MRIkZIlKSCIlt: COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 51. Woensdag 4 Juli. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAl*. Zierikzee, 30 Juni 1888. Aan het verslag onzer Nutsspaarbank van het vorige jaar is het volgende ontleend. Er hadden gedurende dat jaar 1444 inlagen en 773 uitbetalingen plaats. De eersten beliepen te zamenf 97,158,625 en de laatsten63,614,26s zoodat meer werd ingebracht dan terug gehaald f 33,544,36 De inlagen waren verdeeld als beneden f 113 van f 1 tot beneden f 10 340 10 100 801 100 1000 279 1000 en hooger11 Samen 1444 Aan rente werd bijgeschreven f 13,044,65s. Deze rente bedraagt thans van f 5 tot en met f 300 vier en van grootere sommen drie percent. Op het einde des jaars had het kapitaal der bank eeng waarde vanf 432,771,36 terwijl aan de inleggers slechts ver schuldigd was385,520,14 zoodat er een reserve-kapitaal is van f 47,251,22 Het getal inleggers beliep toen 1948, als: heneden f 116 van f 1 tot beneden f 10 82 10 '100 701 100 1000 1101 1000 en hooger48 Totaal 1948 Programma van het Tweede Zomer-Goncert in Park- lust op Vrijdag 6 Juli a.s., 's avonds 8 uur precies. 1. Le prix d'honneur. Pas- redoubléCanivez. 2. Ouverture. Une fête cham- pêtreLabory. 3. FantaisieHeymans. 4. Mosaique sur la Mascotte. Audrcin. 5. Souvenir de Middelburg. Pas- redoubléKesséls. 6. Une corbeille de fleurs. Fan taisie Bodolphe. 7. Souvenir de Bruinisse. Valse. Joh. F. A. Theems. 8. Danse Hongroise. No. 6. Brahms. 9. Le contrebandier. Pas-redoublé Baudonck. De boringen naar een vermoedelijke petroleumbron te Oudeschild op Tessel, die gedurende de laatste dagen der afgeloopen week werden gestaakt, zijn heden hervat. De hoop op een goede uitkomst schijnt wat te verflauwen. In Kunstnijverheid, het officieel orgaan van het uitvoerend comité voor de Nationale Tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid welke tentoonstelling thans te 's Gravenhage wordt gehouden, wordt op voor den inzender zeer vleiende wijze melding gemaakt van de inzending van den heer A. H. van Bergen te Heiligerlee. »De drie harmonieerende metalen klokken, (in een stoel) van de fabriek van den heer A. H. van Bergen te Heiligerlee", zoo lezen wij in genoemd blad, »zullen ongetwijfeld den lof van die firma ook op het gebied van de brandspuitfabricage met eere bekend »luid" doen klinken." Het voegt er bijHet was een uitstekende gedachte van de étalage-commissie om de klokken buiten te plaatsen en niet in het gebouw, want bij de groote gemakkelijkheid, waarmede zelfs een kind de zware klokken in beweging kan brengen, zou door het wel harmonisch, maar toch in de beperkte ruimte oorver- doovend geluid der metalen aankondiger" den bezoekers door 't gehoor den lust voor 't gezicht vergaan." Voor kamerplanten is het zeer gewenscht nu en dan bij het water, waarmede men ze begiet, een weinig meststof te voegen. Als zoodanig wordt hoender en duivenmest bijzonder aanbevolen. Men laat den mest drogen, wrijft hem dan tot poeder en doet hiervan een theelepel vol op 2 liter water. Men laat dit water voordat men er mede begiet, een dag staan. Een belangrijke operatie De vorige week heeft in Den Haag een operatie plaats gehad, waarbij het hypnotisme uitmuntende diensten heeft bewezen. Het gold een pijnlijke borst- operatie van een ten vorigen jare reeds voor een inwendig abcës behandeld jongmensch. De vorige operatie had aangetoond, dat de patient niet zonder levensgevaar in nacrotischen slaap was te brengen, terwijl een cocaïne-inspuiting alléén de geneesheeren onvoldoende scheen. Daarom werd voor eenige weken de hulp van dr. De Jong, den bekenden specialiteit op hypnotisch gebied in Den Haag, ingeroepen en deze paste op den patient zijn stelsel van suggestie toe, door hem in hypnose de voortdurende verzekering en overtuiging te geven, dat hij geen pijn van de operatie zou onder vinden. De vorige week nu had de operatie, door dr. Van Wely, bijgestaan door dr. Korteweg en in tegen woordigheid van dr. Van Praag Heymans plaats. Dr. De Jong bracht den patient in hypnose en onbeweeglijk onderging hij gedurende bijna een uur de bewerking. Hij verklaarde bij zijn ontwaken alles wat om hem heen was gebeurd te hebben gevolgd, gehoord en gevoeld, maar zonder noemenswaardige pijn. De aanwezige geneesheeren beschouwden het ver kregen succes bij deze eerste proefneming met de toepassing van het hypnotisme als hulpmiddel bij operatiën als iets van onschatbare waarde voor de menschheid. Naar het D. v. Z.