TENTOONSTELLING. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Op Maandag en Dinsdag den 22 en 23 Mei a.s. zal er op de teekenzaal der H. B. School eene TENTOONSTELLING gehouden worden van TEEKEN- en SCHILDERWERK, vervaardigd op den teekencursus voor dames alhier. Voor het publiek te bezichtigen telkens van 12-5 uur, tegen betaling van 25 ets. of meer. De opbrengst is bestemd voor liefdadige doeleinden. Vereeniging tot Wering van Armoede. SAMENKOMST 1/5 in het Tiendrecht straat en geen manifestatie had plaats. Te Aulnoye, waar van trein verwisseld werd, werd het station door het volk bestormd. Toen de generaal uit den wagen stapte, werd hij omringd en toegejuicht. Hij groette, toen gefluit zich deed hooren, dat beantwoord werd met de kreten van »weg met Ferry!" De trein vertrok onder het geroep der menigte van »Leve Boulanger Te Fourmies aangekomen bood een jong meisje den generaal een ruiker aan. Het lieve kind ontving daarvoor een kus. Een groot aantal manifestanten stond hem aan het station op te wachten. Eenige kreten van »leve Boulanger!" werden aangeheven. Het rijtuig, waarin de heer Boulanger plaats genomen had, werd door gendarmes te paard geëscorteerd en door do menigte, die »en revenant de la revue" zong, gevolgd. Ook hier werd gebanketteerd, gejuicht en gefloten. Aan het feestmaal waren ongeveer 200 personen aangezeten. De generaal verontschuldigde zich slechts met een schorre stem te kunnen spreken. Het zijn de kiezers van Dentin en Valenciennes, zeide hij, die de oorzaak van mijn schorheid zijn, door mij »leve Frankrijkleve de Republiek!" te doen roepen. Ik zeg u dank voor de schitterende manifestaties, waarvan ik het voorwerp ben geweestik weet dat zij niet tot den man gericht is, maar tot hem, die op onrechtvaardige wijze, ik verzeker het u, uit het leger is verjaagd. (Toejuichin gen). Daarna dronk de generaal op het welzijn van Fourmies en vervolgde zijn reis naar Avesnes. Gemeiigd Baitenlandscli Nieuws. Een arts uit Breslau, die thans als scheepsdokter werkzaam is op een Nederlandsch vaartuig, deelt het volgende mede uit zijn reisherinneringenHoe bekend de naam van Bismarck in het buitenland is, kan men zich bijna niet voorstellen. Op mijne reizen naar Afrika en Azië had ik dikwijls gelegenheid dit op te merken. Toen ik mij b. v. eens te Batavia ophield, had ik daar eenige zaken te doen met een zoon van het Hemelsche rijk, den eigenaar van een groote Chineesche porcelein- zaak. Hij sprak in de meest vleiende bewoordingen over Bismarck's staatkundig talent en verzekerde mij, dat hij van plan was, eens een reis naar Berlijn te maken, om den grooten keizer en den machtigen kan selier te zien. Voor weinige jaren maakte ik bij een bezoek aan Colombo, de hoofdstad van Ceylon, mijne opwachting bij den Egyptischen oproerling Arabi Pacha, die daar door de Engelschen is gevangen gezet. Hij vroeg mij in den loop van 't gesprek naar mijn ge boorteplaats. Daar ik terecht veronderstelde, dat Arabi Pacha Breslau niet kende, noemde ik Berlijn als mijn vaderstad. Daarop antwoordde hij met een erg diep zinnig gelaat: »0, ge komt uit Berlijn, daar woont Bismarck". Dit was klaarblijkelijk alles wat hij van Duitschland wist. Op de vermakelijkste manier werd mij de beroemdheid van Bismarck in 't buitenland duidelijk te Port Said, door een kleinen Arabischen jongen. Wij wandelden door de straten van deze stad, waar wij door een zwerm Arabieren werden vervolgd en lastig gevallen, die ons hunne ezels wilden verhuren. De eerste roemde de voortreffelijke hoedanigheden van zijn dier in een mengelmoes van Engelsch en Moliandsch, met de woorden: »Sir, that is a very good ezel", de tweede voegde er aan toe: »that is a better one, that is a Gladstone-ezel", de derde, een kleine knaap van ongeveer twaalf jaren, overtrof zijne mededingers met de woorden: »that is the best one, that is a Bismarck-ezel Een der grootste diamanten, afkomstig van den verkoop der kroon-diamant, is in de groote opera te Parijs door een dame verloren, die dezen kostbaren steen als broche droeg. Hij heeft een gewicht van meer dan 25 karaat en werd den 2'len Mei 1887 voor 152000 francs verkocht. Onder den naam »Mazarin" is hij bekend. De herten in het hertenkamp van het koninklijk park van Richmond, nabij Londen, zijn door dolheid aangetast. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen om de dieren af te zonderen, die vroeger zeer tam waren. Een aantal heeft men reeds moeten doodschieten, daar zij zich op de wandelaars wierpen. Alweder een duel om Boulanger. Een tweetal heeren te Parijs, Vannucci, directeur van het Boulangistisch orgaan V Appel du Peuple en Dietegard, een groot fabrikant, kregen in een café samen twist over den ex-generaal, welke zóó hoog liep, dat de wandelstokken en de vuisten werden gebezigd om kracht bij te zetten. Een duel zal het gevolg zijn. Het doortrekken der houtsnippen door Zwitserland in het voorjaar van 1888. Men schrijft uit Zofingen: In dezen winter is er hier veel sneeuw gevallen, vooral op de bergenin de valleien minder dan in het voor gaande jaar. De weersgesteldheid kon ook meer afwisse lend genoemd worden. Begin Maart viel er veel sneeuw het was koud, onbestendig, zoogenaamd hondenweer. Den 18 Maart werden de eerste snippen gezien. In het dennenwoud lag toen nog veel sneeuw. De hoofdtrek was tusschen 29 Maart tot 2 April. Den 12 April werd een broedende snip waargenomen; den 19den werden de laatsten, misschien 60 in getal, gezien De passage der snippen was dit jaar een der langst- durende en vond daarbij laat in den tijd plaats. Dit staat in verband met den zwaren sneeuwval in de meer zuidelijk gelegen landen, waardoor de snippen aan gene zijde van de Alpen een vochtigen bodem vonden, en, er langer dan gewoonlijk vertoevende, begonnen te paren, zoodat daardoor in onze streken broedende snippen zijn voorgekomen. De snippen, door jagers aan de Fransche grenzen geschoten, waren zeer mager, hetgeen daaraan wordt toegeschreven, dat ze het door de koude dezen winter zoo slecht gehad hebben. Reclame der Parijzenaars. Boulanger is een waardige ontvangst bereid, te Parijs uithet Noorden terug- keerende, door de anti-Boulangisten. Zooals men weet is de pijp op zijn reis het herkenningsteeken ge worden en nu wordt het anti-Boulangistische blad La Batte, dat een hoofdartikel bevat met het opschrift »Spuwt Boulanger in het gelaat", met een metalen pijpje als toegift verkocht, alles voor 40 centimes. De eerste kersen van 1888 heeft de Paus reeds gegeten, want naar overoud gebruik aan het Vaticaan werden hem op de St. Marcusdag (25 April) de eerste kersen bij het dessert opgediend. Volgens het officieele programma begint het bad seizoen te Spa den 1 Mei. Sedert de opheffing van de speelbank is tot nog toe het seizoen nooit vóór half Mei geopend. Dit jaar echter heeft men zich strenger aan het programma gehouden, omdat de »Cevcle des étrangers" al vroeg bij elkaar was om te genieten van het baccaratspel. Dit spel is verboden, maar het wordt geduld. Dit jaar hebben de bezoekers van Spa verscheidene en schitterende feesten in 't vooruitzicht. Een menigte wedrennen, gemaskerde bals, het toekennen van een schoonheidsprijs, een bloemen- feest en een stierengevecht met echte Andalusische stieren en even echte Spaansche toreadors. Vooral op dit laatste nommer van het programma had de ge meenteraad van Spa al zijn hoop gebouwd, maar ongelukkig voor den raad mengt zich thans de ver eeniging tot bescherming van dieren in de zaak, doordat zij ophelderingen verlangt over het gemaakte plan. De burgemeester antwoordde, dat de stieren gevechten tamelijk onschuldig zouden zijn, daar de stieren houten ballen op hunne horens