Buitenland. door de deugdelijke bewijsvoering ontmaskerd. Men straffe niet, men onderrichte en bovenal men handele. Dat schijnt mij hot plechtanker der toekomst voor de zaak. Voor den stuitenden vorm gelde de regel »est certa quaedam ars nesciendi et scientia. De grievende miskenning, de bittere verdachtmaking gaan wij voorbij." De redactie van het W. v. h. R. verklaart, dat het haar niet duidelijk is waarom het stellen van de vraag »of ons wetboek van strafrecht wel voldoende waarborgen oplevert tegen de storing van de openbare rust door het voortdurend opwekken van klassenhaat, van de maatschappelijke orde door de ondermijning en moedwillige verdachtmaking van de instellingen, waarop zij berust", op mr. Levy een pijnlijke indruk maakte. De bedoeling van het stellen der vraag was er een discussie over uit te lokken. »De heer Levy vatte het woord op men kon het van hem niet anders verwachten in favorem libertatis. Welnu, met geen ander doel wenschten wij eene vrije onbe vooroordeelde discussie te openen over eene vraag, waarvan niet licht iemand, die een geopend oog heeft voor onze tegenwoordige maatschappelijke toestanden, het actueel belang zal ontkennen." Aan het P. v. J., die haar artikel noemde »een bedenkelijk advies", merkt de redactie op, dat zij geen advies heeft uitgebracht, maar alleen een vraag heeft gesteld, en eene aanvulling van het wetboek van strafrecht, die casu-quo tegen ieder zonder onderscheid gericht zoude zijn, alleen als het mogelijk resultaat van een nog in te stellen onderzoek eventueel in uitzicht stelde. Omtrent den invoer van Ilollandsch vee in Engeland schrijft, de Londensche correspondent van de N. R. Ct. d.d. Vrijdag: »Het valt niet te ontkennen, dat het geheele vraag stuk van den invoer van ons levend Ilollandsch vee in Engeland zich in een uiterst hachelijk stadium bevindt. Aan het kantoor van het Koninklijk Land bouwkundig Genootschap weigert men op het oogenblik alle inlichtingen, maar zijn de inlichtingen mij van andere zijde geworden, juist, dan is het uit met den vrijen invoer onzer levende runderen en schapen op 1 Juni. De geheime raad zou reeds over de zaak beraadslaagd en feitelijk besloten hebben, het verzoek der »Royal Agricultural Society in te willigen en dus het in werking treden van het bekende besluit tot 1 September e.k. uit te stellen. Velen zouden onge twijfeld een dergelijk bewijs van zwakheid in de regeering opvatten als een verder toegeven aan de zoo machtig gebleken landbouwpartij, zoo niet als een inleiding om den invoer van ons levend vee voor goed te verbieden, zij het dan met behulp eener bijzondere wetgeving, die desnoods wel voor het uiteengaan van het parlement er door zou kunnen worden gesleept". In het Recueil militair is opgenomen een voor schrift betreflende het baden van militairen, door den minister van oorlog vastgesteld met intrekking van de te dezen aanzien bestaande bepalingen, ten einde er voor te waken, dat bij dit baden doeltreffende voorzorgen en bepalingen worden in acht genomen. De Staats-Ct. bevat een uittreksel van de verslagen omtrent de werkzaamheden der commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers over '1838 te Am sterdam en te Rotterdam. Te Raamsdonksveer heerscht tegenwoordig een ziekte onder de koeien, die door deskundigen met den naam van snotvuur bestempeld wordt. Het eene oogenblik is. het beest oogenschijnlijk gezond, om op het volgende onder hevige benauwheden neer te vallen. Is er dan spoedig geneeskundige hulp bij de hand, dan volgt meesttijds beterschap. Men schrijft dd. 26 April uit Amsterdam aan de Koln. Zlg. «Terwijl tot nog toe alle grootere vrijzinnige bladen tegenover het door de regeering verleden week bekend gemaakte ontwerp van een nieuwe wet op het lager onderwijs eene onverklaarbare terughouding hebben in acht genomen, is nu een waarschijnlijk oordeel over het lot van het ontwerp in zooverre mogelijk geworden, als in de reien der vrijzinnige partij eene merkwaardige zwenking naar rechts schijnt te zijn geschied. Ver leden Zondag namelijk had te Amsterdam een samen komst plaats van bestuurders der Liberale Unie en aanzienlijke leden van de Eerste en Tweede Kamer, benevens de redacteuren der invloedrykste vrijzinnige bladen Nieuwe Rotterclamsche CourantHandelsblad en Vaderland) waar vrij eenparig werd besloten, de van ultramontaansch-orthodoxe zijde aangeboden hand niet af te wijzen, maar ditmaal, afwijkend van de in de laatste tientallen jaren aangenomen houding, water in den wijn te doen en eene aan de wenschen der kerkelijke partijen te gemoet komende houding in de schoolquaestie aan te nemen. Of de