Z1ERIKZ1ESCHE COURANT. voor het arrondis- seiuent Zierikzee. 1888. No. 48. Zaterdag 23 Juni. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD IITJES VISSER, n gulden, ze), LAKEN IVIAN gE, C. DE MOOIJ. TEN als lagen prijs 1 vijf, twee en ïmer en de Prijs ijn vermeld. Ned. ponden ït lood bekleede rijgbaar p. van Sprang. J. C. A. Mets. Mej. M. M. de pelstraat, F 64. F. de Vos Cz. Wed. J. Ever- ITERDAM 2V2 pCt. 77i/le 3 89V» 3'/a 1005/s 4 3 .1041/8 2 Va 4 67»/» 4 Va 62 V* IOI1/2 815/16 99% a 62% 623/a 63'/, 6 131% 91% 76% 100% lll,5/,s 54% 93% 59'/is NS. E. 1,03 Hars - 2,45 r grootevenwel 7,10 a f 7,40 6,25 - 6,60 vraag en 10 cent 5,50 a f 6,70 4,65 - 5,40 og slechts enkele iren. 5,— t f 5,25 4,50 a - 4,90 3,25 a f 3,70 2,— - 3,10 gehouden. f 7,25 a f 7,50 6,80 - 7,10 10,25 a f 11,— 9,— - 10,— 13,— a f 14,50 11,50 - 12,50 aardig. 5,60 a f 5,75 5,- 5,50 te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LARENMAK. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 22 Juni 1 8 8 8. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de provincie Zeeland voor '1889 zijn geraamd op f 325,031,42 in ontvang en uitgaaf, met een post van f 20,528,82 voor onvoor ziene uitgaven. De begrooting der kosten, voor zooveel het rijks bestuur is, worden gei'aamd op f 59,970. De bezoldiging van den directeur van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, tot dusver be dragende f 1200 's jaars, wordt door Ged. Staten voorgesteld te verhoogen tot f 1500. Tevens wordt door hen een post van f 470 's jaars uitgetrokken ter verzekering van het scheepsvolk tegen ongevallen en pensioenen. De voor weinige jaren opgerichte Eerste Nederl. Verzekering-Maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken te 's Gravenhage, bood daartoe eene geschikte gelegenheid aan. Men schrijft uit Etten-Leur In deze streken is een insect verschenen, dat zijne vernielzucht bij voorkeur bot viert aan de jonge beet wortelplantjes en geen geringe schade veroorzaakt. Sommige velden zijn letterlijk met deze diertjes be zaaid. Een exemplaar is ter onderzoeking aan de landbouwschool te Wageningen gezonden. Uit inmiddels ontvangen beschrijvingen en afbeeldingen blijkt duidelijk, dat men hier te doen heeft met de beruchte sylpha opaca, welke in den laatsten tijd op de beetwortel- velden der Fransche noordelijke departementen zulke schrikbarende verwoestingen aanricht, liet is te hopen, dat wij spoedig voorgoed van dezen ongenooden gast mogen bevrijd worden, daar bij uitbreiding dezer plaag de beetwortelsuikercultuur een werkelijk gevaar zou tegemoetgaan. Zondagsrust Men verneemt dat bij de regeering het plan in overweging is, om den dienst der posterijen des Zondags aanmerkelijk in te krimpen, zoo niet geheel op te heffen. Tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is, ter vervanging van den heer O. van Rees, benoemd de heer Mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-minister van Binnenlandsche Zaken. Naar wij vernemen, kan spoedig de indiening der voogdijwet aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden verwacht. Het ontwerp is gereed en zal dezer dagen aan Z. M. den Koning ter goedkeuring worden aangeboden. De heer F. Domela Nieuwenhuisis nu door de gezamenlijke veenbazen te Heereveen per aangeteekenden brief uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering, ten tijde door hem zelf te bepalen, om aan hen als vakmannen duidelijk te maken hoe een vervener in dezen tijd, met 60 man werkende, per dag f 98,40 kan verdienen, zooals de heer Domela Nieuwenhuis in zijne bekende interpellatie in de Tweede Kamer beweerde. De hoogleeraar mr. A. Beaujon spreekt in het Juni- nommer van de Economist de verwachting uit, dat de Nederlandsche