ZÏEBIKZEESCHE COURANT. voor het «rrondis- >*1** sernent Zierikzee. 1AM 1S,/» 1889. No. 37. Zaterdag 18 Mei. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD f fiappij, and". (ffi. Binnenland. IN. terdani: 12,- u. 2,- 12,- 12,- 12,— 2, 12, 12, 12,— 112,— 12,- 12,- 2,- 12, 12,- '2,- 12,- (oorkajuit. f 0,75 0,75 0,50 lveeren, maand Jen Co. [EE. It. 78 94%" i°l 13/,. 105% 87% 72% 48'5/i. 67%' 102% 923/, 103 99% 93'/, l563/8 72'/8 71% 72'/,8 72% 92% 152i/2 92'/, 0 87% 11 /s 40 122% 62'/,. 9713/'e 102% 106 61 114V2 f 1,20% - 2,45 ejcl. 7,25 1 - 6,40 1/5,30- 4,50. cm Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1, Afzonderlijke nomrners 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukkende redactie betreffendegelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever IT. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 17 Mei 1 8 8 9. Bij de op 16 Mei j.l. gehoudene openbare aanbe steding van de vernieuwingenherstellingen en leve- ranciën, behoorende tot de gewone aarde-, kram-, rijs-, steenglooiing- eri andere werken, aan de zeedijken van het Waterschap Schouwen over 1889, volgens bestek No. '133, in 6 perceelen, bij inschrijving en opbod, zijn aannemers geworden van de Districten: Zuidhoek, J. van Strien te Zierikzee 3825; Borrendamrne, II. C. v. d. Ende te Zierikzee 11025; Flaauwers, W. Berrevoet.s 7950; Koudekerke, J. van Strien 5650 Scharendijke, P. Vink, Noordgouwe 4450; Langendijk en Brouwershaven, VV. Ringelberg te Duivendijke2650. Oüwerkeric. In recht opgewekte stemming werd alhier het 40jarig jubilé van 's Konings troonsbestijging gevierd. Des Zondags wapperde de driekleur reeds vroegtijdig uit ongeveer ieders woning. In den voor middag werd alstoen de nationale gedenkdag door den predikant plechtig herdacht. De volgende dag was tot de eigenlijke feestviering bestemd. Daar het bekend geworden «as, dat er alsdan een schoolfeest zoude zijn, hadden eenige welwillende burgers vóór den ingang dei- beide scholen schoone eerepoorten opgericht, met 's Konings beeltenis en toepasselijke opschriften voorzien. Reeds vroegtijdig was de geheele jeugd, met oranjelinten en strikken opgesierd, op de been, om al zingende de burgerij te vei kondigen, dat zij mede feest wilde vieren. Aan verrassingen ontbrak het den schoolkinderen dan ook niet. Door de goedgunstigheid en geheel op kosten van den geaehten burgemeester onzer gemeente, werden zij getrakteerd op chocolade, melk, koek en oranje-appelen, en kregen zij nog eene blijvende herinnering in Oostveen's werkje «Oranje- Nassau". De autoriteiten der gemeente en vele andere notabelen waren getuigen van de blijdschap der jeugd, die door het zingen der volksliederen, afgewisseld met herinneringen uit Nedejland's historie en de beteekenis van dezen nationalen feestdag, hare vreugde en haren dank te kennen gaf. Een optocht der schoolkinderen door het dorp besloot het eerste gedeelte van den dag. Het feest in den voormiddag door de kleinen begonnen, zou in den namiddag en den avond door de grooteren voortgezet worden. Volksver makelijkheden, waarvoor door verschillende personen prijzen waren uitgeloofd, optochten, illuminatie, etc., brachten ongeveer degansche gemeente te zamen en verwekten bij het publiek eene ongewoon vroolijke en goede stemming tot in den laten avond en toonde tevens dat de liefde voor het Huis van Oranje in aller harten leeft. In de beste harmonie, zonder den minsten wanklank, liep liet feest ten einde, dat bij oud en jong, bij rijk en arm nog langen tijd in blijde herinnering zal blijven. Men schrijft uit Vlissingen Door den Minister van Waterstaat enz. is beslist, dat het