werklieden naar het oord van de werkstaking zouden vertrekken, werd besloten bij strooibiljet te trachten hen van hun besluit terug te brengen. De vergadering nam een voorstel aan, om eene commissie te benoemen, die in zake loonsverschillen tusschen patroons en arbeiders als middelaarster zou optreden, en zoo noodig ter regeling van werkstakingen. Nadat door Burgemeester en Wethouders van Am sterdam een voordracht was ingediend om de school gelden op sommige scholen te verhoogen, volgt nu een voorstel om de tractementen van sommige onder wijzers te verlagen. De derde onderwijzers en onder wijzeressen genieten thans een jaarwedde van 600, welke op alle scholen met 200 verhoogd wordt, wanneer zij in het bezit zijn der hoofdacte en aan de scholen der 3e en 4e klasse met f '100, wanneer zij bevoegd zijn de Fransche taal te onderwijzen. Daar het aantal sollicitanten echter zeer groot is geworden, zoodat men ongeveer 300 sollicitanten heeft voor de betrekking van derden onderwijzer en 100 voor die van derde onderwijzeres, achten B. en W. den tijd gekomen de jaarwedden te verlagen en te brengen op f 500, met verhooging van 100 na 1 jaar, onver minderd de vastgestelde vermeerdering voor het bezit der hoofdacte en acte Fransche taal. Door deze rege ling zal 3500 's jaars worden bespaard. Het advies der beide arrondissements-schoolopzieners luidt omtrent dit voorstel ongunstig. Als een bijdrage, dat het zoogenaamd verkoopen van papier langs de huizen nogal winstgevend moet zijn en hoe verkeerd het is met hen, die zulks doen, medelijden te hebben, diene het volgende: Dezer dagen werd iemand met een gezond lichaam, die dat bedrijf te Wijhe uitoefende, en voorgaf dat hij vruchteloos in verschillende gemeenten getracht had werk to krijgen, werk aangeboden tegen behoorlijk dagloon. Hij weigerde zulks echter, omdat hij zijn schop niet bij zich had en die eerst zou moeten gaan halen. Toen hem daarop een schop werd aangeboden, gaf hij op niet met een andere schop te kunnen werken. Men raadde hem aan het eens te probeeren, maar toen stelde hij de voorwaarde, dat men hem f 4,25 per dag beloven moest, want voor minder deed hij 't niet. Daar hieraan niet voldaan kon worden, ging hij met zijn papierhandel verder. Geen klein verschil. Als een waarschijnlijk nog niet algemeen bekend probaat hulpmiddel bij het schuieren van vloerkleeden vinden wij in een courant opgegeven het vooraf be strooien met «eenigszins vochtige klei." Voordat deze of gene wellicht in goed vertrouwen haar tapijt aan zulk een proef mocht wagen, zij ons bescheidelijk de vraag veroorloofd, of hier ook bedoeld kan wezen het Duitsche woord »Kleie", dat zemelen beteekent. Ten gerieve van reizigers, die door ouderdom of gebreken moeielijk ter been zijn, heeft de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij aan het station te 's Gravenhage een net duwwagentje beschikbaar ge steld, dat hen tot voor den trein zal brengen. Als iets zeldzaams wordt gemeld, dat te Giesen- Nieuwerkerk bij den heer G. Kooijman een bokje is, dat op de uiterste puntjes van de hoornen flinke haarpluimen heeft. Door ruim 500 werklieden aan 's rijks werf te Amsterdam is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waarin adressanten door voor beelden trachten aan te toonen, dat het bouwen van schepen en het doen verrichten van andere werkzaam heden ten dienste van 's lands zeemacht, bij particu lieren duurder is en minder waarborgen van degelijkheid aanbiedt dan de arbeid op marinewerven. De daaruit afgeleide gevolgtrekking is, dat inkrimping of opheffing dier werven niet is in 's lands belang, de hulpmiddelen en de onafhankelijkheid van den staat in tijden van gevaar doet verminderen, en aan vele werklieden hun middel van bestaan ontneemt. Adressanten ver zoeken de Kamer, het vraagstuk van den arbeid ten dienste der marine bij 's rijks werven of bij particu lieren aan een nader onpartijdig en zaakkundig onder zoek te onderwerpen, waarvan de uitslag, naar zij vertrouwen, de gegrondheid van hun betoog zal doen blijken. Wij ontvingen het jaarverslag over 1887 van de vereeniging »IIumanitas", waarvan het hoofdbestuur te Nijmegen zetelt. Het denkbeeld, dat aan deze ver eeniging ten grondslag dient, om, door het verzamelen van voorwerpen, die anders meestal als nutteloos worden weggeworpen en het strijden der leden voor het doel van »IIumanitas", dat is, het aanwenden van nieuwe strijders en voorstrijders, alsmede het inzamelen van kleine giften bij feestelijke gelegenheden en anderszins, een fonds te vormen tot