ZIERIkZEESilllE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 36. Woensdag 9 Mei. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct JAlle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEiVMAN. ZIERIKZEE, 8 Mei 188 8. De Slaats-Ct. bevat een verslag van de hoofd commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Zij stelt zich voor, na afloop harer werkzaamheden een algemeen verslag te geven. »De betrekkelijk lange duur van het werk noopt haar echter, het uitbrengen van dit verslag niet uit te stellen tot het geheele werk zal afgeloopen zijn, maar zij stelt er prijs op, reeds nu aan de regeering mede te deelen op welke wijze de herziening is aangevangen en voortgezet, en hoever het werk gevorderd is, in het vertrouwen dat later gelegenheid zal zijn, een volledig overzicht van de uitkomsten te geven. Te eer wordt dit rapport aangeboden, omdat het belangrijkste gedeelte van de taak der hoofd commissie is voltooid. Immers, de schalen van schatting en de belastbare opbrengst der eigendommen, die als typen voor de schatting der overige moeten dienen, zijn door de hoofdcommissie vastgesteld, en afschriften dier schalen en opgaven van de belastbare opbrengst dier eigendommen zijn naar het voorschrift van art. 22 der wet in de onderscheiden gemeenten ter inzage nedergelegd. Voortbouwend op die grondslagen, beijveren de afdeelingen der onderscheidene commissiën zich om de ongebouwde eigendommen, gelegen in het onderdeel van het district, waarvoor zij zijn benoemd, bij ver gelijking met de vastgestelde typen in een van de bedragen der schaal van schatting te rangschikken. Omtrent de voltooiing van het werk door de commissiën" zegt het verslag o.a.«Met de vast stelling van de schalen van schatting en van de be lastbare opbrengst der typen is voorzeker het belang rijkste gedeelte van de taak der hoofdcommissie afge loopen. De afdeelingen der commissiën hebben nu de overige ongebouwde eigendommen bij gelijkstelling met de gekozen typen, in de bedragen der schalen te rangschikken. Dit is reeds geschied voor ruim 700 kadastrale gemeenten. Het nauwkeurig invullen van schattingstaten en kennisgevingen vordert echter veel tijd. Daaraan is het toe te schrijven, dat de voltooide staten voor niet meer dan een vijftigtal kadastrale gemeenten bij ons bureau zijn ingekomen. Dat de commissiën ook de schatting bij vergelijking met de gestelde typen zorgvuldig, eerlijk en ijverig zullen volbrengen, mag om de wijze waarop zij zijn samen gesteld, worden verwacht. Bovendien geven de personen, tot het gewichtig ambt van voorzitter der commissie geroepen, door hunne toewijding en hunne onpartijdig heid waarborg, dat bij de verdere schatting op de vastgestelde grondslagen zal worden voortgebouwd. Op die gronden is aan te nemen, dat dit groote werk, ondanks de moeilijkheden die te overwinnen waren, een deugdelijken maatstaf tot heffing der grondbelasting zal geven, en die uitkomst zal te meer de aandacht verdienen, omdat het werk wordt uit gevoerd, niet onder toezicht van den fiscus, maar door onafhankelijke mannen, uit de grondbezitters zeiven gekozen, in commissiën en afdeelingen georganiseerd. Hoewel veelal karig bezoldigd en voor reis- en verblijf kosten onvoldoende schadeloos gesteld, brengen zij met prijzenswaardig plichtbesef, dijkwijls met opoffering van eigen zaken, een werk tot stand, dat vermoedelijk wederom gedurende tal van jaren niet alleen aan het samenstel van belastingen, maar ook aan de waarde bepaling der eigendommen in het maatschappelyk verkeer ten goede kan komen. De hoofdcommissie stelt een voorstel in uitzicht tot verhooging van de belooning en de vergoeding van de leden van vele afdeelingen van commissiën en van de bezoldiging der voorzitters. U. D. Het Soc. Weekbl. geeft eene korte, maar eigen aardige beschouwing over het^ nieuwe ministerie. »Zoo heeft dan een ministerie uit de anti-liberale meerder heid het bewind aanvaard. Wat het aan land en volk brengen zal? Ons lust het niet, onze voorspellingen te voegen bij die, waarmede een deel der pers van verschillende richtingen dezer dagen zoo vrijgevig is geweest. Wel echter willen wij hoe hardgrondig wij een anderen uitslag der verkiezingen en, als gevolg daarvan, de inwijding van een vrijzinnig hervormend tijdperk hadden gewenscht wel willen wij er op drukken, dat wij niettemin het nieuw opgetreden ministerie met ongeveinsde vreugde kunnen begroeten, in zoover als het de natie verlost uit den ongezonden toestand eener niet-parlementaire regeering, die in de laatste jaren het politieke leven zoo deerlijk heeft geschaad. In zoover ook, als eindelijk van de regeertaak zijn ontheven mannen, die wegens hunne ongeschikt heid voor deze taak er nooit mede hadden mogen worden belast. Dat ton minste is een verlichting". Volgens de Stand, is aan jhr. mr. Ruys van Beeren- broek, den nieuwen minister van justitie, de candida- tuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in 't kiesdistrict Maastricht aangeboden, maar heeft hij daarvoor bedankt. De heeren Tak van Poortvliet, lid der Tweede Kamer en pres.