Buitenland. In den polder »Het Noorden" op Tessel schijnt veel land te liggen van geringe waarde. Onlangs moet een perceel land van de hand zijn gedaan voor een half pond tabak. De eigenaar wilde er tot dien prijs afstand van doen, om aan de polder- en dijk lasten te ontkomen. De gelukkige kooper van het perceel moet inmiddels naar Amerika zijn verhuisd, misschien nog wel zonder te betalen! Om wespennesten te vernietigen wordt het volgende aanbevolenWanneer des avonds bij het aanbreken der duisternis de geheele zwerm te zamen is, verzadigt men een zachte lap, die aan een stokje vastgebonden is, met terpentijnolie, schuift hem in den gang bij het nest en laat nu de opening goed dichtstampen. De damp der terpentijnolie doodt oogenblikkelijk de wespen. Een pleidooi voor beschermende rechten door den Gelderlander gevoerd, vangt aan met de volgende woorden »Ilet fabrikaat, dat te onzent ingevoerd wordt, is goedkoop, te goedkoop, het loont den daaraan besteden arbeid niet. Het wordt van de hand gedaan, omdat men in Duitschland en Frankrijk de winkels en maga zijnen er vol van heeft en er geen weg mee weet." Hoe nu? En Duitschland en Frankrijk hebben be schermende rechten Is dan zelfs daarondanks die beschermende rechten, de toestand zoo treurig, dat men het goed beneden fabriekswaarde van de hand moet doen? Dan is die bescherming toch ook geen remedie voor alle kwalen Tegen half Mei zijn de hoofden der verschillende Nederlandsche Spoorwegondernemingen uitgenoodigd tot het bijwonen eener conferentie met de commissie tot onderzoek van de noodige hulpmiddelen bij spoorweg ongelukken, ten einde maatregelen te treffen en tot overeenstemming te komen omtrent de aanstelling van het daartoe benoodigde personeel en hulppersoneel. Ter onderscheiding van natuur- en kunstboter wordt de volgende methode aanbevolen, die gevonden is door den heer C. J. van Lookeren Campagne, scheikundige te Delft, onder medewerking van den heer H. Gerlings te 's Hage. Men kookt zuiver, liefst gedistilleerd water in een zuiver bekerglas of kolfje. Terwijl het water kookt smelt men een beetje (iets meer dan noodig is om één druppel te vormen) van de te onderzoeken boter in een theelepeltje boven een vrije vlam. Men vult nu een horlogeglas van pl. m. '13 c.M. middellijn (die in laboratoriën gebruikt worden en ook bij horloge makers te krijgen zijn), liefst op een stuk zwart papier geplaatst, gedeeltelijk met het kokende water en laat dan onmiddellijk één druppel van het heete vet voor zichtig op het water vallen. Bij natuurboter of bij natuurboter met weinig kunst boter vormt de druppel eene dunne vetlaag, waaruit plotseling honderden kleine druppeltjes ontstaan, die zich snel naar den omtrek van het water begeven. Bij enkele kunstboter, of bij kunstboter met evenveel of minder natuurboter vermengd, vormt zich op de beschreven wijze een vetlaag, die zich in enkele groote en kleine druppels splitst, die over de geheele vloeistof verspreid blijven. Men moet echter zorgen, dat het water volkomen zuiver is en het juist zóó heet wordt gemaakt, dat zich onder geruisch dampbellen vormen. Met slechts een weinig oefening gelukt de proef altijd. Breda heeft met de oude leer gebroken, dat een schoenmaker zich bij zijn leest moet houden. Eenige dagen geleden deed het bericht de ronde, dat men aan de candidaten voor baas schoenmaker in de cellulaire gevangenis te Breda de vraag had gedaan of zij bekend waren met (dubbel) boekhouden. Uit de voorloopige aanstelling, die heeft plaats gehad, bleek, dat het wel degelijk ernst was met het stellen dier vraag. Uit de 140 sollicitanten was een 9tal opge maakt en uit dit een 3tal; onder deze drie personen, die op het schoenmaken, doch niet op het boekhouden zich hadden toegelegd, was er toch een, en wel een Bredanaar, die, behalve met het schoenvak, ook bekend was met het gewoon (eenvoudig) boekhouden. Maar neen, dat was nog niet genoeg voor de gevorderde administratieve bekwaamheid; slechts het dubbel boek houden kon in aanmerking komen, zoodat ook dit drietal werd afgewezen en voor drie maanden is aan gesteld iemand werkzaam op eene gemeente-secretarie, die wel dubbel boekhouden, maar weinig van 't schoen vak verstaat, reden waarom een tijdelijke benoeming heeft plaats gehad. Arnh. Gt. Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Aan het station te Zevenaar kwam Zaterdag een wagon met jonge ganzen aan, met bestemming naar Engeland, die in een toestand verkeerden, welke alle beschrijving te boven gaat. Do dieren zaten op en in elkander gepakt en waren zonder voedsel afgezonden, waardoor zij razend van honger waren en bij aankomst aldaar druk bezig elkander op te peuzelen. liet publiek was verontwaardigd. Een vreeselijk on weder heeft te Lafage in Frankrijk gewoed. Toen het losbarstte, hoedde een jong herder zijn kudde schapen, die uit meer dan honderd van die dieren bestond en juist zou hij de dieren verzamelen, toe het vreeselijk noodweer losbrak. Eensklaps door kliefde een bliksemstraal de lucht en bijna de geheele kudde was vernietigd: slechts een twaalftal dieren bleven over, de overige bleven op de plaats dood. De herder zelf kwam er met den schrik af. Te Ruth-Sylvannia, Ohio (Am.), stortte gedurende eene avondvoorstelling de vloer van een publiek gebouw in. De aanwezigen, 400 in getal, vielen twintig voet in een trechtervormige diepte. Twee werden gedood, van de overigen werden in de verwarring de kleederen zoo goed als aan flarden gescheurd. Uit Alexandrië in Egypte wordt gemeld, dat twintig gevangenen, waaronder twee ter dood veroordeelde moordenaars, uit de gevangenis wisten te ontsnappen. Door de politie vervolgd, trokken zij zich in een moskee terug. Na een hevigen strijd delfden de gevangenen het onderspit; vijftien hunner werden gedood en de overigen gewond. Van de politie-dienaren werden er vier gedood en een en dertig gewond. Te Jassy en in een aantal andere steden van Rumenië werden dezer dagen Rumeensche munten ontvangen, die valsch bleken te zijn. Een toeval leidde tot de ont dekking van een wijd vertakte bende valsche munters, uit Italiaansche arbeiders bestaande, die zich jaren geleden te Jassy gevestigd hadden. Een van hen, een bekwaam beeldhouwer, maakte vormen van gips met behulp waarvan men verschillende muntstukken met bedriegelijke getrouwheid kon nabootsen. Het metaal, dat hiertoe werd aangewend, bestond in een amalgama van zink en lood. De valsche munten stem den volkomen met het gewicht der echte overeen. Vier der misdadigers bevinden zich in handen der justitie. Als hoofd der bende wordt genoemd een zekere Andreas Arannucci. Over geheel Rumenië tot in Boe karest moeten de valsche munters verspreid zijn. Een luitenant buiten dienst te Gernowitz (Oosten rijk) heeft zich van hét leven beroofd door middel van een pistool van groot ;.kajiber, dat, hij had geladen met water in plaats van met een kogel. De ongelukkige had een ziekte aan het strotten hoofd en droeg reeds vijftien jaar een aderahalingsbuis. In een brief verklaarde hij een einde te maken aan zijn leven, omdat hij het lijden niet langer kon verduren. Uit het stroomgebied van den Weichsel wordt het volgende gemeld. Niet alleen aan have en goed, ook aan menschenlevens heeft het hooge water veel offers geëischt. Bij Niedwitz is het lijk van een vrouw, bij Kulm zijn twee mannen-lijken aangespoeld. Nabij Elbing zijn tal van verzandingen voorgekomen, zoodat op enkele plaatsen de zandbanken slechts één meter onder water staan. Het nut der tournure. Een Parijzenaar had een meisje van buiten in dienst genomen, dat hem was aanbevolen als eerlijk, zindelijk en naïef. Spoedig werd de man van het tegendeel overtuigd, want toen hij dezer dagen zijn brandkast had laten openstaan, ver miste hij 8300 francs, die werden teruggevonden in de tournure van de dienstbode. Slavenhandel in Afrika. De Engelsche regeering heeft bericht gekregen van Afrika's Oostkust van de schrik barende toeneming van den slavenhandel in die streken. Onlangs hebben de officieren en de equipage van het jacht »Garnet", der Britsche marine, twee slaven schepen achterhaald. Toen de stoomsloep van de »Gar- net" met een kanon gewapend, het eerste zeilschip had bereikt, sprongen de opvarenden te water, maar bijna allen werden gevat. In het ruim van het schip vond men een veertigtal slaven, waarvan verscheidene ge wond waren door vuurwapenen. De ongelukkigen waren half waanzinnig van dorst. Het tweede slavenschip sloeg om bij de jacht en bijna al de slaven, ten getale van meer dan honderd, alsook de equipage (uit een twintigtal Arabieren be staande) kwamen om. De rechtbank te Ienisseisa (Oost-Siberië) heeft een inlander veroordeeld tot 13J/2 jaar dwangarbeid wegens het vermoorden en opeten van zijn twaalfjarige zuster. De ongelukkige was hiertoe uit volslagen gebrek aan levensmiddelen overgegaan. Zondag avond trok uit het dorpje Nederover-Heem- beek, aan het kanaal van Willebroeck, tusschen Brussel en Vilvoorde, ouder gewoonte een processie naar Montaigu. In de nabijheid van laatstgenoemd plaatsje voer op het kanaal eene giek voorbij, en de roeiers