ZIËRIKZËËSCHË COURANT. Is 1888. No. 39. Zaterdag 19 Mei. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- semeiii Zierikzee. den, MAN van adere ilOOIJ. 753/,, 88% 99'/« 103% 89 65»/,, 60 101 79% 996/ia 80% 629li6 62«;„ 90% 73% 100% 107% 54%a 120% 0,97% 2,45 hooger f 7,70 - 7,— i 15 Ct. f 5,75 - 5,40 f 3,70 - 3,10 r. f 5, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE\JI4N. Binnenland. ikzee» ZIERIKZEE, 18 Mei 1 8 8 8. In de Maandag avond alhier gehouden vergadering van ons departement der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid zijn tot candidaten ter benoeming van vier directeuren gekozen de heeren Prof. Dr. I. Bosscha te Haarlem, Mr. J. C. Meijer te Leeuwarden, Dr. W. D. Gratama te Delft en P. Smidt van Gelder te Apeldoorn. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering (dit jaar te 's Gravenhage te houden op 10 Juli en volgende dagen) werd gekozen Mr. J. P. N. Ermerins, als plaats vervangend afgevaardigde Jhr. C. C. Th. Six. In de Woensdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd de jaarwedde van den leeraar in het handteekenen aan de Hoogere Burgerschool F. E. Vogelsang, in beschikking op zijn verzoek, van f 900 tot f 1000 verhoogd, met behoud der hem vroeger toegekende persoonlijke toelage van f 200. In handen van Burgem. en Weth. is gesteld, een adres van den heer E. W. Mus, om verlenging der hem uit de gemeentekas toegekende subsidie voor zijne Ambachts- en Industrieschool. Tot marktmeester werd benoemd de heer H. van Dijke Jz. met het lot tegen den heer J. Lammers. Tot leden eener Commissie voor de bezwaarschriften tegen de kohieren van den hoofdelijken omslag voor 1888, werden benoemd de heeren Schneiders, Goemans en de Crane. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. werd, naar aanleiding van een adres van eenige inge zetenen, besloten, de meisjesschool ook toegankelijk te stellen voor meisjes van 10 jaar, die met vrucht lager onderwijs hebben genoten en voorts om aan die school nog eene onderwijzeres aan te stellen met acte voor 't Fransch, op eene jaarwedde van hoogstens f 700. Het kohier der hondenbelasting voor 1888 wordt vastgesteld op f 469 met 140 aanslagen voor honden voor vermaak en 49 voor honden voor beroep. De Voorzitter doet mededeeling, dat het noodzakelijk is geweest in een gedeelte van den kaaimuur op de Oude Haven, dat uitgeweken was, ankers aan te brengen, waarvan de kosten f 240 a 250 hebben bedragen en verzoekt namens Burgem. en Weth. machtiging om ook in het gedeelte tusschen het St. Jacobsstraatje en den ringmuur, alwaar de bestra ting moet worden vernieuwd, ankers aan te brengen. De kosten daarvan worden geraamd op f 450. De gevraagde machtiging wordt verleend. Aan P. Schuling wordt wegens gemis van gras gewas remissie van pacht over 1887 verleend ad f 2. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van M. P, de Bie om remissie van pacht wegens gemis van grasgewas, omdat hij over 1886 een voldoende ver goeding heeft gehad. Mededeeling werd gedaan van den uitslag der open bare aanbesteding van de jaarlijksche onderhoudswerken der gemeente. Woensdag werd ten Raadhuize alhier aanbesteed: Het uitvoeren van onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen aan de geboüwén en andere werken dezer gemeente. Minste inschrijvers waren: le Perc. Openbare gebouwen, waaronder de torens, poorten, brand- en vroohpaden, de heer J. van Dijke Hz., voor f 3798. 