Buitenland. Het D. v. Z.-H. noemt het zeer merkwaardig dat al de vrijzinnige bladen het ministerie aanzetten om toch vooral de schoolquaestie op te lossen. «Meer dan vermoedelijk zal in die pressie door het nieuwe ministerie een wenk worden gezien om zijne krachten eerst aan de oplossing van andere vragen van practisch volksbelang te wijden en de wijziging der onderwijswet eerst dan ter hand te nemen, als de gemoederen wederzijds wat gekalmeerd zijn. Er moet nog eerst eene winterkoude worden afgewacht, welke ook de »onderwijs-zenuwen" sterken zal. Bij de begrooting voor 1889 kan administratief reeds tegen de onder- wijsweelde worden gewaakt en speciaal de kunstmatige onderwijzersteelt worden tegengegaan." Ziedaar reeds een bewijs, hoe ernstig gemeend die opgeschroefde klachten waren, door de tegenpartij jaren achtereen aangeheven over de bestaande onder- wijsregeling. Ilet D. v. Z.-H. zong dapper mee in dat koor; maar nu de gelegenheid daar is om aan die, naar 't heette, duldelooze grieven tegemoet te komen, nu komt van die zijde het advies, dat do wijziging der onderwijswet wel kan wachten en moet achterstaan bij »de oplossing van andere vragen van practisch volksbelang." Naar aanleiding van de werkstaking in De Krim levert de Zwolsche Ct. eene bijdrage tot de kennis van de toestanden aldaar. Wij ontleenen daaraan het volgende «In den regel wordt, voor het begin der werk zaamheden in de venen, door de voornaamste heeren verveners een vergadering gehouden en bij overeen komst bepaald, hoe men zal werken en tegen welk Joon. Gewoonlijk is dit bij allen hetzelfde. Dit heeft ook dit voorjaar plaats gehad, men besloot het loon te bepalen, zooals dit het vorige jaar was geweest. Nu is voor een paai' jaar door de heeren verveners de zoogenaamde »stok" met één palm verlengd, terwijl het graafloon met 2 centen per stok is verminderd. De verveners rekenen de turf bij het «dagwerk;" het dagwerk telt 45 stok. Een stok nat veen is een vierkant van 2,5 M. lang. Door het langer maken van den stok blijft wel het getal turven in het dag werk geleverd even groot, maar iedere turf wordt grooter. De gravers klagen dat het werk hun daardoor te zwaar wordt. Men verzekerde ons toch dat zoo'n natte turf, die uit de kuil wordt gestoken en met de spade op den kruiwagen geworpen wordt, ongeveer 12 pond weegt. Dit is wel een der voornaamste redenen van de werkstakersde fabrieksturf- wordt te groot en het werk te zwaar. De eisch is eensdeels den stok terug te brengen van 25 dM. in 't vierkant op 24, anderdeels het oude loon van vroeger: dat is 90 cents per dagwerk meer dan thans. Enkelen beweerden ook, dat sommige verveners aan de gravers, die vooral uit Noordwolde (Friesland) komen, hooger loon, ongeveer 25 ct. per dag, hadden toegezegd dan aan de inwoners van De Krim. Doch Woensdag waren het niet alleen de ingezetenen, maar ook de vreemdelingen die aan 't muiten sloegen. Ook de winkelnering, die wel eens wat gedwongen wordt, is een grief van vele arbeiders. Zij wenschen uitbetaald te worden in de venen en niet ten huize van de onderbazen, die er vaak een winkel op nahouden. Dinsdagavond (van de vorige week) is de werkstaking in de venen begonnen. Zij is zoowel voor de werk gevers als voor de arbeiders hoogst nadeelig. Voor de verveners, omdat het thaus de gunstige tijd van graven is en ze dan tegen Juli of Augustus de turf kunnen afleveren. Wordt er niet gegraven, dan trekken ze ook geen voordeelen uit hunne veenderijen, die de meesten duur hebben aangekocht. En waarlijk, de verveners hebben ook hun besten tijd gehad. Maar vooral voor de arbeiders ware het te wenschen dat de werkstaking weldra tot de geschiedenis mocht behooren. Als zij niet werken dan staat gebrek voor de deur. 