Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1888. No. 50. Zaterdag 30 Juni. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f 1Franco per post f 4 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE\MA\. Binnenland. ZIERIKZEE, 29 Juni 4 8 8 8. De Tijd bespreekt »Domela Nieuwenhuis in het nauw." Het blad doelt op de berekening door hem in de Kamer geleverd van de verdiensten van een vervener en op het antwoord (ook door ons meegedeeld) op de vraag der verveners, die bewering waar te maken, waarop hij haar toevoegde dat zij zijn ongelijk bewijzen moeten. Ziehier nu de man, roept de Tijd, die onze volgens hem door en door bedorven en diep-ellendige maat schappij wil redden, in zijn ware gedaante! Hij staat letterlijk verbaasd over de kinderlijke naïeviteit en lichtgeloovigheid der verveners, die hem aan zijn woord willen houden en die zeer te recht van hem verzoeken, dat hij waar zal maken, dat hij bewijzen zal, wat door hem zei ven gezegd werd. Nu ja, hij heeft gezegd en met beslistheid gezegd, dat zij f 98,40 daags verdienen konden; daarop heeft hij de beschul diging gegrond, dat zij een uitzuigers-systeem toepasten jegens hun werkliedendaarom heeft hij de hulp van den wetgever tegen hen ingeroepen. Maar zouden nu de verveners in ernst meenen, dat hij DomelaNieuwenhuis toen hij dit alles in de Tweede Kamer verrichtte en de verveners als uitzuigers en meedoogenlooze werkgevers voor geheel Nederland aan de kaak trachtte te stellen, inderdaad op de hoogte van hun vak was? Hoe kunnen zij zoo onnoozel wezenHij zelf weet er eigenlijk niets van: hij heeft het alleen maar van hooren zeggen. En willen nu de veiveners beweren, dat zijn zegslieden ongelijk hadden, en dat zij geen f 98,40 daags kunnen verdienen, 't is best mogelijk, dat zij gelijk hebbenmaar laat zij dan hun boeken openleggenen als aan een commissie, waarvan hij, Domela Nieuwenhuis, de helft zal benoemen, door de verveners de onwaarheid en onmogelijkheid van het door het door hem geconstateerde feit zal bewezen zijn, dan zal hij edelmoedig genoeg wezen, te erkennen dat hij gedwaald heeft. De Tijd herinnert voorts aan het vroeger briefje, waarin Domela Nieuwenhuis om inzage van de boeken te nemen afwees. Het komt ons voor, zegt de Tijd, dat wie door dergelijke ervaringen nog niet overtuigd wordt van het volstrekt valsche en leugenachtige van de beloften der socialisten en hun aanhang, lijdende moet zijn aan een beklagens waardige verblindheid. Indien de oppervlakkigheid van kennis, het gebrek aan stellige gegevens, maar vooral de voikomene onbetrouwbaarheid en lichtzinnigheid der beschuldigden van den leider der sociaal-democraten, den eenigen wetenschappelijk gevormden man, dien zij in Nederland aan hun hoofd hebben, zóózeer aan den dag treden bij een klein onderdeel, waaromtrent hij alle inlichtingen betrekkelijk zonder moeite had kunnen verzamelen, wanneer hij zóó jammerlijk figuur maakt in een quaestie betreffende den voornaamsten tak van landbouw-industrie in het district, dat de twijfelachtige eer geniet hem tot volksvertegenwoordiger gekozen te hebben, welk vertrouwen mag dan nog gesteld worden in de cijfers, de feiten, de redeneeringen van dienzelfden man, al worden zij ook nog zóózeer op den toon van meest stellige zekerheid geuit, waar hij de groote menigte van weinig en half ontwikkelden tracht te verleiden, om het geheele gebouw der tegen woordige samenleving omver te halen en een nieuwe maatschappij, volgens zijn plannen ingericht, in de plaats te stellen? De Tijd acht het in de gevolgen nuttig en heilzaam, dat Domela