zouden krijgen en de toreadors zich zouden vergenoegen met een gevecht na te bootsen en elke mishandeling van de dieren vermijden. Iets dergelijks geschiedt in Nimes (Zuid-Frankrijk), waar men de stierengevechten slechts duldt op voorwaarde, dat men de dieren niet mag dooden, hoogstens verwonden. De vereeniging tot dieren bescherming is met deze verklaring echter niet tevreden en dreigt den burgemeester er mede, den minister van justitie te verzoeken, de demoraliseerende gevechten niet toe te laten. Een verbod van hooger hand zal waarschijnlijk het fraaie plan in duigen doen vallen. De Donau, de schone, blaue Donau, van Straus welks gele wateren naar het oosten strooraen, is voor een vischkundige wel de belangrijkste rivier der wereld. Zelfs komen nu en dan zeemonsters den Donau op- zwemmen uit de Zwarte Zee, vooral de steur schijnt van die reisjes te houden. Dezer dagen zagen de visschers van Pest eensklaps een groote beweging nabij den oever en dadelijk kregen zij vermoeden, dat een of andere groote visch verdwaald zou zijn. Zij slaagden er in, den kolossus op een zandbank te brengen. Het was een steur van 244 kilogram. Nimmer waagt zulk een dier zich zoo ver. Van 11—18 Mei Geboren: Een zoon van W. Sies en F. Schults. dochter C. Berrevoets en J. Bos. Gehuwd: C. van Westenbvugge, 27 j., j.m. en M. I. Wetting, 26 j„ j.d. M. Foliner, 23 j., j.m. en A. J. van der Werf, 23 j., j.d. A. P. Struijk, 27 j., j.m. en C. C. Quaak, 20 j., j.d. J. Bodbijl, 23 j., j.m. en J. Schrier, 23 j., j.d. Overleden: J. van Schelven, 65 j,, weduwe van Ph. Verhulst. I. de Waart, 76 j., weduwnaar. M. van der Est, 80 j., weduwe van J. Franken. Heden overleed, ten gevolge eener korte on gesteldheid van weinige dagen, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw de Weduwe J. FRANKEN-van der Est, in den gezegenden ouderdom van ruim 81 jaren. Hare nagedachtenis zal ons in gezegende herinnering blijven. Namens mijn BroederZuster, Echlgenoote Behuwdzuster, Zwager en Kleinkinderen M. FRANKEN Jz. Zierikzee, 17 Mei 1888. Heden overleedin den ouderdom van ruim 76 jaar, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JACOBUS CORNELIS BAL. Zierikzee, Uit aller naam, 18 Mei 1888. 0/ BAL J.Cd. Algemeen e kennisgeving. Heden overleed mijn oude vriend de Heer J. C. BAL, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Bijna 64 jaar lang was hij mijnen vader en mij een trouwe hulp en steun. Zierikzee 18 Mei 1888. Voor de bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van onzen broeder en behuwdbroederden Heer J. A. P. B. ZUURDEEG betuigen wij onzen welgemcenden dank. Zierikzee. D. B. P. ZUURDEEG. 18 Mei 1888. J. F. ZUURDEEG-Neeb. Jhr. W. M. H, DE JONGE. De ondergeteekende noodigt alle VASTE INT SCHRIJVERS uit tot het bijwonen eener op Woensdag 553 Hei 1888, des avonds te 8 ure, bij den Heer VAN METEREN, ten einde de rekening aan te hooren over 1887/ssde rekening der Hulpbank over 1887 en verder voorkomende zaken te behandelen. Zierikzee 18 Mei 1888. De Voorzitter HEIJSE. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zalop Vrijdag 35 Hei 1888, des voor middags 44l/a ure, in de Sociëteit van den Heer W. KANAAR, aan de Nieuwe Haven te Zierikzee met rechterlijke machtiging, publiek verkoopen: op 6 blokken, genaamd »de Spahoek", »Boeropzeehoek", »Duivekeethoek", »Barenditenhoek", sRochushoek" en »Laurenshoek", in het Oudeland onder St. Anna- land, eiland Tholen. Zuivere opbrengst gedurende de laatste 15 jaren, na aftrek der 2 hoogste en 2 laagste jaren, f 934,87 jaars. Eerst in 6 perceelen en daarna, in massa, zooals bij biljetjes is omschreven. op 5 hoeken, genaamd»de Staarthoek", »de Zouten- damhoek", »de Middelhoek", »het Zeedijkje" en »de groote Pluimpot", onder St. Annaland. Opbrengst als voren f 185,37 's jaars.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3