B Ti i t e n 1 a n d. gedood worden. Dit beginsel is in de laatste jaren op vrij groote schaal in Engeland, Duitschlapd en Frankrijk toegepast en de daarbij verkregen uitkomsten zyn van dien aard, dat ze de aandacht onzer land bouwers overwaard zijn. Bij deze bewaringswijze wordt het groene gras op stapels, mijten, schelften gezet, op dezelfde wijze als we met hooi doen, dus in de open lucht en zoo dicht mogelijk bij de stallen. Boven en onder deze mijten wordt eene losse zoldering van goedkoope planken aangebracht, en daarover op de bovenzijde en daaronder langs de onderzijde een paar stevige balken, aan welker uiteinden ketens zijn aan gebracht, aan de onderste balken ieder twee ketens, ter lengte van 1 1,20 meter, en eindigende in een haak en aan de bovenste balken ieder één keten van zoodanige lengte, dat het uiteinde daarvan reiken kan tot aan de hoogte, waarop de ketens der onderste balken kunnen komen. Deze ketens worden aange trokken met een toestel, welke veroorlooft groote kracht uit te oefenen, en naar mate de massa meer samenpakt kan men den haak van een der onderste ketens in een hoogeren schakel der bovenste ketting pikken. De samenpersing moet iederen dag herhaald worden, zóó lang tot de massa niet meer slinkt en dan ook niet meer saamgeperst kan worden. De heer Marlet verklaart, dat met deze bewaringswijze de beste uit komsten verkregen zijn, en raadt dus ten sterkste proefnemingen aan. De Locomotief bevestigt, wat reeds door de Midd. Ct. bij geruchte werd vermeld, dat de Min. van koloniën de opzending bevolen heeft naar Nederland van de voornaamste stukken, die betrekking hebben op de zaak-Willink Ketjen. Wij kunnen tot onze groote voldoening berichten, zegt het Maandblad van dr. Van Hamel Roos, dat onze bemoeiingen in zake de soda-knoeierij dank zij der groote publiciteit, door de voornaamste bladen er aan gegeven reeds dit gevolg gehad hebben, dat de fabriek van den Belgischen fabrikant hier te lande niet meer in werking is. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op de omstandigheid, dat de vermindering van het port der brieven van 25 tot 15 cent voor de gefrankeerde en van 50 tot 30 cent voor de ongefrankeerde per 15 gram, vastgesteld bij het Koninklijk besluit van 20 Januari j.l, Staatsblad No. G) alleen van toepassing is op brieven, welke naar de Nederlandsche koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië bestemd of van daar afkomstig zijn en langs een anderen dan den rechtstreekschen zeeweg gewisseld worden en dus niet geldt in het verkeer met de landen der Ver- eeniging bedoeld bij art. 1c. van het Koninklijk besluit van 14 Maart 1879 Staatsblad No. 45), waarvoor het port der brieven, evenals vroeger op 25 cent voor de gefrankeerde en 50 cent voor de ongefrankeerde voor elk gewicht van 15 gram bepaalt blijft. Meermalen toch komt het voor dat brieven voor Britsch-Indië, de Straits-Settlements, China, Japan enz. met 15 cent gefrankeerd zijn, wat ten gevolge heeft dat een port ten bedrage van het dubbele van het ontbrekende bedrag ten laste van den geadresseerde gebracht wordt. De verveners en Domela Nieuwenhuis! Opnieuw hebben de verveners in Schoterland Dinsdag een schrijven gericht aan Domela Nieuwenhuis, om hen, als vakmannen, duidelijk te maken, hoe een ver- vener, in dezen tijd met 60 man werkende, per dag f 98,40 kan verdienen. Domela Nieuwenhuis verwees dezer dagen voor de juistheid van die cijfers naar K. Nieuwenhuis te Willemsoord en A. Van Emmene, graver en baggerman, thans te 's Gravenhage. «Indien deze mannen werkelijk uit eigen ervaring de door u gegeven cijfers kunnen bevestigen - zeggen de verveners - dan is het voor ons onbegrijpelijk, waarom gij niet aan onze uitnoodiging wilt voldoen, daar gij immers in de door ons gewenschte vergade ring, gesteund door de ervaring van die beide mannen, met de stukken in de hand ons had kunnen over tuigen, dat uwe becijfering juist was en gij recht had te spreken gelijk gij hebt gedaan. «Wij meenen dus, dat ons geenszins het verwijt kan treffen, dat wij behendig de zaak 'zouden om draaien, als wij op het door ons ingenomen standpunt blijven en verlangen, dat gij de juistheid van de door u gegeven becijfering zult staven. Zijt gij hiertoe niet in staat, dan ware het meer eervol voor u, dit openlijk te erkennen, dan u van den op u rustenden bewijs last af te maken, door te trachten de boeken van elk onzer tot een voorwerp van beoordeeling eener com missie te maken. «Wij herhalen alzoo nogmaals onze uitnoodiging en indien gij volhoudt bij uwe aanvankelijke weigering om daaraan gevolg te geven, dan sluiten wij van onze zijde de correspondentie over dit onderwerp met u, in het vertrouwen, dat daaruit voldoende is gebleken uwe onmacht om te bewijzen, dat de door u in de Tweede Kamer gegeven cijfers aan de werkelijkheid zijn ontleend, waaruit volgt, dat de door u uit de cijfers gemaakte gevolgtrekkingen alle waarde missen. «Namens verveners, wonende in het kiesdistrict Schoterland." (Volgen de onderteekeningen.) Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op het eiland Tolen zijn boeren, die met een bootje over de te veld staande vruchten heenvaren. Het water, dat slechts dooi' sluizen kan afgevoerd worden, kan niet wegvloeien, omdat het rivierwater te hoog blijft. Onnoodig te zeggen, dat er enorme schade geleden wordt. Hoe gevaarlijk het is achter een rijtuig te loopen, zooals jongens vaak doen, bleek Zondag weer te Somrnelsdijk. Een jongen van bijna zeven jaar had het ongeluk met een been tusschen de spaken van een der achterwielen van een in vollen gang zijnd rijtuig te geraken. Toen het rijtuig stilhield, kon men slechts met groote moeite den kleine uit zijn beknelden toestand helpen. Het linker-dijbeen is gebroken, zoodat een geruime tijd tot genezing zal noodig zijn. Voor waar een zware straf voor den kleine, moge het een waarschuwend voorbeeld voor anderen zijn In Montenegro heerscht groote ellende, 4000 menschen lijden gebrek. Uit Rusland werd 120,000 roebel ge zonden, maar daarmede is men slechts voor eenige dagen geholpen. Een onhandig toreador. Te Oran in Algerië heeft bij de laatste stierengevechten een groote verontwaar diging zich meester gemaakt van de talrijke toeschouwers, doordien de toreadors zich totaal onbekwaam toonden. Een van hen heeft een woedende stier letterlijk in stukken gedeeld, door '18 stooten doodde hij het arme dier, dat jrreeselijke kreten van smart slaakte. De ge- heele zaal met 6000 toeschouwers was hoogst ver ontwaardigd, en een algemeene verwarring was het gevolg. De «generaal" der Commune Eudes, die een meeting in de Salie Favié te Belleville voorzat, is plotseling overleden, terwijl hij eene redevoering hield. Op het oogenblik dat hij zeide: «schande over de rijken, schande over hen, die zich bij de reactionairen van den gemeenteraad hebben aangesloten", zeeg hij ineen. De twintigjarige Marie Haas te Georgswald zou als bruidsmeisje dienst doen bij een bruiloft in een nabij gelegen plaats. In feestgewaad begaf zij zich naar den trein; op eenigen afstand van het station hoorde zij de bel luiden. Ademloos snelde zij voort, maar juist toen zij het perron bereikte, zette de trein zich in beweging. Hijgend ging zij in de wachtkamer op een bank zitten, maar zonk eenige oogenblikken later machte loos ter aarde en gaf den geest. Een beroerte had aan haar jeugdig leven een plotseling einde gemaakt. Op den spoorweg LibauRomensk bleef de personen trein tusschen de stations Ruczensk en Michanowice plotseling stilstaan. De schok deed verscheidene reizigers van hun plaatsen vallensommigen bekwamen zelfs wonden daarbij. Wat was de oorzaak? Toen men uit de portieren keek, zag men op den weg den machinist, zijn helper en den stoker in een hevig gevecht ge wikkeld. Zij hadden eerst de flesch ter dege aangesproken, hadden twist gekregen en waren eindelijk handgemeen geworden. Daar 't hun op de locomotief te eng geworden was, hadden zij eenvoudig den trein laten stilstaan en hadden op den weg den strijd voortgezet. Toen die lang genoeg geduurd had, de twistenden bebloede koppen gekregen hadden en daardoor wat ontnuchterd waren, sprongen zij weer op den trein en werd de reis kalm voortgezet. Ou-itsolila n dL. Op bevel van Keizer Wilhelm II is het Mausoleum te Charlottenberg weder voor het publiek opengesteld. In het midden van dit gebouw bevindt zich door blauwachtig licht beschenen het kolossale graf, dat het stoffelijk overschot bevat van Keizer Wilhelm I, den eersten Duitschen Keizer, hetwelk omgeven is van een groot aantal kransen en palmtakken. Hiervan trekken het meest de aandacht de kostbare zilveren kransen van den czaar, van den Russischen grootvorst troonopvolger en die van de te St. Petersburg, te Moskou, te San Francisco, te Stockholm gevestigde Duitschersverder de prachtige kransen, welke de naaste familieleden en vorstelijke vrienden van den ontslapen Keizer op zijn graf hebben gelegd, namelijk die van de Keizerin-weduwe Augusta, van de kinderen en kleinkinderen van den ontslapene, die van de souve- reinen van Oostenrijk en Italië. Hier wordt ook de door de Keizerin van Oostenrijk kortelings