v F Buitenland. MARKT- EN BEURSBERICHTEN, Zieri Stem Da geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts den heer D. J. Lette. Het Paleis van Justitie vindt in de mededeeling in het verslag van het genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen, dat slechts ruim 2000 personen hun bijdragen aan het genootschap schenken en dat het ledental eer af- dan toeneemt, aanleiding tot de opmerking, dat dit feiten zijn van hoogst bedroevenden aard. De taak. die het genootschap te vervullen heeft, is veelomvattend en belangrijk tevens. Wij weten het allen, hoe moeielijk het is voor den ontslagen gevangene zich eene plaats in de maatschappij te heroveren, hoe de ondergane straf hern bij elke schrede achtervolgt, hoeveel rechtmatig wantrouwen en verklaarbaar vooroordeel hij heeft te overwinnen, eer hem wederom wordt toegestaan op fatsoenlijke wijze zijn brood te verdienen. Op dien moeielijken weg wenscht het genootschap den vrijgelaten veroordeelde te ondersteunen, teneinde op die wijze te voorkomen, dat straks armoede en ellende hem opnieuw een misdadiger doen worden. Deze arbeid is niet alleen een hoogst menschen- lievende, maar hij is tevens in elk opzicht in het belang der geheele maatschappij. Wie gevoelt niet, hoezeer de maatschappij half en gebrekkig werk verricht als zij haar beschermende hand niet uitstrekt over den rnan, dien zij. na korter of langer verblijf in de gevangenis, aan de vrijheid terug geeft; wie beseft niet, dat elk gevangenisstelsel onvolkomen blijkt, waaraan zich niet een afdoende zorg voor den ontslagen gevangene aansluit? Zonder die zorg voedt de gevangenis dikwerf slechts voor de gevangenis op en wie de kanker van het weder invallen in het kwaad met vrucht wil bestrijden, heeft tot arbeidsterrein het veld te kiezen, waarop bedoeld genootschap werkt. Kan dat genootschap echter zijn taak volbrengen bij den geringen steun, dien het vindt? Ongetwijfeld nietzijn bestuurders zullen de eersten zijn oin het te ei kennen. Daarin moet verbetering komen. Ieder, die de geringe bijdrage van slechts f 2,60, welke wondt gevraagd, kan betalen, is verplicht èn uit menschl levendheid jegens ongelukkige natuur- genooten èn uit welbegrepen eigenbelang, die bijdrage aan de vereeniging te schenken. En dan mag daarbij de vraag worden gesteld, of het geen staatsroeping zou zijn aan het Genootschap eene ruime bijdrage uit de staatskas te schenken. Bestrijding van de misdaad en daartoe stiekt de werkzaamheid van het genootschap ongetwijfeld is staatstaak bovenal en daarom verdient de zooeven gestelde vraag ernstige overweging. Knust, Wetenschap en Letteren. Mej. Wia Dikema, leerares aan de Muziekschool en concert-zangeres te Leiden, heeft een uitnoodiging ontvangen om op het a.s. jaarlijksche feest der Ne- derlandsche Toonkunstenaars vereeniging, dat deze maal to Amsterdam wordt gevierd, de sopraan-partij te ver vullen in »Brinio", de nieuwe oorspronkelijke opera van den heer S. van Millingen. Ouk is haar door den directeur der Hollandsche Opera een contract van drie jaren, tegen schitterende voorwaarden, aangeboden. Rusland. De Schach van Perzië is met groote eerbewijzen in Rusland ontvangen. Te Erivan waren de straten met troepen afgezet en was een eerepoort opgericht. Volgens Russisch gebruik werd den Schach brood en zout aangeboden, en 's avonds was de stad, die smaak vol versierd was, algemeen verlicht. üuitsohland. De keizer heeft den voorzitter van den gemeenteraad van Berlijn