Z1ËRIKZEMM COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. N 1888. No. 58. Zaterdag 23 Juli. 91ste jaargang. I NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD RIJ? 90. •en. Op Jendt de iel. nigerlei daarin ierschets te loor 1ST ral rEK. It. 785/16 913/s iW3;le 104% 89 68"/i. 49 62' 102 85% 101%, 93% 84% 141 65 64% 66=/le 92%. 78%. 113 /is 56% 90% 95%„ 60 119 f 1,11% - 2,44% teeringen voer goed a 7,80 - 6,90 erhooging a f 5,90 - 5,60 a f 5,25 - 4,90 a f 4,90 - 4,60 i f 5,90 - 5,50 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 'I,-. Franco per post 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEA'HAIV, Binnenland. rikzee. ZIERIKZEE, 27 Juli 188 8. Eenigen tijd geleden verleende de Middelburgsche Raad zijne toestemming, voor zoover noodig, voor den aanleg eener telephonische geleiding tusschen het stadhuis en de buitenplaats van den burgemeester Schorer, op een kwartier afstand van dat stadhuis, doch in de gemeente Koudekerke gelegen. De regeering echter stelde als voorwaarde voor hare toestemming, dat de burgemeester een vrij hoog bedrag zou betalen, als eene vergoeding voor mogelijk mindere telegraaf- ontvangsten." Tot kenschetsing van deze voorwaarde moge dienen, dat Koudekerke geen telegraafkantoor heeft, en boven dien, al was de gemeente zoo gelukkig het te bezitten, de buitenplaats van den Middelburgschen burgemeester van de kom van Koudekerke ongeveer tweemaal zoo ver verwijderd is als van het Middelburgsche telegraaf kantoor. De gemeenteraad van Vlissingen heeft den conces sionaris van den tramdienst tusschen die stad en Middelburg ontheffing verleend van de verplichting om een tramlijn te leggen tusschen het stads- en het haven-station. Als vergoeding van de inwilliging van zijn verzoek, geeft de concessionaris f 12,000 voor den aanleg van een wandelsteiger (pier), terwijl wanneer de pier niet tot stand komt, hij een bedrag van f 4000 in de gemeentekas zal storten. In den ministerraad van Frankrijk deelde de minister van buitenlandsche zaken mede, dat hij van de Nederlandsche regeering kennisgeving gekregen had, dat zij tot de Suezkanaal-conventie is toegetreden. Tot blijvende herinnering aan Prof. Donders zal in den gevel van zijn geboortehuis te Tilburg een steen worden geplaatst. In de jongste uitgave van het Arasterdamsche adresboek is in de alphabetische lijst der beroepen en bedrijven ook opgenomen de rubriek dichters. Het blijkt daaruit, dat Amsterdam vijf van die door de goden gezegende wezens rijk is. Sedert eenige dagen bevindt zich in de provincie Friesland de heer H. W. E. Struve, ingenieur le klasse van het stoomwezen, met den heer A. A. Bekaai', door de regeering naar aanleiding van eenige opmer kingen in het verslag der enquête-commissie belast met de samenstelling eener nijverheidsstatistiek. Eerst genoemde zal in omstreeks 30 gemeenten dier provincie de fabrieken en werkplaatsen bezoeken, waar in eene besloten ruimte in den regel meer dan 10 personen werkzaam zijn, en ook die. inrichtingen, waar een krachtswerktuig (stoom-, gasheete luchtmotor, enz.) wordt gebezigd en meer dan 5 personen werkzaam zijn. Den heer A. C. Kruseman te Haarlem is verleden Maandag door een aantal vereerders aangeboden eene schilderij van Mesdag, benevens een album met de namen der gevers. De hulde geldt inzonderheid den heer Kruseman als schrijver van de Bouwstoffen van eene geschiedenis van den Nederlandschen boek handel gedurende 1830-1880", het eerste standaard werk over de geschiedenis van den Nederlandschen boekhandel. Naar het N. d. D. verneemt, zal Kiderlen aan de wedstrijden te Nijmegen vermoedelijk niet kunnen meedoen, daar het gebrek aan zijn been nog niet geheel verholpen schijnt te zijn. Uit Deventer wordt aan de N. R, Ct. gemeld, dat de persoon, die door het plaatsen van advertentiën, waarin hij tegen toezending van f 50 eene betrekking beloofde, oplichterij trachtte te plegen, met stille trom van daar vertrokken is. Misschien zal hij nu elders zijne practijken trachten uit te oefenen. Bankwet. Door de heeren Kerdijk, Balhman, Sanders, Roijaards en Rutgers is voorgesteld, de winst- verdeeling zoodanig te regelen, dat reeds als het aan deel der Bank 6 pet. van het maatschappelijk kapitaal bereikt, de Staat meer dan de helft gaat genieten, in plaats van 2/3 gelijk het ontwerp en wel 3/4 voorstelt. Door den Minister van Waterstaat is bij beschikking van 12 dezer vrije toegang verleend tot de spoorwegen in Nederland, aan de deurwaarders in Nederland voor de uitoefening van hun ambt, ten blijke waarvan door hen een zilveren penning met 's Rijks wapen aan een oranjelint om den hals wordt gedragen. De kanarie is de meest bekende onder onze kamer vogels. De teelt er van neemt dan ook met den dag toe, doch velen weten zeker ,niet, dat het broedende wijfje zooveel mogelijk onze ..hulp noodig heeft. We bepalen ons thans tot haar eitjes; later zullen nog andere wenken volgen. Om te weten of de eitjes goed zijn, moet men ze onderzoeken, wanneer het wijfje ze zes of zeven dagen bebroed heeftte dien einde moeten zij onder de pop weggenomen en tegen het daglicht of wel tegen dat van een kaars worden onderzocht. Bespeurt men, dat de eieren troebel