werkgeversbond, zoo hij zijn doel bereikt, een belangrijken invloed ten goede op de sociale toestanden in Nederland zal uitoefenen. Dat doel is: het bevorderen der pensioenverzekering van werklieden, door werkgevers, vrijwillig en zonder staats- dwang. Het is bekend, dat van de gelegenheid tot verzekering van werklieden tegen ouderdoms-invaliditeit, die hier te lande in ruime mate bestaat, tot dusverre zeer weinig gebruik wordt gemaakt. Bij het Neder- landsch werkliedenfonds waren einde 1887 nog geen duizend verzekeringen loopende, en daarvan waren 635 gesloten alléén voor uitkeering bij overlijdenslechts even 200 werklieden waren verzekerd voor pensioen, de meesten daarvan nog met uitkeering bij overlijden vereenigd. De opmerkelijke voorliefde haast zou men kunnen zeggenhartstocht van den minver mogenden Nederlander vooreen «eigen, lief begrafenis- geldje", (door Hildebrand's diaconiehuismannetje zoo naïef beleden) spreekt uit deze cijfers weder even sterk, als helaas zijne onverschilligheid voor de nooden van den ouden dag. Hierin zou de Staat, door gedwongen pensioen verzekering, verandering kunnen trachten te brengen. Het voorloopig ontwerp eener zoodanige verzekering, thans in Duitschland aan de orde, is echter voldoende, om de aandacht te vestigen op de overwegende moeielijk- heid juist van dezen tak der Regeerings-sociaal-politiek. De Unfall- en de Krankheitsversicherung kwamen in het Duitsche Rijk tot stand, voor zoover tot dusver kan worden nagegaan zonder overwegend bezwaar. De geprojecteerde Altersund Invaliditatsversicherung daarentegen belooft, tegen niet onaanzienlijke offers (de zwaarste, die men meende -V: kunnen vergen), zóó onbeduidende ouderdoms- en invaliditeits pensioenkassen, dat de maatregel, zoo hij ooit tot wet wordt, geheel het karakter zal dragen van eene reorganisatie van het armwezenen wel in dien zin dat, (afgezien van zekere voor den werkman onaannemelijke bijkomstig heden), de kosten eener uiterst magere armenverpleging, die thans ten laste van allerlei openbare instellingen komen, voor gebracht worden ten laste van den arbeider zeiven den candidaat-pensioentrekker. Zoo het voorbeeld van het Duitsche reglementeerende Staats socialisme al op eenig punt tot navolging moge op wekken, in deze materie zeer zeker niet. Meer Nederlandsch is het in elk geval, dat de 'werkgevers zei ven de zaak ter hand nemen en de belangrijke offers die zij eischt, aanvaarden zonder Staatsdwang of Staatsreglementeering. Het spreekt echter van zelf, dat ook op dezen weg geen gouden bergen kunnen worden voorgespiegeld. De nieuwe vereeniging wil, blijkens hare statuten, zich aanvankelijk tot verzekering voor den ouden dag bepalen, maar dan ook trachten, die zoo algemeen mogelijk te maken. Daaraan doet zij o. i. verstandig; want niet alles kan tegelijk worden begonnenhet noodigste moet vóórgaan, en tot deelneming in zieken en begrafenisfondsen behoeft de Nederlandsche werk man niet te worden aangespoord, wel tot ouderdoms pensioenverzekering. De eerste artikelen der statuten stellen overigens uitbreiding van 's Bonds werkkring tot andere takken van verzekering, zoodra het aan vankelijke doel bereikt is, vrij uitdrukkelijk in 't voor uitzicht. In de enkele weken, die sedert de oprichting van den Werkgeversbond zijn verloopen, bleek reeds van uitgebreide medewerking. «Zal intusschen de ouder- domsverzekering werkelijk, langs dezen weg en met de krachtige hulp die de Bond aanbiedt, onder het opkomende geslacht der handarbeiders algemeen worden, zullen hetgeen in hoofdzaak wordt beoogd generatiën werklieden ontstaan, wien de oude dag met geene materiëele zorgen meer dreigt dan is zeer algemeene medewerking noodig. Wij mogen ver