ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1889. No. 33. Zaterdag 4 Mei. 92ste jaargang. L°"/« NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD appij. rncT Binnenland. rdam: ,45 u. P,45 7,45 )rkajuit. f 0,75 0,75 0,50 Jeeren, aan d N' Co. EB. l'IiiV F(>» 93'/» lOlii/,. 105'/, 72% 49 e6'5/i. 10f/,. 91 '/2 1013/,. 99'/,, 931/1. Iüo'/2 71'/a 71V. 71% pol 91%. |1°1> «O'/, 122% 02%. 99% 1101 loon/,. 113 11,52% 2,451/. izeti op. 7,25 e,6o 5,30 4/90 anderd, vorige 12,50 11,— 6,— Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1. Franco per post f 1, Afzonderlyke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-. Geboorte- en Doodberichten van 1 G regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zendon aan don uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 3 Mei '1 8 8 9. Den leden dei- Maalschaptpij tot bevordering der Toonkunst wacht 10 dezer, met een gevarieerd pro gramma, weder muzikaal kunstgenot, liet Afdeelings- Bestuur hoopt hun dan een tweede Concert met welwillende medewerking der dames en heeren leden der afdeeling-zangvereeniging aan te bieden. Daarop zullen ook medewerken de heer Kruse, violoncellist te Middelburg, benevens weder eenige leden van het Boi- terdamscli Orchesl, terwijl de zangvereeniging ten gehoore brengt zangwerken van v. Beethoven, Mozart, Schumann, Brahms en v. Mosel. De leden der Maat schappij hebben met ééne dame kosteloos toegang. Dameskaarten zullen b.d. verkrijgbaar zijn. Voor het lidmaatschap wende men zich tot den secretaris der Afdeeling. Zoo mogelijk verzuime niemand dit Concert bij te wonen. Men schrijft uit Goes aan de N. R. Ct. In het anti-revolutionaire kamp is besloten, bet stout bestaan door te drijven, om twee vah de ver dienstelijke leden der Prov. Staten, die gedurende meerdere tientallen van jaren in dat college zitting hadden, cn bovendien leden van Gedep. Staten 2ijn, bij de aanstaande verkiezing te doen vallen. Terwijl de heeren jhr. mr-. J. J. Pompe van Meerdervoort en C. J. iluvers weder candidaat zijn gesteld, werden in plaats van de heeren mr. J. C. R. van der Bilt en J. H. Bybau aanbevolen de heeren Jhr. mr. J. 11. J. Quarles van Ufford en J. van Schouwen. Uit Apeldoorn schrijft men: Eerst in de laatste dagen is de stand van zaken op regeeringsgebied Z. M. den Koning volledig kunnen medegedeeld worden. Over het algemeen was Z. M, zeer ingenomen met de plaats gehad hebbende han delingen. De particuliere zaken worden reeds weder geheel door Z. M. geregeld, zoodat er geen bezwaar zal bestaan ook weder de regeering te aanvaarden. Zoodra het zachte weder voor goed intreedt, zal Z. M. zeker dadelijk daarvan partij trekken. Thans reeds is Z. M. den geheelen dag op, en wandelt meermalen door de verschillende zalen van het paleis. Van het Loo meldt men aan het Hbl.: De kentering in den toestand van Z. M. den Koning begon veertien dagen geleden en sedert ging de beter schap met reuzenschreden vooruit, zóó zelfs, dat Z. M. in de laatste dagen te zes uur 's morgens reeds gekleed was. Voor- en 's namiddags neemt de Koning echter wat rust, wat hem door de geneesheeren ge boden is. Van de chronische kwaal, waaraan Z. M. lijdende is, heeft bij thans betrekkelijk weinig binder, en reeds sedert een dag of tien is Z. M. in zijn uiterlijk aanmerkelijk vooruitgegaan, zoodat men waarlijk niet kan zeggen, dat de Koning er slecht uitziet. Met de noodige voorbereiding is aan Z. M. mede- deeling gedaan van de overneming zijner regeerings- bezigheden door den Raad van State. Het besluit waarbij dr. Vlaanderen tot ridder van den Nederiandschen