laten weten, dat het hem bijzonder aan genaam was geweest te vernemen, hoe de burgerij aanstalten maakte om den koning van Italië op waardige wijze te ontvangen. Aan den Berlijnschen gemeenteraad zal nu een crediet van '150,000 mark voor die waardige ontvangst worden gevraagd. De tentoonstelling van handel en nijverheid te Hamburg is feestelijk geopend. Freiherr von Ollendorff, de voorzitter der tentoonstellingscommissie, hield eene rede, waarin hij de aanleiding tot en het doel van de onderneming schetste en allen dankte, die er aan hadden medegewerkt. Vervolgens zongen alle aan wezigen het volkslied en verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Frankrijk. De Gaulois laat zich over de toespraak van Keizer Wilhelm tot de mijnwerkeis als volgt uit: «Wij moeten wel erkennen, dat zij de taal is eens mans, die het bewustzijn heeft van zijne macht, maar ook dat der gerechtigheid. Wij hebben in Frankrijk der gelijke crisissen gehad en als de werkstakers bij ons het vertrouwen hadden gehad, om zich tot den be- kleedev van het hoogste staatsgezag te wenden, en deze genoeg kracht en gezond oordeel had bezeten, om zoo verstandig en tevens met vaderlijke .gestreng heid tot hen te spreken, dan zouden de werkstakingen ongetwijfeld zijn geëindigd zonder, zooals thans het geval was, gansche puinhoopen achter te laten." ^witserla.ncl- De Duitschers, die op de socialistische meeting te Zurich voor spionnen werden gehouden en na een flink pak slaag gekregen te hebben, door de politie in verzekerde bewaring zijn genomen, zijn in vrijheid gesteld, omdat bij een huiszoeking niets aan hét licht is gekomen. Engeland. Boulanger heeft weder van zich kunnen doen spreken, doch waarschijnlijk niet op eene door hem gewenschte wijze. Een zekere Pilotel, een teekenaar, die vroeger Rochefort te vergeefs had uitgedaagd, ontmoette hem Zaterdag te Londen op straat en gaf hem een lichte slag in aangezicht. Rochefort haalde een revolver uit zijn zak en vv,erd daarop gearresteerd. Verscheidene uren werd hij aan het bureau van politie vastgehouden. Boulanger snelde toe om zijn vriend te verlossen, maar de commissaris wilde zijn borgtocht niet aan nemen. Eindelijk werd Rochefort voorloopig in vrijheid gesteld, toen de eigenaar van liet logement, waar hij zijn intrek heeft genomen, tot een bedrag van 50 p. st. voor hem borg bleef. (iemeugd IJuiteiilandscli Nieuws. Uit Haïti. In de Berner Bund zijn brieven op genomen van een Zuricher koopman uit Haïti, geda teerd van 28 Febr., waarin de volgende schildering wordt gegeven van de onmensclieryke wreedheid, waarmede de daar woedende burgeroorlog wordt ge voerd. Na een onbeschrijfelijk lijden en tal van moeielyk- heden, altijd in het grootste gevaar door de troepen van de eene of de andere partij te worden gegrepen of doodgeschoten, dikwijls gaande over met bloed ge drenkte velden en vreeselijk verminkte lijken, kwamen wij eindelijk na onze vlucht uit Grand Saline in de havenplaats Gonaïves aan. We zullen zoo sp .edig mogelijk beproeven naar Port au Prince te komen, om vandaar uit met een schip Europa te bereiken. Een ontzettende burgeroorlog vei woest sedert maanden reeds het schoone land. liet nauwelijks 6000 man sterke leger is in tweeën verdeeld en ieder der beide generaals - Legitime, een brutale drinker en tyran van het gewone kaliber en zijn weinig betere tegen stander Ilippolyte - maakt aanspraak op den ledig- staanden presidentszetel der kleine republiek. In weerwil