en zwaar zijn, dan strekt zulks tot bewijs, dat zy als goed mogen beschouwd worden en dat de jongen zich ontwikkelen. Zijn zij integendeel nog even helder als op den dag toen het wijfje begon te broeden, dan blijkt daaruit, dat zij niet deugen, en men kan ze dan, ten einde het wijfje niet vruchteloos te vermoeien, zonder eenig bedenken, wegwerpen. Heeft men der halve verscheidene poppen, die op denzelfden tijd broeden, dan is het raadzaam om de heldere eitjes uit ieder nest weg te nemen en zoo slechts twee broedsels te maken. Men geve namelijk vijf of zes eitjes aan een sterk wijfje en die pop, welke men ze afgenomen heeft, zal spoedig beginnen, om weder een nieuw nest te maken. De donder is zeer te vreezen, daar hij dikwijls de jongen in de eitjes doodt. Men zal ook verstandig handelen, om ze zoo min mogelijk in de handen te nemen, daar niets nadeeliger is, dan wanneer zij dikwijls worden aangeraakt. Bij het maken van de verschillende kunstwerken te Vlaardingen, ten behoeve van den spoorweg Rotter damHoek van Holland, ondervinden de aannemers tal van tegenspoeden. De vleugelmuren van de keer sluis in de haven zijn zoo sterk gescheurd, dat men achter de bestaande muren nieuwe moet aanbrengen ter versterking. De pas gegraven spoorweghaven is door afschuiving voor het grootste gedeelte weder gedempt geworden. Met de verhooging der accijnsen op het gedistilleerd in Pruisen is, wat het smokkelen naar Holland betreft, aan dit artikel de genadeslag toegebracht. De ver hooging der graanrechten in dat land werkt daaren tegen in tegenovergestelden zin; het invoeren van een kar rogge zonder aangifte wordt als een waar buiten kansje aangezien, wijl hieraan 15 tot 16 ver diend zijn, De grenscommiezen hebben het thans dan ook hard te verantwoordenvan de 24 uren zijn zij geregeld 17 tot 18 uren in dienst om den smokkelhandel te gaan. Naar de Avondpost verneemt, heeft de regeering besloten, Ned.-Indië te doen toetreden tot de inter nationale Unie tot bescherming van den industrieelen eigendom. Tot dusver behoorde alleen het moederland tot die Staten-vereeniging. Hierdoor zal een einde komen aan de vele klachten, door buitenlandsche fabrikanten, vooral Franschen, aangeheven over het misbruiken van hunne handelsmerken in Nederlandsch- Indië door aldaar gevestigde huizen. Tevens zullen nu de daar gedeponeerde merken voortaan ook bescher ming genieten in alle landen van de Unie, waar de eigenaars dit verlangen. Op last van den minister van justitie worden door de commissarissen des konings de volgende vragen aan de gemeentebesturen gedaan I. Worden in uwe gemeente aan werklieden toe komende loonen somtijds geheel of gedeeltelijk op andere wijze dan in Nederlandsche geldspecie of fliunt- of bankpapier uitbetaald? II. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, en waarin bestaat die uit- keering van het loon? III. Wordt in uwe gemeente door werkgevers een rechtstreeksche of zijdelingsche dwang uitgeoefend op hunne werklieden, om zich in bepaald aangewezen winkels hunne benoodigdheden aan te schalfen? •IV. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, waarin bestaat die dwang, en worden die benoodigdheden aan de werklieden ook op crediet verstrekt? V. In hoever worden de waren in die aangewezen winkels en de waren of de genietingen, waarin het loon wordt uitbetaald, den werklieden tegen hoogere prijzen berekend dan in den regel elders in uwe ge meente daarvoor besteed worden? VI. Komen in uwe gemeente nog andere dergeiijke misbruiken als de hierboven onder III, IV en V ge noemde voor en, zoo ja, welke en ten aanzien van welke bedrijven? Het Kon. besluit, waarbij de wet op de besmettelijke ziekten bij het vee van toepassing is verklaard op de varkens, heeft in de vergadering van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw het onder werp uitgemaakt van langdurige besprekingen. Men achtte aangifte en afmaking noodig ter voorkoming van uitbreiding der besmetting en ziektenmaar het hoofdbestuur zal den minister verzoeken in dezen, evenals geschied is bij de longziekte onder het rund vee, schadevergoeding te geven. De rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag uitspraak gedaan in het navolgende civiel geding. Dr. P. te Heerlen, had indertijd wijlen den heer de L. aldaar geneeskundig behandeld. Voor deze behandeling had hij in rekening gebracht f 9000, welke vordering door de erfgenamen werd betwist, die hem eene som van f 1014,50 aanboden. De rechtbank kende den eischer een honorarium toe van f 2266 en wel naar cle volgende taxatie: 382 gewone visites, a f 1,50 f 573; 579 vaste visites, a f 2 f 1158; 42 nachtelijke visites, a f 5 f 210; 29 consulten, a 10 f 290; attesten f 25diverse uitgaven f 10; te zamen f 2266. De hoofden der openbare scholen te Amsterdam hebben aanschrijving gekregen, dat op den Prinsesse- dag geen vacantie mag worden gegeven. Alleen op de dagen der volksspelen mag vacantie gegeven worden aan de kinderen, die aan deze spelen deelnemen. Er schijnt besloten te zijn tot geheele opheffing van het hoofdbureau der staatsspoorwegen, waarvan de werkzaamheden onder andere afdeelingen van het

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1