ZÏËMKZEESCHE COURANT. voor het ammdis- sement Zierikzee. 1888. No. 62. Zaterdag 11 Augustus. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAiV. ZIERIKZEE, 10 Augustus 1 8 8 8. Onze stad heeft wederom een verdienstelijk burger verloren door het onverwacht overlijden van den WelEd. Heer R. Koole. Geboren Zierikzeënaar, kende hij de toestanden en gedurende zijn lidmaatschap van den Gemeenteraad gaf hij daarvan de duidelijkste blijken. Maar ook later in verschillende collegiën en als commissaris van Maatschappijen was hij steeds nuttig werkzaam en geacht om zijne onpartijdigheid en vastheid van karakter. De begrafenis heeft heden morgen met groote plechtigheid plaats gehad. Volgens de Vlissingsche Courant heeft zich tot dusver nog niemand bereid verklaard als burgemeester dier gemeente op te treden. De uitslag der verkiezing te Hulst voor een lid van de Provinciale Staten van Zeeland, in dat hoofd kiesdistrict, is, dat op den heer P. F. Fruitiek, .te Hontenisse, 808 stemmen, op mr. II. M. G. Kloppen burg, te Terneuzen, 345 en op den heer F. Hombach, '^te Hulst, 199 stemmen werden uitgebracht, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De vergadering van de vereeniging van Fabrieks- en Ilandwerksnijverheid, welke thans te 's Hage ver gaderd is geweest, heeft het hoofdbestuur uitgenoodigd voor te bereiden de oprichting van een museum van voorwerpen, betreffende de veiligheid en gezondheid van werklieden. Dat er een aanzienlijk verschil kan bestaan tusschen werkelijke en schijnbare afmetingen van ruimten, als optisch bedrog, is weder zeer duidelijk waar te nemen aan de ruimte, die de ijzeren kapspanten vormen van het centraal-station te Amsterdam. Nu men aan die spanten een schoone zeegroene kleur heeft gegeven, schijnen de ruimte onder de kap, en de spanning en de lengte, wel een derde vergroot te zijn. Vroeger waren de spanten en gordings bruin geverfd. Levertraan vervangen door room! Het kan niet genoeg - gezegd worden dat room, die van versch gemolken melk genomen is, alvorens deze verkoeld is, de levertraan volkomen kan vervangen, en dat personen van een zwak gestel, die gedurende het koude jaargetij dit geneesmiddel noodig hebben en hun weerzin daartegen niet kunnen overwinnen, gerust, in plaats daarvan, dien room kunnen nemen en in de meeste gevallen een zeer groote verlichting en een gunstige werking daarvan zullen bespeuren. In verscheidene buitenlandsche ziekenhuizen heeft men ook de walgelijke traan als geneesmiddel geheel afgeschaft en daarvoor zoodanigen room toegediend. In strijd met hetgeen in sommige bladen gemeld is, deelt het Vad. thans mede, dat de gouverneur- generaal O. van Rees voornemens zou zijn, na zijne aftreding, terstond de terugreis naar Nederland aan te nemen, zoodat hij tegen November in het land wordt verwacht. Van Tessel vertrokken de vorige week Vrijdag weer een 20-tal personen naar Noord-Amerika. In het ge heel zijn dit jaar reeds meer dan 200 personen van dat eiland naar de nieuwe wereld afgereisd. Door het vertrek van zoovelen staan tal van woningen ledig, die met den besten wil niet meer verhuurd kunnen worden. Een natte hooitijd wordt gewoonlijk gevolgd door een herfst met tal van branden. Het hooi kan niet goed drogen, wordt opgeborgen, begint te broeien en dit geeft ten slotte aanleiding tot de vernieling van menige boerderij. Er zijn hier en daar reeds gevallen van liooibroei voorgekomen, boe wel men het gevaar nog tijdig ontdekte. Vele brandverzekeringmaatschappijen, wetende wat hen te wachten staat, als de landbouwers niet uiterst voorzichtig zijn, hebben een schrijven gericht aan haar agentschappen op het platte land, waarin wordt aangedrongen om aan deze zaak bijzonder de aandacht te wijden en vooral te willen toezien of de bestaande gemeenteverordeningen, voor zooverre betreft het ge regeld peilen en boren der hooiroken, goed worden gevolgd. Worden de bedoelde voorschriften goed opgevolgd dan vermindert het brandgevaar. Overigens schijnt een middel tegen hooibroei te zijn, het zoogenaamde landbouwzout, dat meer en meer in gebruik komt. Bij bijzondere beschikking van den Minister van Financiën kan dit zout worden ingeslagen onder vrij dom van accijns. In dit jaar viert een der meest populaire en ver spreide planten het 100-jarig jubileum van haar intrede in Europa, te weten: de zoo zeer beminde Fuchsia. De Mieren! Hoewel deze diertjes zonder twijfel bestemd zijn een nuttige rol te vervullen, zal toch niemand, die eens haar beet heeft gevoeld, haar in bescherming nemen. Veel middelen zijn er tegen aangegeven, doch het beste is om daar, waar het zonder schade voor de planten kan geschieden, ze met kokend water dood te gieten. Wanneer dat niet kan geschieden, is het doelmatig den grond met koffiedik te bedekken ter dikte van 1 centimeter en een weinig in de nesten te strooien. Met snuif bereikt men hetzelfde doel. Of de mieren door die middelen sterven of