Leeuw werd benoemd, is door Z. M. zelf bij den ministerraad uitgelokt, terwijl Z. M. wist, dat Hij zelf het niet zou kunnen teekenen. Zoowel deze onderscheiding als de medaille van de Eikenkroon, geschonken aan den ziekenoppasser Hemmes werd door den Koning zelf den begiftigde overhandigd. Reeds dagen geleden heeft Z. M. zijn verlangen te kennen gegeven, te beginnen 3 Mei (de datum is door den Koning zelf bepaald) weder de regeeringstaak te aanvaarden. De noodzakelijkheid van een regentschap heeft dus opgehouden te bestaan. In Luxemburg zal het regentschap mede een einde nemen. Dr. Vinkhuijzen heeft zijn gewoon bezoek ten paleize gebracht. Van eene buitenlandscbe reis des Konings is geen oogenblik sprake geweest. Evenmin wordt nog een verblijf in de open lucht reeds wenschelijk geacht. Op de voordracht voor een directeur der Nederl. Bank, in de plaats van den heer Beets, die eervol ontslag beeft verzocht, komt als eerstgenoemde voor mr. N. P. van den Berg, thans president der Javasche Bank te Batavia. Te Zwolle is, naar de Zie. Ct. meldt, bericht ontvangen, dat alle in- en doorvoer in Frankrijk van vee, uit ons land komende, tot nader order is ver boden. Blijkens een door den consul-generaal der Neder- I landen te Port-au-Prince aan den minister van I buitenlandscbe zaken medegedeeld schrijven van den secretaris van staat voor de buitenlandscbe aangelegen heden van Haiti, is door de regeering der republiek 1 geprotesteerd tegen de uitgifte van papiergeld door 1 de opstandelingen in het noorden van Haïti, welk betaalmiddel door die regeering als geheel waardeloos I wordt aangemerkt. St.-Ct. J Door G. Rietberg en veertien andere opzichters van den rijks-waterstaat in het 5e district van Gelderland is dezer dagen een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten einde instemming te I betuigen met het adres, dat op 20 Maart 1.1. door de landmeters bij het kadaster (velddienst) de ambte- i naren bij de rijkstelegraaf en de opzichters van 's rijks- waterstaat uit 's Hertogenbosch werd verzonden. Genoemde ambtenaren bebooren tot hen, die, volgens 1 art. 4 sub d van het wetsontwerp tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren, op 55- I jarigen leeftijd recht op pensioen zullen hebben. Adressanten wijzen er cp, dat vaststelling van bedoelde bepaling tengevolge zal hebben, dat ambtenaren, door den aard hunner betrekking vroeg ongeschikt om langer dienst te verleenen, een geringer pensioen zullen bekomen dan zij, die tien jaren langer den staat kunnen dienen. Zij verzoeken daarom het voor stel zoodanig te wijzigen, dat voor de berekening van hunnen diensttijd elke negen maanden zullen gelden voor een jaar, behoudens de voorwaarde, dat het maximum pensioen van '2/3 van het traktement niet worde overschreden. Mej. C. M. van Rantwijk te Scheveningen heeft zich bij de schipbreuk van de »Ango" wonder kloek gedragen door de redding van een der schipbreuke lingen, den Franscbman Francois Persenique. Zij heeft nl. ter hoogte van 't artilleriepark, een hand boven de golven ziende uitsteken, dien drenkeling, die verder afdreef, gevolgd, bij de beenen gegrepen en naar het strand getrokken, waarna zij zelve in zwijm viel en met den geredde naar het Kurhaus werd vervoerd. Zij heeft thans als ei kenning van hare moedige daad vanwege de redactie van de Hollandsche Lelie en van la jeune Fitte te Brussel, eene gouden medaille ontvangen, waarop het feit is vereeuwigd, dat ook in bet buitenland zoozeer de aandacht heeft getrokken. B'ijkens mededeeling van de uitgevers van het weekblad de Hollandsche Lelie, de heer