Buitenland. II. Glimmerveen, in het Zwaanshals te Rotterdam, heeft deze week de eerste Hollandsche aardappelen, geteeld op den kouden grond, aan den Koning gezonden. Uit Oostellingwerf meldt men aan het D.v.Z.-H,: Onder de werkstakers te Donkerbroek bevinden zich niet minder dan drie onbezoldigde rijksveldwachters. Een hunner heeft nu ook het werk moeten staken als rijksveldwachter." Naar men verneemt, heeft de Duitsche Regeering zich thans in de zaak betreffende den maildienst LondenBerlijn neei'gelegd bij de wenschen der Neder- landsche Regeering, zoodat de dienst blijft loopen over de lijn BoxtelWezel. De oplossing van het lang hangende verschil is grootend,eels te danken aan het optreden van de heeren Tak van Poortvliet en Hofstede, die, zooals wij vroeger meldden, zich daarvoor naar Berlijn hebben begeven. De dienstneming voor het Indische leger nam in den laatsten tijd aanhoudend toe en vooral het aantal vreemdelingen vermeerderde; o. a. werd een aantal Belgen door wervers naar Harderwijk opgezonden. De groote toevloed wekte echter eenige bevreemding. De commissaris van politie te Harderwijk deed in samenwerking met de politie te Antwerpen, vanwaar een inspecteur derwaarts gezonden werd een onder zoek naar de echtheid der papieren van ongeveer 50 hunner en nu bleek, dat een vijftal met valsche papieren onder een anderen naam en een zestal met enkele vervalschte papieren, b.v. een vervalscht bewijs van goed gedrag enz., in dienst gekomen waren. De eerst- genoemden zijn naar Zwolle overgebracht om zich aldaar te verantwoorden, de laatstvermelden zijn uit de gelederen verwijderd en over de Belgische grens gebracht, waar zij waarschijnlijk wel door de Belgische polftie in ontvangst zullen worden genomen. De Amsterdammer geeft als plaat »een Nederlandsche kunstenaarsfamilie", 't Zijn de portretten van den heer C. A. Brandts Buys te Deventer en zijn drie zonen, de heeren Marius, Ludwig Felix en Henri Frangois Robert, te Zutfen, Rotterdam en Amsterdam gevestigd, terwijl de '19jarige J. W. F. Brandts Buys zoon van Marius bij 't viertal is gevoegd. De heer Richard Hol voegt bij de plaat een woord van waar deering voor den begaafden grijsaard en zijn kunst vaardige zonen en kleinzoon. Een nieuw portret is van ons Prinsesje in den handel gebracht. Het vorstelijk kind is daarop grooter dan op andere bekende portretten en staat ferm en kloek, met de rijzweep in de hand, vertrouwelijk naast haar pony. De tekst der verordening van den sPrivy Council", waarbij de invoer in Engeland, Wales en Schotland van slachtvee uit Vlissingen verboden wordt, is open baar gemaakt in de London Gazette en luidt als volgt: Tenzij en totdat de geheime Raad anders beschikt, zullen de slachtbeesten, komende uit de haven van Vlissingen, in het Koninkrijk der Nederlanden, niet in Engeland of Wales of Schotland geland worden. Een order van gelijke dagteekening verbiedt den invoer van slachtvee uit geheel België met ingang van denzelfden dag, en nog een andere verbiedt den invoer van slachtvee uit andere havens dan de verbodene in schepen, die binnen 28 dagen te voren vee aan boord hadden, dat afkomstig was van verboden havens, of daar geweest zijn, of die vee aan boord hebben, dat in aanraking is geweest met vee in de verboden havens. Het resultaat van laatstbedoelde verordening is: i°. dat de stoomschepen »Mercurius" en Minerva" voor 28 dagen niet in staat zullen zijn slachtvee uit eenig land naar Engeland te vervoeren 2°. dat de schepen der Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij of eenige daarvan wellicht in hetzelfde geval zullen verkeeren, en 3°. dat de Zeeuwsche boeren geen vee naar de Engelsche markten kunnen zenden over Rotterdam, alles natuurlijk zoolang de verordening van kracht blijft. Voor het Gerechtshof te 's Gravenhage werd deze week de vraag bepleit of het eigendomsrecht van eenige schorren en slikken in de provincie Zeeland al dan niet toekwam aan het bestuur van den Wilhel- minapolder, dat daarop, op grond van Ambachts heerlijk- en aanwasrecht aanspraak meende te mogen maken, dan wel of de Staat der Nederlanden, die gemelde gronden voor de oesterteelt verpacht heeft, de eigenaar is. Hét vonnis, door de rechtbank te Middelburg in deze ten gunste van het bestuur van den Wilhelmina- polder gewezen, werd bestreden door den landsavocaat, mr. Thofbeckedie het eigendomsrecht van den Wilhelminapolder op de schorren en slikken betwistte, en dat wel op grond dat, al ware die polder in het