DORSCH LEVERTRAAIÏ Buitenland. ADVERTENTIEN. THEEHANDEL! Wie op rijperen leeftijd Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, de tekst in 4 talen op de obligatiën wordt gedrukt. De premie-leening is groot f 3,500,000, verdeeld in 350,000 obligatiën elk a f 10 nominaal. De aflossing en premie-betaling worden gegarandeerd door een solied waarborgfonds groot f 2,275,000 en een oploopend reservefonds van f 175,000, die beide worden gedeponeerd bij de Nederlandscbe -Bank en door een bijzondere financieele commissie beheerd. De koers van uitgifte zal f 12,50 zijn, dus nog ruim beneden het bedrag van de kleinste terugbetaling, die opklimt van 14 tot f 25. In den loop dezes jaars zullen reeds 2 uitbetalingen worden gehouden, met hooge premiën van f 50,000 en f 100,000. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Aan den Westzeedijk te Rotterdam viel een jonge spreeuw uit een nest op een kleinen jongen, die daar van zoodanig schrikte, dat hij kort daarop overleed. Den omtrek van Tien-Tsing, eene bloeiende stad in China van 200,000 inwoners, is in den laatsten tijd door aardbevingen geteisterd. Zeer vele huizen zijn ingestort. De rivier Pei-Ho is steeds wassende en men vreest voor eene overstrooming. De schade, door de aardbevingen aangericht, is aanzienlijk. Menschen zijn er echter gelukkig niet bij omgekomen. Uit Londen wordt het volgende geschreven: Yorks hire en Lancashire herademeneen berucht misdadiger, die drie weken geleden uit de gevangenis te Manchester ontsnapte, nadat hij een cipier met een hamer den schedel had ingeslagen, is eindelijk weer gevangen genomen. Hoe hij zich zoo lang schuil heeft kunnen houden is een raadsel. Hij had een uitwas aan den vinger, en een aantal litteekens in 't gelaat, en in bevelschriften tot aanhouding was hij nauwkeurig be schreven en toch kwam hij ongemoeid in herbergen, waar vlak achter zijn rug, zijn signalement met groote letters was aangeplakt; hij had zelfs de brutaliteit om de aanwezigen uit een nieuwsblad zijne ontvluch ting uit den kerker voor te lezen. Hij had een groote gave van vertellen en bovendien had hij een goede zangstem en des avonds hield hij de bezoekers van »de Witte Beer" te Bradford bezig met het voordragen van eenige liedjes. Zijn zondenregister bevatte inbraak, aanwerving voor het leger door middel van bedrog en ontvluchting uit de gevangenis te Wakefield, waar hij wegens een misdrijf was opgesloten. Een koelbloedige humor kon men hem niet ontzeggen. Na zijne ont vluchting uit de gevangenis te Manchester brak hij in bij een officier Van het Reddingsleger, rookte diens sigaren op en liet een allerbeleefdst briefje achter met William Shakespeare onderteekend. Daarna ging hij in een huis, waarvan de bewoner voor eenige dagen op reis was, te bed liggen en sliep gedurende geruimen tijd den slaap des rechtvaardigen. In een ander huis deed hij zich te goed aan koud lamsvleech met salade en borstelde zorgvuldig zijne schoenen. Dat hij ten slotte herkend werd, was zijn eigen schuld. Hij trachtte namelijk in te breken in een huis, welks eigenaar hem meermalen gastvrijheid had bewezen maar hem ten slotte uit wantrouwen te kennen had gegeven dat hij wel kon heengaan. Deze ontwaakte ten gevolge van het geraas, haalde een politie-agent en maakte zich na een lange worsteling meester van den inbreker. Op het politie-bureau gaf hij zich uit voor Harison en verzekerde, dat hij drie weken geleden was teruggekeerd uit Amerika, waar hij vijf jaren had vertoefd. Hij verloor echter zijne tegenwoordigheid van geest, toen de inspecteur hem verzocht, zijn linkerhand, die hij krampachtig in den zak hield, te laten zien. Deze bemerkte toen aan den wijsvinger het uitwas, dat in het signalement was beschreven en daar hij ook de litteekens op het gelaat van den beschuldigde zag, deed hij hem met de woorden»Ik zal u zeggen wie ge zijt; ge zijt Charles Wood Firth, den moordenaar van den cipier te Manchesterdoor de mand vallen. Al het verdere ontkennen van den beschuldigde was tevergeefs en ten slotte legde hij eene volledige bekentenis af. F* i- n iï li i- ij lv. Twee Franschen dagbladcorrespondenten is door de Berlijnsche politie het verblijf in Berlijn ontzegdzij zijn de Bonnefonds van de Gaulois en Ranson van de Matin. De opgegeven reden