't Is dan ook de wensch van alle weidenkenden dat spoedig een schikking getroffen wordt." Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een duel tusschen vrouwen. Een tweetal furies in de gemeente Chiatra (Frankrijk) leefden reeds lang met elkander op gespannen voet en deden al het mogelijke om elkaar het leven onaangenaam te maken. Dezer dagen nu, namen zij het besluit dat een van beiden van het wereldtooneel moest verdwijnen, een duel zou beslissen wie. Zoo gezegd zoo gedaan, als wapen werd de dolk gekozen en de jongste werd doodelijk in het hart getroffen, zoodat zij na eenige oogenblikken den geest gaf. Een zekere Nicolaï, die reeds sedert jaren Corsica onveilig maakte, kreeg het dezer dagen in den zin eens een bruiloftspartij bij te wonen in het dorpje Testa en om de gendarmes te misleiden trok hij vrouwenkleederen aan. Op een of andere manier kregen de politie-mannen lucht van 's mans brutaalheid en in den nacht weid het huis omsingeld, er werd een onderzoek ingesteld en eindelijk werd Nicolaï in zijn vrouwenpak gevonden. Hij beproefde te vluchten, wierp een gendarme met een slag ter aarde en bracht zijn pistool te voorschijn, toen hij eensklaps door twee geweerschoten doodelijk werd getroffen. In de menagerie-Kendsky te Welvvarn bij Praag gelukte het gedurende een voorstelling aan een leeuw uit zijn kooi te ontsnappen tot groote ontzetting van het publiek, dat huilend van angst naar den uitgang snelde. De temmer slaagde er in het dier voor te komen, hij plaatste zich voor het woedende beest, dit zich onmiddellijk op zijn meester wierp en hem het vleesch van het lichaam scheurde. Toen de bedienden der menagerie er in slaagden het dier weder in de kooi te doen terugkeeren, was het voor den ongelukkigen dierentemmer reeds te laat. In een kolenmijn in Champagne gebeurde dezer dagen, toen de arbeiders uit de mijnschacht naar boven werden gevoerd," een verschrikkelijk ongeluk. De ketting waaraan de bak hing, die de arbeiders omhoog bracht, brak, toen deze bijna boven was. De bak, waarin zich tien mijnwerkers bevonden, stortte naar beneden. Twee werden er dadelijk gedood, de overigen zijn doodelijk gekwetst. Te AlJoth (Hongarije) zijn twee gendarmen in hechtenis genomen. Zij hadden namelijk een zekeren Michael Raczkovics, die wegens een klein vergrijp gevangen zat, doodgeslagen en daarna zijn lijk aan een strop opgehangen. De vermoorde zou reeds als zelfmoordenaar worden begraven, toen het bij een onderzoek van het lijk bleek, dat hij was gedood en alleen was opgehangen om de misdaad te verbergen. F r a n k r ij k. Men zegt, dat er oneenigheid bestaat onder de aanhangers van den graaf van Parijs. De groep van Orleanistische senatoren is niet voor herziening van de constitutie, de leden der Kamer wel. De graaf heeft zich bij het gevoelen van deze laatsten aange sloten. Ook in het Boulangistisch kamp schijnt men het oneens te zijn. La Gocarde verklaart, dat de generaal zich bij alle verkiezingen candidaat moet stellen. La Lanternela France en VIntransigeant beweren, dat de plebiscifcaire beweging moet ophouden. Wat het comité van nationaal protest betreft, het zal ophouden te bestaan, liet is la Gocarde die dit mededeelt. Wat zal Bouianger doen? Zal hij afge vaardigde van het Noorderdepartement blijven om aan de heeren Rochefort, Lalou en Mayer te behagen, of zal hij zich laten plebisciteeren om den heer Georges de la Bruyère pleizier te doen? Men beweert dat hij gaarne naar het laatste zou overhellen, maar