-H. verneemt is door Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage besloten om nog niet met het ververschen der grachten te doeffbeginnen. Vierhonderd aanvragen tot plaatsing van weezen zijn bij den directeur der weesinrichting te Neerbosch ingekomen, doch plaatsgebrek noopte hem, er voorloopig 200 af te wijzen. Geen speelbank in ons land Iemand heeft een brochure geschreven en doen drukken om aan te dringen op maatregelen van Regeeringswege, opdat nooit een speelbank in Nederland kunne tot stand komen. Zwijgen, meende hij. zou misdaad zijn geweest en hij zou verraad aan zijn land- genooten hebben gepleegd. Jammer voor de gemoedsrust van den schrijver, dat hij niet dadelijk even de artt. 456 en 457 van het nieuwe strafwetboek heeft opengeslagen. Dan had hij zich de moeite en kosten van het uitgeven der brochure kunnen besparenzijn wensch is al voorkomen in Maart 1881. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, afdeeling Nederlandsch-Indië, te Batavia looft, naar De Ind. Mere, mededeelt, behalve een diploma, een prijs van vijfhonderd gulden uit voor eene door eene jury ter bekroning voor te dragen»Practische handleiding tot toepassing van de gezondheidsleer bij het bouwen in Nederlandsch-Indië", terwijl de Vereeniging tot bevordering der geneeskundige Wetenschappen in Ne- landsch-Indië voor hetzelfde doel eene som van vijf honderd gulden daaraan toevoegt. Ongesteldheden van maag en spijsverteringsorganen komen in deze dagen veelvuldig voor. Zij zijn meestal het gevolg van groote onvoorzichtigheid. »Een menschenvriend" meent daarom in het Utr. Dcjbl. met nadruk tegen het volgende te moeten waarschuwen '1. het drinken van door ijs bovenmate afgekoeld bier of andere drankendit is als een zweepslag voor de maag, welke hoogst bedenkelijke gevolgen kan hebben en in den regel congestie naar het hoofd veroorzaakt. 2. het veelvuldig eten van rauwe salade en kom kommers. 3. het aflaten van flanellen ondergoed, voor wie daaraan gewoon is. 4. het ongedekt slapen in vertrekken, waarvan de ramen des nachts geopend blijven. 5. het verhitte lichaam bloot te stellen aan te snelle en te plotselinge afkoeling door in een vertrek deur en vensters gelijktijdig open te zetten en op die wijze een sterke luchtstroom te weeg te brengen. Velen verkeeren in de meening, dat men zijn woning het best koel houdt, door de ramen den ganschen dag open te laten, terwijl juist het tegendeel het geval is. Wil men zijn huis koel hebben dan moet men overdag de warme lucht buiten sluiten door de ramen aan de zonzijde dicht te houden en de zonne blinden neer te laten en eerst des avonds, als het buiten frisch is geworden, de ramen open te zetten en de zonneblinden op te halen. In den omtrek van Zwolle vindt men zooveel mollen, dat de boeren voor eiken mol, dien men in hun land machtig wordt, en bij hen thuis brengt, 10 centen geven. Door mr. J. Geertsema Dull, overleden te Groningen, is aan het instituut voor Doofstommen aldaar een legaat van f 5000 vermaakt. Sedert de vorige zomer- vacantie ontving deze inrichting f 55,000. Nu de reistijd gekomen is, willen we aan sommigen een goeden raad geven. Op grond van ondervinding wenschen we n.l. aan voetreizigers een practische kleeding aan te bevelen Ondergoed van »normaal-wol", met zeer dunne katoenen of garen sokken. Flanellen overhemd met los boord. Vest liefst met flanellen rugvoering. Dun jasje van wollige stof. Hoed van stroo of slap vilt. Schoenen, bij voorkeur geregen om naar de behoefte losser of vaster toe te halen, met kurken zooltjes en (vooral wanneer men bergtochten wil doen) extra dikke dubbele zolen. Voorts een rugrandsel met het allernoodigste geen onsje te veel demisaison, veldflesch en parapluie in foudraal. Wie zoo toegerust uitgaat, zal ondervinden, dat hij in al die wol het veiligste zonnewarmte en afwisseling van temperatuur totseeren kan. Het hoofdbestuur der vereeniging »hel Nederlandsch rundveestamboek" heeft eene circulaire verspreid, waarin wordt gevraagd om bijdragen tot dekking van kosten der inzending van Nederlandsch rundvee op de inter nationale tentoonstelling in 1889 te Parijs. De alge- meene vergadering der vereeniging heeft besloten, een bijdrage van f 500 te verleenen uit de kas, en voor f 500 deel te nemen in een waarborgfonds. Dit bedrag is echter op Verre na niet voldoende, en daarom richt zich het hoofdbestuur tot alle besturen van onze Nederlandsche maatschappijen en vereenigingen, die

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1