/Il ltlk/KISCHC COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 37. Zaterdag 12 Mei. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag1 voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. ZAKENMAN. ZIERIKZEE, 11 Mei 1 8 8 8. Het bureel der nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid is thans van de Kapelsbrug te 's Hage, alwaar het tot dusver was gevestigd, overgebracht naar een der paviljoens aan den ingang van het terrein. De opening der tentoonstelling is, naar wij vernemen, bepaald op Zaterdag 19 Mei, te 12 ure. Een groot aantal autoriteiten zullen er toe worden uitgenoodigd en o. a. door muziek en gezang een recht feestelijk karakter er aan worden gegeven. O. a. zijn een 26-tal heeren uit de beste kringen der residentie uitgenoodigd, onder leiding van jhr. mr. M. van Reenen, als commissarissen-ceremonie meesters op te treden, zoowel bij deze als latere feesten, o. a. bij de soiree, muziekuitvoering, en bal, die op Dinsdag 10 Juli in 't verschiet wordt gesteld. Aan de inwendige versiering van het gebouw wordt ijverig voortgewerkt. Reeds zijn verschillende inzendingen gelost en langs het verplaatsbare spoor binnen het gebouw gebracht. Met de opstelling moet nog gewacht worden tot alles veilig zal kunnen worden geplaatst. Voor de uitgeschreven prijsvraag van een ontwerp eere-diploma zijn 23 antwoorden ingekomen. De jury tot toekenning der bekroningen zal ditmaal op eene geheel nieuwe en zeer bijzondere wijze worden benoemd, door de inzenders zelf uit eene voordracht, opgemaakt door een bijzonder kiescollege. Het uitvoerend comité heeft zich veel moeite gegeven om deze regeling te maken, waardoor het vertrouwt, dat de grieven, zoo vaak tegen jury's geuit, geheel zullen vervallen. De Amsterdammer schrijft over het voorstel Schaepman Lohman tot wijziging van het reglement van orde: Dat dit een schrede op den goeden weg is, zal wel door niemand worden betwijfeld. De voorbereiding der wetgeving door een afdeelingsonderzoek, waartoe alle leden geroepen worden, is evenzeer tijdroovend als weinig afdoend. Het voorstel heeft niet de strekking om dit afdeelingsonderzoek overbodig te maken, maar om het aan te vullen. Het spreekt echter van zelf, dat het gewone afdeelingsonderzoek veel van zijn toch reeds betrekkelijk geringe waarde zal verliezen, als een speciale commissie van 15 verwacht wordt. De vraag of het bij het benoemen van commissies van specialiteiten niet beter zou zijn het afdeelingsonderzoek op te heffen, zal zeker naar aanleiding van dit voorstel ter sprake moeten komen. Evenzoo zullen de gevoelens over de wijze van benoeming dier commissie uitéénloopen. Het is niet noodig thans reeds een critiek op dit voorstel te leveren. Het voorstel zelf getuigt van het levendig besef, dat de parlementaire werkzaamheid behoort opgefrischt te worden, en als zoodanig verneemt ieder het met welgevallen. En niet minder de toevoeging, om de commissie voor verzoekschriften op een getal sterkte van 15 leden te brengen. Tot dusverre werden de verzoekschriften in handen gesteld van 5 leden. Als men bedenkt hoe talrijk die verzoekschriften zijn, en welke hoogst belangrijke zaken zij vaak betreffen, zal men toestemmen, dat deze aanbevolen uitbreiding inderdaad een verbetering zal zijn. Het recht van petitionnement is van te hooge waarde om er vrede mede te kunnen hebben, dat deze petities ïelve als een bijzaak behandeld worden, en de behandeling als een lastpost aan de jongere leden der Kamer wordt opgedragen. Voor het Hbl. baart de vorm van het voorstel eenige bevreemding. Men zou vermoed hebben, dat de wijziging in het reglement van orde door de Kamer als zoodanig ware ter hand genomen en aan eene commissie zou zijn opgedragen» de noodige en wenschelijke wijzigingen voor te stellen. Waarom twee leden zich daartoe zelf opwerpen, is minder gemakkelijk te begrijpen. De Oost-Afrikaansche compagnie te Rotterdam zal in de algemeene vergadering van aandeelhouders voor stellen, na ruime afschrijvingen, over 4887 uit te keeren '10 pet. dividend op de aandeelen, en aan de obligatie-houders, behalve de 5 pet. rente, nog 2 pet. als aandeel in de winst; dus in het geheel 7 pet. Inhoud van No. 5 van den achtsten jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Hoofdartikel. Het voorstel in de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Berichten: Proces B. H. Enuma. Valsche tijding. Veroordeeling van een kwakzalver. Een flink voorstel. Zwendelpraeparaten onder beroemde namen. Een gevaarlijk huismiddeltje. Een opvolger van het boertje van Nieuw Buinen. Rechtszaken: Ragazzi, de Jong en Sirie voor de rechtbanken te 's Gravenhage en te Arnhem. Grootere artikelen: Veroordeeling van een kwak zalver wegens bedrog. Weer iets over haarkleur- middelen. Honderd zeven en zestig geheimmiddelen, verboden in Duitschland. Boekbeoor deeling. Correspondentie. Herhaalde Waarschuwingen tegen Middel tegen dronkenschap van Reinold Retzlaff. Dr. Retau's Zelfbewaring. Quina Laroche of Kina-wijn. De fistelpot van Klaas Ursem. Een eenvoudig middel tot het verdelgen van vee- mollen is het volgende In een moesbed, waarvan de grond vast getrapt of geplakt is, bemerkt men op 't eerste gezicht een loop