geleden gezonden krans aangetroffen, waarvan de Vorstin de bloemen en bladen tijdens haar jongste verblijf te Gastein in de omstreken van die badplaats zelf geplukt heeft en die zij op den dag, waarop zij een jaar geleden den Keizer het laatst te Gastein mocht be groeten, bij het graf heeft doen plaatsen. Daar achter verheffen zich de prachtige marmeren meesterwerken van Rauch, de grafmonumenten van Koningin Louise en van Koning Frederik Wilhelm III. Bij de manoeuvres te Bornstedt is Keizer Wilhelm beleedigd door een soldaat, in tegenwoordigheid van den Turkschen gezant te Berlijn, den tweeden zoon van den khedive en Pruisisch generaal. De soldaat is onmiddellijk ontwapend en naar Potsdam gebracht. Yereenigde Staten. Generaal Sheridan, een der helden uit den successie oorlog, is overleden te New-York. Als zoon van Iersche emigranten op de reis naar Amerika op den Atlan- tischen Oceaan geboren, was hij van jongs af voor de militaire loopbaan bestemd en kreeg op de krijgsschool te Westpoint zijn opleiding. Bij het uitbreken van den grooten oorlog nauwelijks 30 jaar oud, commandeerde hij eerst een divisie onder generaal Rosenkranz, waar bij hij zich bijzonder onderscheidde, zoodat hem een eigen-commando werd opgedragen en hij als bevel hebber een reeks van overwinningen behaalde. Na het einde van den oorlog bleef hij in dienst en bemoeide zich volstrekt niet met de politiek. Hij bereikte den leeftijd van 57 jaar. De autoriteiten te Pittsburg beklagen zich over de emigratie-commissarissen, dat ook behoeftige emigranten zich laten ontschepen. Verleden week moest een Iersche vrouw teruggezonden worden, die krankzinnig en zonder middelen van bestaan was. Een Iersche familie van 14 personen moest ook teruggezonden worden, daar zij na 48 uren op Amerikaansch gebied te zijn, aan de openbare liefdadigheid was overgelaten. Frankrijk. De onthulling van het standbeeld van Mirabeau heeft Zondag te Montagris plaats gehad tot teleurstel ling van velen zonder den minister president Floquet, maar in tegenwoordigheid van president Carnot. Een stort regen in den ochtend had de versieringen deerlijk gehavend. De president kwam te 2 uren aan het rijk met vlaggen getooide station aan, waar hij door de Senaats- en Kamerleden des departements, den burge meester en het regelingscomité ontvangen werd. Ook de straten waren met vlaggen en groen getooid, benevens eene eereboog met het opschrift «Aan de revolutie". Op het Duccerceau-plein nam de president met den voorzitter des senaats en den minister van Openbare Werken op eene met roodfluweel bekleede estrade met gouden franje plaats. Er was eene groote menigte op de been, welke het fraaie beeld, van den heer Garnet, luide toejuichte. Het is 3 M. hoog en rust op een eenvoudig voorstuk, met geen ander opschrift dan A. Mirabeau 17491791. De heer Le Royer en de minister Delins-Montaud voerden het woord. Laatstgenoemde betoogde, dat de eeredienst der groote mannen vooral in eene democratie thuis behoorde en volgens hem was de menigte standbeelden, welke men oprichtte, een blijk van «la vitalité de la conscience nationale." Mirabeau was, vervolgde hij, de vertegen woordiger der revolutie van 1789, der welsprekendheid en der vrijheid en na den «lasteraars" van den grooten man het zijne te hebben gezegd, vergeleek spreker zijnen held met Gambetta. Na toespraak en dank betuiging van den burgemeester en het voorlezen van een gedicht volgde een receptie in het gebouw der onderprefectuur, een déjeuner ten stadhuize enz. Generaal Boulanger is Zondag te Saintes in de Charente aangekomen. Hij bezocht de kermis en werd toegejuicht. In zijn hotel teruggekeerd ontving hij meer dan 2000 bezoekers, die met groepen van 20 man werden binnengeleid. Te 5 ure dineerde hij in het hotel des Menageries. Een jong meisje als Elzas- serin gekleed, heeft hem eenen bloemruiker aangeboden. Toen de generaal met het kind op de arm, in het balkon verscheen, kende de geestdrift geen palen meer. De generaal ging later naar het station. Ondanks het verzet der gendarmerie drong de menigte er binnen. De gemeenteraad van Parijs heeft de vraag gesteld of niet een scheidsgericht benoemd kan worden om de quaestie der aardwerkers op te lossen, doch de meerderheid was van oordeel, dat de tijd voor dezen maatregel nog niet gekomen is. Gemengd Buitenlandse!! Nieuws. Van 21 tot 23 September e.k. zal in het Eldorado te Leipzig een tentoonstelling worden gehouden van papier, schrijf- en kantoorbehoeften en van alle verdere aanverwante vakken.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2