verzorging en ondersteuning van ouderlooze en verwaarloosde kinderen van alle gezinten in Nederlandvindt algemeen meer en meer bijvak Dit is duidelijk gebleken door de grootere vlucht, die de Vereeniging in de jongst- verloopen tijd heeft genomen, want behalve dat de verzamelde voorwerpen als oud papier, capsulen, post zegels enz. enz. in steeds ruimere mate toevloeien, hebben ook de nieuwe verzamelbussen betere resultaten opgeleverd. Verder is het getal der voorstrijders tot 50 geklommen, waaronder zich er te Amsterdam, Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Zutfen, Purmerend enz. enz. bevinden. In het afgeloopen jaar werd »Humanifcas" voor 165 betrokken bij het faillissement der Nijraeegsche bankiers Cramer, Bender Co. De vereeniging bezit thans een fonds van circa ƒ200, terwijl nog inteeken- lijsten circuleeren, waarop tot heden circa 100 is ingeschreven. De vereeniging kon in het afgeloopen jaar een elfjarig meisje voor haar rekening in de weesinrichting te Neerbosch doen opnemen; zij bezit thans de middelen om een tweede kind aldaar te bezorgen. Er is nu alweer sprake van een nieuwe wereldtaal »Kosraos." We zullen aldus voortgaande, weldra zoover zijn, dat elk land, behalve zijn eigen taal, er ook nog een eigen wereldtaal op nahoudt Te Saaxumhuizen met ruim 200 inwoners, is ge durende een geheel jaar van 1 Juni 1887 tot 1 Juni 1888 niemand gestorven. In het begin van Juni van het vorige jaar kreeg dit dorp een nieuwe begraaf plaats, die nog niet in gebruik genomen is. De socialist Fortuyn heeft zich weder een rechts vervolging op den hals gehaald. Gelijk men weet, wil dezen wereldhervormer nog wel eens 'n uitdrukking over de lippen gaan, die hij minder goed kan ver antwoorden. Zoo ook onlangs in de vergadering van de »Unie" te Amsterdam, waar hij, na een heftige veroordeeling- van de wijze waarop die gemeente wordt bestuurd, den burgemeester »een ellendeling" durfde noemen. Wij vreezen dat dit woord in 't verband waarin 't werd geuit hem weer eenigen tijd brommens zal bezorgen. W. BI. v. Amst. Ongetwijfeld zou menigeen vreemd opkijken, wanneer hij de bestanddeelen kon zien, waaruit hij is samen gesteld. Ten eerste zou hij eenige voor het lichaam zeer noodige emmers water opmerken, verder een stuk kool, groot genoeg om er een vrij groot vuur een tijd lang mede te onderhoudendan een stuk ijzer, waaruit men het lemmet van een mes zou kunnen maken; phosphorus om er een half dozijn doosjes lucifers mede te voorzien; een hoeveelheid waterstof, die voldoende zou zijn om er een klein ballonetje mede te vullen, en eindelijk nog in verschillende hoeveelheden soda, potasch, kalk, magnesia, zuurstof, chloor en stikstof. Sedert Dinsdag avond moet van het tentoonstellings terrein in den Koekamp te 's Hage verdwenen zijn, een antiek eikenhouten beeld van groote waarde, een bisschop voorstellende, toebehoorende aan een beeld houwer te Bergen op Zoom. De politie is hiervan in kennis gesteld. Het antieke beeld, dat van 't tentoonstellingsterrein in den Koekamp te 's Hage werd vermist, is reeds teruggevonden op het kantoor eener expeditieonderneming aldaar. Van diefstal moet geen sprake zijn. De benoeming van Toekoe Neq, Radja Moeda Setia, hoeloebalang van Merassa (Groot-Atjeh) tot ridder van den Nederlandschen Leeuw, geeft aan het Vad. een gunstigen indruk van het politiek beleid van den minister Keuchenius in de Atjeh-quaestie. In gansch Atjeh en onderhoorigheden Edi zelfs niet uitgezonderd is er geen enkel landschap, dat ons, van den aanvang der verwikkeling met Atjeh, zoo trouw is geweest als Merassa; met raad en daad heeft het hoofd ons steeds ter zijde gestaan. Zoodanige trouw verdient waardeering, vooral waar zij, zooals in Atjeh, tot dusver wij zeldzaam was. Wij achten het een goede staatkunde, van die waar deering een schitterend blijk te geven. Want wat ons in Atjeh het meest ontbreekt, dat is juist een staf van inlandsche hoofden, waarop wij onder alle omstandigheden kunnen rekenen. Door onze stelselloosheid niet het minst, hebben wij maar al te dikwijls hoofden, die ons niet ongenegen waren, van ons vervreemd; in de eerste jaren onzer vestiging hebben wij, zooals haast niet te vermijden was, door gebrek aan kennis van locale verhoudingen, soms wettige hoofden afgestooten en avonturiers in hun plaats gesteld. Het is voorzeker gemakkelijker, om te spreken van den verraderlijken aard" der Atjehers, en daarmede onze fouten te bedekken. Maar wie oogsten wil, moet zaaien; wanneer wij willen dat de hoofden onze vrienden zullen zijn, moeten