Buitenland. De vorige week Zondagmiddag overleed de alom zoo vermaarde weduwe van Jacobus Mens (de oude), bij genaamd de «Koningin der Willemstraat", te Amster dam, in den ouderdom van 87 jaar. Haar laatste levensdagen bracht zij door onder zwaar lichamelijk lijden. Hersteld van de verwondingen, bekomen bij den te haren huize, voor eenige maanden, plaats gehad hebbenden brand, leed zij in den laatsten tijd aan hevige rhumatische aandoeningen, die haar het gebruik harer armen en handen beletten. Het voedsel dat zij tot zich nam, moest haar toegediend worden. In haar kinderen bezat zij echter trouwe verzorgers. Gelukkig voor de vrouw, hadden ook haar laatste levensjaren hun lichtzijde. Zij was namelijk getuige (ieder herinnert het zich) van het manmoedig gedrag harer zoons Jacobus en Leendert, tijdens de Juli-onlusten in '1886, en van de daarop gevolgde Koninklijke belooning, Haar hart klopte nog altijd warm voor het Huis van Oranje, getuigen de tallooze portretten van ons Vorstenhuis, die de wanden van haar huisje versierden. Het verlies van haar zoon Jacobus, wiens leven op zoo treurige wijze eindigde, smartte der oude, goede vrouw zeer. Haar stoffelijk overschot werd Donderdag in allen eenvoud onder toeloop van duizenden op de Wester begraafplaats ter aarde besteld. Het lijk was gelegd in een bruin gladhouten kist met naamplaat en vergulde handvatten en overdekt met bloemkransen en eerbewijzen. De moeder ligt naast haar zoon begraven. Het lijk der alom beminde vrouw was gedurende de dagen dat het boven aarde stond, voor ieder, die zulks begeerde, te bezichtigen. Onlangs werd gemeld, dat het verboden was, post duiven uit andere landen op Duitsch grondgebied op te laten. Naar aanleiding van deze mededeeling hebben zich eenige duivenliefhebbers tot onzen Minister van Oorlog gewend, met verzoek, in deze zijn tusschen- komst te verleenen, opdat genoemd verbod zou worden ingetrokken. De Minister van Oorlog heeft aan dit verzoek vol daan en van zijn Duitschen ambtgenoot de tijding ontvangen, dat een verbod als bovenbedoeld, niet is uitgevaardigd. Van een voorbeeld van moederliefde bij de dieren was dezer dagen een slager te Loppersum getuige. Hij ontving Zaterdag-avond een vet kalf, een tijdlang gezoogd door de koe. Om het kalf gemakkelijk bij den slager te krijgen, liet de verkooper de koe meegaan, en na de leverantie ging zij natuurlijk weer mee naar den eigenaar. In den nacht van Zaterdag op Zondag jongstleden hoort de. slager gebrul bij de staldeur en onderzoek doende, ziet hij de moeder-koe er voor staan. De koe had zich van het touw, waaraan zij in de weide was vastgebonden, weten los te maken. Het groothertogdom Luxemburg is toegetreden tot de Internationale Unie voor de bescherming van werken van letterkunde en kunst. Naar aanleiding van het geval, dat een belasting plichtige, die in de laatste dagen van een kwartaal was verhuisd, wegens zijne nieuwe woning niet over dat kwartaal is aangeslagen, hoewel hem wegens zijne vorige woning over datzelfde tijdvak ontheffing is verleend, heeft de minister van financiën herinnerd, dat de belastingplichtige ook bij verhuizing in de laatste dagen van een kwartaal, over dat tijdvak, wegens zijne nieuwe woning aangeslagen behoort te worden, terwijl op zijne tijdig ingediende aangifte voor denzelfden tijd ontheffing wegens de verlaten woning moet worden voorgesteld. Daar de ontvangers soms verzuimen, waarschuwingen «personeele belasting no. 31" te doen uitreiken, wordt door denzelfden minister in herinnering gebracht, dat die uitreiking gevorderd wordt zoowel bij de beschrijving van perceelen, die na 15 Mei zijn in gebruik genomen, als bij het bezorgen van aanslagbiljetten aan belasting schuldigen, die zonder aangifte zijn verhuisd. Mochten die voorschriften onverhoopt niet worden nageleefd, dan zal voortaan bestraffing in overweging worden genomen. Jannetje Struik, de beruchte zoogenaamde millioenen- juffrouw, is Vrijdag ochtend te 4 ure uit de straf gevangenis voor vrouwen te Gorinchem ontslagen. De zoogenaamde tweede millioenen-juffrouw, Trijntje de Jong, welke voor eenige maanden naar het krank zinnigengesticht te Medemblik is overgebracht, is van daar weder naar Apingedam teruggebracht om hare nog overblijvende straf in de gevangenis te ondergaan. De twee oppassers der Kon. Mil. Acad., die zich in den namiddag van 7 dezer in opgewonden toestand het leven wilden benemen, en waarvan één, toen zij daarin werden verhinderd, een zijner superieuren dreigde