Z1ERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1889. No. 36. Woensdag 15 Mei. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VHIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per driemaanden f 1.Franco per post f 1,— Afzonderlijke nommers, 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffendej gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ernstige wonden, maar men hoopt hem toch in 't leven te behouden. Van Maassluis te Delft is verleden week aangebracht Willem Visser, oud 20 jaar, varensgezel, wonende te Egmond, die op ongeveer tien minuten van de gemeente Schipluiden zijn hoofd buiten het raampje stak, juist toen de schuit onder eene brug zou doorgaan, ten gevolge waarvan zijn hoofd beklemd geraakte en hem de ooren bijna van het hoofd werden gescheurd, terwijl hij daarenboven inwendig is gekneusd. Nadat hij te Schipluiden voorloopig geneeskundig was be handeld, is hij bij aankomst te Delft naar het gast huis overgebracht. Een agent van politie te Rotterdam wilde de vorige week een persoon, verkeerende in zwaren staat van dronkenschap, in voorioopige bewaring brengen. Terwijl de dronkaard niet wilde loopen en zich tegen de politie krachtdadig vezette, kwamen eenige personen hem te hulp en trachtten den dronkaard uit de handen der politie te trekken, tengevolge waarvan een zoodanige oploop onstond, dat er hulp van meer agenten moest worden ingeroepen. Een inspecteur van politie met eenige agenten sloeg den hoop uiteen. Een ander persoon werd door de poiiüe gearresteerd. Een jong man te Aire, in de Landes, Dubourdieu genaamd, twee jaar geleden door een -hond gebeten, is thans onverwacht onder de schrikkelijkste ver schijnselen van watervrees bezweken. Men meldt uit Napels, dat de uitbarsting van den Vesuvius voort duurt. Zij neemt eene uitbreiding als tijdens de rampen van '1822 en 1872. De lava stroomt in de richting van Pompei', op eene breedte van 25 meters. ZIERIKZEE, 14 Mei 1 8 8 9. De gemeenteraad van Middelburg heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. J. C. Bolle als gemeente geneesheer en aan den heer J. A. W. Daman als gemeente-apotheker. De Vereeniging voor de statistiek in Nederland zal hare gewone algemeene vergadering dit jaar te Rot terdam houden op Zaterdag 29 Juni a.s. De aandeelhouders der vereenigde lucifersfabrieken hebben in eene te Eindhoven gehouden vergadering het voorloopig besluit der commissarissen, om de tegenwoordige directeuren der fabriek aldaar tijdelijk te vervangen, nader bevestigd, en besloten eene andere directie aan het hoofd der fabriek aan te stellen. In 't gezin van zekeren H,, in de Kerkstraat te Amsterdam is, in het begin dezer maand, de jaarlijksche schoonmaak op feestelijke wijze begonnen en sedert dien tijd werd de heer des huizes, die steeds een hartstochtelijken haat tegen dit elk jaar ierugkeerend vrouwen-vermaak had geopenbaard, maar natuurlijk voor de overtuigende en klemmende betoogen zijner vrouw zwichten moest, steeds somberder en somberder totdat de beklagenswaardige man ten slotte Maandag het verstand verloor. Zijn huisgenooten moeten het potlood zorgvuldig wegstoppen, want als hij 't vinden kan. smeert hij zich er mede in, in den waan verkeerende dat hij een kachel is. Zeep eet hij op, ten einde van binnen schoon te worden en Dinsdagmorgen liep de stumperd zijn huis door met zijn krullebol langs alle gestucadoorde muren strijkende. Op de vraag wat hij deed gaf hij ten antwoord: »Wat een witkwast behoort te doen. Ik ben aan het witten." Daar 's mans zonderlingheden wel eens gevaarlijk zouden kunnen worden Woensdag dacht hij bijv. dat hij een leeren lap was en wilde met alle geweld tegen de ruiten opvliegen heeft de familie.besloten hem naar 't krankzinnigengesticht te Meerenberg te brengen Aan 't staken van den schoonmaak is echter niet gedacht. Het luchten der bedden! Gewoonlijk legt men de bedden, om ze te luchten, in de brandende zon, waardoor de veeren echter al te zeer uitdrogen en zoo haar veerkracht verliezen. Het is daarom beter, de bedden in open lucht te leggen bij droog weder en een gedekte lucht en ze dan flink uit te kloppen. Ook is het verkeerd, vooral des zomers als het lichaam meestal sterk uitwassemt, het bed, nadat het opgemaakt is, terstond weder dicht te dekken en dan bovendien met een sprei nog alle lucht af te sluiten. Nadat het bed opgemaakt is, late men veeleer de dekens opgeslagen en door de open staande ramen de frissche lucht vrij binnenkomen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een vreeselijk ongeluk heeft te Koog aan de Zaan plaats gehad. Daar moest in de stoomoliefabriek een nieuwe zware ketel worden neergelaten, waarbij twee werklieden tusschen den ketel en een muur bekneld raakten. Men kan denken dat hun toestand niet te be schrijven is. Tijdige hulp schijnt onmogelijk te zijn geweest, zoodat van een der werklieden de borst werd ingedrukt en hij onmiddellijk dood neerviel. De andere bekwam -Duitsoliland. Omtrent het oproer op het mijnwerk «Graf Moltke" wordt bericht, dat