ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- jlS.rx sement Zierihzee. 1888. No. 40. Zaterdag 26 Mei. 91ste jaarg «V NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAIV. ZIERIKZEE, 2 5 Mei 1 88 8. Bij de op 18 Mei 1888 door het Bestuur van den polder de Vier Bannen gehouden aanbesteding van: 1°. de gewone werken tot 15 April 1889, 2°. het leveren van 1500 scheepston stortsteen voor den Zuidbout en 3°. het uitdiepen van de kil der Schelde- sluis, over eene lengte van 05 Meters, zijn aannemers geworden1 voor de gewone werken, H. Berrevoets Hz. te Kerkwerve voor f 49882°. voor het stortwerk, J. van Eek te Hardinxveld voor f 30973°. voor het uitdiepen van de kil, H, C. van den Ende te Zierikzee voor f 198. De toevoer van vreemdelingen was met Pinksteren in Vlissingen en Middelburg zoo groot, dat niet alleen het bootje en de tram stampvol waren, maar wat nog meer zegt, de trein, die 's avonds om half 6 uit Vlissingen naar Breda vertrekt, was in Middelburg niet in staat de passagiers naar Goes en Bergen op Zoom mede te nemen, zoodat velen zijn moeten achterblijven. Frédéric Lhoste is Maandagmiddag met zijn ballon »L'Arago" weder te 's Hage opgestegen. Opnieuw kreeg de ballon een schok, ditmaal tegen de kroonlijst van het Gebouw. De luchtreiziger en zijn assistent hielden zich echter ferm. Lhoste liet zelfs een pistool schot knallen. Tien minuten later kwam hij te Rijswijk neder. De vulling van den ballon had van 1 tot 6 uur geduurd. Naar men verzekert, moet de heer Arie Smit zijn voornemen hebben kenbaar gemaakt, om binnenkort zijn ambt van burgemeester neer te leggen, en zich met zijn gezin elders te vestigen. In de volgende maand zullen de onder de gemeente Zevenbergen gelegen domeingoederen, vroeger behoord hebbende tot het domein van wijlen Z. K. H. prins Frederik, thans aan den Staat, in publieke veiling worden gebracht. Uit het 98e verslag van de Wees-inrichting te Neerbosch blijkt, dat er nu 800 weezen zijn. In het Te kwartaal werd ontvangen aan giften enz. f 27,739,52 en voor druk- en bindwerk f 23,530,055. Als dag voor de 25e jaarvergadering is 13 Juni bepaald. De centrale commissie voor de Rijnvaart komt 22 dezer te Manheim bijeen. Nederland wordt daarbij vertegenwoordigd door mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der directe belastingen. Het bericht over den brand, die Zaterdag in de nabijheid van Apeldoorn woedde, blijkt niet overdreven te zijn. Het was een kolossale brand. Bij benadering is het aantal hectaren dennen, die verbrand zijn, moeielijk te schatten, omdat hier en daar een gedeelte is vrijgebleven. Deskundigen meenen dat het vernielde wel een 120 hectaren zal beloopen. Ook zijn enkele akkermaalsbosschen zwaar gehavend. Het Orderbosch was verzekerd in een Arnhemsche maatschappij. Het Sociaal Weekbl. deelt onderstaand stukje mede, geteekend door een der werklieden, mede namens de anderen, die na de tweede werkstaking in de fabriek der firma H. en B. Scholten niet weder tot den arbeid zijn toegelaten: Ontvangen vanbetalend voor den heer J. C. van Marken te Delft, de som van f 162 (voor vergoeding van huishuur f 87 en handelssom f 75), wijl de bij den heer Domela Nieuwenhuis berustende gelden eene andere bestemming ontvingen en niet tot ondersteuning zullen worden aangewend voor hen, die bij de firma H. en B. Scholten zijn ontslagen. (w. g.) 5. H. Schelf horst voor zich en acht anderen. Het S. W. deelt dit mede als een nieuw bewijs, dat de gelden, voor de ondersteuning der werkstakers ontvangen, dienstbaar zijn gemaakt aan sociaal-demo cratische propaganda. Te Kotta-Radja heeft zich een commissie gevormd, welke zich ten doel heeft gesteld, om op Kota-Petjoet, Kota-Radja's doodenakker, een algemeen grafmonument te doen verrijzen, waarop de namen staan gebeiteld van allen, onverschillig of zij sneuvelden of aan hun daar bekomen wonden stierven, die in den Atjehkrijg bezweken. Ook hier te lande heeft zich een commissie gevormd, om voor dit doel gelden in te zamelen. Deze commissie is gevestigd te 's Gravenhage en bestaat uit de heeren F. M. B. ridder Alewijn, gen.-majoor, adjudant des Konings i. b. d., A. A. F. Lanzing, luit.-kolonel bij het reg. grenadiers en jagers, A. J. J. Staal, majoor der genie van het O.