Z1ERIKZEESCHG COURANT voor het arrondis- sement Zierihzee. 1889. No. 40. Woensdag 29 Mei. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4. Franco per post f 4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-. Geboorte- en Doodberichten van 4 6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAICENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 28 Mei 488 9. Programma van het Eerste Zomer-Concert in Park- lust, op Vrijdag 31 Mei 4889, 's avonds ten 8 ure. 1. Les voix du ciel. Marche reli- gieuse et triomphaleSchweinsberg. 2. Ouverture. La concorde. Dan eau. 3. Souvenir »Roméo et Juliette". Bellini. 4. Princesse-Ilenriette. Gavotte Sleenebrugen. 5. Le Soixantenair Jubilé-Marsch, opgedragen aan den lieer M. F. C. dk Kater, President der Werkende Leden van het Harmonie-Gezelschap Kunst en Eer"Joh. F. A. Theeiu'is. 6. Fan-taisie. »La fille du regiment". Donizetti. 7. Theodora. PolkaPivet. 8. Fantaisie. La Somnambule Bellini. 9. Rosario. Pas-redoubléGovaert. Met ingang van 4 Juni a.s. is benoemd tot officier- machinist 2e klasse bij de Nederlandsche marine, de heer L. Klompe, geboren te Dreischor, thans machinist 4 e klasse bij het vaste corps. In de Zaterdag 25 Mei 11. gehouden gewone Alge- meene Vergadering van Aandeelhouders der Neder- landsche Algemeene Maatschappij van Levensverzekering »Concordia" te Rotterdam, werd uitvoerig verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar en rekening en verantwoording overgelegd. Na aftrek van de wegens sterfgeval en roiement afgeloopen verzekeringen was uit. 4888 van kracht 344.040 kapitaal met 42,420,45 jaarlijksche premie en 4 54,48 koopsom. De gemiddelde leeftijd der verzekerden was 22 jaar en 31 dagen en de doorsnede van elke verzekering f 72,26 mei f 3,74 jaarlijksche premie per f 400 kapitaal. De werkelijke sterfte was 44543 personen n.et f 901 kapitaal lager dan de berekende sterfte deed verwachten. De ge zamenlijke bezittingen der Maatschappij bedragen f 101,456,69 waarvan f 93,184,69 uitstaande onder derden. Daar de overwinst zulks toeliet, werd op voorstel van Commissarissen besloten tot uit keering aan Aandeelhouders van 4 pCt. over hun storting. Na afloop der gewone Vergadering werd eene buiten gewone Vergadering gehouden van Aandeelhouders, waarin, met het oog op de uitbreiding, met algemeene stemmen besloten werd tot vergrooting van het kapitaal en dit vastgesteld op één millioen gulden. De Kerkelijke Courant, het weekblad van de Neder landsche Hervormde kerk, beeft met ware blijdschap kennis genomen van den uitslag der verkiezingen voor de Provinciale. Staten en schrijft naar aanleiding daarvan: «Het zedelijk- gevoel is er door bevredigd. Want de Standaard o. s. hebben weer gespeeld met den Heilige en met het Heilige. De snaren der wèl bekende, piëtistisch gestemde vroomheid van velen in ons volk, en de gevoelens der even bekende conservatieve en politieke orthodoxie weiden met ongeëvenaard talent in beweging gebracht. God en zijn Woord werden weer gebruikt om politieke partijoogmerken te bereiken. De hoogste orde van zaken zagen we neergetrokken en rondgesleurd in het slijk der agitatie voor stembus manoeuvres. Men sprak van den Christus en loochende metterdaad zijn woord: Den keizer wat des keizers, en Gode wat Godes is; en bespotte dit tweede: Steek het zwaard in de schede! Men verhief Christus' kruis, en deed den geest der zelfverloochening, des ootmoeds, des stillen toeverzichts op God en der volkomene over gave aan diens wil, welken het bovenal predikt, geweld aan. Tegen de beginselen van de revolutie verklaarde men zich en beval niettemin radicalen aan bij de verkiezing, en zelfs voorstanders van het Nieuw- Multhusianisme, zoo walgelijk en onzedelijk, als het in Nederland zich vertoont". Het blad brandmerkt eene politiek, die terecht genoemd is even valsch in haar wezen, als gewetenloos in hare middelen. «Goddank, ja, dat de oogen van steeds meerderen onder vrijzinnigen, doch vooral ook onder rechtzinniger! opengaan. «Er is geen erger gevaar voor den godsdienst in 't algemeen en het christendom in 't bijzonder, voor het protestantisme en het gereformeerd protestantisme, dan hot monsterachtig verschijnsel dat Kuyperianisme heet. De strijd er tegen is meer dan eene politieke noodwendigheid: hij is een zedelijke, een gudsdienstig- zedelijke plicht". De hoofd-ingelanden van het waterschap ter be vordering der verbetering van den waterstaatstoestand in het noord-oostelijk deel van Noord-Brabant zijn opgeroepen tot het houden eener vergadering op Maandag aanstaande. In die vergadering zal o. a. in behandeling worden genomen een voorstel van liet bestuur lui den buuvv van twee inlaatsluizen in den Maasdijk, als: eene onder Reek en eene onder Lithooijen en tot vernieuwing der Hertogswetering. In verband hiermede zijn op uitnoodiging van de voorzitters der polders «van der Eigen" en «het Laag Ilemaal" een aantal hoofd-ingelanden bijeengekomen tot bespreking dezer aangelegenheid. Nadat de zaak door verschillende sprekers was ingeleid en breedvoerig besproken, was men het o. a. algemeen eens, dat het waterschap niet bevoegd noi.h geroepen is werken uit te voeren. Men besloot mitsdien in de Maandag te houden vergadering eene motie voor te stellen, waarbij