Nieuwenhuis uit de afgesloten kring van uitsluitend minder ontwikkelde en niet wetenschappelijk gevormde personen is weggenomen en gedwongen is geworden, zijn «geleerdheid" ook in andere omgeving ten toon te stellen. Nog slechts een paar interpellatiën zooals die over de werkstakingen met de gevolgen, welke van deze interpellatie beleefd werden, en Domela Nieuwenhuis zal voor duizenden werklieden, welke nu nog met blind vertrouwen en eerbied tot hem opzien, zal ook voor de socialitische kiezers in Schoterland opgehouden hebben een groot man te zijn. Uit Heereveen meldt men, dat de verveners het voorstel van Domela Nieuwenhuis, om een scheids gerecht van vijf personen te benoemen, aannemen. Dit besluit is dadelijk te zijner kennis gebracht. Ter benoeming van een hoofddirecteur voor het instituut voor doofstommen te Groningen zijn voor gedragen de heeren heer mr. Th. Ilaakma Tresling, jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh en jhr. mr. O. Q. van Swinderen. Naar wij vernemen, heeft mr. H. J. Smidt, lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Emmen, het voornemen, den 15 Juli a.s. per Engelsche mail Suriname te verlaten, zoodat hij in het begin van Augustus hier te lande kan worden verwacht. P. D. C T. O. wijst in de Stand, in een brief uit Iridië op de omstandigheid dat Nederland hoofdzakelijk ambte naren naar Indië zendt: het kapr.aal en de werkkracht gaan naar elders en wat naar Ihuiê gaat:" lijdt dikwijls schipbreuk. Indië kan evenwel nog een toekomst geven, niet alleen voor zijn eigen inwoners, maar ook voor duizenden in Nederland, die thans gebrek lijden. Het Nederlandsche volk stelle zich slechts op de hoogte van het sedert jaren gevolgd regeeringsbeleidhet neme nota van de verzekering, dat onder vrijzinniger bestuur en met economisch en staatkundig liberale wetgeving Indië zoowel voor het kapitaal als voor den arbeid een toevluchtsoord voor Nederlanders kan worden, beter dan Amerika of de Transvaal. Dit kan, zonder in iets de inlandsche bevolking te benadeelenintegen deel deze zal van een ruimere staatkunde het eerst de vruchten plukken. Gij .ouders! zoo gaat T. O. voort, die geen raad weet wat uw zonen moeten worden; gij industrieelen en ambachtslieden, die elkaar in het kleine Nederland Dvereet1', gij landbouwers, die nauwelijks uw pacht en belasting kunt opbrengen weet wel dat Indië voor u een tweede vaderland zal kunnen worden, zoodra slechts de hier nog steeds heerschende geest der oude Oost-Indische Compagnie voor goed uit dit land wordt verbannenzoodra slechts het geheerscht hebbend stelsel van uitzuigen door een zedelijker staatkunde wordt vervangen. Het is mijn vaste overtuiging, dat door Keuchenius krachtig te steunen, dat spoedig zal gescheiden. Dien steun te verleenen is niet alleen uw plicht en uw roeping, het is ook uw belang! Men kan binnen kort in druk verwachten de gewisselde parlementaire stukken in zake de herziening van het reglement van orde der Tweede en dat voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. In het ontwerp-voogdijwet moet worden voorgesteld de Koningin-Regentes eventueel tot eenige voogdes te benoemen en naast haar een raad van voogdij in te stellen, om de toeziende voogdij uit te oefenen. Men verneemt, dat mr. J. II. J. Hoek door de rechtbank te Lugano bij verstek is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, 200 frs. boete en de kosten, ter zake van de door hem aldaar in Maart j.I. geuite lasterlijke aantijgingen betreffende den gepens. luit.