van talrijke gevechten en slachtingen, heeft men nog geen beslissing kunnen nemen. Vreeselijke dagen hebben we in onze vorige woonplaats Grand Saline beleefd. Alleen de negei woede kan zulke gruwelen verrichten. De dikwijls geprezen beschaving van Haïti klinkt dan ook als een bespotting. Generaal llyppolite's strijdkrachten lagen voor een deel in Grand Saline, waar zij door de Legitimisten werden aangevallen, die na verscheidene dagen van afwisselend geluk, ten slotte de overwinning behaalden. Meer dan 2000 slachtoffers kwamen bij het gevecht om. De troepen van llyppolite moesten de wijk nemen en lieten het stadje aan den dronken vijand over. Bij deze gelegenheid hadden de Legitimisten een twee honderdtal personen gevangen genomen. Toen nu een dionken soldaat een der gevangenen om een kleinig heid neerschoot, werden de overige soldaten door een ware vernielingswoede aangegrepen en begonnen dade lijk alle gevangenen op de beestachtigste wijze om het leven te brengen. Door bloeddorst aangevuurd, begonnen zij de stad te brandschatten en te plunderen; het grootste gedeelte van de stad brandde af. De weinige Europeanen en Amerikanen konden niets doen tegen dit drijven en waren bovendien blij, dat zij liet gevaar hadden kunnen ontkomen. Wij zijn eerst naar Port de Paix gegaan, maar daar heerscht een onbeschrijfelijke toestand. De inwoners hebben geen kleeding meer, terwijl de levensmiddelen zoo cluur zijn geworden, dat een hongersnood noodzakelijk moet volgen. Te Gonaïves hoopt men, dat alles spoedig zal afloopen. In de stad en de forten, welke de haven beheerschen en vanwaar uit een kanonneerboot der Legitimisten in den grond is geschoten, heerscht generaal Hippolyte. Alle mannelijke personen in de stad, die van '16 tot 20 jaar oud zijn, werden tot actieven dienst gedwongen. Dagelijks kan men hen met groote sabels door de stad zien inarcheeren of op wacht staan. Amerikaansche oorlogsschepen komen hier en daar in 't gezicht. Als er niet spoedig een einde komt aan den burgeroorlog, dan kon het wel eens gebeuren, dat Haïti ophield een zelfstandige republiek te zijn en door de Vereen, Staten werd geannexeerd. B.. Nbl. Uit Madrid wordt geschreven: Het in werking] treden van het nieuwe Burgerlijk Wetboek heeft ten gevolge gehad, dat op den len Mei in geheel SpanjT geen huwelijk kon gesloten worden. Volgens de nieuwe] wet moet iedere bruiloft bij den stedelijken reclitef 24- uur van te voren worden aangegevendaar dl wet echter eerst op den len Mei geldig was, terwijl op den 30en April de aangiften nog niet werden toel gelaten, bleef den verloofden, die zich hadden voorJ genomen op den eersten dag van de dichterlijkstei aller maanden een vei bond voor het geheele leven te] sluiten, niets anders over dan bon gré mal gré 2<f uur. geduld te oefenen. Een oude rechter, zeil' echt! genoot, zeide, zoo wordt verteld, bij deze gelegenheid! tot een bruidegom, die ontevreden was over het vrijwillig uitstel: Jonge man, wees het vriendelijk! lot dankbaar; ik wenschte, dat ik voor mijn bruilofts-ï dag ook 24 uur bedenktijd had gehad." De bladen te Dresden verhalen de volgende episode uit het tooneelleven van voorheen. De beroemde prima donna Faeramonti, die verbonden was aan de Itali- aansclie opera ten tijde van den kapelmeester Dome- nicus Fischietti, moest gedurende eene bravour-aria een klein als godenknaap gekleed meisje de hand op het hoofd houden en bij de cadens zwerend de hand omhoog houden, terwijl de knaap