Z1EEIKZEESCIIE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. rij kar gt- 3 .F'» J£5/" 1889. No. 32. Woensdag 1 Mei. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. den. Es., ranco, cents, 'orden t. 78'/,, 94'/a 105 88%. 721%. 49 66% 402% 91% 102% G 9»% 93% 456 70% '1%6 nf'« 92% 451 94% 401% 422% 62"/., 98'j 101%. 101%. 005/,, 112% 1.25% - 2,45 8,35 6,85 I 5- 3,75 5,50 4,25 3,75 3,— 6,— '11,— 11,50 8'25 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1. Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s-Geboorte- en Doodberichten van 1—0 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukkende redactie betreffendegelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 30 April 188 9. Tot leden in de commissie tot het afnemen van eind-examen voor de rijkslandbouwschool voor het jaar 1889, zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer dr. W. B. J. van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwijs; tot leden: de heeren D. Moeke Dzn. te Zonnernaire, L. Broekema, directeur der rijkslandbouw school te Wageningen; professor dr. A. Mayer, dr. O. Pitsch, dr. J. Ritzema Bos, dr. E. Giltay, S. Lako, J. Jurling en mr. Reijlingh Dzn., leeraren aan de rijkslandbouwschool te Wageningen, met bepaling dat voornoemde commissie te Wageningen zal zitting houden. Luidden de jongste berichten omtrent Z. M. den Koning bij uitstek gunstig, naar wij uit zeer vertrouwbare bron vernemen, gaat Z. M. dagelijks in beterschap vooruit en bestaat er alle hoop op herstel van gezond heid. Blijft deze gunstige wending aanhouden, dan zou door Z. M. in overleg met zijne geneesheeren besloten zijn dezen zomer in 't buitenland door te brengen tot volkomen herstel van krachten. Zelfs wordt reeds de 3e Mei genoemd als de dag waarop het vertrek van Z. M. is bepaald. Een later bericht in het Utr. Dacjbl. meldt Men seinde ons Zaterdag uit den Haag het in ons blad van gisteren medegedeelde bericht, dat indien 's Konings toestand zoo gunstig bleef, Z. M. op 3 Mei zich naar het buitenland zou begeven, om daar verder herstel te vinden. Hoewel het een natuurlijk gevolg zal zijn, dat, bij voortgang der beterschap. Z. M. in een milder klimaat zal gaan vertoeven, kunnen wij thans uit goede bron melden, dat bedoeld bericht minstens genomen voor barig is, daar voor het oogenblik van een buitenland- sche reis nog volstrekt geen sprake is. Voor het overige is de toestand volkomen bevredigend, zooals de officiëele bulletins constateeren. Nu er betere tijdingen van het Loo komen, maakt meer dan een zich bezorgd, dat het thans wel eens spaak kan loopen met het in te stellen regentschap en de stagnatie van 's lands zaken weder kan terug- keeren. »Naar 't ons voorkomt, schrijft de Standaard, is deze vrees ten eenenmale ongegrond. Van tweeën één toch. Of de blijde tijdingen uit het Loo houden aan, en dan lijdt het geen twijfel of onze Koning, geheel zichzelf weet- meester, zal zelf bestendiging van rust begeeren en de eerste zijn om rnet geheel zijn volk een regentschap van de Koningin voorshands wenschelijk te keuren. Wenschelijk voor 's Konings rust en voor s volks welzijn. »Of wel, de beterschap zal onverhoopt slechts een vleugje blijken en in nieuwe onhelderheden ondergaan, en dan kan noch Raad van State, noch Staten- Generaal aarzelen, en volgt de benoeming van een regent buiten medeweten van Zijne Majesteit om. «Zij er dus dank en vreugde voor eiken dag van verademing en beterschap, aan onzen lijdenden Koning geschonken. En zij er volkomen onbezorgdheid over den gang van 's lands zaken. Voor willekeur is hier geen speelruimte. De Grondwet en de wet beslist." Men schrijft uit Apeldoorn: Reeds