat het zoo goed als voor niets te rekenen is. »Ook wordt zelfs in de verre toekomst niet ver wacht, dat daarin eenige verandering zou komen. »Zweden daarentegen heeft een belangrijk recht op aldaar ingevoerde bloemen enz, gelegd, en wel 2 kronen per kilo, van afgesneden en 60 öre per kilo van bloemen in potten (1 krone van 100 öre gelijk f 0,675)". Slechts op bepaalde uren van den dag, en dan nog alleen op werkdagen, worden aan de postkantoren postwissels ter verzending aangenomen en uitbetaald. Wenscht men echter gebruik te maken van de ge legenheid om per telegraaf een zoodanig wissel te verzenden in spoedeischende gevallen is dit een bijzonder groot gemak dan kan men niet alleen op werkdagen, doch ook des Zondags aan de post kantoren terecht, op alle uren, waarop deze voor het publiek zijn opengesteld. Ook aan de uitbetaling der per telegraaf ontvangen wissels zijn deze vergemakke lijkende bepalingen verbonden, die, hoewel reeds ge- ruimen tijd bestaande, nog zeer weinig bekend zijn. Wij achten het daarom van algemeen belang een en ander eens in herinnering te brengen. De heer H. Bakker te Annerveensche kanaal heeft een jachthond verkocht voor f 100. Het kostbare beestje is per spoor naar Middelburg gezonden. In September dient op den akker tegen de helft der maand de eerste snijroggp gezaaid te worden. Alsnog vallen er boekweit, boonen en erwten te oogsten eri in den loop dezer maand begint het rooien dei- aardappelen. Het etgroen wordt gehooid. Men zorge tijdig met de winterzaaigranen klaar te zijn, als tarwe, gerst en rogge, opdat deze in 't laatst dezer of in 't begin van de volgende maand in den wel toebereiden akker gezaaid kunnen worden. Zaai in den moestuin winterspinazie en veldsla op de boerenboonen-bedden. Plant nog kropsla. Maak wat vroege zuurkool in. Neem de bloembollen op en leg die opnieuw in October. Zaai de laatste veldsla en snij de koppen van den maïs af tot veevoeder. De bladeren van vele hoornen veranderen in deze maand van kleur en beginnen af te vallen. Appelen en peren beginnen te rijpen; okkernoot en hazelnoot zijn rijpde perziken dikwijls reeds in het begin dezer maandde druiven tegen het einde van de maand. Bessen van vlierboomen en berberis zijn rijp; evenzoo de vruchten van haagdoorn, de beukepitten, de zaden van den gouden regen en van het lelietje der dalen. Klimop en herfsttijloos beginnen te bloeien. Dahlia's bloeien nog. Champignons beginnen zich in menigte te vertoonen. De meeste trekvogels vertrekken in deze maand naar het zuiden, waaronder de ooievaar, nachtzwaluw, huiszwaluw en soms ook de boerenzwaluw, 2inglijster, kwartel, roerdomp, tortelduif, rietzanger en de gras- musschen. Van de 45 Sliedrechtsche arbeiders, die naar Emmerik waren vertrokken, om daar grondwerk te verrichten, zijn er 19 teruggekeerd. Zij waren, volgens hun zeggen, door den Duitschen aannemer bedrogen geworden. De overige werklieden hebben in Duitschland goed werk gevonden. De vorige week deelde men mede, dat een inwoner van Terneuzen bezwaar maakte tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, en wel omdat hij te laag was aangeslagen, namelijk tegen een inkomen van f 1000, terwijl hij iets meer dan f 1250 verdient. Ons is onlangs van vertrouwbare zijde verhaald geworden, zegt de Tijddat in een onzer grootste steden een van de rijkste ingezetenen, tegen een inkomen van f 250,000 aangeslagen, relameerde, ver klarende een inkomen van f 300,000 te hebben. Hiermede gaf de eerlijke man een bewijs van z>slimme eerlijkheid", want in