EXAMENDRESSUUR. ADVERTENTIEN. 17 TUINEN aldaar. Hoe komt mijn jongen toch door zijn examen f' H.H. KLEERMAKERS! HEEREN-MODETELEGRAAF, aan het begin van het tijdperk der desorganisatie van den arbeid en der organisatie van de werklieden tegen de patroons, die ons uithongeren". Toen werd op voorstel van een der werklieden nog besloten, om tot Zondagavond vol te houden. Misschien zou er nog hulp opdagen. Een ander, Chevalier, sprak; Denkt er wel aan kameraden, gij hebt daar vol geestdrift uw besluit uitgesproken om den arbeid niet te her vatten. Past op, ik ken er, die dadelijk zich om werk zullen aanmelden. Ik zeg het hardop, dat ik naar het werk terugga. De strijd is ongelijk. Ons aantal ver mindert van dag tot dag. Er zijn er, die van honger sterven. Denkt er aan, het is nu nog tijd, laat vrij om te arbeiden, wie in de onmogelijkheid is om den strijd vol te houden"'. Daarop werd besloten dat men gezamenlijk den arbeid zou hervatten. Boulé sprak een laatste woord om den arbeiders op te wekken zich te organiseeren voor een nieuwen strijd. Hier en daar werd geapplaudiseerd, maar het was in een ge drukte stemming dat de arbeiders de bijeenkomst bijwoonden. De werkstaking duurde 25 dagen, en het comité heeft dien ganschen tijd niet meer kunnen uitdeelen dan 12,728 francs. Ook de werkstaking der koffiehuisbedienden neemt in felheid af. Een vergade ring werd gehouden in de salie Lévis, waar de patroon Marguery, de bekende eigenaar van het restaurant van dien naam op den boulevard, door de 300 aan wezigen tot president werd benoemd. Dit feit gaf een karakter van verzoening aan de meeting. Toen de president verklaarde niet gekomen te zijn om te rede kavelen, maar om een bewijs van goeden wil te geven, werd hij sterk toegejuicht. Een commissie van patroons en bedienden zal nu eene schikking voorbereiden. Jtalië. Op Sardinië, zoo zegt eene correspondentie van Nurri aan la Gazetta d'Italia, heerscht een land bouwcrisis sedert 10 jaren. De opbrengst van den oogst is gering, het wemelt er van de woekeraars twee credietbanken gingen faillietdaardoor leden vele personen en instellingen groote verliezen, en dit alles scheen nog niet voldoende om den toestand vreeselijk te maken. De onophoudelijke regens in den afgeloopen winter, opgevolgd door eene voortdurende droogte in het voorjaar, waren oorzaak het meest in de bergachtige streken als deze van een zeer slechten graanoogst. Het is daarbij nog gelukkig, dat de werk zaamheden, welke in gang zijn aan den spoorwegtak Isili-Sorgono, waaraan velen arbeiden, in schaarschte aan werk voorzien, 't welk bij gebrek aan geld, de landeigenaren niet kunnen verschaffen. Er komt nog bij, dat de regeering onverbiddelijk te werk gaat bij het innen van de belastingen. De wijnstokken beloven een zeer overvloedigen oogst; maar de wij oprijzen zijn zeer gedaald en de rechten op de distillatie zeer hoog. Jünitsclilan (1. In het dezer dagen te Miinchen gehouden zesde Duitsche congres van handwerkslieden zijn de twee volgende resolutien, waarin een onmiskenbaar streven tot het wederinvoeren van het gildewezen doorstraalt, aangenomena. Het zesde Aigemeene Duitsche congres van handwerkslieden beveelt dringend de aansluiting van alle Duitsche handswerkslieden bij dezen bond aan. Het congres geeft vooral alle besturen van gilden en vereenigingen van handwerkslieden den raad hun invloed in die richting te bezigen, want door eene nauwe aansluiting kan een heilzamen invloed op eene verbetering van de wetgeving, wat deze aangelegen heid betreft, uitgeoefend worden, b. Het congres van handwerkslieden acht de invoering van het voorstel van de afgevaardigden in den Rijksdag, Ackermann cum suis, waarbij het overleggen van een bewijs van bekwaamheid aan den handwerksman verplichtend wordt gesteld, de eenige mogelijkheid om den hand- werksstand op te beuren en tevens dringend noodig voor den grondslag van het geheele gildewezen. Zonder dit bolwerk zullen de gilden niet in staat zijn hunne moeielijke taak op bevredigende wijze te vervullen, Engeland. Omtrent de Engelsche vloot, die thans groote oefe ningen maakt, schrijft een zeeofficier aan de Morning Post, dat, na zeven maanden voorbereiding in 't geheim, 21 pantserschepen en 