bestaande stationsgebouw alhier (haven), dat voor den internationalen dienst ongeschikt gebleken is, door een nieuw gebouw zal worden vervangen. De Ilaagsche briefschrijver van de Zatf. Ct. deelt mede, dat de Tweede Kamer, als zij terugkomt, slechts enkele openbare zittingen zal houden, maar zich ge- ruimen tijd bezig houden zal met afdeelings-onderzoek. Naar alle waarschijnlijkheid zal vóór Pinksteren ook de onderwijswet nog in de secties worden onderzocht. De steenkoolnood doet weer de vraag rijzen, wat men zal moeten branden, als eens alle mijnen zullen zijn uitgeput? Maakt u daar niet over bezorgd".' zeggen de vin dingrijke Amerikanen in Californië, die ontdekt hebben dat perzikpitten evengoed branden als de beste steen kool en in verhouding tot hun gewicht meer hitte dan eenige brandstof leveren. De pitten der vruchten die gedroogd worden, verzamelt men en verkoopt ze tegen f '14,40 per ton. Ook abrikozenpitten branden, maar niet zoo goed als de steenen van perziken. Een bezwaar is echter, dat men de geheele aarde dan wel met perzikboomen zou moeten beplanten. Maandag den 29 April 1.1. had te 's Ilage des namiddags te 2l/2 ure, in den foyer van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, de plechtige uit reiking plaats van de eereblijken der nationale ten toonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid '1888, Aangenaam is het ons te kunnen vermelden, dat de jury voor No. 189 van den catalogus, in groep 111, afdeeling nieuwe kunstnijverheid, heeft toegekend de hoogste bekroning voor drie harmonieerende metalen speelklokken, aan den Klokgieter en Industriëel, den heer A. 11. van Bergen te Heiligerlee. De Maasbode meldt: Te Gouda heeft Zondagavond een geducht opstootje plaats gehad. De anti-revolutionairen wilden niet feest vieren, en hadden om gewetenswille daartoe den Maandag bestemd en de liberalen wilden volstrekt, dat zij het Zondag zouden doen, vooral toen bekend werd, dat de burgemeester de orde van den Nederl. Leeuw gekregen had. Op onderscheidene plaatsen werden de glazen ingeworpen en de politie moest van de sabel gebruik maken. Vreemdelingen, die naar het station moesten, namen een omweg, om niet met de oproermakers in aanraking te komen. Uit Zevenaar Ouder de scheepvaart doen zich de werkstakingen in de kolenmijnen aan de Ruhr ook geducht gevoelen. Kwamen anders geregeld dagelijks een 60tal schepen beladen den Rijn af, thans is reeds in vier dagen geen enkel schip mei kolen te Lobith gepasseerd. Enkele schippers komen reeds ledig af om hier aan de fabrieken belast te worden met steenen. De talrijke expediteurs te Lobith lijden ook aanmerkelijke schade, want komen de schepen ledig af, dan behoeft men ook geen expedi teursdiensten. Te Rotterdam is Maandagmorgen een begin gemaakt met het afbreken van de muziektent op het Beursplein. Te ongeveer kwart vóór 10 ure waren twee werklieden bezig, van de kap een plank te trekken, waarmede eenige pilaren werden vastgehouden. Toen de plank verwijderd was, kantelden de pilaren, waardoor het geraamte van de kap instortte, de beide werklieden in den val medeslepende. Zij bleken vrij erg verwond te zijn. Een hunner brak een been, de andere is wezenloos en zal waarschijnlijk niet in het leven blijven; hij is vermoedelijk zeer ernstig inwendig gekwetst. Slechts zelden worden Meikersen in Mei geplukt. Toch kwam dit wel eens voor. Zoo schreef Leeghwater o. a.: »Op den '10 May 1649" ben ik tot Amsterdam bij een oude vrou op de Appelmarkt gekomen en de op den zeiven dag kwamen daar bij zestien manden karssen uit Brabant van Mechelen; yder hondert pont heeft gegolden 16 gulden. De '10 Mei