In eene vergadering van het algemeen bestuur der Zuiderzee-Vereeniging is door het Dagelijksch Bestuur rapport uitgebracht over den stand der financiën in verband met de uitgeschreven geldleening. Het is ge bleken dat nog ongeveer f 30,000 bijeengebracht moet worden, zal het plan tot onderzoek volledig kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd een algemeene vergadering der leden bijeen te roepen en daarin opening van zaken op technisch gebied te doen en de middelen te bespreken en vast te stellen om het doel dat men zich voor gesteld heeft te bereiken. Een nieuw slaapmiddel? Te St. Oedenrode wil men eene nieuwe courant uitgeven, die zal heetenDommel- en Aabode. Het zesde jaarverslag van de gestichten voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede deelt het volgende mee In Haarlem, waar de vrouwelijke patiënten in »Bethesda" worden verpleegd, is voor 32 zieken ruimte. Iloe treurig het met den gezondheidstoestand van hen gesteld is, blijkt hieruit, dat de zware toevallen, die dit jaar voorkwamen, '1206 zijn, de lichte 142, terwijl 640 duizelingen voorvielen. In den loop van deze maand zal een tweede gesticht, onmiddellijk bij «Bethes- da" gebouwd, «Sarepta" geheeten, geopend worden. Het terrein, dat beide huizen omgeeft, is naar het plan van de heeren Zocher vriendelijk aangelegd. Eenige boomkweekers van Naarden en Bussum hadden de goedheid, bloemen en heesters hiervoor ten geschenke te geven. In «Sarepta" zal gelegenheid zijn ook patiënten voor de eerste en tweede klasse op te nemen, voor f 1200 en f 800 vergoeding. De gezellige vertrekken maken het verblijf in deze vriendelijke omgeving niet somber. Deze nieuwe bouw heeft een tekort van f 6300 aan de kas bezorgd. Het is het bestuur nog niet mogen gelukken een directrice te vinden. Jkvr. Teding van Berkhout heeft de goedheid vooreerst de leiding der inrichting op zich te nemen, terwijl vijf diaconessen met veel toe wijding onder de zieken werkzaam zijn. De patiënten worden zooveel mogelijk onder toezicht aan het werk gehouden; men vindt ze in de keuken, in de naaikamer, bij de wasch, in den tuin bezig. Hoewel de meesten in hunne trekken de sporen der treurige ziekte dragen, is de uitdrukking van haar gezicht niet somber; zij zien er tevreden, sommige blijmoedig uit. Te Heemstede worden in het gesticht «Meer en Bosch" de mannelijke patiënten verpleegd. Hun getal is nu 44. In het afgeloopen jaar verliet één herstelde het gesticht, en twee anderen waren in zóóver hersteld, dat ze weer in de maatschappij konden terugkeeren. De zware aanvallen der lijders waren in het afgeloopen jaar 2600, de lichte 1066 en 1169 duizelingen. De kranken worden door acht broeders verzorgd, onder leiding van den heer Buisman, die onlangs uit het beroemde gesticht te Bielefeld, waar hij door het bestuur was heengezonden, om op de hoogte van zijne taak te komen, teruggekeerd en nu als besturende broeder is geïnstalleerd, terwijl de heer Creuzberg, emeritus predikant, die naast de inrichting woont, als directeur het bestuur over alles heeft. Ook hier zou gebouwd moeten worden, maar het nieuwe gesticht voor vrouwelijke patiënten heeft te veel gekost om nu reeds weer te kunnen bouwen. Te Woudenberg, Scherpenzeel, Baarn en Amersfoort werd in de kerken voor de gestichten gecollecteerd. Dit geld zal gebruikt worden ter gedeeltelijke be taling van de verpleegkosten voor enkele hulpbehoe vende patiënten. Reeds nu bedraagt het te weinig betaalde voor 15 patiënten jaarlyks de som van f 1605. In legitimistische kringen in Frankrijk wordt het ge richt verspreid, dat de kapitein Adelberth de Bourbon, die tijdens het verblijf van den graaf van Parijs te Dord recht zeer onverwacht in zijne garnizoensplaats Bergen op Zoom kwam te overlijden, door vergif zou zijn om het leven gebracht. Onderzoekingen daaromtrent worden uit Frankrijk hier te lande ingesteld, ofschoon er bij de familie De Bourbon hier te lande geen vermoeden daarvoor bestond, veel minder opgewekt is. Als de waarschijnlijke beweegredenen wordt daarbij opgegeven, dat de kapitein de Bourbon geweigerd heeft zelfs voor hooge sommen, afstand te doen van belangrijke familiepapieren. Dat dergelijke aanbiedingen meermalen hebben plaats gehad, is bekend, evenzoo dat zij steeds hooghartig zijn afgewezen door den kapitein de Bourbon, die noch door aanbiedingen, noch door bedreigingen was over te halen. In de wanden eener antieke kast heeft men te Woensel bij M. van Gemert een verborgen schat gevonden, bestaande in 5 goudstukken, waarvan 2 met het jaartal 1657van de overige was het opschrift niet meer