2e Kaaimuren, de heer M. van der Linden, voor f 769. 3e Beschoeiingen en paalwerken, de heer J. van Dijke Hz., voor f 675. 4e Bruggen, de heer T. F. Wisse, voor ƒ436. 5e Perc. Het Sas en Sashuisje, de heer H. Besaans, voor f 129. 6e p Riolen, putten en waterleidingen, de heer H. C. van den Ende, voor f 758. 7e Pompen en banken in de wandelingen en op de wegen, de wed. A. Anker, voor f 295. 8e De gebouwen op de begraafplaats, de heer J. van Dijke Hz., voor f 498. 9e Schoolgebouwen (Middelb. Onderw.) de heer N. Timmerman Gz., voor f 660. 10e Schoolgebouwen (Lager Onderw.) de heer J. Bartels, voor f 917. Bij de op 17 Mei door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehoudene openbare aanbeste ding van de gewone jaarlijksche aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing werken, volgens bestek No. 130, bij inschrijving en opbod, in zes perceelen, zijn aannemers geworden van het: le perceel. District Zuidhoek, J. van Strien te Zierikzee, voor f 5900; 2e p District Borrendamme, H. C. van den Ende te Zierikzee, voor f 44800; 3e District Flaauwers, W, Ringelberg te Dui- vendijke, voor f 5775; 4e District Koudekérke, H. J. Romeijn te Burgh, voor f 3100; 5e District Scharendijke, P. Vink te Noord- gouwe, voor f 2875; 6e District Langendijk en Brouwershaven, C. Kappers te Brouwershaven, voor f 1800. Postduiven. De tijd van oefening en voor wed vluchten is weder aangebroken. De vereeniging »Excel- sior" alhier is met de oefening van oude duiven reeds tot aan de grenzen van Frankrijk genaderd. Als eene bijzonderheid kunnen wij melden, dat de duiven de reis van Qinévrain naar Zierikzee hebben volbracht met eene snelheid, die circa het viervoud bedraagt van de vaart der Provinciale stoomboot Westerschelde" op hare dezer dagen gehouden proefvaart. (De stoom boot maakte 85/4 mijl, de duiven vlogen 33 a 34 mijl per uur.) Tegen begin Juni is eene nationale wedvlucht geor ganiseerd door den Rotterdamschen duivenbond »Pro Patria", waaraan ook »Excelsior" zal deelnemen. Het vleeschextract, dat tegenwoordig zoo veelvuldig gebruikt wordt, is als een opwekkend middel zeer aan te bevelenmen veronderstelle echter niet dat het veel voedt. Eiwit, vet en ook lijm worden er zoo goed als niet of in het geheel niet in gevonden, daar de aanwezigheid van groote hoeveelheden dezer voedings stoffen het extract tot bederf zou overgaan, en men ze er bij de bereiding hierom zooveel mogelijk uit verwijdert. Men denke dus niét, dat het zwakken en zieken veel zal versterken, maar wel kan men er zeker van zijn, dat het extract den eetlust opwekt en de spijsvertering in de hand werkt. De opening der tentoonstelling van oude en heden- daagsche kunstnijverheid te 's Gravenhage is thans bepaald op 1 Juni. Dit is iets later dan aanvankelijk was vastgesteld, doch de tentoonstelling zal dan ook in elk opzicht gereed zijn. De Tijd is zeer ingenomen met de wijzigingen, die door de heeren Schaepman en De Savornin Lohraan in het reglement van orde der Tweede Kamer zijn voorgesteld. Niet aldus Het Vaderland. De slotsom van dit blad komt op 't volgende neer In het plan Lohman-Schaepman komen enkele goede denkbeelden voor: zoo de uitbreiding der commissie voor de péfitiën, waarvan de bedoeling echter niet is toegelicht; zoo het instellen van eene vaste commissie voor de Staatsbegrooting en alle suppletoire kredieten (waarom echter ook niet zulk een commissie voor de Indische