Z1ERIKZEES41I1E COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 63. Woensdag 15 Augustus. 91ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Hu wel ij k s -Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAM. ZIE RIK ZEE, 14 Augustus 1 88 8. De Tijd vestigt in een artikel: »de spoorwegaanleg in Ned. Indië", er de aandacht op, dat in een aantal residentiën van Java, b. v. de Preanger regent schappen en Bezoeki, de dichtheid der bevolking veel minder is dan in de meeste Europeesche landen. Men treft daar veelal nog een overvloed van niet ontgonnen vruchtbare gronden aan, welke aan millioenen inlanders voordeel en een behoorlijk bestaan zouden kunnen verschaffen, doch waarvan de ontginning nog onmogelijk wordt gemaakt door het gemis aan communicatie middelen. Aan dat bezwaar kan echter worden tegemoet gekomen door den aanleg van spoorwegen, waardoor tevens het groote voordeel verkregen wordt, dat er meer kapitaal onder de bevolking komt en de nationale rijkdom van Java wordt verhoogd. De bouw van spoorwegen door den Staat komt de Tijd echter niet wenschelijk voor. Het blad staat den aanleg van spoorwegen door particulieren voor, met rente-garantie door den staat, wat op het dichtbevolkte en vruchtbare Java zou kunnen geschieden, zonder van de schatkist directe, geldelijke offers tc eischen. Immers, de zuivere opbrengst der spoorwegen op Java zal gemiddeld ook wel op?4y2 pet. mogen gesteld worden bij aanleg en exploitatie door particulieren, welke altijd veel voordeeliger geschiedden dan dooi den Staat. En dan vergete men vooral niet, hoezeer de nationale rijkdom op Java zou kunnen toenemen door de groote sommen, welke bij het aanleggen van spoorwegen aan arbeidsloonen als anderszins worden besteed. Bij het toepassen van het beginsel van rente-garantie bij den aanleg van spoorwegen in Indië is het echter zaak, de voorwaarden, waarop die garantie zal gegeven worden, zóó te maken, dat 's lands schatkist daarbij zoo weinig mogelijk risico loopt. De tegenwoordige tijdsomstandigheden zijn zeer gunstig voor het verleenen van rente-garantie, omdat de rente-standaard lager is dan schier ooit te voren. De garantie zou hoogstens op 3J/2 pet. gesteld behoeven te worden, dat is dus aanmerkelijk lager dan de in Britsch-Indië verleende waarborg, welke gemiddeld bijna 5 pet. bedraagt, en de garantie in de Fransche koloniën, welke varieert tusschen de 5 en 6 pet. De opbrengst der reeds bestaande spoorwegen op Java is, zooals de ondervinding heeft geleerd, gemiddeld meer dan 'Sl/2 pet., waaruit mag worden afgeleid, dat de Staat tot geene financieele opofferingen zal verplicht worden, indien de bedoelde waarborg zich over een groot aantal lijnen uitstrekt. De Commissaris des Konings in de provincie Drente, jhr. mr. P. J. van Swinderen, heeft zijne functiën als zoodanig aanvaard. Te Sneek heeft zich eene vereeniging gevormd met het doel, oud kinderspeelgoed te verzamelen, ten einde hiermede op St. Nicolaas den minder bedeelde te verrassen. Voor reparatiekosten wordt eene contributie geheven van 50 cent. Er is een bericht aan het rondgaan door de dag bladen, betreffende een oud koloniaal militair, die een lichaamsgebrek als gevolg eener bekomen wond voor gewend hebbende, aldus bedriegelijk in het genot van een pensioen was gekomen, maar wien, toen hij op een goeden dag zekeren in het bericht genoemden dorainé had hooren prediken, het bediiegehjke van zijne handelwijze plotseling in het ware licht verschenen was. Hij reisde naar Den Haag, naar den minister Keuchenius en had bij dezen de belijdenis zijner zonde afgelegd. De minister kon niets anders doen dan den