bezit van Ambachtsheerlijk recht op de door hem van Oost-Bevelend verkregen gronden, van zijn eigendoms recht daarop, als aanwasgronden die vóór de invoering van het Burgerlijk Wetboek niet bestonden, niet ge bleken was. Zijnerzijds voerde mr. Vlielander Hein voor den verweerder verschillende argumenten aan tot staving van het Ambachtsheerlijk recht van den polder en concludeerde tot handhaving van het bestreden vonnis. Niet alles op eens, is het opschrift van een artikel van de Tijdwaarin het blad, naar aanleiding der oprichting van den Nederlandsöhen Werkgeversbond, waarschuwt toch vooral niet al te hard van stal te gaan. Men legge niet op eens een al te zwaren last op de industrie. De tijden zijn slecht, het werk gaat slap. Door te veel op eens van den werkgever te vorderen, zou men de toestand nog drukkender en diensvolgens het lot van den werkman nog ondragelijker kunnen maken. Door eerst te zorgen, dat er meer afzet en bijgevolg meer werk komt, zullen èn werkgever èn werkman het meest worden geholpen. Zijn de tijden eens beter, wordt er weder meer verdiend, dan is het oogenblik aangebroken om betere toestanden voor den werkman te bedingen. Doch wil men nu, in deze slechte tijden, alles te gelijkden kinderarbeid bemoeilijken, de vrouwelijke jeugd uit de werkplaats weren, den industrieel dwingen tot het beter inrichten der localen en 't aanschaffen van andere werktuigen, hem laten betalen voor de verzekeringsfondsen van allerlei aard, dan zou het mogelijk zijn, dat het een met het ander werd achter wege gelaten, en wij, in plaats van eene volledige sociale wetgeving, ten slotte niets of zeer weinig konden bekomen. Volgens een gerucht zou voor de betrekking van Gouverneur-Generaal zeer in aanmerking komen de heer Van den Bossche, een katholiek, die de liberale koloniale politiek is toegedaan. Men heeft echter reeds verscheidene andere personen genoemd, zoodat dit gerucht geen onbepaald geloof verdient. Ongelukken, Hampen, misdaden, enz. De vrouw van den burgemeester van Castagnola in het kanton Tessin (Zwitserland) heeft haar man verrast met een zestal spruiten en dat niet. binnen eenige jaren, neen op ëén dag. Kort na de geboorte zijn de zes wereldburgers achter elkander gestorven. Een vreeselijke misdaad heeft het dorp Wischerhoefen in Westfalen in' beweging gebracht. De vrouw van een schrijnwerker heeft haar vier kinderen gedood door ze in een vijver te werpen; nadat zij zeker was dat allen dood waren, wierp zij zichzelve in den vijver. De ongelukkige was langen tijd in een krankzinnigen gesticht verpleegd en oogenschijnlijk genezen was zij er in Februari 11. uitgekomen, tot nu de vreeselijke ziekte zich weder heeft geopenbaard. De oudste der verdronken kleinen was vijf jaar, vier de jongste weken. Mishandelingen in het leger. De krijgsraad te Wurz- burg (Beieren) heeft tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld den brigadier Gottel van het vijfde regiment lichte cavallerie, te Sarreguemines in garnizoen. Twee en twintig soldaten, slachtoffers van de beestachtige behandeling van dezen onderofficier, traden als getuigen a charge op. Gottel had de gewoonte zijn manschappen discipline te leeren door hen bij de keel te grijpen en hevig heen en weder te schudden, soms sloeg of spuwde hij hen in het gelaat; een milicien gaf hij zulk een harden oorveeg dat 's mans gehoorvlies barstte; een ander sloeg hij den arm stuk met het handvatsel van een mestvork; de stal-oppassers, die ingeslapen waren, werden ontkleed, met mest ingewreven en dan buiten op de plaats der kazerne gezet. Als verdediging voerde Gottel aan, dat hij niet buiten de gewoonten had gehandeld, die door de Pruisische onderofficieren worden gevolgd. Een noodlottige samenloop van omstandigheden. Een zekere Boulanger, kassier van een groote fabriek te Reims, was dezer dagen gearresteerd onder beschul diging tal van valschheden te hebben begaan, welke gezamenlijk 900,000 francs bedroegen, die hij zich langs dezen weg had toegeëigend. De man is in de gevangenis krankzinnig geworden. De verantwoordelijke chef van de inrichting, die uit aandeelen bestaat, wanhopig dat men hem zijn slecht bestuur zou verwijten, beroofde zich van het leven door vergif. Op verscheiden plaatsen in Buffalo hadden ont ploffingen van natuurgas plaats, die in de geheele streek veel schrik en onberekenbaar veel schade ver spreiden, De Pauls Cathedraal brandde tengevolge van zulk een ontploffing geheel af; alleen de naakte muren bleven