hij zou dat niet durven doen om aan de anderen niet te mis hagen. Te elfder ure deelt de Agence Havas de vol gende opmerking aan de dagbladen medeDe generaal verklaart, dat hij niet opgehouden heeft in volkomen overeenstemming van gedachten met het comité van nationaal protest te zijn, dat altijd zou bestaan blijven. Bouianger verklaart, altijd volgens de mededeeling van lJavas, elke candidatuur in de departementen Isère en Opper-Savoye te zullen weigeren. De correspondent van L'Independence Beige noemt den heer Bouianger een slaaf van de heeren Rochefort, Mayer en consorten, tot nader order. Oosteni*ij Ir. Naar aanleiding van de ontmoeting van den keizer van Oostenrijk en de koningin van Engeland schrijft de Pester Lloyd; «Wij Hongaren roepen der heer- scheres over het vrije en machtige Engeland van ganscher harte het welkom toe en wij erkennen, dat wij het met vreugde zien, wanneer de vriendschap, die tusschen onze monarchie en Engeland gelukkig bestaat, nog sterker wordt bevestigd. Wij twijfelen er ook niet aan, dat in dit gevoel de overige volken en stammen der monarchie met ons instemmen, gelijk wij ons overtuigd houden, dat het Engelsche volk sympathie gevoelt voor onze monarchie en bepaald voor Hongarije. Engeland en Oostenrijk-Hongarije hebben vele aenrakingspunten, verscheidene overeen stemmende belangen en kunnen niet alleen bij zeer gewichtige internationale quaesties hand aan hand gaan, maar trekken er beiden voordeel uit, wanneer zij zich in gelijke richting bewegen. Engeland streeft evenals Oostenrijk-Hongarije en zijne bondgenooten op het vasteland er naar, den vrede in stand te houden en de ontwikkeling overeenkomstig de tractaten in het oosten te verzekeren. Engelands belang eischt evenals het onze, gewelddadige storing van het be staande te vermijden en het streven tegen te gaan naar een verandering van het evenwicht en de ves tiging van eene uitsluitende heerschappij in het oosten. Engeland staat aan de zijde van den Europeeschen vredebond en heeft met enkele der verbondenen zeer intieme betrekkingen. Ofschoon bet met Oostenrijk- Hongarije geen bepaald verbond heeft gesloten, mag men zeggen, dat het in menig opzicht, vooral wat het Balkan-schiereiland betreft, eene opvatting heeft, die met de Oostenrijksch-Hongaarsche overeenkomt en men mag misschien zeggen, dat de gelijksoortige, ja de gemeenschappelijke gewichtige belangen in de bedoelde richting ook zonder eene «beschreven" alliantie op het beslissend oogenblik Engeland en Oostenrijk gemeenschappelijk zullen doen handelen. Als het ernst werd, heeft Engeland nog altijd krachtig de plichten zijner wereldheerschappij nagekomen en men mag onvoorwaardelijk vertrouwen, dat het in het vervolg niet minder dan tot nu toe zijn man zal staan, als het geldt zijn woord over de inrichting van het oosten in den schaal te werpen. Met Duitschland verbindt ons het openbaar gemaakt tractaat, met Engeland de overeenstemming van vele belangen op het Balkan schiereiland. Evenals dat tractaat onze zelfstandige politiek in alles, wat ons in de eerste plaats en alleen ons aangaat, geen haar breed beperkt of kan beperken, zoo kan ook ons samengaan met Engeland, op een voor Duitschland vreemder gebied, ons nauwkeurig omschreven landgenootschap met Duitschland niet raken. Het is overigens boven allen twijfel verheven, dat men in Duitschland het zeer gaarne ziet, dat Engeland met de vredesmogendheden medegaat. Daarom moet ook de ontmoeting te Innsbruck in Duitschland met welgevallen worden beschouwd. Bismarck zelf heeft verklaard, dat hij met vreugde de aansluiting van andere mogendheden