man het op bedriegelyke voorgevens indertijd gevraagd en onwettig toegekend pensioen afnemen; maar was zoo getroffen door 's mans eerlijkheid", dat hij hem hetzelfde pensioen uit eigene middelen toelegde. Dit verhaal uit de Stand., zal men naar het oordeel der Arnh. Ct. wel doen niet zonder eenig nadenken aan te nemen, wil men zijn oordeel niet vervalseht zien. Indien het namelijk aan het publiek wordt verhaald om bewondering op te wekken voor den deugd be- loonenden minister des Konings, of sympathie voor den tot deugd bekeerden gepensioneerde door bedrog, dan is de bedoeling ten eenenmale mislukt. Beider handelwijze komt aan de Arnh. Ct. uit een zedelijk oogpunt verre van correct voor, en de eenige, die in het verhaaltje een goed figuur maakt, is de dominé, die door zijn welsprekend woord den ouden zondaar en bedrieger ten goede heeft bekeerd. »Er bestaan zegt de Arnh. Ct. verder bij het groote publiek, en vooral bij de lagere klasse, wonderlijke, maar vooral gevaarlijke dwaalbegrippen omtrent eerlijkheid, die niet zelden worden gevoed van eene zijde, waarvan men juist eene ernstige be strijding verwachten zou. Dat de vinder rechtmatig eigenaar wordt van gevonden voorwerpen, kan men menig klein man niet uit het hoofd praten, en indien gevonden zaken aan den verliezer teruggebracht worden, geschiedt dit niet uit eenig besef van plicht, maar hoofdzakelijk uit speculatie op de »goede belooning", die voor den weerlijken vinder" wordt uitgeloofd en in den regel meer in verhouding staat tot den on- begrensden prix d'affection dan tot de aanzienlijke waarde van het gevondene. Wanneer hij, die zijn verloren eigendom terug ontvangt, den weerlijken vinder" bij toeval eens niet beloont volgens den fancy- prijs, wordt hij er op aangezien en niet zelden als voorbeeld van gierigheid in de dagbladen aan de kaak gesteld. De meeste «eerlijke vinders" denken als Basile met het gewijzigd spreekwoord: »ce qui est bon a pendre est bon a garder", en wanneer zij het ge vondene aan den verliezer terugbrengen beschouwen zij dat eigenlijk als een verkoop van hun wettig eigendom en verwachten zelfs een koopprijs boven de waarde. Dat zulk eene opvatting met de nauwgezet heid en eerlijkheid in strijd en in de hoogste mate onzedelijk is, zal men gemakkelijk inzien. Het ver wondert ons daarom, dat dit verhaal voorkomt in een anti-revolutionair blad, en nog meer dat het van een anti-revolutionair staatsman kan verhaald worden. Want al mag over den grondslag van zedelijkheid verschil bestaan, wat zedelijk en eerlijk is weet toch de liberaal evengoed te beoordeelen als de anti-revolutionair en de ultrauiontaan. Wij zouden daarom van een staats man van het «christelijk bewustzijn" niet hebben verwacht, dat hij een bedrieger van het gouvernement en arglistig bemachtiger van 's lands penningen, ook al was die door een geestverwant Evangeliedienaar bekeerd, met eene misplaatste en tegenover de zonde ongeoorloofde zoetsappigheid beloond, om zijne eerlijk heid" niet slechts voor de verdiende straf behoed, maar zelfs voor het verlies van de onwettig genoten gelden schadeloos gesteld zou hebben. »Dat dit niettemin geschied is doet ons leed, niet omdat de bedrieger in plaats van straf belooning kreeg, maar omdat de daad van den Minister, door de dagbladen zijner richting uitgebazuind, moet leiden tot bevestiging van de wonderlijke, gevaarlijke en hoogst onzedelijke begripsverwarring, die bij een groot deel van het Nederlandsche volk ten aanzien van eerlijkheid en het mijn en dijn bestaat." Utr. D. Door de pachters of eigenaars van visscherijen in Zaamslag en omstreken wordt tegenwoordig erg ge