staan. Een duel tusschen jonge meisjes. Een duel^heeft plaats 'gehad te Socorro in Nieuw-Mexico, tusschen twee meisjes van de Mormonen-kolonie, die beiden op eenzelfden jonkman verliefd waren. Reeds waren her haaldelijk harde woorden tusschen haar gewisseld, en ten slotte besloten zij de zaak te eindigen met een duel met de revolver. Mary Seemore, '18 jaar oud, trof Sarah Bolton, 16 jaar oud, ernstig in den schouder. Op de meest zonderlinge wijze heeft een man te Freistadt in Beieren een einde aan zijn leven gemaakt. Hij nam een oud geweer, laadde het en beval daarop zijn vierjarig zoontje, daar hij geen slaghoedje had, een brandende kaars bij het zundgat te houden. Toen het kind met de vlam bij het geweer kwam, nam de man het eind van den loop in den mond, het schot ging af en met verbrijzeld hoofd viel de ongelukkige tot ontzetting van het kind dood neder. Üuitschlaiid. In een oogenblik was de markt te Berlijn Zaterdag morgen in opschudding, toen het bericht bekend werd, dat de keizerin op de markt was. De vorstin liep langs de verschillende uitstallingen en intusschen vulden de koopvrouwen het rijtuig der keizerin met bloemen. Het blijkt langzamerhand, dat de keizerin populairder is dan de Bismarckiaansche bladen willen doen gelooven. De keizer bevond zich Maandag den ganschen dag vrij wel. De eetlust is in de laatste dagen niet toe genomen. Dr. Mackenzie heeft het strottenhoofd onder zocht en ofschoon de operatie moeielijk ging, heeft de geneeskundige kunnen constateeren, dat de kwaal zich weinig uitbreidt. Spanje. Niet minder dan 88 oorlogsschepen van verschillende natiën zullen bij de feesten tegenwoordig zijn, die te Barcelona bij de opening der tentoonstelling gegeven zullen worden. De equipages dier schepen zullen te zamen 35 a 38 duizend man tellen. De koningin-regentes is Zondag met den jongen koning en hare zusters, benevens een groot gevolg naar Saragossa vertrokken om persoonlijk het besluit te brengen, waarbij de wet voor het aanleggen van een spoorweg van Canfranc naar Oleron van kracht wordt verklaard. Te Saragossa werd der koningin een schitterende ontvangst bereid. Oostenrijk. »Uit Weenen" wordt aan de Kölnische Zeitung een lange beschouwing gegeven over het feit, dat de krachten van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger te Petersburg te laag, en die van het Russische leger te hoog geschat worden. Als redenen daarvoor worden opgegeven, dat de invloedrijkste Russische generaals het Oostenrijksche leger alleen uit de jaren vóór 1867 kennen, terwijl de Oostenrijksche militaire attaché te Petersburg het Russische leger nooit in het veld heeft gezien. Die attaché echter, kolonel Klepsch, heeft zoovele jaren in Rusland doorgebracht en van het Russische leger zoo grondige studie gemaakt, dat zijne rapporten te Weenen op hoogen prijs worden gesteld. Zijn die, de twee legers met elkander vergelijkende, al te gunstig voor het Russische leger, dan houde men daarbij in het oog, dat de kolonel in al die jaren het Oosten rijksche leger niet meer van nabij heeft gadegeslagen. Het eenige goede van het Oostenrijksche pessimisme ziet de schrijver dezer beschouwing in de omstandig heid, dat aan graaf Kalnoky daardoor het volhouden eener bedachtzame buitenlandsche politiek gemakkelijk wordt gemaakt. Het Russische optimisme daarentegen wordt onschadelijk gemaakt door de vrees voor Oosten rijks bondgenooten. Frankrijk. Generaal Boulanger heeft te Valenciennes aan politieke vrienden een diner gegeven. Daar dankte hij de kiezers van Valenciennes voor zijn verkiezing, nu hij een stad zal vertegenwoordigen, die tegelijkertijd militair en industrieel is. Dit deed hem goed, wiens geheele leven aan hen gewijd was, die strijden en werken. Door hem te benoemen hebben zij eer bewezen aan zijne belangloosheid, welke eer hij zich nog dikwijls zal herinneren. Zij hebben hem gekozen, wetende dat hij de toegewijde dienaar van het vaderland en der republiek is. Hij herinnerde aan zijn gedrag in zake Schnabele, toen hij het leger in handen hebbende, alles gedaan had om de opgewonden vaderlandslievende gemoederen tot bedaren te brengen. Hij beschuldigde zijn vijanden, van de Kamer, dat zij het vraagstuk der nationale verdediging, hetwelk hij altijd voorgestaan heeft, met dat van den aanval verward hebben. Generaal Boulanger heeft Maandag ochtend Valenciennes verlaten en zich naar Fourmies begeven. Er waren weinig menschen op

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2