in het begin dezer week moet Z. M. de Koning den wensch hebben uitgesproken HD. geneesheer dr. Vlaanderen, te Apeldoorn, te benoemen tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. Daar de Gouden Leeuw van Nassau een huisorde is, en Z. M. het desbetreffende stuk niet teekenen mocht, daar elke werkzaamheid Z. M. verboden is, en nu de stukken geteekend worden door den Raad van State, kon alleen de Neder). Leeuw geschonken worden. Z. M. heeft de orde Donderdag persoonlijk aan dr. V. overhandigd onder vleiende en dankbare be woordingen. Het bericht dat de Amsterdamsche brievenbestellers een adres tot den minister hebben gericht, ter ver krijging van hooger bezoldiging, is volgens het. Ilbl. in zooverre onjuist, dat de directeur van het post kantoor er niet van op de hoogte was gesteld. Intusschen had de directeur zelf reeds op loons- verhooging voor de bestellers aangedrongen en wat meer zegt ook verkregen. De directeur achtte, met het oog op de in werking treding van dit besluit, het tijdstip nog niet gekomen, die gunstige beslissing aan hen mede te deelen, hetgeen thans echter is geschied. Een echtpaar te Bezoijen, 24 jaar getrouwd, werd deze week verrast met het twinstigste kind. Dat zal het volgend jaar een drukke zilveren bruiloft geven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot voortzetting der arbeidsenquête. De commissie zal bestaan uit 13 leden, waarbij een bezoldigd secretaris en drie adjunct-secretarissen. Zij za! gesplitst worden in 3 afdeelingen, die gelijktijdig in verschillende deelen des lands verhooren kunnen afnemen. De commissie kan ook schriftelijk inlichtingen inwinnen. Vóór 1891 moet de enquête afgeloopen zijn. De directeur der weesinrichting te Neerbosch werd op het Paaschfeest verblijd met een kolossaal krenten brood van 30 kilo. Het was zoo groot dat het op een wagen moest gelegd worden, om op Neerbosch te worden gebracht. Het is een geschenk van de Nijmeeg- sche broodfabriek. Uit Lochem kwam als geschenk een kist met 260 eieren en uit Varseveld een groote mand metworsten. Wat de beteugeling van besmettelijke ziekten betreft is Nederland Duitschland toch in één opzicht voor. Daar te lande is het niet, zooals bij ons, gebruikelijk dat een plakkaat den bezoeker meldt, dat in eenig huis een besmettelijke ziekte voorkomt. Duitsche bladen vestigen thans op dezen goeden Ilollandschen maat regel de aandacht der autoriteiten. Door den beer W. A. Scholten, te Groningen, is aan L. Bijlstra, die voor 5 jaren in de stroopapier- fabriek te Sappemeer een arm verloor, levenslang een wekelijksch pensioen verleend van f 1,50. Volgens het weekblad De Ingenieur is weldra een algemeene wettelijke regeling van de verzekering van werklieden tegen ongelukken te verwachten. De toestand van het kamerlid generaal Reuter is zeer ernstig; hij bracht een onrustigen nacht door en is daarbij zeer zwak. Mr. J. A. Levy heeft gastvrijheid gevraagd in het W. v. h. R., om ernstige bedenkingen te doen gelden tegen het hoofdartikel in dat blad»Beteugeling van de woelingen der sociaal-democratie." Dat artikel maakte een pijnlijken indruk op mr. L. omdat tusschen de regels viel te lezen een neiging tot het beantwoorden in bevestigenden zin der vraagof men niet aanstalten behoort te maken tot een onderzoek, in hoeverre het gemeene recht behoort te worden verscherpt. De onder stelling is alzoo, dat de gemeene wet de moedwillige aanranding van het huwelijk, de familie, het privaat eigendom, keeren zou. »Ik vraag zonder omwegen, schrijft mr. L., met welk recht? Wij lezen: «Kritiek mag alles onderzoeken. Wij verlangen zelfs geen uitzondering voor »'t kritiekste". Maar iets anders is de