Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 52. Zaterdag 7 Juli. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 10 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Ule stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKFAMAN. ZIERIKZEE, 6 Juli 488 8. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft ter vervulling van de opengevallen betrekking van kantonrechter te Oostburg opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: tnr. F. J. N. van Dam, griffier bij het kantongerecht te Hulst; mr. G. S. van Delden, griffier bij het kantongerecht te Goor, en mr. C. Lucasse, advocaat en procureur te Middelburg. Z. M. heeft, met ingang van 4 Augustus, benoemd tot betaalmeesters: te Groningen P. W. C. Maclaine Pont thans te Middelburg; te Middelburg H. A. Sijpkens, thans te Hoornte Hoorn jhr. G. A. J. Spengler, met intrekking zijner benoeming tot betaalmeester te Almelo. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten, met den heer Julius Oppenheim te Groningen, ter aflossing van verschillende 4 pet. leeningen van 1880, 1883, 1885 en 4887, resto f 274,000 en voor ver schillende publieke werken, een leening aan te gaan groot f 400,000 nominaal ad 88 pet., tegen eene rente van 3 pet. Onderscheidene verveners hebben zich, naar men uit Heerenveen aan de N. R. Ct. meldt, bereid ver klaard, hunne boeken ter beschikking van eene te benoemen commissie te stellen. Zij verlangen echter hunnerzijds, dat ook de veenbaazen, die den heer Domela Nieuwenhuis, volgens zijne bewering, de in lichtingen verschaften, waarop hij zijne berekeningen grondde, met hunne boeken voor den dag zullen komen. Volgens Recht voor allen heeft de heer Domela Nieuwenhuis nog geen antwoord ontvangen op zijn aan de Heerenveensche verveners gedaan voorstel tot het benoemen van een scheidsgerecht. Naar men verneemt, zal de heer Pijnacker Hordijk in Augustus aanstaande de reis naar Indië aanvaarden. Naar men meldt, is de inspecteur van den water staat de heer J. F. W. Conrad benoemd tot vertegen woordiger der Nederlandsche regeering op het inter nationale congres voor scheepvaart, dat van 49 tot 25 Augustus e.k. zal gehouden worden te Frankfort aan de Main. Dezer dagen is de zoogenoemde «tweede millioenen- jufforuw", Trijntje de Jong, wegens gekrenkte geest vermogens, uit de gevangenis te Appingedam overge bracht naar 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Het Vad. meldt, dat bij de loting voor de schutterij te Den Haag, Zaterdag gehouden, zes personen hetzelfde nummer hebben getrokken, dat zij bij de loting voor de militie in 4883 hadden gekregen. Men meldt uit Wolvega aan de Haarl. Ct.: De heer A. Okma, afgevaardigde naar de Tweede Kamer voor dit district, heeft plan, alle stukken publiek te maken, die betrekking hebben op zijne vervallen ver klaring als lid van den raad der gemeente Wijm- britseradeel, door Z. M. den Koning bekrachtigd, met het doel, de kiezers in staat te stellen over zijne handelingen te oordeelen. In eene te 's Gravenhage gehouden afdeelings-ver- gadering van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde werd besloten, aan de algemeene ver gadering o. a. het volgende voorstel te onderwerpen Om aan het hoofdbestuur te verzoeken, geldelijke0 steun te verleenen aan die afdeelingen, die gedurende de wintermaanden minstens drie uren per week les wenschen te doen geven in tuinbouw en plantkunde* Uit Westernieland (Eenrum) meldt men, dat het niet te best gaat met de groote meerderheid der landverhuizers, die dit voorjaar van daar en uit de omgeving naar Amerika trokken. In den regel valt het nieuwe land erg tegende verwachtingen zijn te hoog gesteld, en bovendien komt men in een land met andere zeden en gewoonten. Daarbij komt, dat Amerika dit jaar geteisterd is door eene overstrooming der Mississippi, zoodat tal van fabrieken stilstaan en velen dus niets verdienen. Eenigen zijn weer op de terugreis naar het vaderland. Met leedwezen vernemen wij, dat de heer dr. J. J. van Renesse aan boord der «Drenthe" op de hoogte van Kaap St. Vincent is overleden. De wetenschap, inzonderheid die der scheikunde, verliest in dr. van Renesse een ijverig en hoogst bekwaam beoefenaar. Na eerst eenigen tijd werkzaam te zijn geweest als docent aan de landbouwschool te Wageningen, vertrok hij acht jaar geleden naar Indië, waar hij benoemd was tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Soerabaia. Met spoed-certificaat vertrok hij naar Nederland, tot het herstellen zijner geschokte gezondheid, maar het mocht, niettegenstaande alle zorg voor zijn behoud, niet gelukken hem in het leven te behouden. Lijden in hem de wetenschap en het onderwijs een groot verlies, niet minder groot mag het verlies heeten voor zijne weduwe en kinderen. Van Renesse toch was een braaf man en vader. Zijn stoffelijk overschot ruste in vrede op den bodem der zee. U. D. Een heer en dame waren vol bewondering over de fraaie inrichting der afdeeling «Oude Kunst" op de Haagsche