Buitenland. Het Japansche gezantschap, dat in Den Haag is aangekomen, heeft ten doel de maritieme inrichtingen in ons land te bezoeken. Daartoe vertrokken de Japansche heeren naar Nieuwediep, van waar zij hun tocht naar Arasterdam zullen voortzetten. In den Haag is een beweging in gang om de gas- prijzen te yerlagen. De gemeente bezit een eigen gas fabriek, die ruime winst oplevert, zoodat dan ook reeds voor het volgende jaar is voorgesteld den prijs per kub. meter 1 cent lager te stellen. Daarmede zijn echter de belanghebbenden niet tevreden. De Kamer van Koop handel o. a. heeft aangedrongen op een lageren prijs voor gas, dat tot andere doeleinden wordt gebruikt dan verlichting. In het Vad. wordt nu een ander stelsel vededigd door een gas-industrieel. Deze betoogt, dat er geen reden is tot verschil in prijs naar gelang van het doel waartoe men het gas gebruikt, maar wel wat betreft den tijd van gebruik. Dag-gas behoort goedkooper te zijn dan nacht-gas. Het laatste wordt, vooral in de wintermaanden, tijdens eenige uren bij groote hoeveel heden verbrand: daartoe heeft de fabriek hare uitgebreide inrichting noodig, die gedurende het grootste deel der 24 uren meerendeels opgebruikt blijft. Het dag-gas kost dus minder dan het nacht-gas, en bovendien heeft de fabriek er belang bij, het gebruik bij dag zooveel mogelijk te bevorderen om zoodoende een meer gelijk matige verdeeling van de productie te verkrijgen. De fabrieken, die het dag-gas, bepaaldelijk ook ten gebruike voor verwarming en koken, goedkooper hebben gesteld, ondervonden een aanzienlijk vermeerderd ver bruik. Vooral wanneer zij blijvende tentoonstellingen inrichtten van gastoepassingen, om de burgers te doen zien, tot welke velerlei doeleinden en op welke een voudige wijze men gas kan bezigen. De ministers van oorlog en van marine hebben vergunning gegeven, dat een paar honderd manschappen te paard in oud-historische wapenrusting (uit de dagen der Nassau's) aan den optocht deelnemen, die te Amsterdam op den Prinsessedag gehouden wordt. De zorg voor kleederdracht en harnachement is door de commissie voor den optocht opgedragen aan den heer Mulder, firma Kreukniet, te Amsterdam. De dienstbode te Kralingen, van wie gemeld werd, dat zij door de plotselinge verschijning van haar mevrouw in nachtgewaad voor haar bed van schrik de spraak verloor, is thans ter behandeling naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Naar men meldt zouden voor de betrekking van 's Konings commissaris in de provincie Utrecht, ter vervanging van den heer 's Jacob, genoemd worden rar. Du Tour Van Bellinchave, oud-minister van Justitie en mr. A. baron Schimmelpennink Van der Oye van Nijebeek, lid der Tweede Kamer voor Lochem, adminis trateur van 't kroondomein te 's Hage. Men deelt aan de Tijd mede dat een gepensionneerd onderofficier van het Nederlandsch-Indische leger te Breda bezig zou zijn een verweerschrift saam te stellen naar aanleiding der door den kapitein Schulz tegen het Nederlandsch-Indische legerbestuur ingebrachte be schuldigingen. (De lezer zal zich herinneren, wat wij onlangs, omtrent een geheimzinnig stuk, Atjeh be treffende, aan de Locomotief ontleenden.) Met belangstelling ziet men dit verweerschrift te gemoet, te meer daar het voor de eer van ons Neder- landsch-Indisch leger te hopen is, dat men de be schuldiging van den Duitscher met grondige redenen kan ontzenuwen. De arrondissements-rechtbank in Den Haag heeft rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen den verdwenen notaris V(isser). De heeren, die in het bezit zijn van een verlof om op de heerlijkheid Het Loo te mogen jagen, ontvingen vanwege Z. M. den Koning een aanschrijving om den aanvang van de jacht op hazen en patrijzen uit te stellen tot de verschillende veldvruchten zullen zijn binnengehaald. De lichtgekleurde parasols, die tegenwoordig zoo algemeen in gebruik zijn, kan men zeer goed zelf wasschen. Men giet hiertoe water over den opgespannen parasol, schuiert hem flink en zoo lang totdat alle vlekken en streepen verdwenen zijn, met een borstel met zeep, spoelt hem daarna zoo herhaaldelijk met schoon water af, totdat al de zeep verdwenen is en droogt hem ten slotte in de zon. Den kant wrijft men tusschen de handen en strijkt dien op, als zij nog eenigszins vochtig is. Bij een eenigszins zorgvuldige behandeling wordt de parasol weder als nieuw. Berri-berrie Z, M. de Koning heeft, bij besluit van 23 Augustus, aan een Staatscommissie opgedragen om, zoowel uit i een geneeskundig als