is, dat eerstgenoemde beleedigende artikelen over het leger schreef en de ander in betrekking stond tot Engelsche geneeskundigen. De redactie van de Matin zegt, dat haar correspondent nooit iets anders dan telegrammen gezonden heeft, behalve dezer dagen een brief, van welke de Duitsche politie geen kennis dragen kon, tenzij het geheim der post geschonden is. Bonnefonds heeft gemeld, dat keizerin Victoria voornemens is «gedenkschriften" uit te geven, waaruit het duidelijk zou worden, op welken voet haar overleden gemaal met Bismarck stond. Thans vertelt de Gauloisdat de keizerin-weduwe van dit plan alleen wil afzien op zekere voorwaarden, en dat de eerste daarvan zou zijn het huwelijk harer dochter Victoria met Alexander van Battenburg. JB e 1 g i e. Wij lezen in het Journal des Dóbats: Een Parijsch blad meldde, dat het officiëel bericht van Stanley's dood te Brussel was aangekomen. Dat bericht werd gelogenstraft. Niettemin laten de brieven, die wij uit I Zanzibar ontvingen, ons maar weinig hoop en wij I meenen, dat dit nieuws tamelijk gegrond moet wezen. Het schijnt inderdaad, dat men daar sinds lang de dood van Stanley voor zeker houdt, en de familiën der dragers, die hem vergezelden, hebben sinds ver scheidene weken het rouwgewaad aangetrokken. Men schrijft de verantwoordelijkheid van den dood aan Tippo Tip toe. Reeds bij den aanvang der expeditie hadden wij gezegd, hoe betreurenswaardig het was dat Stanley, op welke wijze ook, met een bekend slavenhandelaar een verbond sloot. Toen wisten wij nog niet wat wij sedert vernomen hebbendie slavenhandelaar, die vroeger in zijn handel dikwijls door Stanley gedwars boomd was, droeg den moedigen reiziger een ouden haat toe, en men zegt in 't openbaar te Zanzibar, dat hij van de gelegenheid heeft gebruik gemaakt om op zijnen vijand eene schrikkelijke wraak uit te oefenen en hij de ware oorzaak is van de vernieling der expeditie, Emin-pacha ter hulp gezonden. Hierop antwoordt het Handelsblad van Antwerpen: dat alles is louter verzinsel; noch te Brussel, noch te Londen weet men er iets van. Het nieuws van Stanley's dood is valsch, Reeds twee, drie maal hebben de Fransche dagbladen zijn dood en de vernieling zijner karavaan van 450 man gemeld, telkens hebben de feiten deze berichten gelogenstraft. Deze keer ook bewijst niets, dat zij nu beter zijn ingelicht dan vroeger, Dat de berichten uit die landen ons uiterst traag toekomen is zeer natuurlijk. Wij zullen weldra weten, of de tocht der expeditie wel zoor langzaam geweest is als men wel zegt. Het is waar, dat Stanley reeds van over een jaar zijn kamp aan de Arouhonimi verlaten heeft, maar de laatste tijdingen uit Wadelaï, verblijf van Emin-pacha, dagteekenen van 2 November. Dat bewijst enkel, dat Stanley er niet in geslaagd was den weg tusschen Yambouga en Wadelaï in vier maanden af te leggen en niets meer. Heeft hij hem niet in vier en half of vijf maanden kunnen afleggen? Op 2 November schreef Emin-pacha, dat hij Stanley voor 15 December niet verwachtte. Waarschijnlijk is hij op dien datum aangekomen, maar tot nu toe weet men er niets van, want een bode heeft zes maanden noodig, om van Wadelaï naar Zanzibar te komen. Wat de veronderstelling betreft, dat Tippo Tip zou verdacht worden de oorzaak van den dood van Stanley te zijn, die is uit de lucht gegrepen, want dat Arabisch opperhoofd heeft nimmer opzichtens de Europeanen die zich tot hem wendden, eene daad gepleegd, die zulke verdenking kan rechtvaardigen. Integendeel allen, zonder uitzondering, die hem kennen, roemen zijne oprechtheid, 't Is de meening van Livingstone, Cameron, Stanley Junker, Lenz, en. Wat meer is, Tippo Tip en Stanley zijn geene vijanden. Verre van den ivoorhandel van den Arabischen koopman te ver hinderen, heeft Stanley hem integendeel den nieuwen en zekeren weg van de kust geopend. In een woord, het Journal des Débats heeft in deze zaak reeds te veel onjuistheden geschreven, om thans nog eenige waarde aan zijne berichten te hechten. Later evenwel meldt het HandelsbladMen heeft in het kamp Yamboungo, slechts nieuws ontvangen door verscheidene vluchtelingen uit het kamp van Stanley. Van eenen anderen kant hebben Arabieren, die uit de berglanden van Aruwini terugkeerden, insgelijks mannen ontmoet, die de expeditie verlaten