VRAAG ADVERTENTIEN. CHINA CONGOU. J. LA BRAND ZOON. Zierikseesche Paardenloterij. Trekking 6 Juni a.s. l0tt6IWi^ m6n V°°r eIf loten welke de provincie Ilanover aan de Pruisische Kroon verbindt, door het bezoek van Hare Majesteit aan Liineburg zoo mogelijk nog vaster was toegehaald. Spreker eindigde mei den wensch uit te spreken, dat de Keizer geheel mocht herstellen. De keizerin gaf daarop ten antwoord, dat het den Keizer zeer leed deed, niet zelf de door de overstrooming geteisterde landstreek te kunnen bezoeken. H. M. zou evenwel haren gemaal een getrouw verslag geven van de warme ontvangst, welke haar bereid was. De com mandant van het te Lüneburg in garnizoen liggende dragonder-regiment, liet daarop twee eskadrons voor H. M. defileeren. De keizerin begaf zich daarna in het raadhuis, waar in de receptiezaal de verschillende civiele en militaire autoriteiten aan haar werden voor gesteld. Daarna bezocht H. M. onder geleide van den opper-burgemeester, de bezienswaardigheden van het raadhuis en nam de uitnoodiging tot deelneming aan den in de zoogenaamde vorstenzaal aangerichten maal tijd, waaraan veertig personen deelnamen, aan. Turkije. De vorige week Woensdag is de jaarlijksche heilige karavaan door den sultan naar Mekka gezonden. Met groote plechtigheid en in tegenwoordigheid der hoogste geestelijke en wereldlijke overheden, werden aan den geleider der karavaan de geschenken van den sultan, voor het graf van den profeet bestemd, toevertrouwd, die daarna, in kostbare doeken gewonden, en op den rug der kameelen geladen werden. De karavaan blijft twintig dagen in Klein-Azië, gaat dan met de stoom boot naar Beyroeth, en van daar, waar verscheidene duizende pelgrims haar afwachten, te land naar Mekka. Daar zullen zij tegen half Augustus aankomen. De beevaart kost den Sultan ongeveer 60,000. "Vereen igd.e Staten. Te Jackson (Mississippi) heeft een gevecht plaats gehad, dat met den dood van de twee tegenstanders eindigde. Generaal Wirt Adams ontmoette op straat John Martin, uitgever van de New Mississippian, waarin over den generaal meermalen artikelen gestaan hadden, waardoor deze zich beleedigd gevoelde. De generaal en de journalist trokken beiden hun revolver en losten de schoten. De generaal viel dood neder en Martin overleed spoedig aan de gevolgen der bekomen wonden. De generaal was 70 jaar en had een gewichtige rol in den successie-oorlog gespeeld, de journalist was jong en gezien. Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaan verneemt van zeer bevoegde zijde, dat de Nederlandsche maatschappij tot aanleg van den spoorweg van Pretoria naar de Portugeesche grens, lokalen voor berging harer materialen te Lorenzo Marques heeft bekomen. Die materialen zullen, wat een aanzienlijke besparing meebrengt, door hare eigene treinen langs den op Portugeeseh gebied aangelegden spoorweg vervoerd worden. De spoorweg van de Portu geesche grenzen tot Pretoria is gemakkelijk binnen vier jaar aan te leggen, en biedt ook geen groote bezwaren. Er is geen zoo plotselinge rijzing als aan Hexrivier. In het begin heeft men bruggen over Komatië en Krokodilrivier van omstreeks 700 en 500 voet, en later krijgt men plekken, waar ten deele diepe insnij dingen gemaakt, ten deele tunnels van 1400 tot 2000 voet lang moeten worden aangelegd; maar is men eens op het Hoogeveld, dan is er geen bezwaar meer en alles bijeengenomen is de lijn niet moeielijk te maken. Volgens het Kaapsche blad zijn de inboorlingen goedkoope werklieden. Indien men '1 pd. st. per maand en kost geeft, krijgt men zooveel arbeiders als men maar wil. Er dient intusschen op gelet voegt het blad er bij dat de Republiek een ander land is dan Holland en dat men in Zuid-Afrika gewoon is aan snel werken. Engeland. Met een meerderheid van 278 tegen 95 stemmen heeft het Lagerhuis een ontwerp om te verbieden, dat voortaan na acht uur 's avonds, des Zaterdags na tienen, de winkels geopend bleven, verworpen. Het Londensche comité van Stanley's expeditie meent op grond van 2 Mei te Zanzibar ontvangen berichten, dat Stanley door moeielijkheden van het terrain, moet zijn gedwongen af te wijken van den rechten weg van den Boven-Congo naar het Albert-meer. Terwijl Emin-pacha hem trachtte te