o. a. in beginsel wordt uitgemaakt, dat geene werken door het waterschap worden uitgevoerd. Met belangstelling wordt het besluit in deze te gemoet gezien. «Bekeert u van de dwalingen uws weegs!" In de Schotsche Zendingskerk te Amsterdam hield Woensdagavond de Mid dernacht zending een vergadering. Sinds ongeveer een zevental maanden bestaat te Amsterdam een Midder nachtzending. De werkende leden zijn slechts weinigen, in getal; op de beste avonden, Zaterdag, wisselt liet aantal tusschen twintig en dertig, op andere avonden is 't veel minder. De bedoeling der zending is om hen, die voornemens zijn kroegen of café-chantants en meer ergerlijke huizen van dezen aard te bezoeken, met een enkel woord optneikzaam te maken op het onrecht, dat zij daar mede of jegens zichzelven of jegens vrouw en kinderen gaan bedrijven. Het gesproken woord wordt soms ver vangen, soms versterkt door de aanbieding van een gedrukt stuk met de uitwerking van de een of andere Bijbelsche spreuk, een zoogenaamd tractaatje. Het eerste plan tot zoodanige zending rees, nadat de adjudant van wijlen Prins Hendrik, de beer Roseinale Nepveu de werking van dergelijke instelling te Kopen hagen had gezien en te Amsterdam tot navolging opgewekt had., Men begon zeven maanden geleden en bevond dat het begin niet gemakkelijk was. Niet alleen dat kroeghouders enz. zich vijandig betoonden, maar ook de politie wist aanvankelijk niet hoe zich te gedragen tegenover deze vrijwilligers, die voor de befaurnste soort van huizen postvatten, bezoekers aan spraken en ook herhaaldelijk overtredingen van het politie-reglement bijvoorbeeld wat uur van sluiting betreft constateerden. Dit veranderde evenwel, toen het hoofd der politie, de Burgemeester van Auisteidam, zich voor de zaak genegen betoonde en aan de politie opdroeg aan deze zendelingen den gewenschten bijstand en hulp te ver- Jeenen. De tegenstand der overigen verminderde evenwel niet, vooral naarmate 't meer voorkwam, dat bezoekers werkelijk door het vermanend woord van hun voor nemen teruggehouden werden. Dat een man het tractaatje even inzag, dan eens naar dien zonderlingen vermaner keek, weer een eind doorlas en ten slotte den weg naar huis insloeg, behoort niet tot de zeldzaamheden. De bewoonsters van de huizen in de alleronderste wijken namen dan ook haar toevlucht tot verschillende middelen; potten met water op de hoofden der zende lingen uit te storten, was er een vansamenscholingen van vrouwen tegeri de ver maners deden zich in andere wijken voor, en uit een dezer moeielijke oogen blik ken werden twee zendelingen slechts verlost door de toe vallige komst van een grooten hond, die op de aan legster van den boozen toeleg aanviel en haar het jak openscheurde. In een ander geval trachtte een vrouw de zende lingen om te koopen en bood f 400, wanneer zij niet juist voor hare woning wilden gaan staan. Tugcuuver den Klap of den stomp die men opliep, of de bedreigingen en den smaad, waaraan men bloot stond, kwam het als hartversterkend verschijnsel voor, dat het publiek dikwijls partij trok voor de zendelingen, maar ook dat zij menige ongevraagde dankbetuiging ontvingen van mannen, die 't aan hun tusschenkomsfc dankten, dat zij tijdig van den dwaalweg teruggekeerd waren. Er rustte blijkbaar zegen op den arbeid, en men was ten volle bereid het werk voort te zetten. li. Nbl. Het Vad. wijst op verschillende leemten, die er bestaan in de oefening bij de marine. De helft van ons marine-personeel dient in de koloniën, blijft daar drie jaar en moet geregeld worden afgelost. Indië nu is een uitstekende oefenschool voor commandanten. Maar dit is de eenige bate, want behalve de twee ramtorenschepen, bestaande vloot in de koloniën uit vaartuigen, geheel afwijkend van die voor de binnen- landsche verdediging. Daaruit volgt, dat de zeeofficier bij terugkomst uit Indië niet op de hoogte kan zijn en niet ten volle geschikt is om, zonder eehige voor bereiding, ons binnenlandsch materieel met succes tegen den vijand aan te voeren. Het Vad. wijst er op, dat bij de tegenwoordige regeling, onze vloot waarschijnlijk voetstoots, dadelijk na indienststelling, den vijand onder de oogen moet zien. Daarom wordt het hoog tijd, nu het personeel compleet is, de elementair onderwezen krachten te vereenigen en te oefenen voor haar eigenlijken werk kring en taak. Anders zal ons kostbaar materieel te gronde gaan, zonder dat de vijand met bewondering ivordt vervuld, niet alleen over den moed, maar ook over de kunde van het personeel. De Verzekeringsbode weet reeds mede te deelen, dat blijkens de. as. tienjarige volkstelling het sterfte cijfer veel gunstiger zal zijn dan van het vorig tien- jarig tijdvak. Het blad vermoedt, dat de hoofdoorzaak te vinden is in de verbetering van den algetneenen hygiènischen toestand hier te lande. Vanwege de Oostenrijksche is aan de Nederlandsche regeering ten geschenke aangeboden een exemplaar der prenten, beboerende bij het sedert eenigen tijd onder beschermheerschap van nu wijlen den kroonprins aartshertog Rudolf van Oostenrijk in het licht gegeven werk, getiteld: «Oesterreichisch Ungarische Monarchie in Wort und Bild. Deze prenten zijn gedurende de eerstvolgende drie

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1