Buitenland. Uit Goes schrijft men Tusschen de zolen van pantoffels, aan den aan gehouden Okkerse toebehoorende, zijn ontdekt ver scheidene gouden tientjes, gouden muntstukken en stuivertjes, door de bestolen weduwe De Roo bepaaldelijk herkend. Het voornemen van de vermoedelijke daders om zich naar de nieuwe wereld te begeven, zal dan ook vooreerst niet worden verwezenlijkt. In de arrestanten-kamer te Ierseke zijn van onder tegen de brits gespeld, C bankbiljetten gevonden, samen ter waarde van 900, vermoedelijk afkomstig van den diefstal bij de wed. De Roo te Goes. De politie was daar gaan zoeken naar aanleiding van het vinden van 140 in goud geld in een pantoffel van een der verdachten tijdens een instructieverhoor op Woensdag 11. Dezelfde verdachte had vroeger eeenige uren in de arrestanten-kamer doorgebracht. Van het goudschip »De Lutine." De beide stoomschelpenzuigers zijn Vrijdag begonnen te werken op »de Lutine" en hebben ook gedurende den nacht doorgewerkt tot twee uur 's middags, in welken tijd ze het brachten tot op een diepte van 36 voet. Bij goed weder hoopt men binnenkort de vereischte diepte te verkrijgen; thans zijn natuurlijk nog geen voorwerpen van waarde opgevischt. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de verduurzaamde levensmiddelen dit jaar voor het leger aanbesteed zullen worden. De bussen zullen, na goed gekeurd te zijn, naar de verschillende garnizoenen gezonden worden, om ingeval van mobilisatie als reserve-ration medegenomen te kunnen worden. Die bussen zullen bevatten rundvleesch, soep en volksspijs. Uit Vlissingen wordt geschreven: Twee miliciens van de lichting 1888, die voldoende examen vóór hun inlijving hebben afgelegd, genieten het voorrecht, om bij hun ouders te logeeren. Zij zijn vrij van alle corveën, gebruiken bij hun familie het middagmaal en komen alleen bij die diensten welke tot verdere opleiding voor den graad van korporaal of sergeant milicien noodig is. Het is te wenschen dat ieder jongeling, die in de termen valt van te willen dienen, zich beijvere om dit voorbeeld te volgen, dan zal men zich niet beklagen aan zijn ouders een remplacant van 5 a 600 gulden bespaard te hebben. Om hard (kalkachtig) water week en daardoor voor het wasschen en andere doeleinden geschikt te maken, voege men er een weinig salmiak bij. Dit is ook zeer aan te bevelen als men welwater moet gebruiken voor het begieten van planten, vooral wanneer zij in potten staan. In plaats van salmiakzout, dat zeer vluchtig is en zich moeielijk laat bewaren, kan men ook geest van salmiak nemen. Voor het begieten van bloemen is een theelepel vol voldoende op 5 liter water. Voor het wasschen gebruikt men een weinig meer, daar de salmiak tevens een uitstekend middel is om het waschgoed te reinigen. Vooral voor fijne en gekleurde stoffen is het beter dan soda, daar het de kleuren niet aantast. Op nieuw spreekt men op gezag van particuliere brieven uit Indië van het verzoek, dat de gouverneur- generaal van Rees zou hebben gedaan, om wegens gemis van overeenstemming met den tegenwoordigen minister van koloniën, speciaal wat de Tjomas-zaak betreft, uit zijne hooge betrekking ontheven te worden. Hoewel in politieke kringen reeds verscheidene namen genoemd worden van personen, die voor de Land voogdij in aanmerking zouden komen, meent men echter tevens te weten, dat de regeering zal trachten, den tegenwoordigen Gouverneur-Generaal den gewonen vijf-jarigen tijd te doen uitdienen. Men weet, dat de heer van Rees reeds vier jaren zijn betrekking bekleedt. Als een bewijs van de groote drukte, die gedurende de beide Pinksterdagen in Amsterdam heerschte, diene, dat vervoerd werden door de Amsterdamsche Omni busmaatschappij 145,000, met de havenbootjes 31,454, met de Rijnspoor 20,000 en met de Hollandsche spoor 24,000 passagiers. Uit Rozendaal schrijft men aan de Prov. Nbr. Ct.: Zaterdag zijn door de douanen aan het station alhier van verschillende kooplieden eene vracht Belgische centen in beslag genomen, die, als er door gekomen waren, weder voor goede munt in onze gemeente dienst hadden moeten doen. Deze lieden, die geregeld een paar keer per week boter en kaas naar Antwerpen brengen, koopen aldaar die centen met 6 pet. winst op en geven die later in onze gemeente evenals Hollandsch geld in betaling. Gelukkig dat er thans aan dit grove misbruik een einde zal komen, daar men alhier anders geen raad meer weet wat met die vreemde centen aan te vangen. Hollandsche centen ziet men hier niet, doch Belgische treft men aan bij duizenden, 1 Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Op