ZÏËRÏKZËËSCHË COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. I 1888. No. 65. Woensdag 22 Augustus. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, geliere men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAIV. Binnenland. ZIERIKZEE, 21 Augustus 188 8. Bij de op heden alhier plaats gehad hebbende ver kiezing van een lid in den Gemeenteraad zijn ingeleverd 291 stembriefjes. Het getal kiezers bedraagt 551. Naar wij met zekerheid vernemen zal, gedurende de aanstaande kermis, door de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgmaatschappij, directie Alex. Faassen en Co., eenige tooneelvoorstellingen worden gegeven, in eene flink ingerichte schouwburgloge op het Havenplein. Dit bericht zal ongetwijfeld door het kunstminnend publiek van Zierikzee en omstreken met genoegen worden vernomen. Immers, wij weten het, dat dit tooneelgezelschap zeer gunstig bekend staat en over zeer goede krachten beschikt, terwijl het zich steeds beijvert de nieuwste tooneelstukken op haar repertoire te brengen. Wij vleien ons, dat zij dit ook gedurende onze kermis zal doen en durven haar in dat geval bij voorbaat een druk bezoek voorspellen. Het bestuur der centrale tentoonstellings-vereeniging «Lanbouwbelang" maakte dezer dagen verschillende uitstapjes, met het doel om door zuiverheid van soort uitmuntende granen op stam te onderzoeken, ten einde op de tentoonstellingen, door deze vereeniging in September en Februari a. s. te houden, als aanbeveling te dienen voor de verbouwers. Het komt helaas maar al te dikwijls voor, dat zaaigraan van Essex vermengd is met dikkop- of andere tarwechevalier- met zomergerst, kortstam- met langloof-erwtenenz. Verschillende soorten tarwe, rogge, gerst, haver, enz. werden bezichtigd. Aan zeer enkele perceelen kon het predicaat zuiver worden toegekend, daar vooraf door het bestuur besloten was, alléén van die producten melding te maken die werkelijk zuiver in haar soort waren. Het valt niet te betwijfelen of deze onder zoekingen zullen rijke vruchten voor den landbouw dragen, daar men alsnu bijna zeker is deugdelijk zaai graan door bovengenoemden maatregel te kunnen verkrijgen. De militaire manoeuvres, waarbij proeven met wiel rijders zullen worden gehouden, zullen plaats hebben van 3 tot 7 September in het Land van Altena, tusschen Heusden en Woudrichem, en van 3 tot 12 September in westelijk Noord-Brabant tusschen Wouw en Rozendaal. Door den Algem. Ned. Wielrijders-Bond is voor gesteld, dat door het rijk voor logies zal worden gezorgd, hetzij door inkwartiering, hetzij door het verschaffen van veldtenten met toebehooren, en waar zulks niet kan geschieden, aan de deelnemers 1,25 per nacht en per hoofd uit te keeren. Aan hen, die zulks verlangen, zullen van wege den Bond reiskosten en levensonderhoud worden vergoed. Onder de vele bewijzen van instemming en belang stelling, die het bestuur van verschillende zijden mocht ontvangen, is ook een schrijven van den luitenant der infanterie jhr. H. W. Storm van 's Gravesande te Arnhem, die ook aan de manoevres zal deelnemen. In dit schrijven worden zeer vele raadgevingen en wenken voor de wielrijders, die aan de oefeningen deelnemen, ten beste gegeven, wat betreft o. a. hunne kleeding en bewapening en de diensten, die aan hen kunnen worden opgedragen. Door de beide generaais-commandanten, die de oefeningen zullen leiden, zijn voorloopig aan de deel nemers de volgende eischen gesteld: De wielrijder is geheel en al soldaat. Hij moet de grootst mogelijke geheimhouding in acht nemen ten aanzien van mon deling ontvangen berichten en mag de hem toever trouwde brieven aan niemand anders dan aan den geadresseerde ter hand stellen. Hij moet de constructie van zijn wiel goed kennen en zich vertrouwd hebben gemaakt met het lezen der kaart. Door het bestuur is voor elke twee of drie wiel rijders een oppasser aangevraagd. Verschillende beste rijders hebben zich bereids aangemeld. Door het bestuur is daaruit reeds een keuze van zestien personen gedaan, zijnde het benoodigde getal. Naar het Vad. verneemt, is bij den Raad van State in onderzoek een wetsontwerp tot regeling van kinder en vrouwenarbeid, welk ontwerp in hoofdzaak is ge bouwd op de conclusiën, waarmede de meerderheid van de commissie voor de arbeids-enquête haar rapport heeft besloten. Gedep. Staten van Drente hebben niet goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Ruinen, strekkende tot verlaging der onderwijzers-tractementen in die gemeente. Naar wij vernemen, heeft de heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht eervol ontslag ge vraagd uit zijne betrekking, wegens redenen van gezondheid. Door den lioogen waterstand der Merwede is de zandbank voor Werkendam, die voor de scheepvaart zeer hinderlijk is, derwijze verplaatst, dat de aanleg der stoombooten weer verlegd is geworden. De geul, die thans geheel aan den noordkant der rivier ligt, is zeer smal, zoodat, vooral bij laag water, met veel omzichtigheid door de schippers moet worden te werk gegaan. Het schijnt thans ernst te worden met de plannen van 't «Leger des Heils" om in Den Haag een «veld tocht" te openen. Er zijn althans pogingen aangewend om tot dat doel in September het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te huren, maar door de verbouwing is dit niet mogelijk. De «campagne" is