meest onbeperkte vrijheid van onderzoek en van mededeeling der uitkomsten van dat onderzoek, zelfs in populairen vorm, iets anders de openlijke, steeds in heftigheid toenemende, moedwillige aanranding der grondslagen, waarop onze Staat en onze maatschappij nog steeds berusten, eene aanranding, die meest gepaard gaat met de opzetting tot en het voeden van feilen en woesten klassenhaat". Nu zal ik de laatste zijn om de gegrondheid dezer acte van beschuldiging tegen de sociaal-democratische woordvoerders en pers te ontkennen. En de eerste om te verklaren, dat zij door hun dolzinnig optreden afbreuk doen aan het grein waarheid, dat hunne leer behelst. Maar dat strafbaarstelling van moedwillige aanranding iets anders zijn zou dan het aan banden leggen der vrijheid van onderzoek zie, dat vermag ik niet in te zien. Evenmin is het mij mogelijk te bevroeden, waar tusschen geoorloofde kritiek en straf bare gedachten-uiting de grenslijn liggen zou. Dat het huwelijk, de familie, het privaateigendom grondslagen zijn onzer maatschappij en dit voorloopig nog wel blijven zullen, is ook mijne meening. In den bestaanden vorm zijn die begrippen de resultante eener ontwikkelings-geschiedenis, waartoe eeuwen van veelzijdige toetsing en ernstige overweging der beste denkers hebben medegewerkt. Men bedriegt zich echter, wanneer men meent, dat zij voor heilig en onaantastbaar kunnen worden verklaard. Men bedriegt zich, wanneer men gelooft, dat zij de eenige absoluut denkbare voorwaarden zijn eener beschaafde samenleving. En bovenal bedriegt men zich, wanneer men waant een onderzoek gefnuikt of eene propaganda aan banden gelegd te hebben, nadat men strafrechtelijk tusschen beiden getreden zou zijn. Instellingen, van welken aard ook, moeten op eigen krachten, op eigen gehalte steunen; kunnen zij dit niet, dan moeten 2ij hervormd worden of bezwijken. Eene uitzondering op dien regel voor het huwelijk, de familie, het privaateigendom of welken maat- schappelijken grondslag ook, bestaat niet. Dezen zou men wel mogen »onderzoeken", niet ze «aanranden" zegt ge. Wie geeft voor eene dezer bedoelingen een afdoend criterium? En zal het een ander kunnen zijn dan uitloopt op de meest loomlooze willekeur?" Met welk nut? vraagt mr. Levy verder. »Hoe tallooze malen is het niet gebleken, dat ideeën lachen om uwe vervolging en spotten met uwe kerkers. Maak uwe wetten gelijk gij wilt zooveel waarlijk zedelijke waardij er ligt in beweging, onverschillig welke, ook in der sociaal-democratie, zooveel zal verwezenlijkt worden. Aldus wil het de wereldorde, wier hoogste uiting de rechtsgemeenschap voor allen is. Niet be- moeielijking, maar bespreking, niet terechtstelling, maar overtuiging baat hier. Het zij herhaald: voor gansch het optreden der sociaal-democratie hier te lande heb ik niet de minste sympathie. De minsten harer apostelen schijnen zich bewust, dat het einddoel van hun streven verwildering der maatschappij zijn zou. Maar sympathie heb ik nog minder met de verkettering van leerstelsels, met de drijfjacht op personen, wier gebrekkige vorming maar al te zeer vat op ben geeft. Wat droevig testimonium pauper - tatis reiken wij toch aan onze maatschappelijke instel lingen uit, nu wij telkens een phrasenheld, die zo heet te verguizen, bij den kraag pakken en in de gevangenis stoppen. Is zulk «eereherstel" nu het kort begrip onzer staatkundige wijsheid? Zou het niet veel voornamer zijn, indien wij den hoon hooghartig lieten rusten en veel verstandiger, indien wij de dwaling manmoedig bestreden? Maar dan ook worde het valsche woord door het wederwoord bejegend en de drogreden

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1