-I. leger, W. G. T. Snijders, majoor van den generalen staf, G. Van Tienhoven, kapitein bij het reg. grenadiers en jagers en G. J. V. Vinkhuizen, kapitein der artillerie, secretaris. Dezer dagen had te Maastricht een aardig voorval plaats. Nadat reeds het huwelijk van 6 paren was vol trokken, wachtten de ambtenaren met ongeduld op het zevende en laatste paar. Toen dit niet verscheen, zond men een bode en deze kwam van de moeder der bruid terug met de boodschap, dat de heeren niet behoefden te wachten, dat de bruidegom, een arbeids man, na zijn loon getrokken te hebben, op den loop was gegaan en verder niets van zich had laten hooren en dat het huwelijk dus niet kon doorgaan. De Haagsche kookschool ontving deze week van den heer Driessen te Rotterdam twee cacaotières ten geschenke, die na gebruik zeer doelmatig bleken te zijn. Ook de chocolaad, die hierbij ontvangen werd, was uitstekend van smaak. Zeker weggeloopen uit een kijkspelletje! Onder de miliciens te Arnhem in garnizoen, is een jongeling, die een lengte heeft van niet minder dan 202 Nederlandsche duimen. Daar in de kleedermaga zijnen geen enkel pak was dat hem paste, loopt hij nog voortdurend in burgerkleeren, hetgeen nog veel meer de aandacht trekt. Omtrent den stand der veldgewassen in de Hoeksche Waard en IJsselmonde kan worden gemeld, dat de zomergewassen goed staan. De wintertarwe laat echter nogal te wenschen over, zij staat over het algemeen te dun. Dank zij het raalsche weer van de laatste dagen beginnen de weilanden er wat beter uit te zien. De kriekeboomen in Oud-Beierland staan in vollen bloei en beloven een goede opbrengst. De Haagsche correspondent van de Zutf, Ct. ver haalt, dat bij een zijner vrienden, die de rechtspraktijk uitoefent, dezer dagen een meid-huishoudster in allen ernst een rechtsgeleerd advies kwam vragen over de quastie of zij haar meester in rechten kon aanspreken, omdat deze haar de traditioneele kermisfooi niet wilde geven. Zijn advies luidde, dat zij, zoo zij de noodige bewijzen kon aanbrengen van op die conditie gehuurd te zijn, het proces zeker zou winnen, maar dat hij haar stellig moest afraden een proces te beginnen, ook al kon zij de toestemming krijgen om gratis te procedeeren. Met dat advies scheen zij volkomen tevreden en heengaande vroeg zij, wat zij nu schuldig was; 1,80 luidde het antwoord, maar ik schenk u die als kermisfooi. Uit de waterleiding te Rotterdam is weer een levende paling uit het water te voorschijn gekomen. Het dienstmeisje van mevr. de wed. Van de Poll, op het Haringvliet, had de onverwachte vangst toen zij de kraan opende. Men is het diertje, lustig in een fleschje met water zwemmende, op het redactie-bureau der N. R. Ct. komen vertoonen. Door sommige Noordzeevisscbers wordt ernstig ge klaagd, dat velen hunner vakgenooten zooveel kleine tarbotten en tongen opvisschen, en die ter markt brengen, ofschoon het stellig voor allen zeer voor- deelig zou zijn, 't kleine goedje weer in vrijheid te laten. De zoogenaamde groei wordt op die wijze weg genomen, en het gevolg is, dat de voorraad tarbot en tong van jaar tot jaar schaarscher wordt. De zaak is stellig belangrijk genoeg, orn in de algemeene ver gadering der »Vereeniging tot bevordering der Vissche- rijen" ter sprake te worden gebracht. Naar men verneemt, hebben de hoofden der ver schillende departementen een rondschrijven verzonden aan alle ambtenaren, zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald, dat allen, wien van Rijkswege vrije woning is gegeven, voortaan zullen verplicht zijn, de onderhoudskosten der hun verstrekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het Rijk zal mogen worden gebracht. De arbeiders in de veenderijen onder Steen wijker- wold hebben 't werk gestaakt. Naar men verneemt bepaalt het getal zich tot circa '150. De veldwachters dier gemeente, alsmede de rijkspolitie uit Steen wijk en Oldemarkt, zijn naar de veenderijen vertrokken om de rust te handhaven. Natuurlijk is ook hier eisch tot loonsverhooging de reden. De toestand der gewonden bij den brand in de fabriek van Gebr. Palthe Co. te Almeloo is be vredigend. In een gezelschap deed zich onlangs de vraag voor, of de meester en de meesteres aansprakelijk zijn voor hetgeen hun dienstmeid op krediet koopt. Het is zeer moeielijk om op die vraag een antwoord te geven, dat voor alle gevallen kan dienen, maar wel weten we, dat verleden jaar het volgende gebeurd is: Een slager had bij een zijner klanten de rekening laten oploopen tot een bedrag van vijfhonderd gulden, zonder dat hij zich in 't minst beklaagd of betaling gevraagd had. Eerst met Nieuwjaar waagde bij het een rekening te zenden. De klant verklaarde echter van niets te weten. Hij had iederen dag aan de meid het noodige geld voor het vleesch gegeven en met den slager had hij niets te maken. Deze beweerde echter wel degelijk aan den meester en niet aan da dienstmeid verkocht en crediet verleend te hebben, waarom hij, toen de klant alle schikking en betaling bleef weigeren, aan de rechtbank om beslissing vroeg. En welk was haar antwoord? Dat de slager niet ontvankelijk werd verklaard in zijn eisch, aangezien het bewezen was, dat de heer X. dagelijks aan zijn dienstbode het geld voor het vleesch had gegeven, en de slager, die vroeger altijd dagelijks was betaald geworden, onderzoek had moeten doen naar de reden, waarom hij nu in acht maanden geen geld had ontvangen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1