zongen het bekende straatdeuntje: »0! van den PeerenboomDe bedevaartgangers wierpen met steenen, welke echter roeiers en giek niet bereikten. Maar er waren te Nederover-Heembeek, gelijk gewoon lijk des Zondags, nog andere roeigezelschappen, van welke twee leden, niets kwaads vermoedende, langs het kanaal wandelden, toen de bedevaartgangers het dorp binnenkwamen. Deze wierpen zich terstond op de onschuldigen, die onder een regen van stok- en vuistlagen in het kanaal gedrongen werden, waaruit zij echter door de bemanning van een voorbijvarend stoombootje gered werden. De overige leden der gezel schappen, die in de herberg Le petit Bourgogne aan het middagmaal zaten, konden zich nog juist intijds op de bovenverdieping uit de voeten maken en zich daar in een vertrek verbarricadeeren, toen de opge wonden bevolking de herberg kwam bestormen. In weinige oogenblikken was er van de heiberg geen ruit meer heel, maar men slaagde er in de belegeraars buiten de deur te houden. Ook op den publieken weg werden vreemden mishandeld. Een heer, Prosper B., werd uit het rijtuigje, waarin hij een toertje maakte, getrokken en zoo mishandeld, dat hij beide beenen brak. Ook een gezelschap van jonge lieden werd, bij het naderen van het dorp, onverwachts op eene hagelbui van stokslagen onthaald, zoodat zij slechts in eene overijlde vlucht heil konden zoeken. De onge regeldheden, waaraan de burgemeester met de hulp van eenige gendarmes na eenige schermutseling een einde maakte, hadden ongeveer drie kwartier geduurd, maar in dien betrekkelijk korten tijd waren er ver scheidene personen min of meer ernstig verwond. Duitschland. De keizerin heeft te Berlijn eene vergadering van het uitvoerend comité ter ondersteuning der nood lijdenden van den watersnood bijgewoond. H. M. werd op het stadhuis door den president van den Branden- burgschen Landdag, dr. Achenbach, en den opper burgemeester van Berlijn, Von Forckenbeck, ontvangen. Door deze heeren begeleid, begaf de keizerin zich naar de receptiezaal, waar de vergadering van het comité werd gehouden. De heer Achenbach richtte tot de keizerin eene toespraak, waarbij hij namens de ver gadering zijn diepsten dank uitsprak, dat de keizerin deze met hare tegenwoordigheid had willen vereëreh. Uwe Majesteit, vervolgde spreker, heeft niet alleen door hare tegenwoordigheid in de geteisterde streken bewezen, belang te stellen in het ongelukkig lot der watersnoodlijdenden, maar heeft ook middelen beraamd, om hunnen nood te verzachten. Wij zijn overtuigd, dat de deelneming, welke Uwe Majesteit voor ons streven heeft, daaraan zeer bevorderlijk zal zijn. Na het einde van de rede werd het: »hoch" driemaal door de aanwezigen vol geestdrift aangeheven. Keizer Frederik vond zich in de laatste dagen veel opgewekter en sterker dan de vorige, zoodat hij het verlangen te kennen gaf het bed te verlaten. De geneesheeren rieden het hem af, zoodat hij den rijks kanselier aan zijn bed ontving. Het Berl. Tageblatt wijdt een woord van hulde aan de trouwe plichtsvervulling van dr. Mackenzie, die vrouw, kinderen, familie en vrienden verlaten heeft om den ganschen dag in de ziekekamer des keizers door te brengen. Zijn zilveren huwelijksfeest heeft hij niet in den kring der zijnen kunnen doorbrengen en verleden week nog heeft hij van een kort bezoek aan zijn gezin moeten afzien. Al is de geldelijke belooning voor deze opofferingen nog zoo groot, het blad meent dat zy toch hooge waardeering verdienen. In het groothertogdom Oldenburg wordt de wet betreffende de Zondagsrust streng toegepast. De recht bank der hoofdstad heeft tot gevangenisstraf van een dag of een mark boete veroordeeld, een kleermaker, omdat hij in den morgen van Zondag 8 April, en wel onder de groote mis, de straat is overgegaan met een pantalon, die hij afgewerkt had, onder den arm. Rusland. De correspondent van de Daily News te Petersburg herinnert aan de geruchten dat de legerkommandanten de spoorwegen in Rusland onvoldoende zouden verklaard hebben, zelfs voor een defensieven oorlog. Dientengevolge heeft de regeering besloten onmiddellijk drie strategische spoorwegen te laten maken naar de Oosten rij ksche grens. Het krediet, dat hiervoor toegestaan zal worden, zal dertien millioen roebels bedragen. B e 1 g i e. De minister Beernaert heeft een wetsontwerp inge diend, strekkende tot het toestaan van een crediet van 600,000 fr. ten behoeve van de Belgische indus- trieelen, die aan de Parijsche tentoonstelling van 1889 zullen deelnemen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2