19 kruisers gereed waren om twee dagen na ontvangen bevel zee te kiezen. »Wat was nu bij het vertrek dezer schepen aan personeel en materieel over voor de verdediging des lands en om eventueele verliezen aan te vullen? In de dokken drie eerste klasse kruisers, die als hun kanonnen aan boord zijn, in drie a zes maanden kunnen worden gereed gemaakt; maar er zijn geen officieren en ge oefende manschappen om ze te bemannen. Dr. Mackenzie zal nu weldra zijn antwoord op de beschuldiging der Duitsche geneesheeren in alle talen van Europa te gelijk uitgeven. Er wordt verhaald, dat het boek zal opgeluisterd zijn met fac-similes van brieven van Frederik III en andere schetsen; niet alleen zal het een rechtvaardiging zijn tegenover Mackenzie's vijanden, maar het zal ook een getrouw geschiedkundig verhaal van zijn dagelijksch verkeer met den keizer bevatten. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Wederzijdsche wraak. Onder de vele pasteibakkers te Londen maakte vooral een in de City goede zaken, zoodat, toen de eigenaar stierf, een tegenover wonende bakker aanzoek deed om de hand der weduwe, met wie hij tevens de bloeiende zaak hoopte te verkrijgen. Maar zij wees zijn verzoek af. De bakker, niet dwaas genoeg om als een slachtoffer van hopelooze liefde zijn tijd in verzuchtingen door te brengen, zon op wraak, en vond het middel daartoe in het bakken van nog grooter en beter gevulde pasteitjes dan de weduwe dit deed, zoodat deze al spoedig haar debiet zag verminderen. Wel verkocht de nieuwe pasteibakker met schade, maar dat hinderde niet, zijn doel was alleen maar om de zaak der weduwe geheel te doen verloopen. De gefopte en wanhopige vrouw kreeg nu dezer dagen bezoek van een der vrienden haars over leden mans, wien zij bitter haar nood klaagde. Well, well, hm, hm 1 antwoordde hij, dan moesten wij den bakker zijn vet teruggeven Op zekeren morgen nu, toen de winkel van den nieuwen pasteibakker vol klanten stond, kwam een opgeschoten straatjongen binnen, wierp twee doode katten op de toonbank, en verdween weder, na in de deur nog geroepen te hebben: »Dat zijn nu de 35e en 36e deze week; ik krijg nu 15 shillings. Zeg aan uw baas, dat ik morgen dat geld kom halen I" Toen de klanten dit hoorden, stoven zij den winkel uit. Zij wisten nu hoe de bakker zulke groote en goed gevulde pasteitjes kon bakken en niemand kwam bij hem terugallen gingen weer ter markt bij de weduwe, wier zaak weldra opnieuw bloeide en die uit dankbaarheid haar redder hart en hand schonk. Pasteur zal aan de leden der academie van weten schappen te Parijs mededeeling doen van een ont dekking van inentingstof tegen cholera. Deze ontdekking heeft Pasteur te danken aan dr. Gauialeïa, een zijner leerlingen, die door het gemeentebestuur van Odessa uitgezonden is om zijn lessen te volgen. Een onverwacht bewijs geleverd. Eene uitstekend gelukte grap had dezer dagen in een der Berlijnsche restaurants plaats. Aan de dicht bezette tafel der stamgasten kwam het gesprek op het verdwijnen der overjassen van de kapstokken. Een der stamgasten beweerde, dat het hem niet overkomen zou, en het was iemands eigen schuld, als zijn jas ontstolen werd. «Hier zit ik, en daar hangt mijn overjas", sprak hij, »en nu zou ik wel eens willen zien, dat er één knap genoeg was om hem van den kapstok weg te nemen! Wat drommel, ik heb toch mijne oogen nog tot mijn dienst!" »0", antwoordde hem iemand, die vrij elegant gekleed was en aan eene tafel daarnaast het gesprek gevolgd had, »dat weg nemen is echter geen kunsthet gaat heel eenvoudig zoo!" En meteen stond hij op, trok al pratende den overjas van den stamgast aan en ging, den hoed in de hand houdende, naar de deur, en zoo verder naar buiten. Allen lachten om de grap, want als iets anders beschouwden zij het niet. »Wie is die heer?" vraagde men eindelijk, maar weldra bleek, dat niemand hem kende; ook de waard en de kellner werden ge vraagd, maar ook dezen was hij vreemd, en beiden meenden, dat hij een vriend of kennis van een der gewone gasten was. Intusschen verliepen nog eenige minuten, en de «grappige" mijnheer kwam nog maar steeds niet terug, en met hem bleef ook de overjas weg. Men keek eens aan de deur en op straat, maar de vreemdeling