te zullen doodschieten wij ontleenden indertijd deze mededeeling aan de Bred. Ct. zijn, bij aanneming van verzachtende omstandigheden, dis ciplinair gestraft met vier dagen cachot te water en brood. Hun is gedurende zes maanden het recht ontnomen de sabel te dragen en het voorrecht om verder bij de academie te dienen, zoodat zij naar hun corps zullen worden teruggezonden. Naar de N. li. Ct. verneemt, is bij de inschrijving op de 3 pets. leening, groot f 400,000, der gemeente Vlissingen, het bedrag geheel volteekend. De werklieden van de katoenweverij van de heeren Gert. Janninck en Zonen te Enschede hebben met hunne vrouwen en kinderen Zaterdag een uitstapje gedaan naar Nijmegen, op kosten van hunne patroons. Het 500 personen sterke gezelschap sleet daar een genoegelijken dag. Een aangename verrassing bezorgde de kolonel-commandant van het 5e reg. infanterie, de heer Joost, het gezelschap, door voor het lokaal, waar de feestgenooten het middagmaal gebruikten, door de stafmuziek van het regiment het volkslied en eenige andere muziekstukken te laten uitvoeren. Dit geschiedde uit dankbaarheid voor het gastvrije ont haal, dat het regiment in 1886, bij gelegenheid van de manoeuvres te Enschede, gevonden had. Sedert eenige maanden vertoeven in de gemeente Ridderkerk een tiental Amerikaansche dames, welke zich onledig houden met het beoefenen der schilder kunst, en bij voorkeur landschappen in de omstreken van Rijsoord tot onderwerp hunner studiën kiezen. Soms treden zij ook de armelijke woning van den daglooner binnen, ten einde een ouderwetsche bewoon ster of een bevallige kindergroep in al haren eenvoud weer te geven. In de vorige week zijn nog een tweetal dames regelrecht uit Amerika aangekomen, vergezeld van den landschapschilder Joh. Van der Poel Jz., van Chicago, die reeds in het vorige jaar te Rijsoord ver toefde, en aan wien dan ook het bezoek der dames, alsmede van een anderen Amerikaanschen schilder, te danken is. De heer van der Poel verliet op jeugdigen leeftijd den Hollandschen bodem, in gezelschap van zijn vader, uit een landbouwersfamilie gesproten en die, wegens achteruitgang van zaken, naar Amerika overstak met een talrijk gezin. Allen bekleeden thans een min of meer aanzienlijke betrekking. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De Amsterdamsche advocaat Mr. Dumoulin, die, zooals men weet, tot één jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, werd Zaterdag door 2 rechercheurs in hech tenis genomen. Te Ilavré bij Bergen (Henegouwen) is een groot water-reservoir ingestort. 21 werklieden, die in de mijn werkzaam waren, achtte men verloren. Onmid dellijk stelde men pogingen in 't werk zoo mogelijk tot redding der ongel ukkigen en na een arbeid van 7 uur bereikte men hen. Het water had reeds den hals der ingeslotenen bereikt, zoodat de redding hoog noodzakelyk was. Allen werden gered, zoodat slechts stoffelijke schade wordt geleden. Het hof van Seine et Oise heeft den 19-jarigen Abel Charron ter dood veroordeeld wegens den moord van zijn meesteres, mme Saintin. Charron was koetsier der schatrijke dame en hij had haar met een bijl het hoofd gekliefd, toen zij in bed wilde stappen. Haar effecten had hij echter niet durven meenemen uit vrees voor ontdekking en hij had alleen al het geld dat er was bij zich gestoken. Een der andere bedienden had hem gepakt, toen hij uit het raam sprong. In Amerika is een prediker opgestaan, die zich uitgeeft voor den zwarten Mozes, welke de negers van Afrika redden en die der nieuwe wereld naar hun vroeger vaderland overbrengen moet. Hij heet Giles Moss, woont te Evansville (Indiana), is 62 jaar oud en was tot den successie-oorlog slaaf. Door zijn redenaarstalent en kloekheid heeft Moss veel aanhang gevonden. Ouitsolilancl. Keizer Wilhelm is, terwijl hij op reis is, den vijfden zoon geboren. De gewichtige gebeurtenis werd eerst in de eerste dagen van Augustus verwacht, wat dan ook de reden geweest zou zijn, dat Keizer Wilhelm Dinsdag na zijn aankomst te Kiel onmiddellijk naar Potsdam de reis zou voortzetten en niet naar Fried- richsruhe zou gaan, waarvan sprake was. De heugelijke gebeurtenis werd de bevolking van Berlijn door 72 saluutschoten aangekondigd. De Keizerin en de jonggeboren prins bevinden zich zeer wel, zoodat de Keizer in zijn reis geen verandering zal brengen en ook het Deensche hof met een bezoek zal vereeren. Bij de mededeeling van de bevalling der Keizerin merkt het Berl. Tbl. opHet mag als een gunstig voorteeken