slechts ver dreven worden is ons niet voldoende gebleken. De werkzaamheden, gedurende eenige weken vol gehouden op Tessel, ter plaatse waar men petroleum in den grond meende ontdekt te hebben, zijn gestaakt. De heitoestellen zijn bereids naar elders verzonden. Men heeft de nortonpijpen tot op een diepte van on geveer 100 voeten in den grond geslagen, zonder nochtans een spoor van petroleum te ontdekken. De weesvader van het weeshuis op de Bloemgracht te Amsterdam is teruggekeerd. Ook het meisje is naderhand weder te Amsterdam gearriveerd. Zondagsrust Door de Hollandsche en Rijnspoorwegmaatschappijen zijn aan de regeering voorstellen gedaan om bij wijze van proef gedurende de maanden December, Januari en Februari a.s. op de Zondagen aan het personeel meer rust te verschaffen, door op die dagen sommige treinen uit te doen vallen. Ondanks het geruststellend schrijven van Z.Exc. den Minister van Oorlog aan de Nederlandsche Postduiven- vereenigingen moest de vereeniging »De Zwaluw" 1.1. Zondag ondervinden, dat hare duiven niet te Keulen werden opgelaten, maar wederom per spoor de reis terugmaakten, omdat de Duitsche regeering geen post duiven in haar land wil laten opstijgen, die uit Neder land of België afkomstig zijn. Naar men verneemt, zal de heer Bahlmann het aangekondigde wetsontwerp, regelende »de invoerrechten op granen", eerstdaags bij de Tweede Kamer indienen. De opheffing der Rijks-kweekscholen te 's Hertogen bosch en Haarlem wordt geacht een besparing voor het Rijk te zijn van jaarlijks f 130,000. Het valsche-munters-proces zal half September te Amsterdam voor de rechtbank behandeld worden en minstens drie dagen duren. Tal van getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. De instructie heeft ongeveer drie maanden geduurd. Met de oestercultuur ziet het er te Bergen op Zoom treurig uit. Er is schier geen broed (jonge oesters) gevallen. Op de pannen, die bij middelmatige jaren in 't begin van Augustus met jonge oesters als bezaaid zijn, kan men nu hoogstens 5 broedjes vinden. (Ver leden jaar waren er o.a. pannen waar men er tot 200 en meer op telde). Als het weer onmiddellijk zou veranderen, bestond er nog kans, ofschoon een geringe, dat sommige pannen nog wat bijkwamen, maar het grootste gedeelte is voor den aanslag onge schikt geworden, doordat ze te lang in het water hebben gelegen en met een laag vuil zijn bedekt geworden. Ook al werd het weer spoedig gunstig en kwam er nog broed op eenige pannen dan is het toch te vreezen, dat daarvan niet veel terecht zal komen, omdat die oestertjes geen tijd meer hebben om zich te ontwikkelen en bij eenige koude spoedig afsterven. De oogst dus voor de oester- culteurs kan als geheel mislukt worden beschouwd. Velen zijn dan ook voornemens hunne pannen niet in de putten te bergen, maar ze aan stapel op den wal te zetten. Dat het mislukken van den oesteroogst niet alleen voor de culteurs maar ook voor de arbeiders bevolking zeer schadelijk is, kan men nagaan, als men weet, dat er oesterhandelaars zijn, die ruim honderd mannen en vrouwen gedurende eenige maanden noodig hebben om de jonge oesters van de pannen te steken en te verzorgen. Als er geen oesters zijn vervalt dat werk natuurlijk. Ook de oesters, die dit jaar in den handel moeten komen, zijn zeer slecht gegroeid, zoodat vele de maat niet zullen krijgen, met andere woorden, niet ter verzending geschikt zullen worden. Tot overmaat van ramp zijn er verschillende per- ceelen, waarop veel mosselzaad gevallen is, wat zeer schadelijk werkt op den groei en den eigenaars veel arbeidsloon kost om het te verwijderen. Om nat geworden krip weder stijf en zwart te maken De regen laat op zwart krip meestal vlekken achter om deze te verwijderen, spreidt men het krip met een stuk oude zwarte zijde onder de vlek op een tafel uit en legt, om het gespannen te houden, op de hoeken het een of ander zwaar voorwerp. Daarop bestrijkt men de vlek met behulp van een zacht penseel met gewone zwarte inkt, bet haar daarna met een zacht lapje zwarte zijde tot zij droog is, lost eenige lepels keukenzout in een kom met kokend water op en spant het krip hierover uit, waarop alle vlekken ver dwijnen en het krip weder als nieuw wordt. De heer A. F. Marlet geeft in de Delftsche Ct. in »een woord aan onze hooibouwers" dezen een red middel aan in den nood, waarin de overvloedige regens der laatste weken hun hebben gebracht. Hij wijst hen op een bewaringswijze .van gras, welke onder zoo buitengewone omstandigheden als zich dit jaar voor doen, zeer hooge practische waarde verkrijgt. Het wezenlijke van deze bewaringswijze is gelegen in de samenpersing, tengevolge waarvan de lucht voor een groot gedeelte uitgedreven wordt. Onder die omstan digheden ondergaat het gras een soort van broei, waardoor het zoodanig warm wordt, dat de lagere wezens, welke de rotting veroorzaken (rottingsbacteriën^

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1