Liberale Unie uit eigen beweging, in naam der vrijzinnige partij, welker wettige organen haar intusschen volstrekt niet tot dezen stap hadden gemachtigd, de hand tot den vrede heeft geboden, of dat voorafgaande besprekingen met de heerschende anti-liberale partij hebben plaats gehad, is onverschillig; in ieder geval is het een feit, dat dagbladen en afgevaardigden, die tot nog toe tegenover alle eischen der clericalen in de school quaestie een onverbiddelijk non possumes hebben ge steld, nu plotseling zoo van meening en standpunt zijn veranderd, dat zij zelfs aan de ondermijning van het tot nog toe streng vast gehouden beginsel der onzijdige staatsschool bereid zijn mede te doen een uiterst merkwaardig verschijnsel in het partijleven hier te lande. Tot nog toe heeft hier geen blad van deze Zondagssamenkomst melding gemaakt, maar men kan rekenen op een heftigen strijd in het vrijzinnige leger, zoodra de andere bijzonderheden bekend zijn geworden". Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Amsterdam is door de politie een man in arrest gebracht, die een verzilverden cent voor een kwartje in betaling trachtte te geven. Bij fouilleering aan het politie-bureau bleek de deugniet nog een stuk of wat van die zoogenaamde kwartjes in den zak te hebben. Men schrijft uit Apeldoorn, 22 April: Lieden nacht te ongeveer 2 uur vernam men het geroep van moord uit eene woning, waarin v. d. W. een herberg houdt, en op een kamer de bekende Jannetje Struik met eene juffr. K. woont. Deze personen verklaren, dat genoemde v. d. W. hen met een stuk hout gevoelig heeft geslagen, hetgeen aan de bloedsporen te zien is, en blijkbaar Jannetje heeft willen vermoorden om geld te bekomen, hetgeen hij moet veronderstellen dat J. S. bezit, en hij naar 't schijnt dringend noodig heeft. Heden zouden deze twee vrouwen eene andere woning betrekken. V. d. W verklaart daarentegen, dat de beide vrouwen samen vochten, en hij op het moordgeroep toeschoot; maai bij schijnt zich dan toch nog den tijd gegeven te hebben zich te kleeden alvorens te gaan helpen. Hoe het zij, de justitie zal deze zaak wel ophelderen. De officier van justitie van de rechtbank te Zutfen is gewaarschuwd, en de politie bewaakt het huis en de bewoners." De officier van justitie bij de Arr. rechtbank te Zutfen heeft geene voldoende termen gevonden om den vermoedelijlcen dader van den aanslag op Jannetje Struik in hechtenis te nemen. Vereenigcle Staten. In Oklohama zijn reeds twee steden gesticht: Oklohama-City en Kingsfisher. Elke stad telt reeds 4000 inwoners. De poging om de stad Guthrie te stichten is mislukt. De meeste kolonisten, die er zich neergezet hadden, zijn teruggekeerd, als 't ware van alles beroofd. Nieuwe troepen menschen, die geen plaats hebben kunnen vinden in Oklohama, vormen zich met het doel zich op het gebied der Cherokeezen te vestigen. Daar deze streek niet tot kolonisatie is opengesteld, zullen troepen gezonden worden om de kolonisten tegen te houden. Oostenrij Ir. De Demokratische Correspondenz schrijft: »IIet verloop der werkstaking van de tramway-koetsiers te Weenen heeft opnieuw getoond hoe verkeerd en ver derfelijk het is, dat een groote gemeente als Weenen het tram-verkeer geheel overlaat aan eene particuliere maatschappij, in plaats van zelve daarvoor te zorgen. Evengoed als de staat bevoegd, ja verplicht is om de spoorwegen over te nemen, even zeker valt het plaatse lijk verkeer binnen de perken der gemeentelijke be voegdheden. Een particuliere maatschappij heeft alleen financiëele belangen op het oog; de gemeente echter kan zich op een hooger standpunt plaatsen. Zij kan en moet, naast de zorg voor het verkeer, ook hare aandacht wijden aan de behoeften der ambtenaren, en hierbij staat de quaestie van geldmaken niet op den voorgrond. Eene particuliere maatschappij stelt zich ten doel, dividenden te verkrijgen, hoe hooger des te beter: eene groote gemeente mag niet naar zulke grondbeginselen handelen. Het is te hopen, dat men deze les te Weenen en elders niet zal vergeten". Zuid-Afrika De Volksstem heeft indertijd gewaarschuwd tegen eene onderneming van den heer G. R. Ockerse. Deze heeft daartegen geprotesteerd, o. a. vermeldende, dat hij aan den gedelegeerden commissairs der Maatschappij voor Nijverheid en Landexploitatie in de Transvaal, den heer mr. Fred. Kleijn, te Pretoria, had geseind: «Sommeer gerechtelijk Volksstem eerherstel. "Vermijdt geldeisch." De Volksstem handhaaft hare beweringen in hoofdzaak en schrijft verder in haar blad van 28 Maart: «De brief van den heer Ockerse is gedateerd 20 Februari en daar wij nog geene aanschrijving en: nog veel