klaarlichten dag is in de woning eener weduwe te Oudeschoot, die naar de markt was, ingebroken door een manspersoon uit Weststellingwerf. Toen hij bezig was het kabinet te doorzoeken, kwam de be woonster thuis, die hem bij den kraag pakte en op haar geroep kwamen een paar voorbijgangers toesnellen, die den inbreker spoedig in handen der politie be zorgden, waarop hij gevankelijk naar Heerenveen werd vervoerd. Sedert eenigen tijd zijn er in Frankrijk valsche bankbiljetten van 500 fr. in omloop. Men heeft reden aan te nemen dat deze in Nederland gemaakt zijn. Een brandbriefschrijver in den Haag is in verzekerde bewaring genomen. Oixitsoliland. Het telegram van den Standardaangaande de gespannen verhouding tusschen Duitschland en Frank rijk, wekt natuurlijk in de politieke wereld groot opzien, hoewel men het neemt voor wat het is, te meer daar de Duitsche officieuse pers bij de bespreking ervan, duidelijk doet zien, dat het geheel een zaakje naar haar hand is, geheel in haar geest. In een zekeren zin is het een sommatie aan Frankrijk om voldoening te geven. Kalm afwachten wat nader zal gebeuren en blijken, is ook in deze weder het beste; dat er iets gaande is, zou men uit alles mogen opmaken. Des keizers krachten nemen bij den dag toe. Voor- loopig zal slechts eenmaal per week een bulletin over den gezondheidstoestand van den keizer worden uit gegeven. Voor den keizer en de keizerin-moeder is in de slotkapel een extra-loge gemaakt, welke aan de beide hooge patiënten de gelegenheid geeft op het laatste oogenblik voor het begin van de kerkelijke voltrekking van het huwelijk van 's keizers zoon, zonder eenige stoornis te verwekken het gebouw binnen te komen. Het officieele blad van Elzas-Lotharingen bevat een besluit, waarbij bepaald is, dat te beginnen met 31 Mei alle vreemdelingen, die over de Fransche grens naar Duitschland reizen, zonder onderscheid^ of zij slechts doorreizen of voornemens zijn zich in Duitsch land op te houden, van een pas moeten voorzien zijn, voor gezien geteekend door het Duitsche gezantschap te Parijs. De bewoners der grensgemeenten, die voor zaken de grens overkomen, zijn bevrijd van het ver- toonen van een pas. De Nordd. Allgem. Ztg. bevat het programma, dat vastgesteld is voor de huwelijksplechtigheid van prins Hendrik van Pruisen met pvinses Irene van Hessen, waarbij tegenwoordig zullen zijn de prins Van Wales, groothertog Sergius van Rusland, de kroonprins van Griekenland, de erfprins van Meiningen en de prinses van Hessen. De koningin van Engeland zond aan de bruid ten geschenke één armband met saphieren en diamanten, een verzameling kanten, zijden-en satijnen kleedingstukken, Indische shawls, enz. Het Berlijnsche en het Weener kabinet zijn zeer gebelgd over de uitzetting van eenige honderden landgenooten uit Warschau. De verontwaardiging tegenover Rusland is groot, zoodat de toestand ge spannen is. Er wordt weder van verduistering van vestingplannen en instructies in geval van leger-mobilisatie gesproken. Een teekenaar van den staf is gearresteerd, doch men heeft niets gevonden, wat aanleiding geven kan te vermoeden welke mogendheid die plannen in handen heeft gekregen. Von Moltke moet zeer ontstemd zijn over deze ontdekking. Spanje. Bij de plechtige opening der tentoonstelling te Barcelona waren 4000 personen genoodigd. Eerst ver schenen de vreemde Prinsen met hun gevolg, als:: de hertog en hertogin van Edimburg, de prins George van Walles, de hertog van Genua en de prins van Beieren. Onder de toonen der «Infantenmarsch", een oud lied van het Oostenrijksche Huis in Spanje, traden de vorstelijke personen de zaal binnen. De Koningin- Regentes kwam in open rijtuig aan met den kleinen Koning, die op den arm der min gezeten was. Aan den ingang werd zij ontvangen door de overheden en de leden der tentoonstellings-commissie, die haar naai de estrade vergezelden, waar armstoelen voor de koninklijke familie en de vreemde prinsen gereed stonden. De Koningin-Regentes zette den kleinen koning op een der armstoelen en zijn zusjes namen plaats aan zijn voeten. Zelve bleef zij, zoolang de plechtigheid duuurde, staan. Twee redevoeringen werden gehouden, de eene door den burgemeester van Barcelona en de andere door den commissaris der regeering; waarna de president-minister Sagasta uit naam der regeering, de tentoonstelling geopend verklaarde. De muziekcorpsen speelden toen de volksliederen der verschillende landen, die op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn en de koningin, gevolgd door de vreemde prinsen en haar hof, doorliep den tuin en