uit een militair oogpunt, te onderzoeken welke nieuwe middelen kunnen worden te baat genomen om de berri-berri-ziekte te bestrijden en om haar nadeelige gevolgen voor het Indische leger zooveel mogelijk op te heffen of althans te. lenigen. In die commissie zijn benoemdtot lid en voorzitter, dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan 's Rijks Universiteit te Leidentot leden de heeren: W. F. Braun, majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, met verlof hier te lande; A. Cochius, gepensionneerd kolonel, oud-chef van den geneeskundigen dienst bij het leger in Neder landsch-Indië; A. Van der Eist, dirigeerend officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Neder landsch-Indië, met verlof hier te lande; G. J. II. Furnee, oud-officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië, praktizeerend arts te Meern, provincie Utrecht; J. O. IJarthoorn, dirigee rend officier van gezondheid der 2de klasse van de Koninklijke Nederlandsche marine; dr. F. J. Van Leent, schout bij nacht, inspecteur van den geneeskundigen dienst der Koninklijke Nederlandsche marine; J. A. Lodewijks, oud-officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië, praktizeerend arts te Haarlem; dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan 's Rijks Universiteit te Utrecht; dr. J. J. W. E. Van Riemsdijk, gepension neerd kolonel, oud-chef van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië; jhr. J. H. P. Von Schmidt auf Altenstadt, gepensionneerd kapitein ter zee van de Koninklijke Nederlandsche marine, en A. J. J. Staal, majoor der genie van hst leger in Nederlandsch-Indië, met verlof in Nederlanden tot lid en secretaris de heer J. I. De Rochemont, gepen sionneerd luitenant-kolonel der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië. Uit De Steeg (Gelderland) wordt gemeld, dat de dichter Hofdijk ernstig ziek is. De heer Brolles, eigenaar van de schilderij, door hem genoemd: »de tweede jonge stier door Paulus Potter", die in de zaal der Loge te 's Hage is ten toongesteld, heeft op zijn verzoekschrift aan den minister van binnenlandsche zaken, om dit schilderstuk te mogen vergelijken met het op het Mauritshuis aanwezige kunstwerk van genoemden meester, een weigerend antwoord ontvangen. Tusschen Sneek en Bolsward was Woensdag j.l. een jongeling F. M. met zijn vélocipède op weg naar laatstgenoemde plaats. Dicht bij Nijland zag hij in de richting naar zich toe een paard, bespannen voor een chais, op hol. De boer had de leidsels losgelaten en zoo holde het dier in woeste vaart voort. M., die een groot onheil voorziet, springt terstond van zijn rijwiel en plaatst dit dwars over den weg. Het paard, dat de hindernis merkt, blijft plotseling staan en onze boer is behouden. Den volgenden morgen zond hij zijn redder een kistje dure sigaren. Onzedelijke photografieën Verleden week stonden te Liverpool drie broeders voor den bekenden, kundigen rechter Stephen terecht, wegens het verkoopen van onzedelijke photografieën. De beklaagden ontvingen deze uit Frankrijk, copieerden deze door de cyclostyle, en een van de broeders kleurde ze te Glasgow, terwijl de twee anderen die te Liver pool verkochten. De rechter sprak over het maken dezer photografieën in Frankrijk, vertrouwde dat de politie te Liverpool in overleg zou treden met de Parijsche politie, om dezen onzedelijken handel tegen te gaan en betreurde het, dat hij de beklaagden niet tot dwangarbeid kon veroordeelen. Hij veroordeelde hen echter tot twee jaren gevangenisstraf en een boete van f 1200 en tot het stellen van borgtocht gedurende zeven jaren daarna, of tot het verblijven in de ge vangenis tot dat de boete betaald en de borgtocht gesteld zou zijn. Naar aanleiding van dit feit schrijft het Centrum, het volgende Wanneer zal in Nederland artikel 240 van 't Straf wetboek toegepast worden, dat luidt: pHij die eenige voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeeldingen of vliegend blaadje, waarvan hij den inhoud kent, ver spreidt, openlijk tentoonstelt, aanslaat of ter versprei ding in voorraad heeft, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden". Invoer van en handel in onzedelijke photografieën heeft hier te lande evenzeer plaats, en in de kiosken te Amsterdam worden voortdurend de onzedelijkste Fransche blaadjes tentoongesteld en verkocht. Waarom moet ons goed Nederland toch een vrije markt voor die ellendige Fransche pornografie zijn? Engeland, Duitschland, België weren ze: onlangs heeft de politie te Berlijn nog eenige duizenden exem plaren er van vernietigd. In Nederland mag echter, om eenige zilverlingen winst met dien Franschen smeerboel, elk verraad tegen de openbare zedelijkheid gepleegd worden. Het wordt meer dan tijd, dat ons ministerie aan deze gewichtige zaak eens haar aandacht wijde. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Vrijdagnacht is in de Elandstraat perceel 417 te Amsterdam door een paar inbrekers een handig stukje uitgevoerd. In het perceel wordt een spekslagerij uit geoefend; men is, door heel bedaard een raam op te schuiven en een ijzeren hek daarachter weg te schroeven, doorgedrongen in den winkel. Al spoedig waren de toonbanklade, inhoudende ruim 35 gulden, en ver schillende specerijen buitgemaakt en daarop zagen de heeren om, naar een hartig brokje; een boterhammen- worst van ongeveer 4 pond werd voor een groot deel door hen opgegeten, zoomaar uit 't touwtje, want een mes is er niet bij gebruikt. De toonbanklade is ledig terug gevonden op een hofje in de nabijheid. De dieven moeten omstreeks 2 uur aan het werk geweest zijnwant de vrouw van den spekslager werd op dien tijd wakker door eenig gerucht, maar vertrouwende op de solide sluiting duchtte zij geen kwaad. Ook heeft iets later een porster twee personen van gelijke grootte in verdachte houding gezien bij perceel 117. Door de politie te Aarlanderveen is proces-verbaal opgemaakt tegen drie personen, werkzaam aan de in aanbouw zijnde kerk der doleerende gemeente, wegens het buiten noodzaak verrichten van openbaren arbeid op Zondag, zonder schriftelijke toestemming van het gemeentebestuur. Aan het strand te Colberg (Pommeren) was dezer dagen een man met zijn drie zoontjes (841 jaren oud) aan het baden, toe hij om hulp hoorde roepen, en op eenigen afstand een zwemmer zag, die op het punt was van verdrinken: Hij zwom naar den man toe, en het gelukte hem den zinkende boven water te houden. Daar worden plotseling zijne krachten ver lamd en hij begint zelf te zinken. De steeds klaar gehouden reddingsboot met eenige wakkere mannen werd hem te hulp gezondenmaar het mocht niet gelukken, hem tijdig te bereiken. De man, voor wien hij het leven waagde, keerde behouden naar het strand terug; maar de redder vond den dood in de golven. Den 19en dezer zijn in den Bosporus de Russische stoomer »Costroma" en de Oostenrijksche stoomer »Mars" met elkander in botsing gekomen. De »Mars" zonk; van de 1500 schapen, die het schip als lading had, werden slechts 16 gered. De Bosporus" was vol van de lijken dezer verdronken dieren. Te Parthenay had een officier eenige soldaten, die op de tucht inbreuk hadden gemaakt, veroordeeld 3 uren achtereen met bagage te loopen. Een der ongelukkigen was de korporaal Valade, die te laat in de kazerne was teruggekomen. Na twee uren hard te hebben geloopen, bij een temperatuur van 40 gr., viel Valade uitgeput met doorgeloopen voeten neer de sergeant wilde hem laten uitrusten, maar de offi cier vezette zich hiertegen. Valade vroeg daarop verlof zich even te mogen verwijderen. Een oogenblik later hoorde men een schot; Valade had zich een kogel door de borst gejaagd. Te Chiusaforte, op Sicilië, stalen eenige zigeuners drie lammeren uit een weide. Toen de eigenaar den diefstal bemerkte, ging hij met zijne buren, allen met geweren gewapend, jacht maken op de dieven. Aan den zoom van een bosch zagen zij hen, juist terwijl zij bezig waren een der gestolen lammeren boven een vuur te braden. Plotseling vielen vier geweerschoten en drie der Zigeuners rolden over den grond, terwijl de anderen, doodelijk verschrikt, uit elkander stoven. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, doch daar de boeren hardnekkig alle schuld ontkennen en allen gunstig getuigen omtrent de beschuldigden, zal het moeielijk zijn, de schuldigen te straffen. Frankrijk, De rede van hertog d' Audriffret-Pasquier aan het banket der Orleanisten, ter eere van den verjaardag van den graaf van Parijs, maakt niet zooveel sensatie als men zich had voorgesteld. f.De republiek heeft natuurlijk aan allerlei aanvallen blootgestaan en ook Boulanger heeft zijn portie gekregen. De hertog spoorde zijn vrienden ten slotte aan te blijven strijden onder de royalistische banier. Aan den graaf van Parijs is een adres verzonden, waarin de gasten bun eerbied, toewijding en vaderlandslievende verwachtingen te kennen gaven. Het comité, dat belast is met de organisatie van het derde congres der werklieden-syndicaten, heeft

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2