begrootingen?) ofschoon ook alweer onder behoud van de gewone rapporteurs; zoo de tweede lezing. Daarentegen is veel, wat wel eens mocht ge wijzigd worden, onveranderd gelaten. En de hoofd gedachte is zoo ongelukkig, dat de Tweede Kamer wel zal doen dit onbekookte of halfgare product van de leiders der meerderheid, even weinig doordacht als schamel toegelicht, zoo het niet ingrijpend kan worden gewijzigd, met verpletterende meerderheid te verwerpen. Onder de vraagpunten, te behandelen op het Land- huishoudkundig Congres te Assen, komen o. a. voor 1°. Wanneer en waarom kan het winnen van aardappelen uit zaad wenschelijk en zelfs verkieslijk zijn? Ingezonden en waarschijnlijk in te leiden door mr. D, A. Koenen te Nieuwer-Amstel. 2°. Is het aanbevelenswaardig, turfstrooisel te ge bruiken in de paarden- en veestallen, varkenshokken en schaapskooien in plaats van stroo? Ingezonden en in te leiden door mr. J, H. Schober te Putten. 3°. Door het vermeerderend gebruik in de steden van steenkool en cokes wordt het gebruik van de compost bezwarend voor die streken, die aardappelen voor de aardappelmeelfabrieken verbouwen. Hoe is hierin te voorzien? Ingezonden door den heer J. E. Scholten te Groningen. 4°. Eene aardappelsoort kan slechts eenige jaren met goed gevolg in de Groninger en Drentsche veen koloniën verbouwd worden, zonder in vruchtbaarheid achteruit te gaan. De meeste soorten verdwijnen geheel door ziekte, andere brengen langzamerhand minder aan en leveren minder knollen. Is dat elders ook zoo en kan men ook iets aanwenden, om eene aardappel soort constanter te doen zijn? Ingezonden door de landbouwvereeniging Veendam. Mede ten bescheid ook op vragen, nu pas weder ontleend de Standaard 't volgende aan een schrijven uit Pretoria van 4 April 1888: »De Zuid-Afr. Republiek deugt op het oogenblik nog niet voor allen. Timmerlieden, metselaars, ververs, zadelmakers, kunnen werk vinden. Een zadelmaker verdient minstens f 5, hoogstens f 9 per dag en kan na aftrek van logies van f 30 tot 130 per maand overhouden. Boeren kunnen hier best terecht, als zij kapitaal hebben; dan kunnen ze binnen eenige jaren schatrijk zijn. »De levenswijs is landelijk: vroeg op, vroeg naar bed. 't Is er gezond. Bij 't behandelen van zaken wordt vaak Engelsch gesproken. Kleederen zijn uiterst goedkoop, alleen schoenen zijn duur en slecht. Wie voor zich zelf mettertijd wil beginnen, doet het best zich voor alle materialen crediet in Nederland te ver zekeren. Aan 't koopen van een huis is thans bij den grooten bloei en vooruitgang van Pretoria aldaar haast geen denken. Wie werken wil, kan zeker vooruitkomen. »Het is goed vóór men naar Transvaal vertrekt, zich te vergewissen omtrent toestanden enz., want deze zijn veranderlijk. Brieven van aanbeveling zijn niet noodigwel brenge men zijne kerkelijke attestatie meê. Voor de reis neme men zoo weinig mogelijk klèerén, zooveel mogelijk contant geld meê, dat men hier te lande voor Engelsch verwisselt. Een uitrusting meê te nemen is onnoodig". De Stand, gelooft, dat deze mededeelingen juist zijn, al zien ze meer uitsluitend op Pretoria, en voegt er bij, dat ook omtrent hen, die in den laatsten tijd vertrokken, de berichten allesbehalve ongunstig luiden. Ook voor telegrafisten, onderwijzers e. a. is er nog wel plaats. De Nederlandsche kolonie op Groot-Suiker- boschkop verkeert in bloeienden toestand.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1