Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. L888. No. 34. Woensdag 2 Mei. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, jjelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAÏV. binnenland. ZIERIKZEE, 30 April 1 8 8 8. In de heden namiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad, zijn in handen eener Commissie tot onderzoek gesteld, de ingekomen rekeningen over 1887 van den straatweg tusschen Zierikzee en Brouwershaven, het Burger lijk Armbestuur en de Gasfabriek. Ter visie van de Raadsleden zijn gelegdhet verslag van de Gasfabriek, de verslagen van het Lager- en van het Middelbaar Onderwijs en dat van den toestand der gemeente, door Burgem. en Weth. aangeboden, allen over 1887. Mededeeling werd gedaan van de herbenoeming van Dr. J. K. de Bruijne tot voorzitter en van Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth tot secretaris der Com missie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs. Voorts werden eenige posten der gemeentebegrooting voor 1887 door afschrijving uit den post voor Onvoorz. Uitgaven verhoogd en wegens vertrek uit de gemeente afschrijving van hoofdelijken omslag over 1887 verleend aan J. W. C. van Bezooijen voor 1,40 en aan C. van de Sande voor f 0,935. Aan den heer F. B. Stroobant werd voor onbepaalden tijd tegen betaling van 2 cent per centiare 's jaars in erfpacht afgestaan, eene oppervlakte gemeentegrond buiten de Zuidwellebrug, ter grootte van 50 centiaren, tot het bouwen eener petroleum-bewaarplaats. Naar aanleiding van een vroeger ingekomen adres der Maatschappij voor Oesterteelt te Zierikzee, werd door Burgem. en Weth. voorgesteld, om de pacht der aan de gemeente behoorende buitengronden aan den zuidelijken zeedijk van Schouwen, eindigende in 1889. te verlengen tot 1894, tegen eene pacht van 300 's jaars. De pacht bedraagt thans f 35 in het jaar. De stukken werden ter visie van de leden gelegd om later te worden behandeld. Medegedeeld werd het proces-verbaal van de op den 19 Maart bij den Gemeente-Ontvanger gedane op neming van boeken en kas. Herbenoemd werden tot leden der Commissie voor de zaken der Schutterij de heeren Schneiders en de Looze en 'tot plaatsvervangende leden de heeren van Manen en Six. Aangehouden werd het voorstel van Burgem. en Weth., om de jaarwedde van den leeraar in het hand- teekenen aan de Hoogere Burgerschool F. E. Vogelsang, in beschikking op zijn verzoek, met ƒ100 te verhoogen. In handen van Burgem. en Weth. werd gesteld, een adres van eenige ingezetenen om de meisjesschool te reorganiseeren door de gelegenheid aldaar voor meisjes open te stellen om ook in zekere mate het gewone lager onderwijs te kunnen genieten. Mededeeling werd gedaan van den uitslag der verpachting voor 5 jaar van het ongeëffende zuid- zelketerrein aan den heer H. C. van den Ende voor 2 's jaars, met den last om het terrein te elfenen en van den weg af te scheiden. De vergadering werd daarop met gesloten deuren voortgezet ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag over 1888. Na de heropening werd de verdere behandeling daarvan aangehouden en de openbare vergadering gesloten. Zierikzee, 30 April. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de »Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij" werd door den Directeur het jaarlijksch verslag uitgebracht, en rekening en ver antwoording gedaan over 1887. Uit de rekening bleek dat het winst-saldo over 1887 bedroeg 2277,375, welk saldo zal worden gestort in de reserve-kas. Vervolgens werd de heer mr. J. Moolenburgh, aftredend commissaris, met nagenoeg algemeene stemmen als zoodanig herkozen. De Zutphensche Ct. komt op tegen de voerstelling van de Tijd, als zou de triumf, door de anti-liberalen bij de stembus behaald, een triumf des geloofs zijn. Natuurlijk", schrijft de Zutph. Ct., «kent de Tijd geen anderen godsdienst dan den haren anders zou zij zich van een tegenstelling hebben onthouden, die voor het minst onjuist is. Of meent soms het blad, dat «de nationalen", die zich bij eerste stemming onthielden en bij een tweede stemming den vrijzinnigen candidaat steunden, den bovennatuurlijken godsdienst niet huldigen? Zijn soms de heeren Buytendijk, Brons veld, van Weede van Dijkveld en van Leeuwen geen verdedigers van dien godsdienst op hunne wijze, even goed als de Tijd? Voor het roomsch-katholicisme moge verder geen godsdienst bestaan dan de boven natuurlijke, feitelijk bestaat die godsdienst wel en gaat het zoo maar niet aan, alle vrijzinnigen, alle niet-roomsch-katholieken en niet-anti-revolutionairen met één naamongeloovigen, te betitelen. Door tegen stellingen als die, welke de Tijd in het politiek debat werpt, worden de toestanden vervalscht, de vromen gevleid en misleid, en wordt der waarheid geweld aangedaan. Neen, het gold bij de stembus van 6 Maart niet de quaestie van geloof of ongeloof in school en leven en Staat, maar de quaestie van den triumf dei- kerk, der kerk van Rome en Calvijn in school en leven en Staat, en daartegen verzetten zich niet de ongeloovigen, de onverschilligen allereerst of alleen, maar veeleer allen die in dien triumf een ramp zagen en zien voor school en Staat en levenin naam van hunnen godsdienst". Een buitenlandsch blad maakt de opmerking: «In een van de weinige Nederlandsche dorpen, die reeds door hun naam onzijdigheid te kennen geven, in Compascuüm, is een werkstaking uitgebroken." Als de Compascuï deze hatelijkheid lezen, hervatten zij dadelijk het werk, voegt het D. v. Z.