voor het arrondis- sement Zierihzee. 1888. No. 66. Zaterdag 25 Augustus. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i n n e n 1 a n d. ZlïImiSCIIË COURANT. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENHAN. ZIERIKZEE, 24 Augustus 1 88 8. Programma van het Vierde en Laatste Zomer- Concert in Parklust op Maandag 27 Augustus a.s., 's avonds 8 uur precies. 1. Sambre et Meuse. Pas-redoublé. Steenebrugen. 2. Feest-Ouverlure Kessels. 3. Fantaisie »la Mascotte" Audran. 4. Suite de ValsesWalhain. 5. Bulgarie. Pas-redoublévan Perch. 6. Concertino voor clarinet. Arr. D. HEzermanv. d. Boagaerde. 7. Fantaisie Mescontesd'Hoffmann" Offenbach. 8. Souvenir de Bruinisse. Valse. Joh. F. A. Theewis. 9. Prince Albert. Pas-redoublé Steenebrugen. Bij de opening der stembiljetten voor de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid in den Gemeenteraad alhier, waren van de 291 uitgebrachte stemmen 4 in blanco en 2 van onwaarde. De overige stemmen waren uitgebracht op de volgende heerenM. C. Mulock Houwer '146, J, Boot Jz. 41, A. Buijze Mz. 40, Jhr. A. C. Röell 38, A. van Bioppoel 4, J. Borgh- stijn 4, D. Q. Mulock Houwer 4, Mr. J. C. van der Lek de Clercq 2 en B. Joppe 2, terwijl de overige stemmen op verschillende personen waren verdeeld. De heer M. C. Mulock Houwer is alzoo gekozen. Het bericht van het Vaderlandals zou een wets ontwerp tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen reeds bij den Raad van State aanhangig zijn, is, volgens de Avondpostminstens voorbarig, Wel schijnt een ontwerp in bewerking te wezen, gelijk reeds vroeger gemeld werd, bijna geheel overeenkomstig de voorstellen der enquête-commissie, maar dit is nog niet bij den Raad van State ingekomen. Met 1 Oct. zullen hier te lande gesloten briefkaarten worden ingevoerd, waarvan het model overeenkomt met de vooral door dames gebruikte »mots a la poste." De »gesloten briefkaarten", die van wege de post administratie tegen October zullen verkrijgbaar gesteld worden, zullen voorzien zijn van gegomde, geperforeerde randen en aan de buitenzijde van een daarop gedrukten 5-cents postzegel. Door de post-administratie is het nieuwe correspondentiemiddel gedoopt met den naam van »postblad". De grootte dezer kaarten verschilt, wanneer zij gesloten zijn, niet veel van die eener briefkaart, maar de inhoud er van is aan de oogen van nieuwsgierigen onttrokken. Het openen der dichtgevouwen kaart geschiedt door afscheuring der geperforeerde met de gom aan elkander gehechte randen. De tweede spoorlijn tusschen Rozendaal en Vlissingen, die hare voltooiing nadert, zal, naar de Midd. Ct. verneemt, in de tweed# helft van September in exploi tatie worden genomen. Te Bergen op Zoom is tot lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant gekozen de heer C. P. Rogier, met 984 stemmen. Uitgebracht werden 1122 stemmen, waarvan 36 blanco en 4 biljetten van on waarde. De oud-hoogleeraar en oud-minister mr. S. Visse ring is Woensdagnacht te Ellekom overleden. Jeanne Lorette zal in September e. k., na afloop van haren driejarigen straftijd, uit de gevangenis te Arnhem worden ontslagen. Naar wij vernemen, heeft de postduivenvereniging »de Ooievaar" in Den Ilaag afwijzend geantwoord op het verzoek van den Minister van Oorlog om eenige duiven beschikbaar te stellen ten behoeve van zijn ambtgenoot voor Marine, voor de manoeuvres bij Hellevoetsluis. De grond dier weigering is de volgende. Gedurende eenige jaren reeds heeft de vereeniging te allen tijde duiven beschikbaar gehouden voor de ver schillende manoeuvres, zoowel te zee als te land, ja zelfs geheel kosteloos eenige harer beste duiven naar Indië gezonden om postduivenstations daar te doen aanleggen, wat o. a. te Kota Radja met het beste succes is bekroond. Nu vernam zij dezer dagen, dat ten behoeve van de forten te Utrecht duiven uit den vreemde worden opgekocht, waardoor de vereeniging zich gegriefd gevoeld, zoodat zij voornemens is in de toekomst de Regeering niet meer van dienst te zijn. Uit Apeldoorn meldt men aan de Haarl. Courant, dat het zeer moeielijk is juiste inlichtingen omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning te verkrijgen. Zaterdag ging het bericht van mond tot mond, »dat de Koning minder goed was". Zondag verscheen H. M. de Koningin niet ter kerke, waar zij trouwens den vorigen Zondag ook niet was geweest. Dr. Vinkhuizen kwam dien dag op het Loo, maar keerde den eigen dag naar 's Gravenhage terug. Maandagavond zag men H. M. de Koningin weder een wandelrit doen en gister (Dinsdagochtend), werd vernomen, dat 's Konings toestand wat gunstiger was. Aan de Zw. Ct. wordt uit den Haag geschreven, dat, zonder dat 's Konings toestand bepaald zorg wekkend is, men in de residentie toch niet gerust is. Voor 't oogenbiik zijn er geen dreigende verschijnselen, maar hetzij een belangrijke verheffing der kwaal, hetzij een inzinking van krachten (collapsus) zou in casu een noodlottigen afloop kunnen veroorzaken. De voogdij wet, die jammer genoeg (vooral door Kappeyne's toedoen) niet tijdens de zitting tot afdoe ning kwam, zou als de toestand verergerde aanleiding geven tot onverwijlde bijeenroeping der Kamers. Vooralsnog is hierover niets bepaald, maar ongetwijfeld zal het ministerie