beschouwd worden, dat de nieuwe prins juist op het oogenblik het levenslicht aanschouwt, dat zijn Keizerlijke vader in het buitenland een zending des vredes vervult. De ontvangst van generaal Winterfeldt aan het Engelsche hof kan men te Berlijn nog maar niet vergeten. Volgens de laatste lezing omtrent die ont vangst, zou Koningin Victoria tot haar omgeving gezegd hebben, toen zij vernam, dat de nieuwe Keizer den generaal met een confidentieele zending belast had, dat zij alleen de kennisgeving van de troonsbestijging van Wilhelm II kon ontvangen. Zonder aan hare plichten als moeder te kort te doen, kon zij geen onderhoud toestaan aan iemand, die door den Keizer gezonden was. Ierland. In Ierland is eene gerechtelijke enquête gehouden over de oorzaken van den dood van den parnellistischen afgevaardige Mandeville. De jury heeft verklaard, dat zijn dood een gevolg is van de slechte en afkeurens waardige behandeling, die hij nu in de gevangenis heeft ondervonden. De jury sprak hare afkeuring er over uit, dat politieke gevangenen als de gemeenste misdadigers weiden behandeld. JEngeland. In het Lagerhuis is weder de Javaansche schutterij ter sprake gebracht. De heer O'Connor wenschte te weten, of het waar was dat bij de Regeering eene petitie was ingekomen van Britsche onderdanen, bankiers en kooplieden op Java, klagende over den druk, welke op hen gelegd wordt door den gedwongen militairen dienst; of het waar was, dat de bij de schutterij ingelijfden door inboorlingen op bloote voeten gedrild werden, dat het wegblijven van de excercitiën gestraft werd met boete en gevangenisstraf, dat het gouvernement der Vereenigde Staten tusschen beiden was gekomen om de Amerikaansche onderdanen te beschermen en of het Britsche gouvernement van plan was iets in deze zaak te doen. Namens de regeering antwoordde sir J. Fergusson dat de eerste en derde vraag beves tigend moest beantwoord worden. Aangaande de andere miste men gegevens. Wederom werd er op gewezen er tusschen Brittannië en Nederland geen verdragen bestaan, volgens welke Britsche onderdanen, die in Nederlandsche koloniën gevestigd zijn, bevrijd zouden zijn van militairen dienst. B e 1 g- i e. Het ministerieele Journal de Bruxelles is met de onlangs afgekondigde overeenkomst met Nederland betreffende het port van drukwerken volstrekt niet tevreden. Het blad had gehoopt, dat de Belgische dagbladen in de toegestane portverlagingen zouden deelen, doch het is bedrogen uitgekomen. De over eenkomst, zegt het Journallevert alleen voordeelen op voor de groote Nederlandschen bladen, en wel omdat de verlaging alleen geldt voor drukwerken van minder dan 25 en meer dan 55 gram. Voor het gewicht daartusschen blijft het tarief onveranderd, en juist dit gewicht is dat van nagenoeg alle Belgische bladen. De groote Nederlandsche couranten daarentegen met hare verschillende «bladen" wegen meer. De Belgische Regeering had anders gewild, en juist daaraan schrijft het Journal het toe, dat de onderhandelingen zoo lang hebben geduurd. Het doel eener vermeerderde geestes gemeenschap tusschen de twee landen is slechts gebrekkig bereikt, en dit betreurt het blad. Prankr ij k. Boulanger heeft in een open rijtuig een rytoertje gedaan door het bosch van Boulogne, maar hoewel het vooraf aangekondigd was, waren slechts een 200 a 300 nieuwsgierigen en Boulangisten voor zijn huis bijeengekomen, toen hij in het rijtuig stapte. Zestien rijtuigen met journalisten, nieuwsgierigen en vrienden volgden het zijne. De laatsten riepen aanhoudend: «Leve Boulanger! Weg met Floquet! Weg met Jules Ferry!" en zongen Boulangistische liederen. De voor bijgangers lachten. Een redacteur van de Presse verscheen op de vergadering der werkstakers en beloofde eene nationale inschrijving te zullen openen ten behoeve der werkstaking, en als zijn blad, waarvan Laguerre directeur is, het mocht weigeren, zou hij in het vijfde arrondissement van Parijs rondgaan bij de Boulangisten en revisionisten om persoonlijke inzamelingen te doen, want de revisionisten willen ook eene herziening van het loon der arbeiders. Op eene vergadering der Parijsche werkstakers is besloten vol te houden. De beweging wordt algemeen en de baanwerkers der spoorwegen, die zich niet willen aansluiten bij de werkstaking, moeten door de politie beschermd worden. Op verschillende plaatsen, onder anderen aan de Champs Elysées, werden werk stakers aangehouden, omdat zij den arbeid wilden

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2