/Illtlk/lisrill COIKAYI voor hel arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 57. Woensdag 25 Juli. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. aakt door an spijzen, Bi, dikwijls vergezeld, «makkelijk i schemert, likt is voor inspanning, middellijke verkoelende omen. Dat late halen, erder, zijn chten her- js voor de wonderens- igd. 85, f 3. aanvrage a in Holland, nden, 533, lITEiV. ÏDAM pCt. 783/, 9is/le iOl'lt 404 687/1# 49 62 "/lg I02i/I6 jp/j. 1013/S 94 84i/s 1413/,. 661/,, 05'/, 135i/a 78i/16 38i/s «53/16 565/,s 603/,, 100 f - 2,44'/, ■f - 6,75 5,50 4,75 - 4,75 - 3,50 - 6,25 -13,- - 10,— - 6^50 7 Zierikzee, Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAJV. ZIERIKZEE, 24 Juli 1 8 8 8. Men schrijft uit onze provincie aan het Utr. Dgbl. Zoo genotvol het anders is, om dezen tijd buiten te vertoeven en de vruchten te bewonderen, zoo treurigen indruk maken thans alle gewassen. Na een koud en droog voorjaar begonnen de vruchten zich gezond en krachtig te ontwikkelen, en alles liet zich prachtig aanzien, toen plotseling de ingetreden regen-moesson de verwachtingen in duigen wierp. Allereerst moesten het de zwaarste vruchten ontgelden, en menig schoon tarwe- en gersteveld was spoedig zóó door storm en regen door elkaar en terneder geslagen, dat men het niet meer herkende. Witte en bruine boonen zitten onder eene laag van modder, en de teere blaadjes, gewoon zich in een warm zonnetje te koesteren, hangen slap tegen den grond en kunnen de bloesems al zeer onvolledig de noodige voedings-stoffen bezorgen. De zware erwten zullen 't ook hard te verantwoorden hebben, want ook dat gewas vertoont spoedig neiging tot rotten en, eenmaal goed doornat zijnde, gaat het droog worden zeer langzaam. Mangels en suikerpeen voelen zich nog 't best onder deze omstandigheden, hoewel het suikergehalte van de laatsten wel niet zeer hoog zal zijn. Voor de hooibouw loopt 't ook alles tegen. Liet het zich in 't voorjaar aanzien, dat er zeer weinig hooi zou zijn, dit is, dank zij den toen gevallen regen, zeer meegevallen, maar nu is het de kunst om 't goed binnen te krijgen. Men durft nauwelijks met maaien beginnen, en toch is het gras meer dan rijp. Honderden hectaren liggen reeds tegen den grond, en men kan er niets aan doen dat langzamerhand de beste stoffen er uit worden gewasschen en de massa veel op afgetrokken thee gaat gelijken. Over 't algemeen kan men wel zeggen, dat dit totaal verloren is, en gelukkig nog maar de verstandige boer, die de massa in den mestput brengt, in plaats van ze te schuren en te voederen, want dan zullen de ziektegevallen niet zeldzaam zijn. Het vee blijft gelukkig gezond en doet zich te goed in het overvloedige gras, waarvoor dit natte weder goed is. De prijzen blijven gedrukt, en het is wel te voorspellen, dat er met de vetterij al heel weinig voordeel te behalen zal zijn. Komt daar nu nog bij, dat een gedeelte van den oogst mislukt, dan zal het jaar 4888 den landbouwers beugen, evenals het ramp zalige jaar 4879, toen een prachtige oogst totaal werd vervoerd door de regens die het binnenhalen onmogelijk maakten en die de granen op de schoof deden groeien en het stroo tot verrotting en bederf overgaan. Mochten wij daarvoor gespaard blijven Met ingang van 4 Augustus 4888 is aan A. Smit, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vlissingen. De heer mr. W. de Sitter schrijft aan het Hbl. dat tusschen zijn aftreding als lid van de Eerste Kamer en zijne betrekking van commissaris aan de Nederlandsche Bank geen verband bestaat. Deze mededeeling is een gevolg van hetgeen de heer Domela Nieuwenhuis in de zitting der Tweede Kamer van 17 dezer over den heer De Sitter heeft Drankverkoop op de Noordzee. .Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot goedkeuring der op 46 November 4887 te 's-Gravenhage gesloten internationale overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee buiten de territoriale wateren, werd in het algemeen instemming betuigd met deze wetsvoor- dracht. De klacht werd echter vernomen, dat zoolang was gedraald met de indiening er van, ofschoon de visschers, met het oog op de uitrusting hunner schepen, er groot belang bij hadden, tijdig er mede bekend te zijn. Niettemin waren vele leden er niet van overtuigd, dat het beoogde doel door de voorgestelde bepalingen zoude bereikt worden. Vooral achtten zij de bevoegd heid aan dè bevelhebbers der kruisers, met het politie toezicht belast, onvoldoende. Zoolang visitatie van het vaartuig, waar overtreding gepleegd wordt, niet kan plaats hebben, meenden deze leden dat de overeen komst tot geen resultaat zou leiden. In het mail-overzicht van 26 Juni schrijft de Iiaapsche Zuid-Afrikaan »Uit de Z.-A. Republiek (de Transvaal) is nogal iets te melden. Vooreerst dat de Regeering heeft voor gesteld een spoorweg van Pretoria naar Johannisburg en een tramweg van laatstgenoemde stad naar de kolen velden der Vaalrivier te laten aanleggen. De zaak is naar een comité verwezen, welks leden geen voorstanders van spoorwegen zijn. De bouw van den spoorweg, die van de grenzen van het Portugeesch gebied naar Pretoria loopen moet, is uitgesteld, naar het schijnt door toedoen der Regee ring, die terecht er geen pleizier in heeft, om schatten te verkwisten aan het uitkoopen van kolonel Mc. Murdo. Dit is een treurige zaak, en het is onbegrijpelijk, dat de Portugeesche Regeering, die alle gelegenheid heeft om dien ellendigen Amerikaanschen avonturier, wegens het niet vervullen zijner overeenkomst, overboord te gooien, hem zijn gang laat gaan. Voor President Kruger is het moeielijker om van de Nederl.-Trans- vaalsche Spoorweg-Maatschappij af te komen, ofschoon ook dit, als hij de zekerheid had om door bemiddeling der Kaapkolonie een voordeelige spoorwegleening te sluiten, een zeer gewenschte zaak zou zijn. Een besluit is door den Volksraad genomen, dat de beambten, die directeurs van Goud-Maatschappijen zijn, hunne ambten moeten nederleggen. De namen der beambten werden in het debat niet genoemd, maar het zou jammer zijn als men, door zulk een besluit, mannen als generaal Joubert uit 's lands dienst verwijderde." Naar men verneemt, zal er binnenkort bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid een reorganisatie plaats hebben, waardoor een deel van het tijdelijk personeel, dat thans nog bij de spoorwegafdeeling werkzaam is, buiten dienst of op wachtgeld zal kunnen worden gesteld. De notarissen, standplaats hebbende in de provinciën Friesland, Drente en Groningen, zijn uitgenoodigd tot het bijwonen van een vergadering, den 29 Juli a.s. te Groningen te houden, ten einde te beraadslagen, wat te doen is tegen de meer en meer toenemende zaakwaarnemerij. De notarissen, van wie deze uit- noodiging uitgaan, »stellen zich voor, in opgemelde vergadering de zaakwaarnemerij van alle kanten te bekijken en te bespreken,, daar het notariaat door de woekerplant in zijn bestaan bedreigd wordt en het publiek van alle kanten het slachtoffer van een en ander zal moeten worden, zeker als het is, dat de waarborgen, die een zaakwaarnemer en die welke een behoeftige notaris biedt, elkaar in den regel niet veel zullen