Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 56. Zaterdag 21 Juli. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKESMAS. Binnenland. Zierikzee, 18 Juli. Onze gemeente heeft gisteren een treffend verlies geleden door het overlijden van den WelEd. Heer H. G. Mulock Houwer. Op 44 Jan. 1856 werd ZEd. gekozen tot lid van den Gemeente raad, in plaats van Jhr. R. Schuurbeque Boeije, naar elders vertrokken, en op 2 Sept. 1879 werd hij benoemd tot Wethouder, ter vervanging van Mr. C. J. Fokker, die bedankt had. In deze betrekking, die hij tot het laatst zijns levens waarnam, werden zijne practische adviezen op hoogen prijs gesteld. Maar niet alleen als zoodanig, ook als Secretaris dezer afdeeling van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, als Hoofd ingeland van het Waterschap Schouwen en in zoo menig ander college was hij werkzaam in het 'belang onzer stad. De overledene was voor elk toegankelijk en had voor ieder een vriendelijk woord. Zijne nage dachtenis zal bij velen in gezegend aandenken blijven. Moge de algemeene deelneming in dit verlies zijne betrekkingen tot troost zijn! Zierikzee, 20 Juli. Heden werd eene treurige plechtigheid aanschouwd, welke menig mannenoog tranen ontlokte. Een door iedereen- geacht burger, een trouw vader en een waarachtig broeder werd naar zijne laatste rustplaats gevoerd. Wij hebben den onvergetelijken H. G. Mulock Houwer de laatste eer bewezen. Daar de overledene Voorzittend Meester was van de Ster in 't Oosten van Zierikzee, begaven de broeders zich in grooten getale naar 't kerkhof en wachtten aan den ingang de komst van den geachten overleden broeder af. Van daar werd de baar aan de hand naar het gedolven graf gevoerd. Nadat de insigniën zijner waardigheid en lijkkransen van de kist waren afge nomen en deze in de groeve was neergelaten, trad eerst onze burgemeester Mr. J. P. N. Ermerins naar den grafkuil en sprak een innig waardeerend woord over den ontslapen Wethouder. Met volle overtuiging sprak deze de woorden na, die in de laatste dagen zoo vaak gehoord waren: »Deze man had geen' vijand!" Na in herinnering gebracht te hebben wat de ontslapene voor de gemeente altijd geweest was troostte hij de diepbedroefde zonen met de overtuiging, dat de nage dachtenis huns vaders in dankbaar aandenken zal blijven bij allen, die hem gekend hebben. Daarna trad de Heer v. d. Have, Burgemeester van Ou werker k, voor en herdacht de vele diensten, die de Maatschappij van Landbouw, waarvan spreker Voor zitter is, van den overledene had genoten. Ook de Heer G. A. de Looze herdacht in goed gekozen woorden, als President van Nut en Genoegen, al wat de ontslapene in de verschillende betrekkingen, waarin zij hadden saamgewerkt, voor allen en voor alles geweest was. Nu trad de Heer Olivier vooruit en herdacht als Broeder Vrijmetselaar den onvergetelijken Broeder, dien wij aan den schoot der aarde hadden toevertrouwd en spoorde allen aan om naar het voorbeeld van den overledene te werken tot den einde en te streven als hij naar verbetering en het doen van al wat goed en edel is. Nadat al de Broeders drie schoppen aarde op de doodkist hadden geworpen, trad de oudste zoon des overledenen voor en dankte met door snikken afgebroken stem voor de eer zijn' vader aangedaan. Was het wonder, dat menig mannenoog zich vulde met tranen? Immers neen! Wij hebben een' uitnemend burger, een' getrouwen huisvader, een' waarachtig Broeder verloren. Zijne asch ruste in vrede! Te Zaandijk is dezer dagen eene bijeenkomst van voor het meerendeel bewoners der Zaanstreek gehouden, waarin besloten is een Sociologisch Genootschap op te richten. Het doel dezer vereeniging is, het onderzoeken der verschijnselen, en het opsporen der wetten van de sociologie, de wetenschap der maatschappijmet andere woorden heeft het genootschap ten doel het bespreken der maatschappelijke vraagstukken. Zij meent dit te kunnen bereiken door het oprichten van één of meer «sociologische leeskringen"; door het behandelen van aan de orde gestelde onderwerpen door het houden van briefwisseling met andere ge nootschappen, die er naar streven, bijzondere maat schappelijke vraagstukken op te lossen, enz. Het genootschap zou buiten den kring van zijne leden nut kunnen stichten door het houden van openbare voordrachten, door het uitgeven van geschriften, enz. Op de bijeenkomst is o. a. besloten, dat geen vaste contributie zal geheven worden, maar dat ze uitsluitend door de opvatting van den contribuant zelf geregeld zou worden, zonder eene minimum-beperking, zoodat er ook gelegenheid voor niet-contribueerende leden gelaten werd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Gauthey en Van der Zeyle, te Zaandam; van Wijngaarden en v. d. Stad, te Koog aan de Zaan, en Schoorl, te Zaandijk. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlenging van het octrooi der Nederlandsche Bank is de afge vaardigde van Schoterland, Dinsdag in de Tweede Kamer op zijn nummer gezet. Na een insinuatie van den heer Domela Nieuwenhuis aan het adres van den heer Gieichman, werd de afgevaardigde van Schoterland op gevoelige en volkomen passende wijze door de heeren Gieichman en Schaepman getuchtigd. »Wat inzonderheid de heer Schaepman den heer Nieuwenhuis toevoegde aldus lezen wij in het Kamer-overzicht van het Dagblad was zoo verdiend en drukte zoo geheel het verontwaardigd gevoel van de geheele Kamer uit, dat zijne woorden door een donderend bravo werden gevolgd. Gij moet niet vergeten, voegde de heer Schaepman hem onder anderen toe, dat ons Bijblad niet mag worden een bijblad van Recht voor allen en gij moet evenmin vergeten dat, waar gij het ongeduld van het volk over het gezag inroept, datzelfde gezag u en uwe geestverwanten bij herhaling heeft moeten beschermen niet alleen tegen het ongeduld, maar vooral tegen de verontwaardiging van het volk. Dat alles moet de Schoterlandsche afgevaardigde niet vergeten. Maar evenmin moet hij voorbijzien dat hij in de Kamer het woord vragende, niet spreekt tot zijn publiek. Dat publiek moet misschien met een taal zooals hij heden bezigde, aan den gang worden gehouden om zijn leider niet af te vallen. In de Kamer spreekt men ten aanhoore van een ander publiek, van een publiek dat van zijn vertegen woordigers voor het minst eischt fatsoenlijke vormen. En wanneer wij ons over iets verwonderen dan is het, dat de President gemeend heeft het recht van het vrije woord zoo ruim te moeten opvatten, dat hij den heer Nieuwenhuis niet tot de orde heeft geroepen. Zoo ooit, dan ware daartoe heden reden De minister van oorlog heeft aan de chefs der korpsen kennis gegeven, soldaten die bij het algemeen depot van discipline onder strengere krijgstucht dienen, en aldaar wegens insurbordinatie door den krijgsraad gestraft worden, niet voor de tweede maal naar het depot te zenden, maar hen dan uit de gelederen te verwijderen. De minister van financiën herinnert eigenaren van teloorgegane 4 pets. obligatiën, uitgegeven krachtens de wetten van 5 Juni 1878 (Staatsblad no. 87), 16 Maart 1883 (Staatsblad no. 34) en 20 Juli 1884 Staatsblad no. 446), en van door een administratie kantoor uitgegeven certificaten der 4 pets. Nationale Schuld, dat verzoeken om vergoeding wegens het verlies der evengenoemde stukken, moeten worden ingediend vóór den lsten Januari 1889, en dat der gelijke verzoekschriften na dien tijd ingediend, ingevolge het bepaalde bij de wet van 1887 (Staatsblad no. 63), niet meer kunnen ingewilligd worden. Het aantal dergenen, die sympathie betuigden voor het voorstel-Moerman tot afschaffing der vergelijkende examens, bedraagt reeds meer dan 300. Daaronder zijn er velen, die juist door zulk een examen in de voornaamste steden als hoofden van scholen zijn geplaatst. In den Ned Spectator wordt zeer terecht do aan dacht gevestigd op het verkeerd gebruik van het woord «gedwongen winkelnering." Ieder kent, vooral door de werkstaking in de venen, de beteekenis, die er aan te hechten is, maar gaat men het woord na, dan zal men erkennen, dat het volstrekt niet uitdrukt wat er mede bedoeld is, namelijk het dwingen van werklieden om in bepaalde winkels te koopen. De Spectator geeft het woord «gedwongen klandisie". Dit is zeker beter, maar het ware woord is het toch niet. Een aardig denkbeeld zag men Zondag ter tentoon stelling te 's Gravenhage in toepassing gebrachtde bewakers, die in de oude kamers vertoefden, waren in oude kleedij in de kloostercel zat een monnik te lezen; de trap in de eetzaal werd bewaakt door een 17eeuwschen knecht, en een antieke dienstmaagd liep in de keuken rond; een soldenier paste op de wapen zaal en een deftige burger zat in den salon te lezen in «vader Cats"; alleen de kraamkamer was ledig. Onder het Belgische personeel van de stoomtramweg maatschappij Antwerpen-Bergen-op-Zoom-Tholen heeft een werkstaking plaats gehad, die echter spoedig is geëindigd. Machinisten en stokers stelden hoogere eischen. De onwilligen zijn ontslagen en door nieuw personeel vervangende dienst heeft weder geregeld plaats. Te rekenen van 1 Augustus a.s. zullen pakketten, het gewicht van 5 K.G. niet te boven gaande, bestemd voor de plaatsen in Ned.-Indië, waar stations of halten der Ned.-Ind. spoorwegmaatschappij gevestigd zijn, volledig tot bestemming gefrankeerd kunnen worden. Het port bedraagt: voor pakketten tot 1 K.G. f 1,15, van 1 tot 3 K.G. f 1,65, van 3 tot 5 K.G. f 2,25. Aan de bedoelde halten en stations worden, te rekenen van 1 September, gefrankeerde pakketten tot het genoemde gewicht aangenomen ter verzending naar Nederland of verder gelegen landen door tusschen- komst van de Nederlandsche postadministratie. Te Dordrecht is overleden de heer J. B. B. J. Bouvy, wiens fabriek van gebogen glas, enz., wereld bekend is. De kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft besloten aan de ministers van financiën en justitie een adres te richten om hare instemming te betuigen met het adres der kamer te Amsterdam, waarin ver laging wordt gevraagd van de registratierechten, welke bij openbare verkoopingen van koopmansgoederen, effec ten, enz. verschuldigd zijn. De minister van financiën heeft bericht gezonden, dat de uitgave der maandelijksche handelsstatistiek

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1