Z1ERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. |R, 1889. No. 38. Woensdag 22 Mei. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD EB. Binnenland. 'urg. 1st. 40 ct. 1 70 IE. VAN ngen. ;j j fclODE- I f n van j Vestnet I— Op wen op ■9 jji-mrj- I franco j pt BE- j WE- aingen. Id |ren, :Bf es. Is. ieeren 1" t en |il en gen. tn en |Pos;f- mwisset Jverende [ran het longen, den irganen werkin- tr tering •d, dat opge held en spier, le geest Deze lg of ilimaat, zekeren slaap, nspan- f 3;.~, vrage a Iolland, 533, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1.Franco per post f 1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIE RIK ZE E21 Mei 1 88 9. In de Houthaven te Amsterdam is aangekomen het Engelsche stoomschip »Red Rea", dat het langste schip is, dat daar ooit voor de stad kwam. De lengte bedraagt namelijk niet minder dan 114 meter. Het kwam van Japan en is beladen met rijst. In het laatst van dit jaar zullen eenige personen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Tndië kunnen worden gesteld, om te worden benoemd tot opzichter der 3e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Adspiranten zullen zich moeten onderwerpen aan een examen, dat op een nader te bepalen dag in de maand September a.s. zal plaats hebben. Door middel van de Staatscourant zal tijdig worden bekend gemaakt waar en met overlegging van welke stukken zij zich daartoe hebben aan te melden. Alleen zij worden tot het examen toegelaten, die, afgescheiden van andere eischën óf den cursus voor eene ambachtsschool of andere inrichting tot vorming voor ondergeschikte betrek kingen, met de waterbouwkunde of buigerlijke bouw kunde in verband staande, met goed gevolg doorloopen hebben óf, blijkens door hen over te leggen verklaringen van de meesters bij wie zij gewerkt hebben, voldoende kennis hebben verworven van het ambacht van timmerman; óf, eindelijk, gedurende minstens drie jaren werk zaam geweest zijn bij de uitvoering van waterstaats- of bouwwerken, blijkens door hen over te leggen verklaringen van degenen, die de uitvoering van de werken hebben geleid. Van wege den algemeenen Nederlandschen wiel- rijdersbond wordt den 1 Juli e.k. een cursus geopend voor militaire wielrijders. Die daaraan wenscht deel te nemen, moet den 49-jarigen leeftijd hebben bereikt, bij minderjarigheid de toestemming van ouders of voogden overleggen, in het bezit zijn van een deugde lijk rijwiel en vooraf zijne bekwaamheid als wielrijder bewijzen. Men verbindt zich om bij mobilisatie en, zoo dit noodig geoordeeld wordt, bij groote manoeuvres aan de eerste oproeping van het departement van oorlog te voldoen. Voor iederen dag dienst genieten zij, die zich hebben verbonden, eene vergoeding van f 4, benevens inkwartiering als de officieren, die zij echter zelf moeten bekostigen. Bovendien wordt hun een soldaat als oppasser toegevoegd. Aan den cursus wordt datgene onderwezen, wat een militair wielrijder noodig heeft te weten. «Twee pond eieren, alsjeblieft." Zoo zal men misschien binnenkort wel spreken Bij het koopen van eieren worden deze nog steeds door den verkooper toegeteld in plaats van t o e- ge wogen, waaruit een niet gering nadeel voorden kooper ontstaat. Want als een klein ei evenveel kost als een groot, dan spreekt het van zelf, dat de ver kooper het groote ei voor zich behoudt en het kleine aan den man brengt. Bij de omstandigheid echter dat de eieren hoe langer hoe duurder worden is het inderdaad meer dan tijd, dat de koopers op het ver- koopen bij gewicht aandringen. Men neme eens de proef op de schaal en men zal zien, dat reeds bij 4 of 5 eieren het verschil Van 1 ei bedragen kan. Van middelmatig dikke eieren gaan er 9 op de 5 ons. Tot leden van het bestuur der «Liberale Unie" zijn in plaats van de niet herkiesbare beeren E. Fokker, E. H. Karsten en D, Wicherlink, benoemd de beeren mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer voor Meppel, mr. W. A. van Hoek, te Middelburg, en mr. J. C. Meyer, te Leeuwarden. De beide eerst- genoemden waren niet ter vergadering aanwezig. Mr. J. C. Meyer wenschte geen benoeming te aanvaarden; daarop werd benoemd de heer J. M. Telders, te Delft, ook niet ter vergadering tegenwoordig. De «Liberale Unie" heeft Zaterdag te Amsterdam eene vergadering gehouden, waarin de onderwijs-quaestie het belangrijkste punt van beraadslaging uitmaakte. Een motie van mr. Willeumier werd, na overleg tusschen het bestuur en den voorsteller, alsmede met eenige leden, die amendementen daarop hadden voor gesteld, in dezen vorm aan de beslissing dei' vergadering onder worpen »De vergadering, zich vereenigende met de strekking van het advies van het bestuur, spreekt als haar oordeel uit, dat de liberale partij zich niet verzette tegen het subsidiëeren van bijzondere scholen, mits het openbaar onder wijs niet worde verzwakten deugdelijke waarborgen worden gegeven voor de degelijkheid van het gesubsideerde bijzonder onderwijs, en uit den wensch dat leerplicht worde verkregen. Deze motie werd aangenomen met 63 tegen 9 stemmen. De uitslag van den strijd Door de verkiezingen voor de Provinciale Staten werd de positie der anti-liberalen belangrijk versterkt, en al is de Eerste Kamer niet »om", haar meerderheid wordt verminderd, en de afloop der verkiezingen zal op haar een moréelen indiuk maken, die het Ministerie moed en steun geven kan zegt de katholieke Maasbode. De vesting is nog niet veroverd verklaart het blad maar er zijn belangrijke stukken muur genomen, en het vijandelijk leger is meer teruggedrongen en verzwakt; de zegepraal van Maart 1888 is voort gezet. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten zette een landbouwer uit een der Friesche dorpen een hooiwagen vol kiezers voor het gemeentehuis af om daar hun burgerplicht te komen vervullen. Als een staaltje hoeveel belang de nieuwe kiezers te Stadskanaal in hun stemrecht stellen, wordt het volgende gemeld: De directeur van de fabriek «Nijver heid" aldaar heeft zijn talrijk stemgerechtigd personeel twee uur vrij gegeven om hunne stem te kunnen uitbrengen. Allen namen natuurlijk den meerderen schofttijd gaarne aan, maar niemand stemde. Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat Zaterdag 18 Mei het eerste hooi is binnen gehaald door den heer J. M. Oerlemans te Gorinchem. De hopstengel, tot heden als waardeloos beschouwd, is, blijkens geslaagde proeven, zeer geschikt orn uit zijn vezelen een sterk weefsel, met linnen overeenkomende, te vervaardigen. Tengevolge van het afnemen van den duinvoet te Scheveningen, ook voor 't Kurhaus, zal eene vaste brug worden gelegd, welke naar het strand leidt, terwijl van 't plaatsbureau der baden een trap zal voeren naar het plankier, dat naar de baden leidt. In eene Atjeh-correspondentie, d.d. 4 April, wordt aan het B, libl. geschreven: Eene ongekende rust heerscht overal; de Atjesche vijand zal dan ook nu op andere manieren trachten ons een kool te stoven. Hoogst waarschijnlijk zal het aanleggen van granaatmijnen of het vernielen van spoorbanen tot het verleden behooren. Sinds maanden was een jong officier op het denk beeld gekomen, een eenvoudig mechanisch instrument te vervaardigen, dat in staat was bovengemelde ab normaliteiten te voorkomen. Eindelyk slaagde de 2e luitenant der infanterie Van Stipriaan Luïcius in de uitvoering van zijne plannen. Eene proef op korten afstand werd genomen, die prachtig slaagde. Naar de berichten, die ik inwon (alles is vrij geheim), moet het instrument op de volgende wijze zijn ingericht Twee draden (telefoon) worden zeer strak langs de rails gespannen en werken op een koperdraad, die, wanneer zij bewogen wordt door middel van een stelsel van hefboomen en radertjes, eene flink luidende bel doet in beweging brengen. Een trappen op de gespannen draad, het door knippen daarvan, enz., enfin welke beweging dan ook de telefoondraad ondergaat, alles is voldoende om de bel, die in de benting is opgesteld, te doen luiden. Thans wordt eene groote proef ondernomen, en wenschen allen den heer Van Stipriaan Luïcius een volkomen succes toe. Wat de couranten schrijven van de ongekende ge lukkige wending, die de beri-beri zou genomen hebben, is waarwel komt die ziekte natuurlijk nog voor, maar zoo gunstig als de toestand thans is, hebben we dien nimmer gekend. Men meldde aan het D. v, Z.-H, het volgende uit Maastricht: «Hier wordt verzekerd, dat spoedig da opheffing van het verbod tot beperkten invoer van vee van Duitschland naar Nederland zou kunnen worden verwacht, omdat het mond- en klauwzeer in den omtrek van Aken zou zijn geweken." Uit goede bron verneemt het blad echter, dat bedoeld gerucht allen grond van waarheid mist. De koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam heeft in het afgeloopen jaar met verlies gewerkt. Het saldo-verlies is 424,818. De voorzitter, de heer A. C. Wertheim, wees er naar aanleiding van de treurige omstandigheden der exploitatie in het afgeloopen jaar op, dat art. 47 van het Wetboek van koophandel toegepast dient te worden. Dit artikel luidt aldus: «Zoodra het aan de bestuurders is gebleken, dat het maatschappelijk kapi taal een verlies van vijftig ten honderd heeft ondergaan, zijn dezelven verplicht, daarvan aankondiging te doen in een daartoe ter griffie van de arrondissements rechtbank aan te leggen register, mitsgaders in de nieuwspapieren, bij art. 28 vermeld". Dit had zeker kunnen vermeden worden door afschrijving van het maatschappelijk kapitaal. Tot zulk een voorstel hebben echter commissarissen nog niet kunnen besluiten, omdat zij genoeg hoop op de toekomst hebben om te verwachten, dat de verhoudingen zich zullen herstellen. Daarom verzocht het bestuur vergunning van de aandeelhouders om te voldoen aan de bepalingen van art. 47 W. v. k. Die vergunning werd verleend. Na eene langdurige en pijnlijke ziekte is in 67-jarigen ouderdom overleden di'. Ph. R. Hugenholtz, vroeger predikant bij de Ned, herv, gemeente, én met zijn jongeren broeder, P. H. Hugenholtz Jr., een der eerste stichters van de Vrije Gemeente te Am sterdam. Tot leden van het Hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zijn gekozen de heeren Mr. H. J. Kist uit Amsterdam en mr. C. II. B. Boot uit Rotterdam. Beiden hebben zich die keuze laten welgevallen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1