Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- xuê*A sement Zierihzee. 1888. No. 64. Zaterdag 18 Augustus. 91ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e I ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAIV. ZIERIKZEE, 17 Augustus 1 8 8 8. In de heden namiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad zijn o. a. aangeboden de gemeente- begrooting, die van het Burgerlijk Armbestuur en van de dienstdoende Schutterij voor 1889. Tot onderwijzeres aan de Meisjesschool is voor den cursus 1888/9, op eene jaarwedde van ƒ700, benoemd Mejuffrouw J. H. Adriani te Uithuizen. Omtrent het verslag der verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland schrijft de Staats-Courant o. a. het volgende: Van de tarwe en wintei'gerst zal het beschot beneden het gemiddelde zijnook de hoedanigheid schijnt over het geheel te wenschen over te laten. De stand is dun en het gewas door den velen regen en wind tegen den grond geslagen. De rogge staat hier en daar eenigszins beter dan de tarwe in Zeeuwsch-Vlaan- deren is de verwachting echter laag gestemd. Zomergerst en haver laten een betere uitkomst verwachten, zoodat de opbrengst, bij droog oogstweder, het gemiddelde zal kunnen bereiken. Het koolzaad mislukte voor een goed deel reeds bij den uitzaai in het najaar, en het overgeblevene doorstond den winter slecht. Er wordt met enkele uitzonderingen slechts een gering beschot verwacht. Vlas werd zeer veel uitgezaaid en stond aanvankelijk goed. Het onvervond echter zooveel belemmering in den groei, dat zelfs het beste te kort gebleven is. Van het grootste gedeelte is de waarde gering, doch de prijzen waren in verhouding tot de hoedanigheid hoog. De zaadopbrengst zal hoogstens middelmatig zijn. Karweizaad ontwikkelde zich grootendeels gebrekkig, en gaf, ook door ongunstig weder bij de inzameling, geen voordeelige uitkomst. De uienteelt, in enkele streken zeer belangrijk, kan, bij gunstige weersgesteldheid, nog naar wensch uitvallen. Van de meekrap, die nog steeds maar op zeer kleine schaal wordt uitgeplant, is de stand gunstig. Aardappelen beslaan dit jaar een groote oppervlakte. De ontwikkeling is zeer gunstig geweest, doch door het aanhoudend regenen vertoont zich de gewone ziekte op onrustbarende wijze, waardoor opbrengst en hoedanigheid evenzeer bedreigd worden. Van de suikerbiet, mede veel verbouwd, was de opkomst ongunstig, terwijl de herzaaiing veelal mislukte. Van klavers en andere voedergewassen was winter en voorjaar zoo ongunstig mogelijk, en zijn de op brengsten dientengevolge uiterst schraal. De wei- en hooilanden hadden laat in het voorjaar nog een zeer ongunstig aanzien, in den voorzomer herstelde dit zich echter vrijgoed en thans is de grasgroei zelfs bijzonder welig. De hooioogst was op de vaste weiden middelmatig, op de kunstweiden zeer gering. De inzameling wordt door het natte weder uitermate bemoeielijkt. De heer Domela Nieuwenhuis heeft weder aan de verveners geantwoord. Hij leidt af uit hun laatste schrijven, dat zij geen scheidsgericht willen, en ziet daarin hunne onmacht om de onjuistheid der gespeci ficeerde cijfers te leveren, »hetzij, omdat uwe boeken moeielijk getoond kunnen worden, hetzij, omdat daaruit zou blijken hoe mijne begrooting der winsten gedurende de laatste jaren verre beneden de werkelijkheid is gebleven. In beide gevallen ware het voor u beter geweest te zwijgen, dan zoo in uwe onmacht te worden tentoongesteld". In het blad van Domela Nieuwenhuis (den afge vaardigde van Schoterland) leest men: »Het predikantsambt is een bedriegers-baantje." «Kapitalisten zijn dieven." Wie de sociaal-democraten weerstaan, zijn «schelmen." Het streven naar Zondagsrust is «huichelachtig." De «Volksbond'-mannen, die het misbruik van sterken drank pogen te bestrijden, zijn «halve en kwarts-dronkaards." De arbeiders-enquête is een «schandelijke oogenverblinding." «Het verstrekken van warm voedsel, vacantie-colonies, huisvlijt-onderwijs" dat alles is slechts apenliefde." «Niets wat die heeren voor den werkman gelieven te doen, geschiedt met een oprecht hart." Al die dingen «zijn inderdaad niets dan middelen ter onderdrukking van den vrij heidsgeest en ter instandhouding van het door alle volkstyrannen en valsche werkmansvrienden gehuldigde uitzuigsysteem." Maandagavond tegen negen uur kon men te Delft een troepje mannen natuurlijk gevolgd door een oneindig grooter aantal nieuwsgierigen door de stad zien trekken, hier en daar bij eene tapperij of bierhuis even halt houdende. De aanleiding tot dezen geïmproviseerden optocht was, dat de afd. Delft voor «Algemeen Kies- en Stemrecht" een vergadering in een der zalen van Stads-Doele had uitgeschreven, waarin verschillende sprekers zouden optreden. De pachter van den Doele had hier niets tegen, doch op het laatste oogenblik vernam hij, dat niet verschillende sprekers zouden optreden, maar alleenlijk de heer Domela Nieuwenhuis, het hoofd der sociaal-democratische partij, het woord zou voeren. Hieromtrent zekerheid willende hebben, wendde hij zich om inlichtingen tot het bestuur dier afdeeling, doch werd er niet wijzer door, waarom hij