minder eene dagvaarding van den heer Kleijn ontvangen hebben, komen wij tot de conclusie, dat dei kabel uitermate langzaam werkt, of dat de gedelegeerde! alhier meer verstand bezit dan de heer Ockerse. Hoe dat ook zij, het hof staat voor den heer Ockerse open zoowel als voor ieder ander; behalve de kleine onjuist heden, hierboven gemeld, trekken wij echter geen woord van het door ons gezegde terug, en bij nader onderzoek blijkt ons, dat in plaats van eene waarde I van 4000 p. st. aan het Nederlandsche publiek te verkoopen voor '14,666 p. st. 13 s. 4 d. zooals wij oorspronkelijk zeiden, de heer Ockerse daarvoor iets geleverd heeft, dat hem slechts 3375 kost, altijd als men de concessie op 1000 p. st. schat, hetgeen door hem niet is weerlegd. Wij hebben den brief van den heer Ockerse eenigszins breedvoerig behandeld, omdat wij in Holland, waar ons blad veel gelezen wordt, niet gaarne bekend willen staan als artikelen, schrijvende, die op »valsche en leugenachtige voorstellingen" berusten, en wij verzoeken dan ook de Ilollandsche bladen die den brief van den heer Ockerse publiceerden ook het boven staande over te nemen." Spanje. De bezuinigingen, welke de minister van marine denkt in te voeren, bestaan in het afschaffen van twee batailions mariniers; het afdanken van 100 man van elk der drie overigen; vermindering van het aantal officieren-controleurs aan het ministerie, de secretariaten van de directiën overlatende aan de adjudanten der directeurs; het inhouden van de gratificatiën, die niet dringend noodig zijn en het reorganiseer en van eenige takken van dienst en van eenige legercorpsen, waardoor zonder schade voor den dienst de uitgaven verminderd zouden worden. Italië. Uit Rome wordt 23 April aan de Neue freie Presse geschrevenDe laatste preek van den Franciscaner pater Agostino is het onderwerp van alle gesprekken. Toen hij den zegen uitsprak, smeekte hij in treffende woorden dien ook voor den koning af, wien God den staat had toevertrouwd voor zijne raadslieden, opdat zij steeds waarheid en recht mogen beschermen voor het leger, voor de jeugd, die eens zou zijn geroepen te stryden voor het vaderland, het vaderland, welke naam zoo zoet en verkwikkend klonk, als ware hij een uitvloeisel van Gods naam. De indruk, dien deze woorden maakten, is niet te beschrijven. De mannen juichten, de vrouwen snikten. Het is de eerste maal dat een roomsch priester het waagde openlijk voor den koning en den staat te Rome te bidden. Frankrij li. Volgens den Parijschen berichtgever der Times is de vlucht van Boulanger op den 1 April bewerkt door eene list van den minister Constans. De regeering verlangde zeer hem uit het land te verwijderen, daar zij zeer wel inzag, dat er nog geene termen bestonden om hem in hechtenis te nemen en zij bovendien in dit geval voor onlusten vreesde. Daarop ontbood de minister een hooggeplaatst, met de politie in betrekking staand persoon, van wien het bekend was, dat hij met den generaal op goeden voet stond, en droeg hem op te zorgen voor zes sterke, niets ontziende kerels om den generaal den volgenden dag gevangen te nemen. Hij wist zeer wel, zeide de minister, dat hij daartoe wettelijk geenerlei recht had, maar hij was overtuigd, dat de Kamer zijne handelwijze be krachtigen zou. Alle pogingen van den bedoelden ambtenaar om den minister van gedachten te doen veranderen leden schipbreuk; hij waarschuwde den generaal en men weet het overige. Men beweert, dat de regeering voornemens zou zijn, de personen in hechtenis te doen nemen, die de uit Frankrijk aan generaal Boulanger gerichte brieven naar Brussel of naai' Londen overbrengen. De regeering zou daarbij het wetsartikel toepassen, dat aan de adminis tratie der posterijen het monopolie van het brieven vervoer toestaat. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Ofschoon meermalen beweerd is, dat het geheim van het Lebelgeweer voor de meeste buitenlandsche regeeringen niet langer een geheim kan zyn, schijnt de militaire overheid in Frankrijk niet van die meening. Integendeel laat zij de strengste voorzorgsmaatregelen in acht nemen. Een bewijs van de omzichtigheid, waai-mede men te werk gaat is het geval, dezer dagen bij een wapen- schousving te Marmaude voorgekomen. De inspecteerende officier ontdekte, dat aan het geweer van een dei- manschappen de broek ontbrak. Dadelijk werd de man gevangen genomen en opgesloten. Gelukkig kon hij bewijzen, dat het ontbrekende deel zich aan zijn geweer bevond, toen hij in 't veld trok, en werd toen weder vrijgelaten. Inmiddels werd dadelijk een onderzoek naar het

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2