duizenden- arbeiders zich in stilte verzameld hadden om de stoommachines te vernielen. Eenige beambten hielden met den revolver in de hand hen tegen, totdat uit Gelsenkirchen troepen kwamen. De menigte begroette hen met een hagelbui van steenen, zoodat eenige soldaten ernstig gekwetst werden. Na herhaalde aanmaning, uiteen te gaan, volgde het bevel te schieten. Drie mannen vielen doodelijk getroffen, terwijl vier anderen gewond waren, waarvan er een kort daarna bezweek. Eenige oogenblikken heerschte stomme ontzetting, toen echter brak de menigte in een onbeschrijfelijke kreet vol vertwijfeling los, terwijl een voorwaartsche beweging gemaakt werd. Doch de soldaten stonden met gevelde bajonet in gesloten gelid in den weg: de menigte weifelde, deinsde terug en stoof uiteen. Van de gekwetsten zijn nog twee gestorven, terwijl 5 in het ziekenhuis verpleegd worden. Van de troepen zijn een onderofficier en 8 mannen door steen worpen ernstig gekwetst. Te Bochum werden Donderdag de soldaten uitgescholden en met steenen geworpen, waarop de soldaten op de menigte indrongen. Twee personen werden gedood en drie gewond. Van andere zijde wordt verzekerd, dat de salvo's met scherp, het gevolg zijn geweest van een misverstand van een jongen en onervaren luitenant. Rumoerige knapen waren door de soldaten de stad uit en in de richting van het station gedrongen. Op dat oogenblik kwamen juist twee volle personentreinen aan, de reizigers kwamen zonder iets kwaads te vermoeden den gewapenden troep te gemoet, de officier dacht in de duisternis, dat hij eene sterke bende werkstakers tegenover zich had en kommandeerde: vuur! Noch te Bochum noch te Dortmund, noch ergens anders wenschte de burgerij militairen tot hare bescherming. Zelfs wordt van velen zijden beweerd, dat juist door het militaire machtsvertoon het uitbreken der werkstakingen op vele plaatsen verhaast en verergerd. Daarentegen werd in den minister raad overwogen of de werkstakende districten niet in staat van beleg moesten worden verklaard. Er is echter besloten eerst nog de meening der bezitters van mijnen en der hoogste regeeringsbeambten in Westfalen te vernemen. Het aantal werkstakers wordt thans op honderdduizend geschat, daaronder begrepen de tegen hunnen zin werkelooze metaalarbeiders. In het district Essen wordt nog gewerkt. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De oudste Duitsche krant. Voor zoover men thans weet, werd de eerste Duitsche krant te Straatsburg gedrukt. Dit blad is in een uitstekend bewaard quarto boekdeel met alle 52 wekelijksche nommers in de uniforsiteits-bibliotheek te Heidelberg te vinden. Reeds het eerste nummer doet ons aan den nieuweren tijd denken, namelijk in de voorrede, waarin de uitgever van deze krant, Johan Carolus, de lezers verzoekt hem enkele vergissen en drukfouten niet kwalijk te nemen hij rechtvaardigt dit verzoek door de haast, waarmee gewerkt moet worden. Den toenmaligen tijd, toen het postverkeer nog weinig ontwikkeld was, in aanmerking genomen, bevat het blad reeds een vrij groot aantal berichten en wel uit zeventien steden van Europa. Men leest o. a. berichten uit Frankfort a/d Main, Krakau, Amsterdam, Enfurt, Brussel, Preszburg, Rome, Weenen, Venetië en Praag. Weenen en Praag komen het meest voor, daarna volgen Rome en Keulen. Zeer opmerkelijk is het, dat Londen en Parijs geen berichten leverden. Een herbergier te Assche (België), door den eigenaar uit zijn woning gezet, besloot zich een huis op goed- koope manier te verschaffen. Eiken avond ging hij met eenige kameraden er op uit en stalen zij spoor wegdwarsliggers voor fundamenten, planken, balken en stroo. De buit werd begraven op een veld, dat aan de familie des herbergiers behoorde, en toen men eindelijk genoeg had, begonnen de vrienden op een fraaien ochtend te hameren en te zagen, en als een paddestoel verrees het huis, zonder vergunning van de bouwpolitie, inschrijving bij het kadaster of welke ouderwetsche formaliteiten ook. Het duurde niet lang of de bouwmeesters werden gevangen gezet. Van keizer Frederik vertelt men de volgende anec dote. In liet jaar '1883 gaf een bekend stenograaf verslag van de verhandelingen van het college van handel en statistiek in het gebouw van den Rijksdag en wel in tegenwoordigheid van den toenmaligen kroon prins Frederik Wilhelm, die jaarlijks de vergaderingen placht bij te wonen. In eene vergadering van bijzonder langen duur had do stenograaf zijne potlooden geheel tot op het hout afgeschreven en hij deed wanhopige pogingen om ze nog eenigszins te gebruiken. De kroonprins, die de verlegenheid van den tegenover hem zittenden stenograaf opmerkte, haalde nu lachend een pennemes voor den dag en begon daarmede de potlooden van den verslaggever aan te scherpen. Drukfouten. «Beelderig", had de redacteur ge schreven, zinspelende op de heldin van een nieuw tooneelspel, en «beenderig" had de zetter er van gemaakt. De diploma's voor de verdere opvoeringen van het stuk werden ingetrokken.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1