ontloopen. »Weet de Staat zijne ambtenaren wel allerlei ver plichtingen op te leggen, maar niet te beveiligen tegen een concurrentie, die het hun feitelijk onmogelijk maakt hun ambt naar behooren te vervullen, dat de Staat dan het publiek verder geen zand in de oogen strooie, Liever geen notaris, dan een die zich voor de keuze geplaatst ziet honger te lijden of stroopop te zijn van den zaakwaarnemer. »De inmenging van de zaakwaarnemerij in het notariaat moet dan ook met kracht worden te keer zoo door den notaris zelf als door de wet". Woensdag was men te 's Hertogenbosch in de gelegenheid waar te nemen, dat in het noorden zich vertoonde een waterhoos, ongeveer 20 graden boven den horizon en die zich verhief tot ongeveer 50 graden daarboven noordwestelijk. Zelf donker gekleurd, stak zij sterk af tegen de veel lichtere lucht en kronkelde als een slang naar de hoogere wolken, waarin zij zich verloor. Kort daarop ontlastte zich boven de stad een onweder met zwaren regen vergezeld. Op 31 December j.l. waren te Schiedam 362 brande ryen, benevens 4 stoombranderijen, 27 distilleerderijen en 1 alcoholfabriek. Naar het buitenland werden 57,924 hectoliter ge distilleerd uitgevoerd, tegen 48,734 hectoliter in 4886. Naar Engeland werden uitgevoerd 56,207,97 kilo gist de uitkomsten der jeneverstokerijen, alsmede die van den gisthandel, waren het vorige jaar zeer onbevredigend. De handelingen van de zevende algemeene vergade ring van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, gehouden te Utrecht op den 3en Mei, zijn thans in druk verschenen. Op de algemeene vergadering der Maatschappij voor Bouwkunst, eenige weken geleden te Amsterdam gehouden, besprak de heer Jacob T. Klinkhamer, de vraag, hoe de stelling Amsterdam, wanneer zij door den vijand ingesloten mocht worden, van de noodige levensmiddelen en in het bijzonder van het noodige graan kan voorzien worden. De spreker wees er op, dat de hoeveelheid graan binnen Amsterdam in geval van beleg hoogst onvoldoende zou zijn, zoodat reeds na twee maanden broodsgebrek zou ontstaan, als voor buitengewonen aanvoer de tijd mocht aan breken en de toevoer over zee afgesnedeu moedt worden. Het behoort, betoogde Spr,, tot de behoeften van groote steden als Amsterdam, dat zij één of meer magazijnen doen oprichten, waar groote massa's graan zóó kunnen worden geborgen, dat het graan niet aan bederf onderhevig is. Die magazijnen zijn ten minste even noodzakelijk als munitie-magazijnen. Een beknopt overzicht van deze rede, door den schrijver zeiven samengesteld, heeft nu bij den heer J. H. de Bussy, uitgever te Amsterdam, het licht gezien. Daarbij is voorts gevoegd eene beschouwing van den heer J. Reynvaan, directeur van de stoom-meel- fabriek »de Weichsel", waarin nagegaan wordt, hoe in de behoefte aan een rijksgraanmagazijn met een bergruimte van 5 a 40000 last kan voorzien worden. Koningin Nathalie van Servië moet voornemens zijn, geruimen tijd in de residentie te vertoeven. De koningin is een zeer schoone vrouw, donker van uitzicht en rijzig van gestalte. De koningin reist onder den naam van gravin Toscova en is ook onder dien naam inge schreven in de registers van het Hotel des Indes, waar zij haar intrek genomen heeft. Binnen eenige dagen wordt daar ook hare zuster, prinses Ghika, verwacht. Een hofdame vergezelt de koningin, wier gevolg overigens bestaat uit een kamerdienaar en een kamenier. Terstond na hare aankomst werd een telegram gezon den aan haren zoon, den kroonprins, om dezen hare aankomst te melden.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1