Z1ËRÏKZËËSCHË COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1888. No. 45. Woensdag 13 Juni. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Ule stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 12 Juni 1 8 8 8. Uit Terneuzen wordt medegedeeld: Napoleon I liet in het begin dezer eeuw vijf forten rondom Vlissingen leggen, die alle in gemeenschap met het fort Rammekens, moesten dienen om de Engelschen, indien zij te Zoutelande of te West-Capelle zouden landen, te beletten zich van den Vlissinger Schelde-doorgang meester te maken. Die werken, in dien tijd aangelegd, hebben uit een militair oogpunt thans geen waarde meer, alleen het steenen fort te Rammekens, omringd door natte grachten en aardenwerken, wordt nog ten huidigen dage gebruikt tot berging van kruit. Maar al hebben die aarden forten voor een aanval uit het Noordwesten geen waarde meer, toch worden zij voor zeker doel met vrucht gebruikt, want hun ligging voldoet uitmuntend tot beoefening van optische signalen of telegrafie, waarvan het garnizoen te Vlis singen dan ook met vrucht gebruik maakt. Die forten liggen gemiddeld een kwartier afstand van elkander en zijn zoo hoog boven de zee verheven, dat men met het bloote oog het naastbijzijnde zien kan. Wanneer dus een sein van het rechterfort gegeven wordt naar het linker, dan zou deze afstand, die 5 kwartier bedraagt, in minder dan 15 minuten kunnen geseind worden al naarmate het bericht groot of klein is. Nederland en België vereenigd? Te Brussel is dezer dagen een brochure verschenen van een onbekenden schrijver, getiteld »1'Alliance Hollande-Belge." Ue schrijver begint met te wijzen op de gevaren, welke België bij een eventueelen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk bedreigenmaar naar zijn meening is ons land evenzeer bedreigd als België. Als een uitgemaakte zaak wordt het beschouwd, dat België dan het tooneel van den strijd zal zijn. De versterkingen aan de Maas zijn nog niet gereed en evenmin als Frankrijk, zal Duitschland België's onzijdigheid eerbiedigen. Immers het verbond met Oostenrijk en Italië veroorlooft Duitschland, zelfs bij een oorlog tegen Frankrijk en Rusland samen, een legerkorps naar België te zenden. In de eerste plaats is dan Antwerpen aan de beurt, maar zal ook Vlis singen en daarna Rotterdam en Amsterdam bestookt worden. De schrijver acht het daarom dringend noodig, dat Nederland en België zich vereenigen, ten einde ge» meenschappelijk het dreigend gevaar af te wenden. Indien zij zich vereenigen, zijn zij sterk genoeg om een vijandelijk legerkorps tegen te houden; maar ieder op zichzelf is daartoe niet in staat. De slotsom der brochure is een beroep op de Belgische regeering, ten einde het hare te doen om een verbond tusschen België en Nederland tot stand te brengen. Op 1, 2 en 3 luli zal te Nijmegen het 30e alge- meene congres der »Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst" worden gehouden. De professoren Tilanus en Van Overbeek de Meijer zullen als sprekers optreden. Den 2en Juli wordt een tocht naar Tiel ondernomen en den 3en Juli zal een rijtoer in de omstreken van Nijmegen worden gehouden. De heer Willink Ketjen is opgetreden als redacteur van een klein blad, te Amsterdam verschenen, op gericht door eene coöperatieve vereeniging van nering doenden, die door gratis-verspreiding van 5000 ex. van dit, tweemalen 's weeks verschijnend, blad de Familie-bode goedkoop en doelmatig meenen te annonceeren. Men leest in het Rott. Nieuwsblad het volgende ingezonden stuk: Engelsche meisjes in Hollandsche Café- Chantants. Mijnheer de Redacteur! De belangrijkheid van het onderwerp zoowel van een sociaal en internationaal standpunt, geeft ons de vrijheid UEd. om opname van de volgende mededeelin- gen in uw blad te verzoeken. Het betreft de pogingen van de »National Vigilance Association" in Engeland, te Londen gevestigd ter beveiliging en bescherming van jonge vrouwen van alle nationaliteiten. Een der oogmerken van de vereeniging is hulp te verleenen aan jonge vrouwen, onafhankelijk van gods dienst of nationaliteit, welke zich, hetzij door voorziene of onvoorziene omstandigheden in zedelijk gevaar be vinden, door omstandigheden, waarin zij arglistig zijn gelokt of ondoordacht gevallen; de eenige wezenlijke toestand harerzijds om zich onze hulp te verzekeren is, dat zij in nood verkeeren. De arbeid onzer vereeniging geschiedt door eene commissie dames en heeren, welker eenige doel is te verhinderen, dat jonge vrouwen de slavinnen worden van die mannen, die er vermaak in scheppen op hun deugd te roemen. Wij komen niet op voor een specialen vorm van godsdienstigen of politieken aard, doch ten goede van menschenliefde in 't algemeen, doen wij ons best om als vrienden op te treden bij alleenstaande meisjes in de verzoeking, die onvermijdelijk is in haar dagelijk- schen strijd om het bestaan. In dezen tijd worden in Holland, door middel van Café-Chantants, Engelsche meisjes en die van andere nationaliteiten geëngageerd, schijnbaar om te zingen en te dansen, doch in werkelijkheid tot zoodanige handelingen, die onvermijdelijk leiden moeten tot pros titutie, en wij zijn er van overtuigd, dat indien de feiten ter zake dienend, ten volle bekend waren aan het Hollandsch publiek, het zeker al het mogelijke doen zoude om een einde te maken aan een toestand, die zulke gruwelijke