bij den vredes- bond begroette en Duitschland kan het dus niet anders dan welkom zijn, dat zijn Oostenrijksch-Hongaarsche bondgenoot machtige vrienden heeft en wijslijk en gepast de hartelijkste betrekkingen met hen onderhoudt. De Neue Freie Presse zegt, dat de koningin van Engeland, die thans voor het eerst den Oosten rij kschen bodem betreedt, steeds persoonlijk veel sympathie voor Oostenrijk heeft getoond. «De Engelsche staatsman, die op het congres van Berlijn altijd aan onze zijde stond, werd door haar met blijken van welwillendheid overladen, en zijn leerling, de man, die thans de lotgevallen van Engeland bestuurt, sprak bij het ontvangen der tijding, dat de Duitsch-Oostenrijksche alliantie was gesloten, de onvergetelijke woorden: «Eene blijde boodschap is tot ons gekomen." Deze beide mannen, Benjamin Disraeli en Lord Salisbury, hebben in de laatste twintig jaren het vertrouwen der koningin genoten, terwijl Gladstone, die zijn afkeer van Oostenrijk niet heeft verborgen, zich.noch in hare welwillendheid, noch in haar vertrouwen kon verheugen." «Het is sedert eenigen tijd mode geworden" zoo gaat de Neue Freie Presse voort «met eene zekere minachting te spreken over de macht van Engeland, en de regeering van den heer Gladstone heeft, door haar halsstarrig vasthouden aan het beginsel van non* interventie, alles gedaan wat zij kon om deze geringschatting te rechtvaardigen. Maar voor Engelands buitenlandsche politiek hebben de perioden van Gladstone's bestuur slechts eene voorbijgaande beteekenisonder de leiding van lord Salisbury is deze politiek weer teruggekeerd op den gezonden bodem der reëele belangen, en het is herhaaldelijk gebleken, dat zij, indien zij zich op dit standpunt handhaaft, een machtigen invloed op het lot van Europa kan uitoefenen. Nog kort geleden, toen er sprake was van de on wettigheids - verklaring, tegen prins Ferdinand van Coburg gericht, is het gebleken, hoe groot gewicht Engelands woord bij alle beslissingen op het Balkan-schiereiland in de schaal werpt. Tot die verklaring was de Porte over gegaan, toegevende aan de door Duitschland, Rusland en Frankrijk gemeenschappelijk uitgeoefende pressie de verklaring bleef echter zonder eenige uitwerking, omdat Engeland, Oostenrijk en Italië zich niet hierbij aansloten." De Presse komt tot het resultaat, dat men voor zekere eventualiteiten, vooral waar het geldt de kusten der Middellandsche Zee te beschermen, kan rekenen op overeenkomsten, die Engeland bijna tot een feitelijken bondgenoot maken van Oostenrijk en Italië. «De Engelsche regeering hiernaar gevraagd, heeft weliswaar in het Parlement uitvoerige inlichtingen geweigerd, maar zij heeft alleen het bestaan van schriftelijke verbintenissen geloochend, en wel in een vorm, waaruit men zonder buitengewone scherpzinnigheid kon opmaken, dat aan de ondersteuning van Engeland niet te twijfelen valt, wanneer Oastenrijk en Italië in de noodzakelijkheid komen om hunne belangen met het zwaard in de hand te verdedigen." Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Alvorens Madrid te verlaten is Patti, de groote zangeres, op bijzondere audiëntie ontvangen door koningin Christine van Spanje. Voordat zij heenging sprak de diva den wensch uit aan den kleinen koning te worden voorgesteld, daar hij de eenige souverein van Europa was, dien zij niet persoonlijk kende. De koningin glimlachte en liet Alfonsus XIII komen, door een gouvernante gedragen. Patti boog diep en bracht de hand van den kleinen vorst aan de lippen. «Mijn zoon is een Spanjaard - zeide de koningin -

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2