-comm. van de Maatschappij Zeeland", en Hofstede, hoofd-directeur der posterijen, zijn, naar het Vaderland verneemt, naar Berlijn vertrokken, om bij de Duitsche regeering de bezwaren der Nederlandsche regeering tegen de door Duitschland gewenschte ver legging van den maildienst tusschen Berlijn en Londen van de lijn Bokstel-Wezel over de lijn Venloo-Keulen nader te verklaren. De tegenwoordige regeering toch blijft evenals de vorige zich nadrukkelijk verzetten tegen het Duitsche verlangen om den maildienst te verleggen. Zij moet van oordeel zijn, dat er zoowel op technische gronden als op gronden van billijkheid, bezwaar bestaat, Duitsch- land's verlangen in te willigen. Het bestuur van de Vereeniging tegen de kwak zalverij heeft het departement Workum van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen verzocht, het voorstel aan de algemeene vergadering, om f 1000 aan de Vereeniging tegen de kwakzalverij toe te kennen, ten einde haar in staat te stellen op den ingeslagen weg voort te gaan, in te trekken. Het bestuur der Ver eeniging, erkentelijk voor de goede bedoeling der afdeeling, vertrouwt dat ook te kunnen doen zonder de buitengewone subsidie, en meent dat bovendien door eene zoo groote subsidie te aanvaarden, de zelf standigheid der Vereeniging gevaar zou loopen. Intusschen beveelt de Vereeniging zich bij het Nut aan voor medewerking in haar streven voor het toe treden van Nutsleden zelve tot de Vereeniging en voor verspreiding harer waarschuwingen door de Nuts leden in ruimen kring. Het Sociaal Weekbl. vestigt de aandacht op de omstandigheid,dat de oproeping door eene te Almelo gevormde commissie om geldelijke bijdragen voor de gewezen werkstakers aldaar niet aan hare verwachting beantwoord heeft. De heer Snellen ontving in de eerste dagen ongevraagd f ilOO. Na de oproeping steeg dat cijfer slechts tot f 1450. Hoezeer het Soc. Wbl. dat betreurt, acht het dat toch wel begrijpelijk. «Vooreerst moet het velen ernstig hebben ontstemd en minder geneigd gemaakt tot helpen, dat de arbeiders, toen nauwelijks de strijd met hunne overwinning was ge ëindigd, andermaal het werk staakten, om redenen geenszins van dien aard om dit te wettigen. Doch er was meer en erger, Gedurende de werkstaking had Recht voor Allen met schelle kleuren de ellende ge schilderd, die door de arbeiders en hunne gezinnen werd geleden. En ziedaar, nu dat de heer Domela Nieuwenhuis het in eene vergadering van gewezen werkstakers (en vermoedelijk van anderen) aangenomen voorstel kwam doen om de f 1600, welke hij van de door hem ontvangen bijdragen nog in kas had, niet te benuttigen tot leniging van den nood, dien de werkstaking had achtergelaten, maar ze te bestemmen voor het een of ander, dat dienen kon ter propaganda voor de partij. Wat wonder, dat links en rechts werd gedacht: zullen wij nu geld bijeenbrengen voor degenen, die aldus zeiven betuigen, dat zij het niet zoo bijster noodig hebben?" »'t Kan niet anders", zegt het S. Wbl., «of tal van gezinnen blijven gebukt onder schulden, die zij in de verstreken maanden hebben gemaakt, en onder behoeften, welke zij in dien tijd niet hebben kunnen bevredigen. Ons doet dit oprecht leed. Doch aan wien de schuld? O, de heer Domela Nieuwenhuis is zulk een verstandig vriend van den noodlijdenden arbeider!" De heer E. Kiderlen, de welbekende kampioen wielrijder, lijdt sedert eenigen tijd aan ledewater in het been, veroorzaakt door het overrijden met een rijtuig. Tengevolge daarvan is hij verhinderd voorloopig aan wedstrijden deel te nemen. Het hoofd der politie te Breda heeft, naar de N. B. meldt, een schrijven gericht tot de hoofden der scholen, waarin deze worden uitgenoodigd, hunne leer lingen te waarschuwen tegen openbare straatschende rijen, waaraan de jeugd zich tegenwoordig op ergerlijke wijze overgeeft, zooals bijv. het stukwerpen van ruiten, het vernielen der plantsoenen, vooral in het Valkenberg, het bespotten en bemoeielijken van oude en gebrekkige menschen, enz. enz., onder mededeeling, dat voortaan de politie in last heeft, ten strengste daartegen te waken en zoo noodig, daarvan proces-verbaal op te maken. In het bijzonder geldt deze waarschuwing de kinderen, die langs de Ginnekenweg de school bereiken en tegen woordig met allerhande werptuigen naar den tram gooien, waardoor herhaaldelijk schade wordt veroor zaakt aan wagens en glasruiten. Het Nbl. v. d. Boekh. vestigt de aandacht op klachten en waarschuwingen van de Indische dagbladen over de vertraging, welke brieven en couranten onder vinden, die met de Nederlandsche mail worden verzonden. Zes, zeven dagen is de Engelsche mail veelal voor; «dat is tegenwoordig geen uitzondering, maar regel", zegt het Batav. Nieuwsbl., dat daaruit tot de slotsom komt: «Een Nederlandsche mail heeft dus geen reden van bestaan meer." De Javabode, die in Februari het feit eveneens vermeldde, voegde daar echter bij: «Natuurlijk kan men er aan onze niet gesubsidieerde lynen geen grief van maken, dat zij in snelheid worden overtroffen door Maatschappijen, die millioenen uit de schatkist krijgen, haar hoofddoel is niet het brievenvervoer." Ook in de omgekeerde richting, van Java naar Nederland, is de achterlijkheid van de Nederlandsche mail reeds sedert geruimen tijd regel. Domela Nieuwenhuis is een steek met een degen gegeven. (Uniform der Tweede Kamer-leden.) De algemeene tentoonstelling der Hollandsche maat schappij van Landbouw zal worden gehouden op het Malieveld in Den Haag van Woensdag 12 tot en met Maandag 17 September a.s.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1