hebben. Uit hunne verhalen blijkt, dat Stanley zich thans in een bergachtig dicht beboscht land bevindt, waar hij reeds vele gevechten met inboorlingen heeft gehad en hij onlangs door een pijl is gekwetst. Denemarken Het eeuwfeest van de emancipatie der boeren in Denemarken is te Kopenhagen luisterrijk gevierd. De stad was gevlagd, de huizen versierd en een optocht van 20,000 menschen van alle standen slaagde uitmuntend. Grr oot-Brittan j e. De bekende schaakspeler Zuckertort is te Londen overleden. Zuckertort was verleden week Dinsdag nog zeer wel en 's avonds was hij aan het schaken bij Simpson. Maar laat in den avond werd hij ziek en hij werd toen naar de Schaakclub in King-street overgebracht, en toen hij bewusteloos werd en bleef, naar het ziekenhuis. Daar stierf hij 's nachts, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen aan bloeding in de hersenen, zeggen de doctoren. Zuckertort won den eersten prijs bij het schaak- tournooi te Parijs in 4878 en bij het tournooi te Londen in 1883. Duitscher van geboorte, woonde hij sedert 1870 in Engeland. JDnitsoliland. «Hoeveel ook de kunst der geneesheeren vermocht om het zware lijden van den overleden Duitschen keizer Frederik dragelijk te maken, en zelfs om zijn levensduur te verlengen", schrijft de Münchener Mediz. Wochenschrift«het voortwoekeren der doodelijkekwaal beletten kon zij niet, reeds lang was de treurige zekerheid verkregen, dat de wetenschap den doctoren ten slotte toch als onmachtig zou blijken te zijn. Moge met den keizer tevens de weerzinwekkende strijd begraven zijn, die de doctoren aan het keizerlijk ziekbed verdeelde, moge vooral de onverdiende haat rusten, die den arts vervolgde, die een geheel jaar lang trouw zijn buitengewoon zwaren plicht vervuld heeft bij den hooggeplaatsten zieke. Al kan ook de partij hartstocht zich nimmer tot een onbevangen oordeel over de handelingen en de woorden van dr. Mackenzie verheffen, wij, geneesheeren, willen hem althans niet zonder de verzekering van onze waar deering en hoogachting uit Duitschlandlaten vertrekken." Gemengd Iiiiitenlaiidsch Nieuws. Blijkens een rapport van dr. Napias te Parijs omtrent het voorkomen van loodvergiftiging onder de lood- werkers in het Seine-departement, zijn ongeveer 20,000 werklieden aldaar in de industrieën, waarbij lood ver werkt wordt, werkzaam. In de jaren 18761880 bedroeg het aantal werklieden wegens loodvergiftiging in de hospitalen opgenomen, gemiddeld 552 jaarlijks. In de laatste jaren daalde het aantal lijders tot onge veer de helft van de jaren uit het genoemd tijdperk. Men schrijft die gunstige verandering toe: 1°. aan grootere welvaart en meerdere reinheid der werklieden 2°. aan de voorzorgen door de werkgevers genomen 3°. aan de verbeterde methoden van bereiding en bewerking; en 4°. aan de publiciteit, gegeven aan een vlugschrift betrekkelijk de oorzaken der loodver giftiging en de middelen om haar te voorkomen. Te Freiburg is een Franschman met zijne vrouw, di§? aan het station stond te wachten, zonder eenige aanleiding door een troepje Duitsche 'studenten be- leedigd. Volgens de National Zeitung wordt door den rector der hoogeschool een onderzoek ingesteld. Het blad hoopt, dat als de schuld bij de studenten is, zij een scherpe berisping zullen ontvangen. JAN VAN REES &ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEËN, uitmuntend door krachtgeur en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van '/2 1, 2'/j en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij IB_A.1L. te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn. De FLACONS van GEBROEDERS CATZDrogisten te Groningen en Rotterdam, door H.H. Doctoren en Professoren als de MEEST GENEESKRACHTIGE aanbevolenzijn overal verkrijgbaar. gemakkelijk vreemde talen wil leeren, schaffe zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practise he methode om door zelfoefeningin korten tijd, Fransch, Duitsch en Engelsck te leeren lezen, spreken en schrijven door II. C. Spruyt en E. Sc heffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen. Men teekent in bij alle Boekhandelaren en (op plaatsen waar deze niet zijnook bij de Post kantoren of tegen inzending van een Postwissel u f 12,50 voor elke taal bij de Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3