ZII HIk/I I SCIIi; COURANT. Yoor het arrondis- sement Zierikzee. Iff'» ,P" 1889. No. 35. Zaterdag 11 Mei. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD land", IT1" :happij, ren. tterdaiti: 42.— 42,— 42,— 42,— 42,— 2,— 42, 12, 2, 42,— 42,— J 2, 2 |42,— ||l2, Il2, p oorkajuit, f 0,75 0,75 0,50 nveeren, i a a n d, Ijen Co. m lOS'/i. 88'i. J?l* 48 67'/S imt W'/l8 •J 02'/,. 99% 92a,.E •156 72 72% 72% 92% 151% 91 87 I 102 40 52%B 98%' 102 1,25% 2,45 7 7,25 I- 6,60 1/ 5,30 4,90 f 4,20. weinig f 12,50 - 11,— 0 naar 6,30. zee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4.Franco per post f 4,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per gewone regel *10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukkende redactie betreffendegelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 4 0 Mei 4 8 8 9. Bij de op 9 Mei 1889 door het Dagelijksch Bestuur van Schouwen gehoudene aanbesteding van het leveren, verdeelen en stui ten van 4200 scheepston stortsteen voor de oeververdediging van het Waterschap Schouwen, aan de Districten Koudekerke, Flaauwers, Scharendijke en Brouwershaven, volgens bestek No. 434, eerst in 2 perceelen en vervolgens in massa; bij enkele inschrij ving was de minste inschrijver de Bazalt-Maatschappij te Rotterdam voor f 9839 de massa, die daarvan aannemer is verklaard. Wij vernemen, dat in de Woensdag avond gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij iot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zijn benoemdtot algem. penningmeester der Maat schappij, in plaats van den heer M, Volkrijk Liebei t, overleden, de heer J. J. van Weel te WoJfaartsdijk en tot algemeen secretaris der Maatschappij, in plaats van den heer J. II, Snijders, om gezondheidsredenen op verzoek uit die betrekking eervol ontslagen, de heer I, G, J. Kakebeeke te Goes, Het Pharm. Weekblad bevat naar aanleiding van zijn vijf-en-twintigjarig bestaan, het portret van den redacteur-oprichter, den heer R, J. Opwyrda uit Nijmegen, Een bijschrift van een der medewerkers bewijst hoezeer de heer Opwyrda door zijn ambt- genooten gewaardeerd wordt. In eene kleine Friesche gemeente stierf dezer dagen een vrouw, die huishoudster was bij haar broeder. Zij had sedert tal van jaren zorgvuldig alle afgelegde boven- en onderkleeren bewaard en bij de vodden gedaan. Na haar overlijden verkocht haar broeder deze verzameling, die niet minder dan 385 pond woog, a 3 cents per pond. Te Rozendaal vergaderde Woensdag ten gemeente huize de enquête-commissie, door de regeering benoemd tot onderzoek der beetvvortel-quaestie. Deze commissie bestaat uit de heeren Coolen, notaris te Heivoort, Borret, oud lid van de Tweede Kamer en rentmeester van het kroon-domein te Klundert, en prof. A. Mayer, werkzaam aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Verschillende suiker-fabrikanten en landbouwers verschenen voor de commissie en werden gehoord. Thans komen van alle zijden de berichten omtrent toebereidselen tot de viering van het feest van 's Konings veertig-jarige regeering. De opgewektheid, waarmee men de dagen van 42 en 13 Mei tegemoet gaat, is even groot als algemeen. De ziektetoestand van den heer Greeve, kantonrechter te 's Hage en lid der Tweede Kamer, heeft in de laatste dagen eene gunstige wending genomen, zoodat alle hoop bestaat op een spoedig herstel. De gemeenteraad van Enschedé heeft een som van f 35000 uitgetrokken voor de uitbreiding der Neder- landsche school voor nijverheid en handel, bestaande in het oprichten eenei' mechanische weverij, ververij, chemisch laboratorium, onder voorwaarde, dat het rijk zijne