W. Cremer en Co., is liet aandenken aan mej. van Rantwijk te Scheveningen ter hand gesteld wegens haar optreden bij de stranding van de »Ango", uitsluitend door lezeressen en geabonneerden van genoemd blad ge schonken, gelijk ook op de medaille is uitgedrukt en niet in vereeniging met geabonneerden van la jeune Fitte te Brussel. In Mei In boomgaarden en tuinen moet men de boomen schudden, evenals in April. De ïingelrupsen kan men nu in haar nesten gemakkelijk vinden en dooden. De schors van appel- en pereboomen bestrijke men met kalk of leem, om de zich hier bevindende poppen van de sappel wormen" te vernietigen. Aalbessen- en kruis- bessenstruiken kloppe men, om de bastaardrupsen er uit te verwijderen. Op 't veld behandele men 't koolzaad als in April. Men lette er op, of op erwten en boonen zich ook bladluizen beginnen te vertoonen. Is dit het geval, dan snijde men in 't begin der plaag alle aangetaste deelen aflater berooft men de groote boonen en veidboonen van haar toppen, die dan in den regel met geheele rissen bladluizen zijn bedekt. Op den korenzolder moet men, als men er geen korenmotten heeft, luiken en ramen gesloten houden. Vindt men ze er wel, dan moet men hen zooveel mogelijk dooden, en het graan zoo dikwijls mogelijk keeren. De bijenhouder moet in deze maand de poppen der wasmotten, welke zich in de nabijheid der korven bevinden, dooden. Appelboom, mispel en kweepeer bloeien in de Mei maand. Haagdoorn iets later, wel een maand na slee doorn. Eik, plataan en walnoot komen in 't blad. Acacia, escb, eik, walnoot, paardokastanje, brem, boerenjasmijn, heggerang, kamperfoelie, lijsterbes en sneeuwbal of Geldersclie roos bloeien, 't Koolzaad staat in vollen bloei. Van de onkruiden en wilde planten bloeien nu o. a, scherpe, kruipende en knoldragende boterbloem, smeerwortel, zilverschoon, kleefkruid, lelietje der dalen. Rogge schiet aren. Men schrijft uit Bergen op Zoom; lieden (Maandag) werd de verpachting van oester- perceelen op de Ierseksche Bank in de Ooster-Schelde ten einde gebracht. Zaterdag en ook heden werden flinke prijzen besteedde goede perceelen en vooral de zaaiperceelen waren zeer gewild, zoodat voor ver schillende aanzienlijk hooger prijzen konden bedongen worden dan bij de vorige verpachting. Het totaal der 218 perceelen is thans 102,564, terwijl het vroeger f 148,962 bedroeg. Naar uit Brussel gemeld wordt, zouden ook de Nederlandsche en Belgische gezanten te Parijs de openingsfeestelijkheden der wereldtentoonstelling aldaar niet bijwonen. Van 1 Mei af mogen geen eieren van waterwild en van kievitten meer worden geraapten kievits eieren mogen na 5 Mei niet meer worden verkocht, te koop uitgestald of vervoerd. liet uitvoerend comité tot stichting van een herstel lingsoord voor drankzuchtigen heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin krachtig tot deelneming aan de stichting wordt opgewekt, en nader de plannen worden uiteengezet en een beroep wordt gedaan op den geldelijken en zedelijken steun van het Nedeil. volk. Het comité beschouwt de drankzuchtigen als zieken, die aanspraak hebben op liefderijke en doeltreffende verpleging, zoowel om hun zelfswil, als omdat zoovee 1 mogelijk de maatschappij van hen verlost, hun gezin tegen hen beschermd, volgende geslachten voor de gevolgen hunner krankte bewaard moet worden. Dit alles acht bet comité alleen mogelijk in eene inrichting, even geschikt tot verpleging en genezing van lijders aan drankzucht, als onze krankzinnigen gestichten dit zijn tot verpleging cn genezing van

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1