dus nu uitgesteld, of 't Leger zal een ander bivak moeten opzoeken. Men voorspelt nu reeds een strengen en vroegen winter, want de vogels trekken al te zamen, en zetten zich bij voorkeur op de telegraafdiaden neder, om zich te oefenen spoedig reisvaardig te zijn, als de nood aan den man komt. Vooral de zwaluwen vereenigen zich reeds in grooten getale om gezamenlijk de reis naar het zuiden te aanvaarden. Hartelijk hopen wij dat deze voorspelling zal falen, wat toch zeker wel het verlangen van ieder zijn zal. De heer Rijperman, die dezer dagen, in de plaats van wijlen den heer Uhlenbeck, tot lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten is benoemd, is, naar de N. R. Ct. mededeelt, zoowel op het gebied van den aanleg als op dat van de exploitatie van spoorwegen deskundige. Als civiel-ingenieur van Delft gekomen, is de heer Rijperman eerst werkzaam geweest bij den bouw van den Noordbrabantsch-Duitschen spoorweg. Daarna is hij tijdelijk in dienst geweest bij de genie, en heeft medegewerkt bij de uitvoering van de vestingwet. Na afloop dier werkzaamheden is hij teruggekeerd bij de Noordbrabantsch-Duitsche Spoorweg- Maatschappij, in welker bestuur hij sedert een aantal jaren de betrekking van secretaris, en laatstelijk die van directeur heeft bekleed, en naar van bevoegde zijde verzekerd is, met meer dan gewone bekwaamheid. Men weet dat de Amerikanen, die thans Nederland bezoeken, er een groote eer in stellen, van Neder- landsche afkomst te zijn. Men moet echter niet meenen, dat elk Nederlander, die in Amerika is gevestigd of genaturaliseerd, lid van de «Holland Society" kan worden. Om tot die vereeniging te kunnen toetreden, moet men eerst kunnen bewijzen, dat zijne voorouders van vaderszijde reeds vóór 1674 toen ten tweeden male Nieuw-Amsterdam (New-York), in Engelsche handen overging van Nederlandschen oorsprong en op Amerikaanschen bodem gevestigd waren. Met groote belangstelling trachten de thans hier aanwezige leden personen op te sporen, die denzelfden naam als zij dragen, en wanneer zij er een vinden, doen zij hun best de genealogie van hun geslacht vast te stellen. Te Scheveningen zouden nog eenige naamgenooten van Duijn en Suijda gevestigd zijn, naar men beweerde, doch tot dusver is het nog niet gelukt, de personen met een in aanraking te brengen. In het weeshuis te Brielle werden een paar verpleegden gul door hunne Amerikaansche naamgenooten bedacht. Omtrent het bezoek van het Amerikaansch gezelschap aan Marken vertelt het Handelsblad onder andere: 't Spreekt van zelf dat ook de woning van Marretje Thijssen, de populaire Markensche weduwvrouw, bezocht werd. Haar woning heeft 't best haar oorspronkelijk karakter bewaard. Dat staatsiebed met de mooi be werkte kussens, de fijn gesneden houten stoofjes, de blauwe borden in het vertrek opgehangen en eindelijk de stookplaats in het midden van het vertrek; alles werd met nauwkeurigheid bezichtigd en aan alle kanten hoorde men de meest verschillende uitroepen van verrassing en verbazing. Ook de oude vrouw zelf, met haar verweerd doch vriendelijk en eerlijk gezicht, die ter eere harer bezoekers en tot lust harer bezoeksters een helder mutsje op de grijze haren zette en het wél goed bedoelde, doch zich zoo leelijk versprak, toen zij zei, dat zij na haar mans dood zoo gelukkig was ge worden. Zij meende, dat eerst na den dood van de «goede ziel" haar woning de opmerkzaamheid der touristen had getrokken, zoodafc zij geheel van hun giften kan leven en dus onafhankelijk van haar kinderen was. Een der Amerikaansche heeren had een draagbaar photografletoestel medegebracht en toen een deel van het gezelschap en ook hij de woning eener jonge moeder binnentrad, die bij haar jonge telg, troonende in den kinderstoel, zat aardappelen te schillen, wilde hij een lichtdrukje van het aardig tafereeltje maken. De kleine man, op een wortel kluivende, met zijn wangen van melk en bloed en de vreemde bezoekers begroetende met boe! boe! boel werd door al de dames geknuffeld en gekust en de jonge moeder keek het met een fleren glimlach aan. Maar toen de Amerikaan voorstelde haar kind te photografeeren, kwam haar moederhart in opstand. Hoevan haar kindvan haar eigen vleesch en bloed zou een portretje gemaakt worden, dat misschien wel in Amsterdam voor de winkelkasten te koop zou hangen? Dat nooitDaar wilde ze niet aan gelooven. Vergeefs werd gepoogd haar aan het verstand te brengen dat haar kind niet in Amsterdam verkocht zou worden: een plaatje van haar kind?! Neen, daar was de kleine haar dan toch te na voor Het Vad. schrijft naar aanleiding der bekendmaking van den minister van koloniënMen zou kunnen vragen, waarom juist voor dit enkele geval eene opwekking wordt gegeven om den zegen des Hemels op de reis van den gouv.-gen. en zijn bestuur af te smeeken. Er bestaat voor de geloovigen evenveel reden over elke andere regeeringszaak den zegen des Hemels af te smeeken als over deze, maar als de St.-Ct. telken male moest dienen om het publiek daartoe op te wekken, kon zij wel dagelijks met dergelijke aan schrijvingen worden gevuld. Het komt ons voor, dat dit minder ligt op den weg der regeering, zelfs eener «christelijke" regeering, die toch ook op de spontane uiting van het godsdienstig gevoel der natie prijs liifl -j

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1