gevolgen veroorzaakt voor de jonge vrouwen, daarin onmiddellijk betrokken. Door middel van Agenturen in Engeland en elders, halen de Hollandsche Café-Chantant-ondernemers Engel sche meisjes over, eene betrekking te aanvaarden als artiste, tegen een salaris van fl. 30 in de week, reis kosten naar Holland gratis. De werkelijke bedoeling van de overeenkomst kan beter begrepen worden uit den volgenden staat van bezigheden, welke men van haar verwacht. Wanneer zij geëngageerd worden, teekenen zij een contract van dienstneming, waarin wordt geconstateerd, dat voor het geval, dat zij de wetten en be palingen van de inrichting overtreden, op haar toegepast worden alle soorten van straffen en boeten. Geene aanduiding wordt gegeven in de overeenkomst, welke de regelingen en wetten aan de in richting zijn, tengevolge waarvan, ofschoon zij zijn geëngageerd voor een specialen aard van werk in verband met de wetten en regelingen, het geen kan bedoelen, het doen van zekere zaken, waar tegen zij beroeps- en gewetensbezwaren aanvoeren, in werkelijkheid echter de wetten en regelin gen in werking bij de Café-Chantants te Amsterdam, Rotterdam en elders dezulken zijn, dat geene respectabele vrouw, zich bij mogelijkheid daarmede vereenigen kan. Kort samengevat zijn ze deze: Tusschen den tijd, dat de meisjes dansen en zingen, zijn ze verplicht naar beneden in de zaal te gaan en de heeren te verzoeken voor haar eenige drank te koopen en dit verzoek moet worden herhaald, zoolang de heeren willen betalen. De meisjes moeten de heeren ook vragen om voor haar handschoenen, parfumeriën en sigaretten te koopen, welke zaken te verkoop in eenige dezer zalen liggen. Wanneer de gewone tooneelvoorstelling is afgeloopen, gewoonlijk te middernacht, dan wordt van de artisten verwacht, dat zij de heeren overhalen haar naar hare kamers te vergezellen, zeer dikwijls in hetzelfde huis waar café-chantant gehouden wordt en waar verdere dranken worden geconsumeerd, die natuurlijk weer door den eigenaar der inrichting worden geleverd. Het gevolg van bijna al deze is, het verderf van deze jonge vrouwen. Men zegt, dat zij geheel vrij zijn en indien niet tevreden, dat zij den dienst kunnen ver laten. Eene kleine toelichting te dier zake zal echter onmiddellijk doen zien, dat dit niet zoo gemakkelijk gaat, omdat, wanneer zij weigeren te doen, wat de ondernemer haar beveelt, zij daarmede weigeren aan de wetten en regelingen van de inrichting te voldoen, en dan zwaar beboet worden, zoodat aan het einde van de maand, wanneer de dag van afreke ning komt, zij in plaats van salaris te ontvangen, zooals is overeengekomen, de ondernemer haar mede deelt, dat zij in schuld zijn voor een grooter bedrag, dan haar aan salaris toekomt, tengevolge van de uit gaven ten behoeve van kost en inwoning en van de verschillende boeten door de weigering om zich aan praktijken over te geven, voor welke zij natuurlijk terugdeinzen. Wanneer zij zich in zulke moeielijkheden bevinden besluiten de artisten dan maar weer zoo spoedig mogelijk naar huis te gaan en verzoeken zij daarop de ondernemers, haar hare tooneel- en andere kleederen te geven, die altijd door hem zorgvuldig in bewaring worden genomen, zoodra zij in dienst treden, waarop zij dan onmiddellijk vernemen, dat die niet worden teruggegeven, dan wanneer zij het bedrag betalen, hetgeen hij zegt, dat zij hem schuldig zijn. Vreemdelingen in een vreemd land, geen kennis van de taal of de gebruiken hebbende, worden aldus genoodzaakt, zich aan praktijken over te geven van onzedelijken aard. Dit is de wijze, waarop Engelsche meisjes in de Café-Chantants behandeld worden en wij zijn overtuigd dat hel alleen noodig is, dat dergelijke feiten aan het Hollandsche publiek worden bekend gemaakt, niet alleen om hunne sympathie te verzekeren maar om van hen eene besliste handeling te mogen verwachten bij de tegenwoordige Regeering, ten einde zulk eene verandering in de wet te verkrijgen, welke het in het vervolg onmogelijk maakt voor deze Café- Chantant-ondernemers, welke zich aan de genoemde frauduleuse handelingen schuldig maken, dat zij daarvoor beboet worden, zoodanig om hen te weerhouden, dergelijke praktijken verder uit te oefenen. Wij hebben ruimschoots getuigenissen om de voor zegde verklaringen te bewijzen en het zal ons aan genaam zijn, die aan iedere autoriteit desverlangend voor te leggen. De National Vigilance Association, 247 Strand (near the Law Courts) Londen, Wm. Alex. Coote. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat werklieden die meer dan 20 jaren bij 's rijks werven gediend hebben en tengevolge van maatregelen van bestuur ontslagen werden, wanneer zij binnen 2 jaar na ontslag als tijdelijk worden aangenomen, in het genot blijven van de voordeelen van ziekengeld enz., die aan de vaste werklieden zijn toegekend. Ook na weder als tijdelijk te zijn ontslagen en binnen 2 jaar opnieuw als zoodanig aangenomen wordende, blijven zij die voordeelen be houden. Een en ander met ingang van 1 April '1888. Van het weekblad Het Oostendat aan de drukkerij der weesinrichting te Neerbosch wordt uitgegeven, verscheen ter gelegenheid dat die stichting 25 jaren heeft bestaan, een feestnommer. In het blad wordt een overzicht gegeven van het ontstaan dezer stichting en hare geschiedenis. Op de

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1