jaarlijksche subsidie verhooge, geëvenredigd aan de meerdere jaarlijksche uitgaven voor personeel en onderhoud. Onze landgenoot de mijn-ingenieur J. C. van Heu- kelum is te Sydney overleden. Naar de Delftsche Opmerker verneemt, kunnen dit jaar 20 ambtenaren ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië worden gesteld, om te worden benoemd bij den burgerlijken dienst daar te lande, terwijl 4 2 plaatsen bij de rechterlijke macht beschikbaar zouden zijn. Om witte balschoenen te reinigen en daardoor nogmaals bruikbaar te maken, neemt men gewoon bakmeel, doch van een best soort, daar het zeer wit en zuiver moet zijn, maakt men het matig warm dit is een hoofdvereischte en neemt dan een schoonen, witten doek, waarmede men het meel, dat men over de schoenen gestrooid heeft, zeer zorgvuldig inwrijft. Nadat men het meel eenige keeren vernieuwd heeft, borstelt men den schoen uit, en zal men bemerken, dat hij weder even bruikbaar als voorheen is geworden. In Friesland worden tegenwoordig ongehoorde sommen geboden voor weiden, zeker tengevolge van den voor raad gras, die nu reeds in de landen staat. Ouden van dagen herinneren zich niet, om dezen tijd van 'tjaar ooit de landen zoo schoon gezien te hebben. Door den directeur der Gorinchemscbe vischmaat- scbappij, den heer G. Menlewerf, worden proeven genomen met een geheel nieuw door hem uitgedacht vischtuig, dat bestaat uit een zeer grooten cilinder van ijzer vlechtwejk, geplaatst in een vlot, dat voor anker ligt in de rivier. Het eigenaardige van dit vischtuig is, dat het door den stroom in een voort durend wentelende beweging wordt gebracht en de visch door den spiraal die zich in den cilinder bevindt gevangen en bewaard wordt. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een te Arnhem woonachtig persoon, die pas in het bezit was gesteld van een som gelds, afkomstig van een erfenis, bemerkte dezer dagen, dat er f 4300 aan de som ontbrak. Tegelijkertijd kwam hij tot de ontdekking, dat de vrouw, met wie hij leefde, ver dwenen was. Deze vrouw is door de politie opgespoord en aan gehouden. Zij beweert, wel te weten, dat het geld weg was, maar niet, waar het gebleven is. Zondag had te Velp bij Arnhem een treurig ongeluk plaats. Jonge dames waren aan het schieten met een Flaubcrt-geweer. De schijf was omgevallen en een der jonge dames loopt met het geladen geweer onder den arm heen, om de schijf weer op te zetten. Plotseling gaat het geweer af en de kogel treft een jongetje van zes jaar, dat stond te kijken, zoodanig in den rug, dat het onmiddellijk dood was. De kogel was tot in het hart doorgedrongen. Te Wilp schoot Zondag een boerenknecht met een oud geweer op kraaien. Het geweer sprong en de man werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij dood ter aarde stortte. Buitenland. Engeland. De Londensche Armeniërs-vereeniging heeft besloten een beroep te doen op de Engelsche regeering tot het vormen van eene buitengewone commissie uit de groote mogendheden, om den staat van zaken in Armenië te onderzoeken, waar, volgens de genoemde vereeniging, eene slavernij heeischt, erger dan de Aft ikaansche, welke uitsluitend Europa's aandacht en deelneming schijnt te trekken. De vereeniging beweert, datTurksche opperhoofden gewoon zijn Armenische meisjes voor hunne harems gewelddadig te ontvoeren. De Turksche rechtbanken weigeren stelselmatig hare tusschenkornst, onder het hatelijke voorwendsel, dat de ontvoerde mahomedaansch geworden zijn. Ook de Daily News ontvangt te dezer zake berichten uit Konstantinopel, meldende de hernieuwde aanhouding van vele Armeniërs. De ontsnapte