wij hen steunen, moeten wij hun, kortweg gezegd, ook onze vriendschap toonen. Wij moeten de wettige hoofden aan ons hechten. Dat de tegenwoordige minister van koloniën dat begrepen heeft, doet ons genoegen. De inlandsche hoofden stellen, in het algemeen, een ridderorde op hoogen prijs; hen, die dat verdienen,'daarmede voor goed aan ons te verbinden, achten wij een betere politiek dan dwangmaatregelen, die toch, zooals de ondervinding leert, niet kunnen worden volgehouden en tot verder verzet uitlokken. Moge de decoratie van Toekoe Neq een goed begin blijken te zijn van het staatkundig beleid van den heer Keuchenius ter pacificatie van Atjeh KunstWetenschap en Letteren. De société Medico-phychologique te Parijs heeft een prijs van f 900 uitgeloofd voor de beste verhandeling over het verband, dat bestaat tusschen zekere anato mische physiologische en psychologische afwijkingen bij misdadigers en door hen gepleegde misdaden. De antwoorden moeten vóór 31 December 1888 opgezonden worden aan Dr. Ritti te Charenton, secre taris der genoemde vereeniging. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Maandag heeft te 's Gravenhage bij het binnen- loopen van den laatsten trein Rijnspoor, van Amsterdam naar Den Haag, een droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl de trein nog in beweging was, sprong er de conducteur uit, met het ongelukkig gevolg, dat hij struikelde en onder den trein geraakte, Men vond alleen zijn deerlijk verminkt lijk terug. In het geheel moeten ongeveer 3000 Nederlanders zich tot «soldaten" van het «Leger des Heils" hebben bekeerd. Men schrijft uit Leiden aan de N. R. Ct: Door de politie te Leiden is ter beschikking van de Haagsche justitie gesteld de conducteur le klasse van de Hollandsche Spoorweg-maatschappij van L., die zich aan verduistering ten nadeele dier maatschappij had schuldig gemaakt. Daar de ontdekking van het misdrijf tevens kan strekken tot eene waarschuwing voor vele reizigers, die, zij het dan ook ter goeder trouw, verder helpen de kwade practijken te bevorderen, zoo is het noodig de ware toedracht der zaak te vermelden. Het was een publiek geheim, dat er sedert jaren handel gedreven werd in spoorweg-kaarten buiten de stations om. Dit geschiedde door retourkaarten, waarvan de houders ook voor de terugreis reeds gebruik gemaakt hadden, doch waarvan de tijd van duur nog niet verstreken was, opnieuw te verkoopen, natuurlijk tegen een zeer verminderden prijs. De verkoop geschiedde in den regel in eene tapperij, in verschillende gemeenten daartoe aangewezen, en zelfs door tusschenkomst van den tapper. Natuurlijk moesten conducteurs daarin de eerste hand hebben. Dit bleek ook dezer dagen uit een aan de maatschappij gericht schrijven van twee te Leiden wonende personen, van welk schrijven de politie in kennis werd gesteld. De conducteurs, waaronder v. L., werden bij aankomst van den trein te 12,30 ure 's nachts gefouilleerd. Daarbij bleek, dat alleen v. L. een 8 tal kaarten in zijn bezit had, welke hij bij aankomst in de daarvoor bestemde bus had moeten werpen. Al heel spoedig tot bekentenis gebracht, deelde v. L. nog mede, dat de door hem achtergehouden kaarten werden verkocht aan den spoorlooper y. O., door tusschenkomst van den zetbaas van den koffiehuis houder De H. aan den Stationsweg onder Oestgeest, nabij Leiden. Ook die personen werden in verhoor genomen. Hunne bekentenis stemde overeen met de verklaring van den conducteur. Ook tegen v. O. werd proces-verbaal opgemaakt wegens heling. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de burgemeester van Barneveld de heer A. W. J. J. baron van Nagell, op schandelijke wijze mishandeld door eenige landloopers. Zij vervoegden zich bij hem aan huis op het kasteel «Schaffelaar" en vroegen om onderstand, hetgeen hun mogelijk om het late uur werd geweigerd. Hierop in woede ontstoken, grepen de bedelaars hem aan. Het huispersoneel was niet bij machte hun heer te ontzetten, waarom de noodklok werd geluid. Aan de toen toegeschoten hulp gelukte het de woestelingen te overmeesteren en achter slot te brengen. Te Celle (Hanover) zijn de zwarte pokken uitgebroken. De aangetasten zijn allen arbeiders van eene papier fabriek. Blijkbaar is aldaar de smetstof door lompen overgebracht, zooals dat herhaaldelijk ook te Maastricht heeft plaats gehad. In verscheidene hótels te Parijs vervoegde zich voor eenige dagen een jongmensch, als jockey gekleed. Hij vertelde de beroemde jockey Madge te zijn. De hótel-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2