klaagd over het toenemend aantal schollevaars (in die streken verkeerdelijk kraanvogels genoemd), die in groote troepen nestelen op weiden, beplant met olmen, en in de nabijheid van vischwater gelegen. In de jaren '70 en '71 zijn die vogels daar aangeland, naar men onderstelt, verjaagd door het geschut in Frankrijk, tengevolge van den Fransch-Duitschen oorlog. Voor namelijk hebben zij het gemunt op de paling, 's Morgens vroeg trekken zij reeds op roof uit, om èn zichzelf èn hunne jongen te voeden. Hoe groot de vernieling is, welke zij aanrichten, blijkt uit het openen van een geschoten schollevaar, welks maag 14 palingen bevatte. In verband met het toenemen der varkensziekte vestigt iemand de aandacht op een zeer eenvoudig voorbehoedmiddel, n.l. het bijvoederen met zout in vrij ruime mate, dat blijkens de ervaring van per sonen, die vele jaren achtereen varkens fokten, aller- uitmuntendste resultaten heeft opgeleverd. Naar men verneemt is van eenige ondernemende personen het plan uitgegaan tot oprichting eener «Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Emigratie- en Land- bouw-Maatschappij", te vestigen te Amsterdam, met bijkantoor te Pretoria. Een circulaire, waarin het plan der ondernemers waaronder mannen met klindende namen nader uiteengezet wordt, is dezer dagen verzonden. Uit Geneve wordt gemeld, dat Nederland 1 October a.s. voor zijn overzeesche bezittingen zal toetreden tot het internationale verdrag tot bescherming van handels- en fabrieksmerken. Een eigenaardige manier van handel heeft dezer dagen te Sittard plaats gehad. Een ingezetene ver kocht aan den slachter zijn paard, 3 varkens en 1 kalf tegen 30 cent per kilo, alles levend gewogen. Op het stationsplein te Arnhem. Een guldenstrein is uit Amsterdam aangekomen. Een beweeglijk gezelschap van zes personen heeft door tusschenkomst van een witkiel een rijtuig gevonden. Men wordt het evenwel, ondanks de drukte waarmede onderhandeld wordt, zoo vlug niet eens over den prijs. De spruiten zitten reeds met de taschjes en mandjes, maar ze moeten er weer uit. Dat helptEindelijk is, dank zij vooral de tusschenkomst van den cicerone, de familie dan rijd vaardig. De witkiel krijgt voor zijne moeite een dubbeltje. De witkiel, het dubbeltje op de platte vlakte van zijne hand zoekende: «Zeker óók meer gewend met een handdouwer as met een landauwer te rijden J" Multatuli, neurastenicus? In het Vaderland heeft J. van Dorp het opstel van Dr. Swart Abrahamzs in den Gids tot een onderwerp van bespreking gekozen; «Dat Multatuli's wezenlijke grootheid onttakeld zou kunnen worden, gelooft zelfs niet wie 't hoopt, indien hij gezond verstand heeft en dit drie minuten gebruikt. Misschien zullen velen afstand doen van de dweeperij, dat de fouten van Multatuli slechts «door den laster verzonnen" zijn, maar dan zullen zij, naar ik hoop, den waarheidlievenden denker, den genialen proza schrijver toch blijven vereeren, en den nobelen man, die viel voor een beginsel, niet ophouden lief te hebben. Waar, als er iets te leeren valt uit dr. Abramzs opstel, dan zeker dit, dat men Multatuli's afdwalingen niet mag stellen op rekening van een boos gemoed. «Neen en nogmaals neen, het gaat niet aan Multa tuli de eer te ontzeggen, dat hij in Nederland de waarheid omtrent Indië heeft gebracht, hare verbreiding vervroegd. Het is ook niet waar, dat door hem op uitzonderingen werd gepleit. Van den anderen kant zou het een slag in het gezicht der onpartijdigheid zijn, indien het onlogische werd ontkend van Multatuli's streven «afscheiding voor Java van Nederland", terwijl

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1