wachten, dat zij niet zal uitblijven. Het zou waarlijk de eerste maal niet zijn, dat de vrijwillige samen werking van particulieren, zich uitend in een bloeiend en krachtig vereenigingsleven, in Nederland datgene tot stand bracht, wat elders, onder moeite en zuchten, door gedwongen offers verkregen wordt". Door de zorgen van het bestuur der Alg. Zwolsche Werkliedenvereeniging, inzonderheid van baren voor zitter, den heer F. Visscher, is aan omstreeks 90 werklieden te Zwolle op zeer gunstige voorwaarden de gelegenheid aangeboden om op Zondag i Juli a.s. de tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in Den Haag te bezoeken en verder den dag aldaar en te Scheveningen door te brengen. De werklieden zijn begonnen sedert September daarvoor per week 10 cent af te zonderen. Onderscheidene heeren te Zwolle hebben liet plan fmanciëel gesteund en nu is alles zoodanig geregeld, dat het gezelschap 30 Juni des avonds vertrekt, om Zondag den geheelen dag tot des avonds half acht in de residentie door te brengen. Voor de reis per spoor wordt betaald 2,55; voor het bezoek der tentoonstelling 'I2l/a cent; het bezoek aan de acclamatatietuin geschiedt kosteloos; voor het middagmaal met een glas bier is gerekend 41 cent, enz. Voorts is een bezoek aan Scheveningen en een wande ling door het Bosch in het programma opgenomen. H. K. H. de groothertogin van Saksen, geboren prinses der Nederlanden, heeft aan de «Maatschappij tot bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de inlandsche bevolking der kolonie Suriname" eene gift geschonken van f 100. Naar wij vernemen, zou de minister Keuchenius niet voornemens zijn de betrekking van gouverneur van Suriname te doen vervullen, alvorens hij mr. Smidt, die aan het eind dezer maand verwacht wordt, daar over heeft geraadpleegd. Vad. Dezer dagen is door de administratie van het weduwenfonds voor de geëmploieerden tot het algemeen bestuur behoorende, een belangrijk besluit genomen in het belang van gepensionneerde ambtenaren. Tot dusver werden die ambtenaren gelijk gesteld met ieder particulier, d. w. z. bij het aangaan van een huwelijk, nadat zij gepensionneerd waren, waren zij verplicht, wilden zij hunne echtgenooten na hun over lijden pensioen verzekeren, een betrekkelijk zeer hooge som te storten, zoodat de deelname schier onmogelijk werd gemaakt. Die bepaling nu is bij bovenbedoeld besluit opge heven en worden de gepensionneerde ambtenaren gelijk gesteld met die in functie zijn, zoodat zij tegen de gewone contributie aan hunne echtgenooten pensioen kunnen verzekeren. De eerste stappen om tot deze vrijgevige beslissing te geraken, zijn, naar men verzekert, uitgegaan van een nog werkend ambtenaar, die in 's lands dienst grijs is geworden en een reeds gepensionneerd rijks ambtenaar. De Haagsche Kamer van Koophandel heeft den gemeenteraad verzocht om den prijs van het gas, voor andere doeleinden dan verlichting gebruikt, op 5 cent per M3. te doen stellen. In eene te Amsterdam gehouden vergadering der timmerlieden-vereeniging «Door eendracht verbetering" is medegedeeld, dat een 300tal timmerlieden naar Hamburg waren vertrokken, in de meening dat aldaar werk voor hen zou te vinden zijn. Ter plaatse aangekomenbespeurden zij echter dat onder -de Hamburgsche timmerlieden eene werkstaking was uitgebroken. Eenstemmig besloot men met de werk stakers gemeene zaak te maken en zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Besloten werd, dit bericht met een telegram van instemming te beantwoorden en eene collecte te houden ten behoeve der vrouwen, wier mannen deze week naar Hamburg vertrokken zijn. Daar in den loop dezer week andermaal een 150tal

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1