de voornaamste gedeelten van het tentoonstellingsgebouw. F r a n k r ij k. Het stuk van Louise Michel »le Coq Rouge" heeft Zaterdag veel protest uitgelokt. Omtrent den inhoud van het stuk kan nog niets gezegd worden wegens het rumoer in de zaal heeft men niet de helft kunnen verstaan. De toeschouwers in het benedengedeelte van den schouwburg hebben voortdurend aan aanvallen met sinaasappelschillen en ander vuilnis van de galerij bezoekers blootgestaan. De acteur, die den naam van den auteur wilde noemen, heeft voor de projectielen van alle soort de vlucht moet nemen. De groote kristalfabriek te Pantin heeft deze week de ovens moeten uitdooven, daar er geen schikking met de werklieden kon getroffen worden. De vraag, wie de uitgaven van Boulanger bestrijdt, is nog altijd niet opgehelderd. Die uitgaven zijn zeer groot en geen der hoofden van de partij heeft geld. Boulanger zelf leeft op een voet, die met zijn pensioen van 10,000 frs. (eigen vermogen heeft hij niet) in het minst niet strookt. Zijn verkiezing in het Noorder departement heeft, naar de laagste schatting 300,000 frs. gekost en zijn reis daarheen vorderde ook veel geld. Dagen te voren was een groot aantal agenten er heen gezonden om de demonstraties voor te bereiden of deelnemers voor de feestmalen te werven. Bovendien reisde hij met een talrijk gevolg. In de rue Domont d'Urville te Parijs heeft hij voor 10,000 frs. een huis gehuurd en de woning voor het nationaal comité van protest" in de rue de Seze, bij de Madeleine, kost zeker het dubbele. Ook moeten de rondventers zijner bladen en brochures worden betaald. Yoor verkiezingen is stellig reeds meer dan een millioen uitgegeven. En nu worden vier nieuwe boulangistische dagbladen aan gekondigd, die ook veel geld zullen kosten. Sommigen gissen, dat al dat geld uit Amerika komt. De ver- eenigde speculanten in graan zouden het voorschieten, omdat Boulanger de afschaffing der graanrechten heeft beloofd. Zij rekenen er op, dat de zegepraal van Boulanger een oorlog zal tengevolge hebben, waardoor ook Duitschland en andere landen zullen worden ge noodzaakt den invoer van graan vrij te geven. Eindelijk is men geheel op de hoogte van het politiek karakter van den uitslag der gemeenteraads verkiezingen in Frankrijk. De verkiezing van de burge meesters en hunne adjuncten (die bij ons de wethouders zijn) is de beste maatstaf om te oordeelen over de politieke kleur van de meerderheid in de gemeente raden, daar deze zelf hun voorzitters kiezen, alsook de adjuncten. Men kan dus zeker zijn dat daar, waar een republikeinsch burgemeester is gekozen, de ge meenteraad of ten minste de meerderheid ervan repu blikeinsch is. Hiervan uitgaande geeft de nieuw op gemaakte statistiek het volgende: Van 86 departementen met 356 hoofdplaatsen van departementen en arron dissementen, behooren de burgemeesters en zijn adjuncten in 310 tot de republikeinsche richting; in 37 hoofd plaatsen is de maire conservatief en in negen hoofd plaatsen kan de raad het niet eens worden met de regeering, zoodat deze den burgemeester en de adjuncten zal benoemen. Dus heeft de republikeinsche fractie een meerderheid van 273 gemeenten een duidelijk bewijs voor de gehechtheid van het volk aan de repu blikeinsche instellingen en den republikeinschen vegee- ringsvorm, Oostenrij U-BLong-ar ij e. De anti-semitische wanordelijkheden duren te Weenen voort en nemen een ernstig karakter aan. De rector van de universiteit heeft de studenten officieel ge waarschuwd, dat zij, die aan de manifestation deel nemen, streng gestraft zullen worden. B e 1 g i e. Sedert Zaterdag is de heer Thonissen, hoogleeraar aan de Leuvensche universiteit en oud-minister van binnenlandsche zaken, zoo ernstig ongesteld, dat Maan dag reeds een priester werd ontboden, om den zieke het laatste sacrament toe te dienen. Intusschen blijven de geneesheeren nog hoop op herstel behouden. IV oord-Amerika. De Mississippi is thans hooger gestegen dan ooit sinds 1851. Het water staat 7 duim hooger dan tijdens de groote overstroomingen van 1881. Boven en beneden de stad Quincy, in Illinois, liggen dijken, honderden mijlen lang, ter bescherming van 200,000 acres bouwlandde vruchtbaarste landstreek der vallei. Zondagmorgen, 13 Mei, had de eerste dijkbreuk plaats, aan de Indian Grove Levee; twee andere breuken volgden en na een paar uren stonden ettelijke duizenden acres land, bebouwd met veelbelovende wintertarwe, onder water. De farmers hadden nacht en dag gewerkt aan de versterking van de dijken en nog overviel de

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2