ontmoeten in zuidelijke richting van Stanley, vermoedelijk een noordelijken omweg gekozen hebben. Vandaar dat Emin niets van hem bespeurd had, maar men hecht nogal aan het feit, dat Emin-pacha zich niet ongerust maakte, doch verwachtte Stanley in December om of nabij Waldelaï te zien opdagen. Hoe met die verwachting het plan van majoor Barthelot te rijmen is, om »in het begin van Juni" ter ondersteuning van Stanley hem achterna te gaan, is niet recht duidelijk. Dat plan wordt namelijk gemeld in een door het comité ontvangen bericht van den majoor, die maanden lang niets van zich had laten hooren. Hij meldt, onder dagteek'ening naar het schijnt van einde Maart, dat hij sedert October niets van Stanley gehoord had en aldaar wachtende was op de 600 man, die Tippo Tib hem zenden zou om hem af te lossen in het kamp aan de Aruwini (den zijtak van den Congo), waar Stanley hem nu bijna een jaar geleden heeft achtergelaten. Van die 600 man waren 250 aangekomen en vóór 1 Juni rekende majoor Barthelot de overige 350 beloofden te zien. Maar wat nut het dan ook hebben kan Stanley's spoor in de wildernis te volgen, wordt niet gezegd. Frankrijk. Op Corsica zorgt de bonapartische schrijver Léandri, dat er propaganda voor Boulanger gemaakt wordt. Hij heeft er reeds een boulangistische bijeenkomst belegd en dagelijks worden er tusschen hem en den ex-generaal telegrammen gewisseld. Vrijdag hebben 200 personen, na afloop der bijeenkomst, demonstraties gehouden, welke tot drie arrestatiën aanleiding hebben gegeven. Zaterdagavond om half zes zal Boulanger te Rijssel aankomen. Des avonds zal hem een banket van 600 couverts worden aangeboden. Van de eerste editie van Boulanger's brochure, ge titeld »de inval der Duitschers" zijn door den generaal 250000 exemplaren gratis verspreid. De schrijver begint zijn werkje met een woord aan den lezer, waarin het volgende wordt gezegd: »Mijne tegenstanders stellen mij als een oorlogs-apostel voor. Het staat aan U dit te beoordeelen, wanneer ge dit boek gelezen hebt van een patriot, die geen ander doel heeft dan het behoud der nationale waardigheid. Boulanger". De Parijsche bladen bevatten een annonce van een wijnhandelaar te Narbonne, gericht tot de patriotten en anti-ferristen. Ieder, die bij hem een anker wijn besteld, ontvangt gratis de buste van Boulangervoor de bestelling van een half anker bekomt men alleen de redevoeringen van den generaal met zijn portret. De tentoonstellings-commissie heeft den toegangsprijs voor de tentoonstelling in 1889 bepaald op 2 francs des voormiddags, op 1 franc des namiddags en op 2 francs weder des avonds. Des Zondags zal de prijs den ganschen dag een franc zijn. De telefoonlijn tusschen Lyon en Marseille is Woensdag beproefd en voldeed uitstekend. Men gelooft dat half Juli de lijn Parijs-Lyon-Marseille in exploitatie zal komen. INaEZONDEJV. Viering van het Vijftigjarig bestaan der Noellesche Handelsschool te Osnabruck. Mijnheer de Redacteur. Den 21sten Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Noellesche Handelsschool te Osnabrück werd opgericht. Voor allen, die in bovengenoemde inrichting belangstellen, is dat een gewichtige en recht heugelijke dag. Van uwe bemiddeling, Mijnheer de Redacteur, wensch ik gebruik te maken, om tot alle belangstellenden een opwekkend woord te richten; voornamelijk evenwel tot den Nederlandschen Oud leerling, die daar eens zijne eerste Handelsopleiding ontving en dankbaar en met waardeering aan den tijd, daar doorgebracht, terug mag denken. Dankbaar, omdat hij eerst thans beseffen kan, welke goede grondslagen daar tot vorming van den degelijken handelsman werden gelegd, getuige de schoone vruchten, die hij door dat onderwijs mocht oogsten; met waar deering, wanneer bij de moeite en zorgen zich herinnert die daar aan hem werden ten koste gelegd. Wanneer hij dit alles bedenkt, dan moet hij het denkbeeld toejuichen, dat reeds langen tijd te voren zoowel hier te lande als te Osnabrück gevormd werd, n.l. om dien oprichtingsdag feestelijk te herdenken. Blijkens mededeeling van het Nederlandsch feest-comité worden thans namens Dr. Lindemann, den tegen- woordigen directeur der school, alle Nederlandsche oud-leerlingen o f f i c i e 1 tot de