had zoo goed verstoppertje gespeeld, dat de blufferige eigenaar van den jas zonder dezen naar huis kon gaan, en de kellner mede tevergeefs op de vertering van den verdwenene wachtte. Sinds eenige dagen leefde de gefopte nog in de hoop, dat het maar eene grap zou wezen, maar thans is hij toch tot de ervaring gekomen, dat hij wat te bout gesproken, en de dief wat te stout gehandeld heeft. Eene nieuwe reclame. In 't begin dezer week ontvingen verschillende redactiën van dagbladen te Londen de keurig, verguld op snee ingebonden werken van een hun allen totaal onbekenden dichter, zich noemende James Roland. In elk ter recensie aangeboden exemplaar lag een briefje met de woorden: «Indien uw blad niet binnen vier dagen eene gunstige beoor deeling van mijn arbeid bevat, zal het eerste, wat gij van me hoort, een pistoolschot zijn!" Op grond dier uitnoodiging achtten eenige redactiën het noodig, den radicalen dichter wegens zijne gevaarlijke bedreiging gevangen te doen nemen, maar deze vroeg eenvoudig met welk recht zij dat deden, aangezien het geenszins bewezen was, of hij het bedoelde schot op de redac teuren dan wel op zich zei ven richten zou, daar hij niet de eerste teleurgestelde dichter zijn zou, die zijne toevlucht nam tot een wapen. Roland werd daarop vrijgelaten, maar dezelfde couranten, die de beoordeeling zijner werken geweigerd hadden, bevatten nu het verhaal dezer gebeurtenis, en maakten daardoor eene meer klinkende reclame voor zijn werk dan met de gunstigste recensie. Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zalten verzoeke der Erven van wijlen den Heer K. HOCKE HOOGEN- BOOM, mitsgaders voor den Heer J. HOOGENBOOM Mz.f op Vrijdag 24 Augustus 1888, des voor middags lO ure, in de Herberg van C. J. van Splunter te Zomiemare, PUBLIER VERHOOPEK: te /iOMEllIAIRE. 3/10 en AANDEEL in de Meeetoof en gevolgen „De Wassende Maan" aldaar. 2 Heet. 02 Aren 50 Centiaren BOSCH aan den Blooischen dijk onder Zonnemaire. 4 Heet. 25 Aren 70 Centiaren BOUWLAND in den polder Bommenede aldaar. In pacht bij C. Post c. s. tot 1891 om 306,40 's jaars. 8 Iiect. 95 Aren 60 Centiaren BOUWLAND aan den Blooisclien dijk en in den Nieuwen Nataarspolder aldaar, In pacht bij P. Meerse tot 1891 om ƒ560,50 's jaars. 4 Iieet. 92 Aren 90 Centiaren BOUWLAND naast het Kerkebosch in den polder Zonne maire aldaar. In pacht bij L. van Splunter c. s. tot 1891 om f 263,90 's jaars. 1 Heet. 2-1 Aren BOUWLAND aan den Sckenkeldijk aldaar. In pacht bij P. Jonker tot 1895 om f 61,07 's jaars, 10 Heet. 28 Aren 40 Centiaren BOUWLAND in den polder Bloois aldaar. In pacht bij J. de Jonge en J. Meerse tot 1891 om 600,60 's jaars. 96 Aren 30 Centiaren BOUWLAND aan den Bosch weg aldaar. In gebruik bij G. Viergever tot 1888. 3 Heet. 38 Aren 80 Centiaren BOUWLAND in Oud-Bommenede aldaar. In pacht bij J. van 't Hof en P. Jonker tot 1893 om f 154,45 's jaars. Eerst in perceelen en daarna in massa's, zooals in verkoopboekjes is omschreven, Bij tie Uitgevers BLOM OLIVIERSE te Culemborg is verschenen: AïTWOORD OP DE VRAAG Een woord over de voorbereiding tot Cadet of Adelborst. {Naar aanleiding van „Photographie of Schilderij9" van TISZOO), door Taco H. de Beer. Prijs ®,-S©. Verkrijgbaar bij alle soliede boekhandelaren. Op plaatsen waar geen boekhandel gevestigd is, zenden de Uitgevers het franco na ontvangst van postwissel. Ouders en Voogden, en verder allen, die op eenigerlei wijze bij het onderwijs betrokken zijn of daarin be lang stellen, wordt de lezing ten zeerste aanbevolen. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen. In de thans verschijnende nummers onzer MODE JOURNALEN vindt men de nieuwe modellen van heeren-kleeding voor het aanstaand seizoen. Alles met duidelijke beschrijving en groote 'patronen. Op bestelling leveren wij ook uitgeknipte patronen op natuurlijke grootte. maandelijks één groote MODEPLAAT met BESCHRIJ VING en PATRONEN, per kwartaal f I,S5, franco per post f 1,35. HEEJREN-MODEGIDS, maandelijks twee groote MODEPLATEN met BE SCHRIJVING en PATRONEN, per kwartaal 1,^^, franco per post f 1,90. Men teekent in bij alle BOEKHANDE LAREN en POSTKANTOREN. Uitgave van NOORDHOEF SMIT te Groningen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3