rooverhoofdrnan Moessabey begaat met zijne bende erge misdaden. Onder ander greep hij eenige notabelen, die hij met petroleum liet begieten en daarna aansteken. Terwijl deze Armeniërs aldus doodgemarteld werden, zat Moessabey rustig eene pijp te rooken. De inlandsche bladen mogen de Armenische quaestie niet aanroerenterwijl de buitenlandsche, wanneer zij haar vermelden, worden aangehouden. Frankrij Ir* De president der republiek heeft, naar aanleiding van het schot dat op hem gelost is, duizende tele grammen van gemeentebesturen, vereenigingen en particulieren uit alle oorden des lands ontvangen ter gelukwensching en betuiging van sympathie. Ook uit het buitenland zijn tal van te'egrammen gezonden. Vanwege den president is openbaar gemaakt, dat het onmogelijk is dadelijk daarop te antwoorden. Diep getroffen door deze bewijzen van sympathie, stelt hij er prijs op onmiddellijk zijne erkentelijkheid daarvoor te betuigen. Een der eerste telegrammen was van den koning van Italië. Van den Parijschen gemeenteraad was reeds een telegram op het Elysée ontvangen, nog vóórdat de president der republiek er terug was gekeerd. Onder de redenen, waarom Jean Perrin (de man die een revolverschot op president Carnot loste) zich door de Fransche regeering verongelijkt achtte, behoorde o. a. het feit, dat het schip waarmede men hem naar Martinique zond, verongelukte, waarbij hij al zijne goederen verloor, zonder dat men hem ooit vergoeding betaalde. Toen hij te Cayenne den vasten wal bereikte was juist een groot deel der stad door een hevigen brand in asch gelegd, zoodat hij, zijne vrouw en drie kleine kinderen genoodzaakt waren een geheelen dag onder den blooten hemel door te brengen. Toen hij in Frankrijk terugkeerde, betaalde hij zelf zijn reis, waarvoor hij eerst na langen tijd het geld terug kreeg. Eerst op 13 Maart had men hem zijn salaris over Februari betaald en eerst op 25 April dat over Maart, h ewel hij alles verloren en drie kinderen te onderhouden had. Dit alles eischte vo'doening meende hij. De Figaro deelt omtrent het verblijf van generaal Boulanger te Londen een aantal bijzonderheden mee. De generaal heeft een ruim en gerieflijk huis gehuurd in de nabijheid van Ilyde-Park. Gelijkvloers bevinden zich bureau's en werkkabinetten. De eerste verdieping bestaat uit eene reeks salons, uitstekend geschikt voor ontvangsten. Hooger zijn de particuliere vertrekken. Bij het huis behoort een stal, dat electrisch verlicht wordt en plaats voor '12 paarden heeft. De generaal heeft er acht, die weldra zullen aankomen: vijf koets paarden en drie rijpaarden; behalve zijn bekend zwart paard, heeft hij twee prachtige vossen van lersch ras. Ook zijne rijtuigen moeten nog overkomenvootloopig behelpt hij zich met die, welke een vriend te zijner beschikking heeft gesteld. Paarden en rijtuigen van Boulanger komen over onder geleide van zijn koetsier, in wien hij alle vertrouwen heeft en die hem ook thans zal rijdenhem wordt echter een Londensch palfrenier, die nauwkeurig met de ontelbare straten der wereldstad bekend is, toegevoegd. De generaal staat ten zes ure op. Van 8 tot 10 ure ziet hij de ingekomen brieven en dagbladen na en beantwoordt de eerste. Ten tien ure audiëntie, waarop hij in de eerste dagen vooral dagblad-schrijvers ontving, die hij allen zonder onderscheid van partij of landaard met de meeste welwillendheid te woord stond. Ten twaalf ure lunch en daarna conferentiën en min of meer langdurige werkzaamheden met de bestuursleden der nationale partij en andere Franschen, die reeds het

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1