graafje. Men volgt dit nu met den vinger, tot men eindelijk op eene plaats komt, waar een gaatje min of meer loodrecht naar beneden gaat. Hierin giete men voorzichtig, zonder dat er te veel losse aarde mee- glïjdt, een weinig water. Loopt dit spoedig weg, dan giete men er ongeveer 1 c. L. raapolie in, en spoelt deze weg met water. Deze olie schijnt voor den veemol doodelijk te zijn, want na korteren of langeren tijd op zijn langst 1 uur komt hij te voorschijn, zonder de kracht meer te hebben zich verder dan 1 M. te verwijderen. In sommige tuinbouwstreken, Zwijn- drecht bijv., vangt één tuinman er soms meer dan 400 per dag. In aardappelvelden en aardbeziebedden, waar de «loopjes" moeielijker te vinden zijn, is het vangen na tuurlijk lastiger. Toch is het daar niet onmogelijk hun spoor te vinden, als eene afgeknaagde plant ons aan wijst, waar wij moeten beginnen te zoeken. In Augustus en September bemerkt men soms be trekkelijk groote oppervlakten, waar zoo niet alle dan toch verreweg de meeste planten afgevreten zijn. Natuurlijk rijst bij ons de vraag op, waarom het arbeidsveld van den veemol nu haast cirkelvormig is, hoewel hij in 't voorjaar over de heele lengte van 't moesbed graaft. Het antwoord hierop is niet moeielijk. In den nazomer heeft hij zijne eieren gelegd, die door de zonnewarmte moeten uitgebroeid worden. Willen nu de zonnestralen eene genoegzame warmte ontwikkelen, dan moeten zij niet onderschept worden door het loof der planten. Het instinct zegt onzen graver, welke planten moeten verwijderd worden. Men kan er dan ook zeker van zijn, dat men op zulk eene kale plek een nest zal vinden en, als men slechts diep genoeg graaft, onder het nest den mol. Bij het vernietigen van een nest, door het in het water te werpen, waardoor de zon de eieren niet kan uitbroeien, vangt men er duizend voor één. Hierom dient de tuinman ook alle pogingen in 't werk te stellen om ze te vinden; al moet hij ook daarvoor eenige planten omspitten. M. Ct. Tot Griffier der Tweede Kamer (jaarwedde f 4500) is gekozen de heer mr. A. R. Arntzenius (liberaal; richting van Prof. Buys), referendaris bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken. In sommige streken van Drente maakt men in de laatste jaren gedurig met meestal zeer gunstig gevolg gebruik van gewone kalk op het bouwland gestrooid. Toen voor enkele jaren de bekende ziekte op de Drentsche esschen heerschte, vertoonde zij zich tot groote schade voor de landbouwers ook in de gemeente Grollo. Men verkreeg aanvankelijk eenige verbetering door het aanwenden van gaskalk, uit de gasfabriek te Assen, doch begon later, wegens meerdere gemakke lijkheid in het vervoeren zoowel als in de aanwending op het land, met de gewone metselkalk. Daar er op elke mudde lands slechts een, ten hoogste twee hecto liters kalk worden uitgestrooid, zijn de kosten zeer gering. Men bemest en bewerkt het land overigens op gewone wijze, en zaait de kalk nevens het zaaizaad op de omgeploegde vore. De aanwending van kalk heeft zoo gunstig gewerkt, dat men de roggeakkers, aldus bewerkt, reeds uit de verte van de anderen onderscheiden kan. Piakzegeltjes In 4884 werden uitgegeven 46,273,744 plakzegels van 5 cents, in 4885 45,744,342, en in 4886 15,950,914, wat alleen in het laatstgenoemde jaar der schatkist f 797,545,70 opleverde. Het zegelrecht op effecten heeft in 4886 bedragen f 542,949,78, wat een nominale waarde in effecten vertegenwoordigt van niet minder dan 4936 millioen gulden. Dit cijfer vertegenwoordigt alleen de nominale waarde der effecten, welke vóór 4 Juni 1886 niet ter zegeling waren aangeboden. Door de politie te Deventer werden Maandag 400 kivitseieren bij een winkelier in beslag genomen, daar het uitstallen en verkoopen maar tot 5 Mei geoorloofd is. Uit een opschrift op het oud-kerkorgel te Tinallinge (Groningen) van het jaar 1549 blijkt het volgende: Een melkkoe kostte destijds f 3,20; een kilo roode boter 2% cent; een mud rogge 39 cent; gerst 47y2 cent en haver 40 cent per mud; 33 hoendereieren werden betaald met één stuiver. Op de vergadering van gasfabrikanten, die 20/21 Juni te Breda zal worden gehouden, zal o. m. ter sprake worden gebracht de vraag: Is het verstandig den directeur eener gemeente-gasfabriek geldelijk be lang te laten hebben bij de toeneming van het gas verbruik? Zou het niet de voorkeur verdienen hem voordeel te laten hebben van de vermeerdering van het aantal gasverbruikers? In verschillende deelen van Zeeland beginnen de vroege aardappelen zich te vertoonen. Het ziet er anders nog niet zeer rooskleurig uit in de tuinen, en dat in het begin van Mei. De vruchtboomen, vooral kersen en peren, beloven nog al wat. De koeien verlaten de stallen en vinden schraaltjes jong gras in de weiden. In April zijn voor den Indischen militairen dienst aangenomen 422 man, waaronder 58 Nederlanders, 37 Belgen, 21 Duitschers, 3 Zwitsers, 2 Luxem burgers en 4 Zweed. Van het leger alhier gingen bij het Indische leger over 35 man. Naar Oost-Indië zijn in die maand uitgezonden 197 man, waaronder 92 vreemdelingen. Uit Oost-Indië keerden 89 man terug, waaronder 36 vreemdelingenuit West-Indië 2 Nederlanders.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1