van vóór '1700 (invoering der Gregori- aansche tijdrekening) komt overeen met 21 Mei van tegenwoordig. De arbeider Nogengast te Nijmegen, wiens echtge noot Zondag '12 Mei aan haar twaalfde kind het levenslicht schonk, heeft ter gedachtenis aan het jubel feest des Konings den nieuwen wereldburger al de voornamen van Z. M. den Koning gegeven, waarvan door deri behoefiigen man schriftelijk mededeeling aan Z. M. is gedaan. Men schrijft aan het D. v. N. De bijeenkomst der suikerfabrikanten en landbouwers voor een commissie te Roosendaal, dezer dagen gehouden, heeft voorshands tot de meest bevredigende uitkomsten geleid. De eersten toch hebben zich bij monde van den president van den Suikerfabrikantenbond, bereid ver klaard, in 't vervolg landbouwers in kennis te stellen met de soort en de afkomst van het hun te ver strekken zaad onder controle van het proefstation te Wageningen of elders. Tevens hebben zij op zich genomen den prijs der beetwortels te vergoeden naar het gehalte aan suiker, zoodra hun eene in de praktijk en voor beide partijen bruikbare methode wordt aan de hand gedaan, om monsters te nemen en vertrouwbare analyses te doen. Aangezien op de vergadering werd aangetoond, dat voor geheel Frankrijk en een groot deel van België in honderden suikerfabrieken naar zulke methodes wordt gehandeld, mag bij goeden wil aan weerszijden, nauwelijks getwijfeld worden aan het vinden van een bevredigende oplossing ook op dit punt. De jaarvergadering van de Weesinrichting te Neer bosch, zal op den laatsten Woensdag van Juni ge houden worden. Ds. Van der Linden, pred. bij de Chr. Geref. Gemeente 's Hertogenbosch, zal als feest redenaar optreden. Duizenden waren Zondagmiddag te Rotterdam op de been, ten einde getuige te zijn van het opstijgen van een Amerikaanschen luchtschipper, die zich, na een zekere hoogte bereikt te hebben, met een parachute zou laten nederdalen. Ook op het afgesloten terrein op de Marinewerf aan den Oostzeedijk waren vele belangstellenden saamgevloeidde drukte nam er steeds toe, en de luchtreiziger zou zonder twijfel een goede recette gemaakt hebben, indien hij door het regen achtige weder en den hevigen wind niet tot het be sluit had moeten komen, van zijne onderneming af te zien. Toen hij dit besluit te 3Va ure kenbaar maakte, werd terstond opgehouden met het uitgeven van entrée-kaarten niet alleen, maar begon de kas zonder de minste aarzeling de reeds verkochte biljetten in te wisselen. Dat mocht evenwel niet beletten, dat een woeste hoop zich om de kasvereenigde en een dusdanig gedrang deed ontstaan, dat velen zich ver plicht zagen hun geld in den steek te laten, in het vertrouwen dat hun entreebiljet voor eene volgende gelegenheid geldig zou blijven. De politie was onmachtig de orde te handhaven. Een inspecteur, die het beproefde, raakte dermate in het gedrang, dat hem de pantalon van het Jijf werd getrapt. De klokkenist, die Maandag morgen te Arnhem het carrillon bespeelde, had eene eigenaardige opvatting van zijne taak, toen hij op den prachtigen Meimorgen, ter eere van de 40-jarige regeering van onzen 72- jarigen Koning, »Die letzte Rose" deed hooren. Te ruim kwart voor negen kon de feestvierende stad dezen klaagtoon vernemen, die gelukkig te negen uur werd afgewisseld door het automatische, maar krachtige »Reveil du Lion", waarmede het uur wordt aan gekondigd. Inhoud van no. 5 van den negenden jaargang van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Hoofdartikel: Een woord over bygeloof en kwak zalverij in de geneeskunde. BerichtenDe opvolger van het boertje van Nieuw-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1