tentoonstelling. Vooral de eetzaal met de aangerechte tafel trok hun bewondering. En begrijp eens, moeder, lichtte de echt genoot toe, al wat je hier ziet, is nu van het jaar 4600. Gunst, gunst, hoe is het mogelijk! En dat die erwten zoolang goed gebleven zijnIk moet ze al wegdoen als ze één dag gestaan hebben! Tot de reorganisatie van de nachtpolitie in den Haag is door den gemeenteraad besloten in dien zin, dat het corps nachtwachts zal worden saaragesmolten met de dienaren van politie, die den dagdienst ver richtten. Numeriek zal men daarbij over mindere, feitelijk over grootere kracht kunnen beschikken. De noodzakelijkheid daartoe kwam te meer uit, nu meer dan ééne zijde zich de tolk maakte van de klachten, die sinds lang bij de burgerij bestaan over de verre gaande straatschenderijen, waartegen het wakend oog der politie weinig of niets vermag. Sir James Fergusson deelde in de Dinsdag gehouden zitting van het Lagerhuis te Londen mede, dat de Regeeringen een petitie van Britsche onderdanen op Java heeft ontvangen, waarin de wensch wordt geuit, dat bij de Nederlandsche regeering stappen worden gedaan, ten einde opheffing van den militieplicht voor hen te verkrijgen. In de verdragen is geen bepaling opgenomen, waarbij de Engelschen op Java van den militieplicht worden vrijgesteld. Indien de verzoekers kunnen bewijzen, dat de onderdanen uit andere landen van den militiedienst op Java zijn vrijgesteld, zal de Engelsche Regeering bij de Nederlandsche vertoogen indienen. Geen vergelijkende examens meer De heer C. Moerman, hoofd eener school te Oost- voorne, wil een beweging op het getouw zetten tot afschaffing der vergelijkende examens. In de Nieuwe Brielsche Ct. richt hij tot alle hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, onderwijzers en onderwijzeressen van welke richting ook, het verzoek hem vóór 22 Juli per briefkaart te melden, of zij voor geheele of ge deeltelijke afschaffing der vergelijkende examens zijn en of zij genegen zijn in het begin van Augustus te Utrecht een vergadering bij te wonen. Op die ver gadering zal hoofdzakelijk besproken worden de in kleeding van een adres, waarin afschaffing dier examens aan de regeering verzocht wordt. In den ochtend van Maandag 9 Juli heeft een zons verduistering plaats, die echter slechts gedeeltelijk en bij ons geheel onzichtbaar zal zijn. In den nacht van 22 op 23 Juli wordt de maan totaal verduisterd, doch daar het begin der verduiste ring slechts korten tijd vóór den ondergang der maan plaats grijpt, zal ook dit verschijnsel voor ons geheel of nagenoeg geheel onmerkbaar zijn. Deze totale maaneclips zal het best in het zuidelijk deel van den Grooten Oceaan kunnen worden waargenomen. De Nederlandsche Schutterijkader-Bond telt 24 af deelingen of korpsen met te zamen 425 leden, 264 donateurs en 42 oud-leden donateurs. Wie hangt de kat de bel aan vraagt het Venl. Weekbladdaarmee bedoelendewie zal een voorstel doen tot invoering van graanrechten Het blad begrijpt, dat het ministerie er niet veel zin in heeft, omdat het dan den haat der gansche vrijzinnige pers zich op den hals haalt. Maar in 't belang van den landbouw en vooral van Limburg, moet het gebeuren. Anders zegt menof de liberalen of anti-liberalen in de meerderheid zijn, is één pot nat. Het V. W. wil, dat de heer Bahlmann het initiatief nemeen de geheele rechterzijde hem steune. Het is voor 't ministerie wel niet pleizierig, maar dat behoeft er niet van terug te houden. De historische optocht, die, ter gelegenheid van den te vieren Prinsessedag te Amsterdam, zal gehouden worden, belooft zeer schitterend te zullen zijn. De stoet, die meer dan 430 gecostumeerde deelnemers, waarvan velen te paard, zal tellen, zal tot onderwerp hebben: «De Nassau's en de Nederlanden" en verdeeld zijn in acht groepen, even zoovele hoofdmomenten voorstellende uit onze vaderlandsche geschiedenis. De uitgave van de Locomobiel, weekblad gewijd aan de belangen van de fabrieks- en landbouwnijverheid en van den handel, is gestaakt. In haar «laatste woord" geeft de redactie als reden daarvan op, dat wat in de eerste plaats noodig is voor den bloei van een orgaan, meer noodig dan financieele steun, dat is belangstelling, en die heeft zij niet gevonden, waar zij ze zocht. «Het programma waarmede wij ten strijde togen was «tegen de coöperatie", omdat al hetgeen wij van verschillende zijden over de werking der coöperatie vernamen ons de overtuiging had geschonken, dat handel en nijverheid daardoor in hooge mate werden benadeeld. Die overtuiging maakte ons sterk om den strijd aan te gorden. Wij hebben dat gedaan, maar wij hebben alleen gestaan. Met datgene voor ons, wat wij daarover menigmaal hoorden, zouden wij nog altijd een krachtig «ja" als antwoord willen geven op de vragen: Is inderdaad het geijver tegen Eigen hulp gemotiveerd? Grijpt de coöperatie wel zoo diep in het algemeene verkeersleven als men het wil doen voorkomen? Maar wenden wij

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1