verdwijnt. De goden knaap had een pruikje op van blonde krullen en een ongelukkig toeval wilde, dat, toen hij in de diepte verzonk, de zangeres met een vinger in het pruikje bleef haken en dit, terwijl zij haren eed zwoer, mee in de hoogte hief. Verlegen, maar daarom niet zonder tegenwoordigheid van geest, reikte zij een der figu ranten, die de genieën moesten voorstellen, en waarvan er meer dan dertig aanwezig waren, het pruikje over en gaf hem een wenk, om het ding achter de cou lissen te werpen. De genius, wien dit opgedragen weid, was evenwel juist een van de domste. Niet wetende, wat met het pruikje te doen, reikte hij het aan zijn buurman over; deze gaf het op zijn beurt aan den naast hem staanden genius over en zoo wandelde het pruikje de geheele rij langs, tot eindelijk de laatste der beschermgeesten, die nog dommer was dan de eerste, het weer aan de zangeres wilde toereiken. Deze, die niet wist, wat er achter haar rug gebeurde maar nog minder begreep, waarom niemand, zelfs niet de leden van het hof, trots hare inspanning om de toehoorders te boeien, hun lachen konden bedwingen, wist zich niet te bergen van ver legenheid. Toen evenwel de laatste genius haar het pruikje weer wilde overreiken, zag zij, wat er gaande was, en schoot zij zoo in den lach, dat liet gordijn moest neergelaten worden. Het blad Iron deelt mede, dat de bestrating met caout-chouc door den heer Busse ta Linden uitgevonden, het eerst in den zomer van '1887 voor de Göthebrug te llanover werd toegepast. Deze heeft eene oppervlakte van 1000 M2. Nadat de eerste proef weinig bevre digende resultaten had, werd in den afgeloopen somer ongeveer 1500 M2 gewone weg te Hanover op dezelfde wijze bestraat. Evenzoo werden te Berlijn en Hamburg proeven genomen met caout-chouc-bestrating. Naar verzekerd wordt, vereenigt de nieuwe bestrating de veerkrachtigheid van het caout-chouc met de duur zaamheid van het graniet. Het moet elk geraas beletten en is niet gevoelig voor hitte of koude. Ook is het niet glibberig en duurzamer dan asphalt; bij bruggen heeft 't voordeel de trillingen te verminderen. Alleen de kosten zijn nog niet nauwkeurig bekend vermoedelijk zijn deze grooter dan die van elke andere bestrating, PRIJZEN D[j Nederland, Werk] ditl ditf dit] Premiq België, Spanje, f Portugal, Rusland, Obl. Cert.l Obli/ dl Obl.-| Staal Oostenrijk, Oblifi dl Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Grool Balt Jelef Orel poti Oostenrijk, Fr a Italië, Zui' Amerika, Ill«l Oostenr. m pap dito in zil| Div. Eng. per BOTTERDAM, 20 Mei 188 9. Jarige Tarwe. Iets flauwer, f 7,50 a 8,50. Nieuwe. In de puike soorten onveranderd, mindere 25 cent lager. Puike Zeeuwschef 6,75 a f 7,25 Mindere- 6,— - 6,40 Rogge. Weinig aangevoerd, onveranderd. Puike Zeeuwschef 5,a f 5,30 Mindere- 4,50 - 4.90 Gerst. Weinig gevraagd, Winter- zoowel als Zomer- '10 cent lager. Winterf 3,50 a f 4,40 Zomer- 3,20 - 4,10 Haver. Prijshoudend, f 2,a f 3,75. Blauwe Erwten. Met beperkte vraag, f 7,25 a f 8,25. Bruine Boonen. Alleen in de beste soorten gevraagd. Puike Zeeuwschef 11,50 a f 12, Mindere- 7,- 10,50 Witte Boonen. Als voren, f 6,a f 7,50. Paardenboonen. Weinig gevraagd, f 5,25 a f 6,—. Aan medegewerkt van Zeeland, stelling zond hartelijW ZlERIKZEE op WC ten Ag Wijziging Benoeming Algemeenj Bespreking Algem. loten men voor Nederla verzekerin No. 39 uïtKeei als verte^ franco a onnoodig GKiii Chin Mede DISHOE

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2