het dan ook beter achtte, de zaal niet te verhuren. De deuren werden gesloten en van vergaderen kwam toen natuur lijk niets. Men vereenigde zich toen tot een troepje en trok de stad door. In de maand April of Mei 1889 zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de be trekking van surnumerair der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1890 worden gehouden, zoodat gedurende 1889 slechts één examen zal plaats vinden. Nadere bijzonderheden bevat de Staats-Ct. Drooglegging der Zuiderzee! Zooals men weet, houdt de ingenieur De Quartel te Utrecht zich sedert 1885 bezig met de plannen tot inpoldering van de Zuiderzee. Die zaak is thans zooverre gevorderd, dat eenige Engelsche en Hollandsche bankiers genegen zijn om het benoodigde kapitaal te verschaffen. De begrooting voor het Zuiderdeel bezuiden Urk en Schotland, is 90,900,000. Bij partiëelen verkoop van 190,000 in te polderen bunders, is de opbrengst minstens 175,000,000. Alzoo voor het Rijk der Nederlanden, of het con sortium voornoemd eene bate van ongeveer 84,100,000. De zeedijken, langs de Zuiderzee, van af Kampen, langs Elbnrg, Muiden, Amsterdam, Edam en Enkhuizen, zullen voortaan, na 1899 of 1901, niets meer kosten aan onderhoud en beheer. Over werkeloosheid zal vooreerst, van '1889 tot 1901, niet meer geklaagd worden. Duizenden arbeiders, rijswerkers, steenleveranciers, timmerlieden, land bouwers, enz. zullen daar jarenlang, eerlijk aan den kost kunnen komen. Nederlanders in Amerika! Onlangs behelsde de New-York World bijzonder heden omtrent den staat der te Paterson in Nieuw- Jersey gevestigde Nederlanders, tusschen de zeven en acht duizend in getal. De Telegraafeen tweemaal in de week verschijnend blad, heeft een oplaag van bijna 2000 exemplaren. De meesten dezer Nederlanders behooren tot de republikeinsche partij en zijn werk lieden in zijde- en machinefabrieken. Van hunne matig heid, godsdienstzin en vreedzaamheid spreekt de World met veel lof. Als de andere ingezetenen hen daarin evenaarden, zegt het blad, zouden de kosten voor politie 5/6 minder bedragen en Paterson heeft alle reden om de aankomst van Nederlanders als een weldaad voor de stad aan te merken. Naar de Iiaagsche Ct. verneemt, bevindt de notaris A. te 's Gravenhage, die voor herstel van gezondheid de residentie verliet, zich in Griekenland. De heeren mrs. A. M. van Stipriaan Luïscius en W. van Rossum Bz., aan wien door notaris Andries te 's Hage de regeling zijner zaken is opgedragen, noodigen thans de schuldeischers uit, hunne vorde ringen in te leveren, ten einde de afwikkeling op de meest regelmatige wijze te doen geschieden. Honderd drie en vijftig onderofficieren bij de Neder- landsche zeemacht hebben aan den minister van marine een adres gezonden, waarin zij verzoeken, verbetering te brengen in hunne geldelijke positie. Ter viering van hunne godsdienstige feesten wordt aan de Israëlitische militairen, wier ouders of betrek kingen buiten hunne garnizoensplaats wonen, een verlof verleend van 5 Sept. e. k. tot en met 30 Sep tember d. a. v.; aan de overigen vrijstelling van dienst verleend op de feestdagen, en aan hen, die tot het blijvend gedeelte der lichting 1887 behooren, of die voor de herhalings-oefeningen onder de wapenen zijn, na 5 Sept. onbepaald verlof verleend. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een vergadering van notarissen, te Groningen gehouden, tegen de zaakwaarnemerij. Eene commissie werd be noemd tot het ontwerpen van een adres aan de regeering. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren J. Evenblij, notaris te Amsterdam en secretaris van het hoofdbestuur der broederschap van notarissen mr. A. H. Koning, notaris te FinsterwoldeM. Schot man, notaris te Hoogeveen; E. de Surler, notaris te Den Boer, en mr. M. W. F. Treub, privaat-docent te Amsterdam. In eene vergadering op Maandag 6 dezer te Haar lem, werd het ontwerp-adres vastgesteld, en besloten afdrukken te zenden aan alle notarissen en candidaat- notarissen in den lande, vergezeld van eene oproeping tot een groote bijeenkomst te Utrecht, op Zaterdag 1 September a.s., des middags te 12 uur. Deze vergadering zal ook voor de pers toegankelijk zijn. Om vaten schoon en waterdicht te maken. In het vat, dat men reinigen wil, schudt men naar verhouding van zijne grootte een of meer ponden ongebluschte kalk en zooveel water als noodig is otn dit op te lossen, waarna men het vat zorgvuldig sluit. De damp van het water, dat door de kalk sterk verhit wordt, dringt in het hout en trekt alle zuren en gassen tot zich. Na verloop van eenigen tijd spoelt men het vat uit, eerst met schoon water en daarna met een weinig wijn of wijngeest. Öm een lekkend vat waterdicht te maken is men gewoon het vol te gieten met water, en dit, als het leeg gelekt is, telkens te vernieuwen. Veel spoediger bereikt men echter zijn doel, zoo men het vat mèt hooi of stroo vult, dit met een steen bezwaart en het dan met water laat volloopen, want al lekt het water er nu ook uit, het natte stroo blijft achter en doet het hout in weinig tijd uitzetten.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1