leesbaar. Bij een te Roermond gehouden publieke verkooping van tapijten, karpetten enz. kwam niet één kooper op. In Roermond schijnt men dus niet in de schoon maak te zijn zooals in Holland, waar de huismoeders de portemonnaies harer echtgenooten terdege plunderen om nieuwe kleedjes enz. te bekomen. De socialist J. A. Cohen, in Den Haag tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld voor politiek misdrijf en die tijdelijk te Gent verbleef, kreeg Woensdag het bevel, dat hij België moest verlaten. Zooals men weet, mag ook Domela Nieuwenhuis niet in België komen. De vereeniging «Algemeen Belang" te Amsterdam, aangesloten aan het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarbij een nieuwe kieswet gevraagd wordt, welke ook het kiesrecht toekent aan «alle ingezetenen, Nederlanders, die niet door eenig rechterlijk vonnis van hun burgerlijke rechten zijn verstoken en zich ten raadhuize hunner gemeente op een daarvoor te bestemmen register hebben ingeschreven." Wanneer men kalkwater in het oog krijgt wat blindheid kan veroorzaken moet men het binnenste van het oog vochtig maken met water, waarin veel suiker is opgelost. Dit suikerwater laat men druppels gewijze in de oogleden glijden. Het suikerwater heeft de eigenschap, dat het de kalk oplost en wegspoelt. Men kan dit eenvoudig middel niet genoeg voor werklieden, bazen, aannemers enz. aanbevelen. Bij de indeeling der miliciens te Leiden ontdekte men een man, die zich niet anders dan met behulp zijner krukken kon voortbewegen en die verzuimd had redenen van vrijstelling op te geven. Hij werd ingedeeld bij de veld-artillerie, te 's Gravenhage in garnizoen In eenige Fransche bladen vindt men weder onrust barende berichten over den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning. De Justice ontvangt zelfs uit Den Haag het bericht, dat de koning zóó verzwakt is dat hij niemand meer ontvangt, en voegt er bij dat men aldaar bij de troonsopvolging bevreesd is voor ernstige verwikkelingen met Duitschland. Van dit bericht is weder ongeveer niets waar. Z. M. heeft wel niet in persoon de zitting der Staten- Generaal kunnen openen, noch de leden ter beëediging ontvangen, maar zoowel de nieuwe Ministers als de Commissie welke de voordracht voor het voorzitterschap der Tweede Kamer kwam aanbieden, zijn bij Z. M. toegelaten. De bewering omtrent «verwikkelingen met Duitsch land" is evenzeer uit de lucht gegrepen. Door de jongste grondwetsherziening is de troonsopvolging behoorlijk geregeld en er is niet de minste aanleiding voor eenig conflict met het buitenland. Hbl. Kunst, Wetenschap en Letteren. De beste gelegenheid tot het onderzoeken van vroegere menschelijke schedelvormen en van de verandering die de schedelvorm in den loop van vele eeuwen heeft ondergaan, bieden de graftomben van Egypte en van het oude Etrurië aan. In deze beide landen heeft dr. Schmidt rijke verzamelingen van schedels verkregen, die hem in staat stelden, daarvan eene grondige studie te maken. De uitkomsten van deze studie, voor zoover die de Egyptische schedels betreft, heeft hij onlangs in een vakblad medegedeeld. Bij eene verge lijking van 294 oude schedels, van mummies afkomstig en van 86 nieuwe, verzameld in verschillende streken, bleek, dat de ruimte voor de hersenen van de tegen woordige bevolking gedurende de beide laatste duizend jaren gemiddeld 44 kubieke centimeters kleiner geworden, en wel de mannelijke schedels gemiddeld 31, die van vrouwen 54 kubieke centimeters, een verschijnsel dat de schrijver verklaart uit den achteruitgang in ontwikkeling en beschaving, die er in den loop der eeuwen met het Egyptische volk heeft plaats gehad, en dat hij stelt tegenover de waarneming, dat de grootte der schedels van de Parijsche kerkhoven in de laatste eeuwen, overeenkomstig de toenemende beschaving der bevolking, gemiddeld met 35 kubieke centimeters is toegenomen. In vorm komen de oude en nieuwe schedels, zoowel wat den geheelen bouw als wat kleinere bijzonderheden betreft, in 't algemeen met elkaar overeen, er zijn thans evenals vroeger drie hoofdtypeneen zuiver Egyptischen, een zuiver Nu- bischen en brachykephalen vorm en overgangsvormen daarvan. Tegenwoordig treedt het Nubische type sterker op den voorgrond. Ongelukken, Kaïnpen, Misdaden, enz. Eenigen tijd geleden werd te Haarlem door zekeren Z. gevonden een portemonnaie, onder meer inhoudende een bankbiljet van f 40. In eene advertentie gaf de man bekendheid aan dit voorval, waarop eenige dagen later eene dame verscheen, voorgevende de eigenares te zijn van de gevonden goederen. Zij reikte daarbij een kaartje