feestelijkheden uit- genoodigd, die op Maandag 21, Dinsdag 22 en Woensdag 23 Mei a.s. te Osnabrück zullen plaats hebben. Nederlandsche Oud-leerlingen! trekt naar de stad, waar gij uwe voornaamste en uitgebreidste opleiding ontvingt en voegt uwe vreugdekreten bij die van de vertegenwoordigers van zoovele natiën, die zeker aan de roepstem gehoor zullen geven. Engelschen, Duitschers, Franschen, Belgen, zelfs Amerikanen wachten u daar, en zullen u eene recht feestelijke ontvangst bereiden. Vroegere vrienden en bekenden zult gij daar ontmoeten oude banden zullen weer worden vernieuwd om nog hechter te worden aangehaald. Het bestuur heeft reeds voor vele zaken zorg ge dragen; zelf zal zij, bij voldoende deelneming, van uit Zutfen een extra-trein laten loopen. Deze zal Maandag 21 Mei, 's morgens '10,56, uit bovengenoemde plaats vertrekken, om 's namiddags te 3 uur te Osnabrück te arriveeren. Wenscht men hiervan gebruik te maken, zoo melde men zich tot uiterlijk 15 Mei bij den ondergeteekende aan. Tevens kan worden medegedeeld, dat voor het Studiefonds tot heden is ingeschreven voor 2500 Mark, eene som evenwel, die niet voldoende is. Wij moeten met een bedrag voor den dag komen onzer nationaliteit waardig. De som moet van dien aard zijn, dat zij 't bewijs levert, dat 't Nederlanders zijn, die haar hebben bijeengebracht. Nogmaals oud-leerlingen, wordt een beroep op uwe offervaardigheid gedaan en zij, die nog geene stoffelijke blijken hebben gegeven, worden hiertoe doch dringend uitgenoodigd. De tijd is nog slechts kort. De dag zal wedra daar zijn, en dan hoopt ondergeteekende menig Nederlander te Osnabrück broederlijk de hand te kunnen drukken. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte Mijnheer de Redacteur. Uw. Dw. Dienaar, F. B. VAN DITMAR. Secretaris van het Nederlandsche Feest'Comité Utrecht, Mei 1888. KUNSTNIEUWS. Vrijdag 1.1. werd door de Zangvereeniging der Afdeeling Maatschappij van Toonkunst alhier eene tweede uitvoering gegeven. Het programma bestond uitDe 95ste Psalm van MendelssohnSerenade en Adagio voor piano, viool en violoncel; de Toggenburg van Rheinberger en de Frühlings-Botschaft van Niels W. Gade. Zij, die met den inhoud van genoemde compositiën bekend zijn, zullen zich kunnen voorstellen, welk een genotvolle avond door beoefenaars en beminnaars van de toonkunst werd doorgebracht met zulk een rijk programma op zulk eene voortreffelijke wijze uit-, gevoerd. De koren waren bizonder krachtig en vol, terwijl de verschillende stemmen menigmaal tot één geluid ineenvloeiden. Hoeveel schoons met een ernstigen wil en met warme ambitie kan worden ten gehoore gebracht, bleek weer op deze uitvoering, tot groote voldoening van allen, die dergelijke uren tot de heer lijkste rekenen, omdat reine en verheffende indrukken worden verkregen. Hoe statig en forsch, hoe bezielend en jubelend klinkt die 95ste Psalm! Welk eene rijke afwisseling in de Toggenburg, Men voelt het eigen aardig aantrekkelijke van de Ballade als er gezongen wordt: »Frau Itha hat einsame Tage", men wordt onwillekeurig meegesleept, luisterende naar de woorden »Dann erst, Ringlein falie ab". Hoe breed en zwellend en hoog komen de toonen tot ons als het koor zingt: 9Dort heilt des Waldes Rauschen alle Wunden". En dan die vertroostende en jubelende Frühlings- Botschaft! »Du solist noch wie der Vogel werden", voorzeker; omhoog gaat de ziel onder den invloed van zulke woorden, vertolkt door zulke muziek, voorge dragen met zooveel gewisheid en kracht. Slechts met weinige woorden herinneren wij aan enkele schoone gedeelten, waardoor het aandachtig publiek wellicht het meest werd getroffen. Ook het instrumentaal gedeelte werd met de meeste aandacht aangehoord, inzonderheid het Adagio van Bargiel. Moge een volgend seizoen zangeressen, zangers, hen die voor het instrumentale zorgen, zoomede den directeur volvaardig vinden om hunne krachten op zulk eene wijze aan de toonkunst te wijden, een aandachtig en dankbaar gehoor zal dan zeker niet ontbreken. I >JE EXTRA PRIJS 60 CEIYTS per Origineel Chineesch pakket. LOTEN verkrijgbaar a f J.,«« per Het Bestuur Gr. A. DË LOOZE, Voorzitter. R O, VAN DER VLIET, Secretaris.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3