ZÏERIKZEESEHE COURANT voor het arrondis- >4*. sement Zierikzee. 1888. No. 60. Zaterdag 4 Augustus. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEMIAN'. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 3 Augustus 188 8. In de omstreken van Bergen-op-Zoom is men ijverig bezig om het vlas te snijden en op te binden. Dat gewas behoort dit jaar tot het middelmatige. Honderden mannen, vrouwen en kinderen zijn, niettegenstaande den feilen regen, bezig om die werkzaamheden toch door te zetten. De jacht op waterwild is Zaterdag jl. in Zeeland geopend. De jagers klagen zeer over het weinig wild dat er te vinden is, en gelooven te recht, dat de oorzaak hiervan moet gezocht worden in het uithalen der nesten, waarover geen toezicht gehouden wordt. Reeds eenige jaren achtereen hebben de verbouwers van uien, welke in groote hoeveelheid op Zuid-Beveland gevonden worden, over slechte opbrengst te klagen gehad. Dit jaar laat het zich aanzien, dat, zonder bijkomende omstandigheden, de oogst groot zal zijn. Buitengewoon frisch staan zij te velde en van maden is nog geen spoor te ontdekken. De Echo, volksblad voor Nederland, meent dat de Nederlandsche regeering veel kan doen, om het aan landverhuizers zonder geld mogelijk te maken zich in Transvaal te vestigen, n.l. door van haar crediet en van haar onbesproken naam gebruik te maken. Wat tot dusver, op dit gebied, door het particulier initiatief is tot stand gebracht, is weinig zaaks en kon ook, uitteraard niet anders zijn. Maar aangenomen, dat een combinatie van aanzienlijke Nederlanders zich voor de onbemiddelde landgenooten, die zich naar een ander deel der aarde wenschen te verplaatsen, iri de bres willen stellen, door zich aan het hoofd te willen plaatsen van een emigratie-commissie, dan zou de Nederlandsche Staat, door aan dit denkbeeld haar sanctie te geven en rente en amortisatie van het op te nemen kapitaal te garandeeren, tegelijkertijd de levensvatbaarheid van zulk een heilbrengende corporatie waarborgen. Ontworpen op groote schaal want wat helpt een knutselonderneminkje, dat per jaar 20 tot 30 personen expediteert? zouden de zich aanbiedende landverhuizers, bijv. eenmaal per maand, per scheeps gelegenheid naar Durban of Delagoabaai, en van daar verder Transvaal in, naar op degelijken voet in te richten nederzettingen van het comité kunnen worden vervoerd. De voorgeschoten transportkosten en het geld voor inrichting en uitrusting uiterst matig natuurlijk zouden moeten worden inverdiend, door bijv. het werken op de onderneming voor half geld, gedurende een zekeren tijd verplichtend te stellen. Na afbetaling van het voorgeschotene zouden de gebenificiëerden natuurlijk vrij zijn te doen wat en te gaan waarheen zij zouden verkiezen. Zij zijn alsdan geen vreemdelingen meer in het nieuwe land en hebben ruimschoots gelegenheid gehad, naar een passenden werkkring om te zien. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, Nederlanders zonder eenig fortuin een onbezorgd leven in een heerlijk land te bezorgen, aan de geld schieters in Nederland een flinke interest te verschaffen en in Transvaal een uitgebreide kolonie van degelijke, volhardende werklieden te vestigen, die zichzelf en het land hunner inwoning in waarde zouden doen stijgen. Alsdan zou het ook geen bezwaar zijn, vrouw en kinderen mede te nemen. De vrouwen en kinderen zouden hun passagekosten evengoed en even spoedig op de hoeven der onderneming kunnen inverdienen, want in een land als Transvaal komen steeds handen te kort. De Echo onderwerpt dit denkbeeld aan het oordeel van hen, die in staat zijn het uit te voeren, hopende dat het in goede aarde moge vallen. Naar men meldt, zou een koninklijk bevel naar Indië zijn gezonden, strekkende tot opheffing van het besluit, waarbij aan de heeren Sol en Sturler het verblijf in een gedeelte van Indië is ontzegd. Het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Neder). Wielrijdersbond heeft den minister van oorlog kennis gegeven, dat het zich bereid verklaart, behulpzaam te zijn in het vinden van geschikte wielrijders tot het nemen van proeven bij manoeuvres van het leger. Het dagelijksch bestuur heeft daarbij antwoord verzocht op de volgende vragen: 4°. Of er reeds dit najaar proeven zullen genomen worden, en zoo ja: 2°. wanneer en hoelang de manoeuvres zullen plaats hebben 3°. hoeveel wielrijders vereischt of gewenscht worden 4°. welke de rechten en plichten zijn van die tijdelijk in het leger opgenomen wielrijders. Op verzoek van het Vosmaer-comité wijzen wij vrienden en vereerders van mr. C. Vosmaer er op, dat het zeer wel mogelijk is, dat bij de verzending der circulaire de een of ander geheel onwillens is overgeslagen, doch dat aan personen, geneigd mede hulde te brengen aan de nagedachtenis van Vosmaer, op verzoek gaarne eene circulaire wordt toegezonden door den secretaris P. A. M. Boele van Hensbroek, 10, .Zoutmanstraat, 's Gravenhage. Op het Vie Blinden-Lehrer-Congres, dat onder het eere-voorzitterschap van Z. D. H. den prins Von Wied van 6 tot 40 Augustus a.s. te Keulen zal worden gehouden, komen o. a. de