-H. hierbij. 't Is mogelijk, dat de menschen er door tot inkeer zullen komen, maar dan zorge men althans, dat zij van deze vermaning kennis bekomen. Een dorp Com pascuüm is op de kaart van Nederland niet te vinden wel kent men onder de gemeente Emmen uitgestrekte veenen onder de benaming het «Compascuum" (de Nederlandsche vertaling is «de gemeene weide"), die door eene, in 1874 opgerichte naamlooze vennootschap aan de snede gebracht en gaandeweg afgegraven worden. De reden waarom de miliciens van de lichting van 1887, die aangewezen waren om 30 April met onbe paald verlof te vertrekken, tot nadere order onder de wapenen moeten worden gehouden, is, dat de bataljons infanterie door dat vertrek (ongeveer 60 a 70 man per bataljon) zoodanig zouden worden verzwakt, dat niet altijd gevolg zou kunnen worden gegeven aan de in de laatste dagen toenemende aanvragen om detachementen infanterie tot beteugeling of voorkoming van ongeregeldheden. Gedurende de maand Maart zijn in de rijks-post spaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedrageninlagen f 649,638,925, terugbetalingen f 539,069,51. AIzoo meer ingelegd dan terugbetaald 110,569,415. Aan het eind der maand Febr. 11. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 11,788,076,61, zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo Maart bedroeg 11,898,646,025. In den loop der maand zijn 3334 nieuwe boekjes afgegeven 1169 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het eind der maand 179,175 in omloop waren. De bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam heeft den heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman, zich noemende «lid der Nederl. Herv. Kerk te Amsterdam", doen weten, dat hij geacht wordt zich te hebben afgescheiden van de Ned. Herv. Kerk, en gelast, dat van deze verklaring de noodige aanteekening zal geschieden in het lid matenboek der gemeente en in het daarvoor bestemde register. Een en ander uit overtuiging o. a. dat de heer Lohman zich in zijn schrijven aan genoemden kerkeraad heeft schuldig gemaakt aan beschouwingen, «die in strijd zijn zoowel met de belijdenis der Herv. Kerk als met een eerlijken en oprechten handel voor God; en dat het niet aangaat in het belang van godsdienst, zedelijkheid en orde iemand nog als lid te beschouwen, die door woord en daad beide getoond heeft en voortgaat te toonen, dat hij zichzelven sloot buiten de Ned. Herv. gemeente." Het Ilbl. wijst, als een voorbeeld van kerkelijke dweepzucht, op het artikel in de Standaard: «rech terlijke onpartijdigheid", waarin onzer rechterlijke macht ten laste wordt gelegd, dat zij de «doleerenden", wier rechtsgedingen voor haar worden gebracht, niet met onpartijdigheid en humaniteit zou behandelen. Men leest daar de bewering, dat bijna alle rechters bij de beslissingen in kerkelijke zaken rechters zijn in eigen zaak. Dezelfde bewering kwam voor in den brief van den heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, oud-raadsheer in het gerechtshof te 's Bosch, die door hem aan den kerkeraad te Amsterdam was geschreven. De rechterlijke macht is zeker niet onfeilbaar, noch boven critiek verheven. Als er dus verkeerdheden in de rechtszaal gebeuren, is het geoorloofd en zelfs plicht te waarschuwen, maar de rechterlijke macht van partijdigheid te beschuldigen in kerkelijke geschillen, omdat zij daar rechters zijn in eigen zaak, dat is weder een dier gevaarlijke uitingen van kerkelijke dweepzucht. Tal van gedingen komen voor de rechters omtrent zaken, waarbij zij belang kunnen hebben, vraagstukken bijv. van belastingen, van geldelijke ondernemingen en dergelijke. Wie heeft er ooit aan gedacht, daarom onze rechters van partijdigheid te verdenkenMaar de kerkelijke dweepers gaan zeiven zoozeer op in den engen kring van hun godsdienstige opvattingen, dat zij bij anderen geen onbevangenheid kunnen onder stellen! Aldus ondermijnt de clericale dweepzucht een der voornaamste grondslagen van onzen Staatden eerbied voor de rechterlijke macht. De onteigening ten behoeve van den nieuwen Maas mond is voor het oogenblik gestaakt. Het uitgetrokken crediet was met bijna 1 millioen overschreden, en de afgetreden Minister had geen gelden meer aangevraagd Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. In Sardinië houden de roovers tegenwoordig weer geducht huis. Den omtrek van Solanizza wordt door drie benden, van meer dan honderd man, onveilig gemaakt. Een dezer benden deed een aanval op eene groote pachthoeve; de eigenaar en zijn gezin werden gedood en de bandieten roofden een som van 25000 lire. De overheid verlangt dringend militaire hulp. Ook uit Anatolië meldt men staaltjes van de toe nemende driestheid der roovers. Een vermogend Grieksch koopman, Amico en zijn neef, die een paar brand brieven onbeantwoord hadden gelaten, werden op klaar lichten dag in een der drukste straten van Smyrna gedood. De bevolking verkeert in hevige opgewonden heid; de politie heeft reeds 180 personen in hechtenis genomen. Bij de mijngasontploffing in de kolenmijn St. Hellen bij Workington, over welk ongeluk reeds kortelijk werd melding gemaakt, werden 20 arbeiders gedood en 10 gekwetst. Toen de lijken voor den dag werden gebracht, waren ze zoo verminkt, dat men ze nauwe-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1