nauwkeurig toezien, gevoelende de verantwoordelijkheid, die het drukken zou, indien de natie voor een sterfgeval stond, zonder wettelijke regeling der voogdij. Van harte is het te hopen, dat alles zonder maat regelen, inderijl genomen, zal kunnen verloopen. Het Vad. acht het zeer verkeerd, dat in de Staats courant geene offlciëele mededeelingen voorkomen om trent den toestand van Z. M. den Koning en dat, evenals vroeger, als Z. M. ongesteld is, officieel daar omtrent volslagen stilzwijgen in acht wordt genomen. Dergelijke geheimzinnigheid brengt geen enkel voordeel mede, daarentegen wel tastbare nadeelen, daar het openbaar gerucht licht met alarmeerende tijdingen gereed is, ook als daarvoor geen enkele grond bestaat. En wanneer er waarlijk reden is tot ongerustheid, moet dan niet bij den band, die tusschen vorst en volk behoort te bestaan, de natie tijdig en onom wonden daarvan in kennis worden gesteld? »Wij zouden meenen schrijft het Vad. dat, waar een minister het wel der moeite waard acht een algemeen bekend feit in de Staatscourant mede te deelen, met een aansporing aan de geloovigen om dit in den gebede te herdenken, er zeker meer reden voor is ter algemeene kennisse te brengen een onge steldheid des Konings, waarvan het publiek onvoldoende op de hoogte is, al was het maar om de geloovigen in de gelegenheid te stellen, nevens de plichtmatige smeekingen voor den Koning en zijn Huis, bijzondere gebeden voor H. D. herstel omhoog te zenden." De plotselinge dood van den ritmeester-instructeur van het depót-escadron van het le regiment huzaren, jhr. A. C. baron van Asbeck, wekt te Amersfoort algemeene deelneming. De overledene was eerst 41 jaar oud, en stond aangeschreven als een hoogst bekwaam cavallerie-officier, wien zijne mede-officieren hoog achting toedroegen. Den 3en Januari 1870 werd hij tot 2e luitenant, den 15en April 1874 tot le luite nant en den len Juni 1886 tot ritmeester benoemd. De vereeniging voor lijkverbranding zal haar 13e jaarlijksche algemeene vergadering houden op Zaterdag 22 September a.s. te Schiedam. Onder dagteekening van 13 Augustus heeft de minister van oorlog, met intrekking van zijne beschik king van 4 November'1887, strekkende om het houden van vrijwillige oefeningen in den wapenhandel" aan te moedigen, verordend: 1. In plaatsen, waar infanterie of vesting-artillerie in garnizoen ligt, zal aan jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd, die zich daartoe bij den commandeerenden officier aanmelden, gelegen heid worden gegeven om bij de korpsen infanterie en vesting-artillerie kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapenhandel en, voor zooveel de vesting-artillerie betreft, ook in de bediening van het geschut. Voor dezen practischen cursus zullen van wege het korps de noodige wapens en munitiën worden verstrekt. 2. In de sub 1 gemelde garnizoenen, zal tevens aan jongelieden, die den practischen cursus bijwonen, de gelegenheid worden gegeven, om kosteloos deel te nemen aan een theoretischen cursus, strekkende tot voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal bij de infanterie of bij de vesting-artillerie. 3. Jongelieden, in het bezit van het hierna sub 8 te vermelden getuigschrift voor den practischen en den theoretischen cursus, zullen, nadat zij militie- dienst verricht hebben en met den graad van milicien korporaal met onbepaald verlof zijn gezonden, in staat worden gesteld, gedurende dat verlof, ook in het 2de en het 3de jaar van hunnen militie-diensttijd, een practischen en theoretischen cursus te doorloopen, tot voorbereiding voor den graad van milicien-sergeant. Er zal, zooveel mogelijk, moeten worden getracht, de oefening van het bedoelde militie-kader te doen samenvallen met de practische oefeningen van hen, die nog geen militie-dienst hebben verricht. 4. De sub 1 bedoelde aanmelding zal jaarlijks vóór 1 October moeten geschieden, onder overlegging van eene geboorteakte of van een extract uit het geboorten- register, alsmede van een certificaat van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester van de gemeente, waar de jongeling woont. Zij, die zich vóór gemelden datum niet hebben aan gemeld, worden niet tot de cursussen toegelaten. De aanmelding voor de cursussen, bedoeld sub 3 hiervoren, moet geschieden jaarlijks vóór 1 December, onder overlegging van het zakboekje en van het daar bedoelde getuigschrift. Het bepaalde in de vorige alinea is ook hier van toepassing. 5. De sub 2 hiervoren genoemde cursussen be ginnen jaarlijks op 1 October en eindigen op 30 April d. a. v. Die sub 3 vermeld, vangen jaarlijks aan, zoo mogelijk gelijktijdig met die sub 2 bedoeld, doch uiterlijk op 1 December, en eindigen eveneens op 30 April d. a. v. Wanneer de dienst bij het korps het slechts eenigs- zins gedoogt, zullen evenwel ook na laatstgenoemden datum vooral gedurende den vacantietijd der scholieren eenige practische en, zoo mogelijk, ook eenige theoretische oefeningen plaats hebben, ten einde het in de wintermaanden geleerde te onderhouden. 6. De uren bestemd voor het practisch en theore tisch onderwijs zullen zoodanig moeten worden gekozen, dat daarbij zooveel mogelyk rekening wordt gehouden

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1