volgende onderwerpen in behandeling: De gevolgen en de uitvoering der besluiten van het Amsterdamsche congresrapporteur de heer J. II. Meijer, directeur van het Biinden-Instituut te Amster dam. De ontwikkeling van het blindenwezen in Rusland sedert genoemd congres. De toekomst van het blinden wezen in Oostenrijk-Hongarije. Over den psychologi- schen grondslag der blinden-paedagogiek. Het blinde kind op de volksschool. Beraadslagingen over de vast stelling van een algemeen muzieknotenschrift. De hygiene in blinden-inrichtingen. Het huwelijk van blinden. Verder zal door den bekenden blinden dr. Armitage, van Londen, gesproken worden over het Royal Normal College te Londen, en door den eveneens blinden Maurice de la Sizeranne over het muziek-onderricht van blinden. De heer Moldenhawer, van Kopenhagen, zal handelen over het initiatief bij blinden. Ten slotte zullen verschillende vraagstukken ter tafel komen betreffende blindenschrift en kortschrift en algemeene leerplans voor voorbereidend schoolonderricht voor turn- onderwijs. Aan het congres wordt een tentoonstelling verbonden van voorwerpen, te gebruiken bij het onder wijs en de opvoeding van blinden, van schrijftafels en schrijftoestellen, boeken en geografische kaarten, ge reedschap voor den handenarbeid en letterkundige werken over blindheid, blinden-onderwijs en blinden verzorging. De Arnh. Ct. schrijft naar aanleiding van den jongsten brief van den heer Domela Nieuwenhuis omtrent de winsten door verveners gemaaktAls zijne zegslieden noemt hij thans K. Nieuwenhuis te Willemsoord en A. van Eemmenes, graver en bagger man, thans te 's Gravenhage. Tegenover het getuigenis van deze twee personen, verlangt de heer Nieuwenhuis, dat al de onderteekenaren, die de juistheid zijner cijfers ontkenden, hunne boeken zullen openleggen. Dat een of twee daartoe bereid waren, was niet vol doende. De verveners zullen hun eigen woord wel doen, maar ons komt het voor, dat tegen het openleggen van boeken door verveners, die de juistheid der cijfers bestrijden, niet moest staan de verklaring van een paar personendie geen verveners zijnmaar de boeken van een vervener, die volgens de verzekering van den heer Domela Nieuwenhuis zulke groote wins ten maakt. Ter aanvulling van de door den minister van justitie aan de gemeentebesturen gestelde vragen, ten einde op de hoogte te worden gesteld van misbruiken, die in sommige streken van het land zouden bestaan en in het algemeen met den naam »gedwongen winkel nering" worden aangeduid, heeft de commissaris des Konings in Gelderland de twee onderstaande vragen daaraan toegevoegd: a. Is geheele of gedeeltelijke uitbetaling van het Ipon op andere wijze dan in geld (bijv. in huisvesting, brandstoffen, genot van een stuk grond, levensmiddelen, enz.) en het op crediet leveren van waren, onder alle omstandigheden onvoorwaardelijk nadeelig voor den werkman gebleken? h. Heeft in uwe gemeente uitbetaling van werk- loonen (bijv. door steen- of andere fabrikanten aan hun werkvolk, door de scheepsbevrachters aan sjouwer lieden enz.) in tapperijen en koffiehuizen plaats, en zoo ja, is zoodanige gewoonte niet in strijd met de belangen van den werkman te achten, die daardoor allicht tot het maken van verteringen genoodzaakt wordt Volgens eene aanschrijving van den minister van oorlog zullen veldffesschen van hardglas aan de corpsen infanterie in gebruik worden gegeven, ten einde bij militaire marschen, schietoefeningen, enz., te worden gebezigd, in plaats van de bestaande blikken flesschen, die zeer moeielijk zijn schoon te houden. Eenige jaren geleden zijn door het departement van oorlog voor het leger zoodanige veldffesschen aange schaft, die evenwel destijds niet aan de goede ver wachting voldeden, en wel hoofdzakelijk omdat het van tijd tot tijd voorkwam, dat ledige flesschen bij temperatuursverandering plotseling vaneen sprongen. Het Nederl. Onderwijzers-Genootschap telt 459 afdeelingen met 3641 gewone leden. Ontvangen werd in het afgesloten boekjaar f 5350,69V2, uitgegeven f 3691,24, batig slot alzoo f 4 659,45yr Het vaste fonds in de onderwijzers-spaarbank belegd, beliep 7374,64 ya, terwijl het waarborgkapitaal ten behoeve van de spaarbank bedraagt f 5979,92. Het kapitaal van de onderwijzersspaarbank was op Jan. f 2,470,947,04, de levensverzekeringmaatschappij telde 2457 deelnemers en had een kapitaal van f 3,372,527, het ondersteuningsfonds vermeerderde met f 30,015, zoodat het vaste fonds bedroeg ƒ64,475,85. Jaantje Struik, de zoogenaamde »millioenen-juffrouw", thans nog te Gorinchem vertoevende, moet voornemens zijn zich weder te Amsterdam metterwoon te vestigen ditmaal vermoedelijk niet in het Bible-Hótel. Om meubels buitengewoon glanzig te krijgen, wordt het volgende aanbevolenMen neemt een lood alkana- wortel, doet dit in een nieuw pannetje met 5 a 6 eetlepels lijnolie en laat dit samen eenigen tijd zachtjes koken. Als het daarna koud is geworden, strijkt men het met een zacht lapje op de meubels, die na verloop van 24 uren losjes afgewreven worden.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1