-kolonel van het Indische leger C. J. Knoote. Een klaver-vier is betrekkelijk geen zeldzaamheid al kan men er lang naar zoeken een klaver vijf komt zelden voor; j.I. Donderdag evenwel werd te Heerenveen zoowel de een als de ander vertoond, op denzelfden stengel. Dat is ongetwijfeld eene groote zeldzaamheid. De kinderen en de warmte! Met de komst van het warme jaargetijde, neemt ook de kindersterfte ontzettend toe. Zoodra het een week lang onafgebroken warm is geweest, rukt de dood, in de groote steden, in enkele maanden tijds een zeer groot deel der zuigelingen weg en de sterfte vermindert weder eerst als het weer koeler wordt. De verschrikkelijke regelmatigheid, waarmede dit treurig geval zich iederen zomer voordoet, schijnt velen toe als het gevolg van een ijzeren natuurwet. En toch, hoe meer de geneesheeren op dit gebied nasporen en onderzoeken, des te duidelijker wordt het, dat de hoofdschuld te wijten is aan menschelijk onverstand. Ieder volwassene weet volkomen goed wat hij te doen en te laten heeft als de zomerhitte hem plaagt. Men kleedt zich luchtiger, neemt een verfrisschend bad, zet ramen en deuren open, heeft meer op met een frisschen dronk dan met vaste spijzen en als men gaat slapen neemt men waarlijk geen wollen dekens, maar dekt zich zoo luchtig mogelijk toe. Weinigen nu denken er aan, dac de kleine kinderen niet minder door de hitte worden geplaagd en dezelfde verlichting moeten hebben, die de volwassene niet kan ontberen. Dacht men er aan dan zouden de arme, hulpelooze schepseltjes niet op de allerakeligste wijze worden ingebakerd, in benauwde wiegjes gestopt en in zorgvuldig gesloten vertrekken gehouden. Men geeft ze, heel gedachteloos enkel melk en pap om den brandenden dorst te lesschen, totdat de overvloed van voedsel, die de stumperds in hun vertwijfeling op slokken. die zoo vaak doodelijke koliek veroorzaakt. Medelijden dus met de kindertjes, die nog geen woorden tot hun beschikking hebben, om te zeggen hoe zij lijden en wat zij noodig hebbenHun ligging en kleeding zij luchtig, zoodra het warme jaargetijde komt, men houde ze in frissche kamers, late ze vrijheid van beweging en doe hen verkoelende afwasschingen genieten; laat ze vooral tegen den dorst, als die na het gebruik van het gewone voedsel nog aanwezig mocht zijn, naar hartelust waterachtige dranken drinken, (water, suikerwater, slappe thee); men geve die dran ken koud of verwarmd, al naar men wil of gewoon is te doen. Werd verleden jaar te Didam erg geklaagd over de vele schade, welke de vossen aan jonge hazen als anderszins aanrichtten, en werden gedurende den winter en de lente vele kippen alsook konijnen uit de hokken geroofd, zoodat men een vossenjacht zeer gewenscht achtte, thans is voor eenige dagen een nest van Reintje gevonden, en zijn twee half volwassen vossen gevangen. In dat nest vond men o. a. nog een voorraad van 30 kippen, een aantal konijnen en hazen, waaronder twee nog zeer versch, en zelfs een eekhoorentje. Men heeft de oude reintjes niet machtig kunnen worden. Reeds herhaaldelijk werden losse geruchten ver nomen, dat ergens in de Haarlemmermeer een minerale bron zou zijn ontdekt, zonder dat men echter het rechte van de zaak vernam. De Haarl. Ct. kan thans mededeelen, dat werkelijk de geruchten niet geheel ongegrond zijn Vóór eenigen tijd namelijk werd de aandacht van enkele belangstellenden gevestigd op een bron in de Haarlemmermeer, waarvan het sterk ijzerhoudend werd bevonden. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat die bron reeds sedort vele jaren vloeit, en ook in zeer warme en droge zomers, dagelijks eenige

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1