over, waarop de naam van eene zeer aanzienlijke familie, zoodat de vinder geen bezwaar maakte het gevondene af te geven. De belooning zou den man later toegezonden worden. De rechte eigenares kwam echter korten tijd daarna en moest vernemen dat men haar vóór was geweest. Van de oplichtster is nog geen spoor ontdekt. Een Belgisch jongmensch, zekere N., heeft in gezel schap van eene jonge dame uit Braesschaet, bij Ant werpen, de vlucht naar Nederland genomen. Alvorens hiertoe over te gaan, lichtte hij den notaris Z., te Ixelles (Brussel), voor een som van 40,000 frs. op. De notaris heeft de zaak der justitie in handen gegeven, die het signalement van N. en dat der dame naar alle oorden heeft overgeseind. De politie tracht hem in handen te krijgen en verzoekt zijn aanhouding. Algemeene deelneming verwekt te Londen"het tra gisch uiteinde van Helena Crosmond, eene bekende opera-zangeres, die zich in een huurrijtuig met een revolver door 't hoofd schoot. Zij begon haar loopbaan als prima-donna bij de Scala te Milaan en was 't laatst verbonden aan de Drury Lane. Haar gedrag was steeds onberispelijk en de omstandigheid, dat men getracht had haar goeden naam aan te randen, schijnt niet vreemd geweest te zijn aan dezen zelfmoord. Buitenland. Spanje. Ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling zal Frankrijk zeventien oorlogsschepen naar Barcelona zenden. Oostenrijk zendt vijf schepen onder bevel van den oom der koningin van Spanje. Italië zal vertegen woordigd zijn door pantserschepen onder bevel van den hertog van Genua en tegen half Mei komt de Engelsche vloot der Middellandsche Zee onder den hertog van Edinburg te Barcelona. De koningin met den kleinen koning en zijne zusters, vergezeld door Sagasta en den minister van marine Arias, zal de tentoonstelling openen. De opening zal den 20 dezer geschieden en het hof blijft twintig dagen te Barcelona. Oii.itsch.la.nd.. Van den keizer kan op 't oogenblik niets dan goeds gemeld worden. Hij is veel opgeruimder en de wonden in de keel beginnen reeds zoover te genezen, dat hij met zijne geneesheeren en bloedverwanten weder zacht kan spreken. De keizer heeft Donderdag zijne gemalin, toen zij de overstroomde streken aan de Elbe bezocht, driemaal een telegram gezonden, haar mededeelende hoe het met hem ging. De geneesheeren besloten de dagelijksche consulten vol te houden en daarop het regime vast te stellen der te volgen behandeling. De doctoren blijven van meening dat de keizer vooruitgaat; alleen dat zijne krachten zoozeer zijn afgenomen, geeft reden tot ongerustheid. Zaterdag werd de keizer in den tuin gedragen en vertoefde korten tijd in een tent, daar opgeslagen. Het kasteel Babelsberg, het geliefkoosde verblijf van keizer Wilhelm, wordt voor de keizerin in gereedheid gebracht. Er zijn voor de slachtoffers der overstroomingen in Noord-Duitschland omtrent 4 millioen mark vrijwillige giften bijeengebracht. Ook te Kopenhagen heeft zich een commissie gevormd om gelden in te zamelen voor de overstroomden in Duitschland. De koning van Denemarken heeft 1000 kronen geschonken. Te Barmen heerscht woningsnood; 251 gezinnen met 1280 personen hebben den 1 Mei geene woning kunnen vinden. In een gebouw, dat voor publieke vermakelijkheden was gebouwd, zijn 200 dier onge- lukkigen opgenomen. Daar liggen zij met hun schamel huisraad op vochtige stroozakken en bedden, koud en hongerig, want er kan niet worden gestookt of gekookt. Een man, vader van negen kinderen, moest doodziek zijn woning verlaten en is in zijn nieuw verblijf ge storven. Ongeveer 300 personen huizen in eene oude fabriek, die door de stad is gehuurd. De burgemeester van Berlijn, v. Forckenbeck, is tot ridder der orde van den Rooden Adelaar, 2e kl. benoemd en hetgeen anders niet het geval is, bij de benoeming wordt de reden vermeld, «als erkenning voor zijne werkzaamheid bij de ondersteuning der overstroomden." De keizer had reeds vroeger den heer Forckenbeck als burgemeester en afgevaardigde willen dekoreeren, maar dit stuitte op moeielijkheden. Tegen eene onderscheiding om niet politieke redenen schijnt geen bezwaar te zijn gemaakt. De keizerin, vergezeld van Prinses "Victoria, werd te Lüneburg aan het station door de provinciale en stedelijke autoriteiten verwelkomd. Op haren weg naar het raadhuis werd de Keizerin door verschillende ver- eenigingen en scholen en eene talrijke menigte luide toegejuicht. Op het raadhuis gekomen hield de opper burgemeester Laenstein eene toespraak tot Hare Majesteit, waarbij hij deed uitkomen, dat de band

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2