werkelijkheid bedraagt zijn inko men meer dan 4 ton. Door zich zoo buitengewoon eerlijk te toonen, zorgde hij voor de toekomst. Wie zou later aan de eerlijkheid der eigen aangifte van zulk een rechtvaardige durven twijfelen Aan het strand te Zand voort is aangespoeld een flesch met een briefje van den volgenden inhoud: »Schip »Fidelio" vergaan in zicht der Hollandsche kust. Ben gevlucht in de sloep R. Cologna, 23 Augus tus 88". Zaakwaarnemers 1 De AlkmaarscJie Ct. verklaart zich weinig inge nomen met de pogingen, die notarissen en candidaat- notarissen thans aanwenden ter verkrijging van middelen, om het notariaat te beschermen tegen de concurrentie van zaakwaarnemers. Zij vragen wettelijke tusschen- komst en hiertegen verzet zich het blad. Waarom zal de wetgever wel den notaris en zijn beroep beschermen tegen de zaakwaarnemerij, maar niet den uitgever tegen den tweeden handsboekhandel, niet den winkelier tegen den marktventer, niet den boer tegen den fabrikant van kunstboter, niet ons allen, ieder in zijn beroep, tegen hen die in dat beroep de prijzen bederven, of breken met de regelen van soliditeit, of met de gewoonten van het bedrijf, of wel een goedkooper artikel vervaardigen? Niets geeft het notariaat recht op zulk een uit- zonderings-bescherming. Of wij allen scharen ons onder de vaderlijke hoede van den Staat, en wij hebben het gildewezen terug, óf wel de Staat houde zich onzijdig, en niemand onzer roepe: »help mij, help mij!" Een zaakwaarnemer, die slechte dingen doet, moet worden gestraft om en ter zake van die slechte dingen, niet omdat hij een zaakwaarnemer, en een beroep uitoefent dat de verdiensten, verbonden aan het notarisambt, vermindert. Oneerlijkheid en kwade trouw, nalatigheid en onbe kwaamheid behooren door den Staat te worden gestraft en in het belang der maatschappelijke orde gewroken te worden geheel onafhankelijk van de vraag, of de dader een patent heeft als zaakwaarnemer, dan wel een aanstelling als notaris. Is de justitie onmachtig om zekere misdrijven te straffen, omdat het haar aan middelen ter controle van bewijs ontbreekt, dan moet er gezocht worden naar maatregelen tot versterking van Staatsgezag, en de justitie door deskundige en technische ambtenaren worden ter zijde gestaan en voorgelicht. Het notariaat Zaterdag is te Utrecht de aangekondigde vergadering van notarissen gehouden. Na langdurige discussie is met groote meerderheid van stemmen besloten, zich tot de regeering te wenden met een adres, waarin gewezen wordt op de gevaren, waarmede het notariaat in Nederland wordt bedreigd door de zaakwaarnemerij, en waarin de middelen wordt uiteengezet, welke de regeering tot verbetering van den bestaanden toestand zou kunnen nemen. Onze oorlogsvloot! De Tijd die van oordeel is, dat, zoowel ons eigen belang als onze traditiën, het bezit van een oorlogsvloot vorderen, acht het echter de vraag of niet de tegen woordig ingeslagen weg, waarbij millioenen worden uitgegeven voor onzeewaardige, voor de bemanning onbewoonbare en door haar gecompliceerde inrichting: onhandelbare en bij het geringste voorval geheel onbruikbare zeemonsters tevens de weg is om langzaam maar zeker onze geheele marine te vernietigen en alle lust en liefde daarvoor bij ons volk uit te roeien. Afgescheiden hiervan, wijst het blad op de schio- melijke geldverspilling, welke bij de marine in Indië heerscht en voor een groot gedeelte het gevolg is van de onbekendheid onzer marine-autoriteiten met de

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1