ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- a4&a sement Zierikzee. 1888. No. 59. Woensdag 1 Augustus. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '10 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIV'MAN. ZIE RIK ZEE, 3 1 Juli 1 8 8 8. De heer A. Smitaftredend burgemeester van Vlissingen, heeft ook zijn ontslag ingezonden a)s lid der Prov. Staten van Zeeland, lid van den gemeente raad en lid van de commissie voor de landverhuizers. Binnen korten tijd zal de heer Smit Vlissingen ver laten en zich te Kralingen vestigen. De anti-revolutionaire kiesvereeniging »Zeeuwsch- Vlaanderen, Oostelijk deel en de R.-K. kiesvereeniging te Hulst", heeft tot candidaat gesteld voor de Prov. Staten, den heer P. F. Fruitier, lid van den gemeente raad te Hontenisse. Dr. P. Schuringa, directeur van de Hoogere burger school te Veendam, beeft in het N. v. d. D. in eenige artikelen zijne denkbeelden uiteengezet over onderwijs voor den landbouw. Hij stelt daarin de vraag: Is het goed, indien een groot aantal boerenzoons van 14 tot 18 jaar den ganschen winter door hunne lange avonden doorbrengen met niets anders dan in den haard te zitten kijken, met niets tot afwisseling dan hetzij terloops afgedane verzorging van den stal. hetzij eenige andere (niet onschadelijke) afleiding? Is dit te ver antwoorden met het oog op hunne toekomst? Is het zulks vooral thans nu algemeen en alom de behoefte aan meer ontwikkeling ook voor den landbouwer zich doet gevoelen? En heeft dan de landman minder behoefte aan kennis en onderwijs dan de aanstaande ambachts man, die gedurende eenige jaren eene Ambachts- en Burgeravondschool bezoekt? Het antwoord op die vraag kan bezwaarlijk twijfelachtig zijnonderwijs voor den aanstaanden landbouwer moet er komen, en wel onder het bereik van allen. Hiertoe nu is noodig: 1°. min- kostbaarheid, 2°. algemeene verspreiding en 3°. zorg dat de leertijd geen afbreuk doet aan der leerlingen practische werkzaamheid. Aan deze eischen kan alleen worden voldaan door de winterschool, en wel bepaaldelijk als avondcursus. Op geheel overeenkomstige wijs als thans door en nevens vele Hoogere burgerscholen voor den ambachts stand Burgeravondscholen bestaan, zou, meent de schrijver, en met niet minder billijke reden, naast elke Hoogere burgerschool een winteravondschool voor den landbouw moeten opgegericht worden. Intusschen, eene avondschool zou niet, gelijk de Duitsche winter school (die als dagschool te beschouwen is), over 24 a 32 wekelijksche leeruren hebben te beschikken, doch zich wel met de helft tevreden moeten stellen. Duurt alzoo in Pruisen de cursus in den regel twee winters, dan zal hier, om eenigermate hetzelfde resultaat te bereiken, de volle cursus wel ongeveer den dubbelen duur moeten hebben. Ook bij dit landbouwonderwijs zal, meent dr. S., een voorbereidend en een toepassend en voortzettend deel moeten bestaan. Op grond van een en ander zou de schrijver voor de winteravondschool als proeve in overweging willen geven het volgende schetsje: a. Voorbereidende klasse: 1 a 2 winters, al naar de resultaten van het lager onderwijs, het aantal lesuren, enz., Vakken: Nederlandsche taal, rekenen met wat meetkunde, aardrijkskunde, beginselen van natuurkunde, scheikunde, plant- en dierkunde. b. Eigenlijke landbouwklasse2 winters. Vakken kennis der grondsoorten, der teelt van gewassen, der veeteelt (met inbegrip van hoefbeslag en gezond heidsleer), boekhouden en landbouwkunde, omvattende de toepassing van natuur-, schei-, plant- en dierkunde op den landbouw, bemestings- en bedrijfsleer. Het onderwijs zou in 10 a 15 wekelijksche lesuren moeten gegeven worden en eene uitmuntende practische richting hebben; voorts zou ieder leerling moeten ver plicht zijn tot het volgen van den geheelen drie- of vier-winterschen cursus. Zóó zou men eene niet hoog vliegende en toch doeltreffende inrichting verkrijgen, die tevens, door partij te trekken van de krachten en hulpmiddelen der Hoogere burgerscholen, vrij vol doende, min kostbaar en voor allen bereikbaar was. »Één stap", zegt de schrijver ten slotte, »ligt in middels op den weg der verlichte voorstanders en in het bijzonder op dien der vooruitstrevende landbouw- vereenigingen. Deze namelijkdat zij met talrijke adressen zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid wenden, ten einde de regeering aan te sporen tot opvolging van de adviezen der landbouw-commissie, in zake algemeen onderwijs voor den landbouw!" Hoe men flesschen reinigt! Om oud vuil uit wijn-, bier- of brandewijnflesschen te verwijderen, gebruikt men het best rauwe, in kleine stukjes gesneden aardappelschillen. Men vult de flesschen hiermede tot op de helft en giet er dan water op. Na ze flink geschud te hebben, doet men de schillen er weder uit en spoelt met schoon water de flesschen uit, die door deze behandeling van alle vuil gereinigd zijn. Is De Ingenieur wel ingelicht, dan zal eerlang een wijziging ingevoerd worden bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, waarbij het aantal afdeelingen met ééne wordt verminderd. !,De afdeeling waterstaat B (Spoorwegen) zal namelijk worden ge voegd bij andere afdeelingen. Deze wijziging gaf waar schijnlijk aanleiding tot het minder juiste bericht, dat het voornemen zou bestaan, het hoofdbureau voor den aanleg van staatsspoorwegen op te heffen. Van zoo danige opheffing is aan De Ingenieur niets gebleken zij komt het blad ook onwaarschijnlijk voor. Blijkens bericht van den gezant te Weenen is voor de maand Augustus e.k, vastgesteld, dat wanneer bij betalingen aan of borgstellingen bij de Oostenrijksch- Hongaarsche douane zilver in plaats van goud wordt gebruikt, een opgeld van 24% pCt. in zilver ver schuldigd is. Gedurende de maand Juni 1888 zijn in de rijks postspaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen; Bedrag der inlagen f 770,479,04s, terug betalingen 501,655,20. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 268,822,845. Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 12,153,436,42, zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Juni bedroeg f 12,432,260,265. In den loop der maand Juni zijn 3406 nieuwe boekjes uitgegeven; 1050 werden er geheel afbetaald, 'zoodat er aan het einde der maand 186,030 in omloop waren. De minister van oorlog heeft een schrijven gericht aan den ln secretaris van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond, waarin hij vraagt, of er ook geschikte wielrijders zijn, die met de aanstaande manoeuvres dienst zouden kunnen doen, om, evenals in andere landen, proeven in het leger met rijwielen te nemen. In de gemeente Wijmbritseradeel trad dezer dagen een 25jarig jonkman voor de 4e maal in het huwelijk. Om vlekken, door het sap van kersen veroorzaakt, uit wit goed te verwijderen, wascht men de voorwerpen terstond in lauw water uit, legt ze daarna een nacht in melk en wascht ze den volgenden morgen in lauw zeepwater na. De vlekken zullen dan geheel verdwijnen. Gemeentebelangen Het Centrum acht het zeer wenschelijk dat ook de gemeenteraden worden omgezet. Nu wijziging der schoolwet, op den voet van decentralisatie, in het verschiet is gesteld, en het waarschijnlijk nog in veel ruimere mate den gemeenten zal gegeven worden op het onderwijs invloed te oefenen, is het van dubbel belang, zegt het blad, de beteekenis der gemeenteraads verkiezingen niet uit het oog te verliezen. De beste schoolwet kan voor een goed deel schipbreuk lijden, wanneer de gemeenteraden haar dwarsboomen, en men kan er op rekenen, dat, wanneer te eeniger tijd een wijziging in onze schoolwet gebracht is, de liberale gemeenteraadsleden, ook de velen, die aan de traagheid en onverschilligheid der onzen het behoud van hun zetel te danken hebben, zich van medewerking met de gewijzigde wet zooveel mogelijk zullen onthouden. Plaatsvervanging 1 In een artikel »De mingegoeden en de afschaffing van de plaatsvervanging" zegt de Tijd, dat niet alleen door afschaffing der plaatsvervanging aan dui zenden flinke en ondernemende jonge mannen uit de mingegoede klassen het middel benomen zou worden om hun maatschappelijken toestand te verbeteren, of door eon heerlijke daad van kinderliefde hun ouders in gedrukte omstandigheden te hulp komen, maar tevens een nieuwe druk op de mingegoeden zou worden gelegd, daar bij de tegenwoordige sterkte van ons leger van elke lichting 1600 a 2000 mingegoeden van negen maanden tot een heel jaar langer onder de wapenen zouden moeten blijven en dit zonder dat onze weerbaarheid daardoor maar eenigszins zou gebaat worden. Het blad wijst naar de rede van den heer Reuther, tot nader betoog, dat niet het belang van den mingegoede zou gebaat zijn, indien de remplaceering werd afgeschaft, integendeelmaar aan het gevoel van afgunst, van jaloerschheid voldoening zou zijn geschonken, wanneer ook de zoon van rijke ouders gedwongen werd zelf zijn plaats in het gelid in te nemen. Daar echter de voordeelen van het geldbezit zich in alle omstandigheden, niet het minst ook in militairen dienst, doen gevoelen, zouden bij inlijving van een groot getal meergegoede jongelingen 'net gevoel van ongelijkheid, de hartstocht van afgunst bij de miliciens van geringen stand bij dagelijkschen omgang met rijkeren, in militairen rang huns gelijken, weder op andere en waarschijnlijk veel smartelijker wijze geprikkeld worden. Een zware verantwoordelijkheid heeft de Staats commissie op zich genomenvan de resultaten van haar onderzoek zullen gewichtige beslissingen afhankelijk worden gesteld. Het hoopt daarom, dat een geest van onpartijdigheid en onbevooroordeelde en verlichte opvatting van de belangen, ook en voornamelijk van die der mingegoede klassen, haar onderzoek geleiden Door de gezamenlijke onderwijzers van het onder wijzers-arrondissement Veendam zullen bij de ver schillende gemeentebesturen onder dat ressort pogingen worden aangewend tot het in het leven roepen eener verbodsbepaling tegen het verrichten van veldarbeid van kinderen beneden 12 jaren. Het aldaar in ruime mate heerschend schoolverzuim spoort hen daartoe aan. Volgens rapporten, in een dezer dagen gehouden ver gadering uitgebracht, bedraagt dat verzuim hier en daar soms 50 tot 70 pCt. Sommigen meenen, dat het schoolverzuim toeneemt met de uitbreiding der aardappelteelt. Te Loosdrecht is de oudste inwoonster H. V., op 94jarigen leeftijd overleden. Die vrouw heeft het zeldzame voorrecht genoten nimmer ziek te zijn

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1