AANBESTEDING. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. het leggen van den gedenksteen ter plaatse, waar de Staten-Generaal hunne eerste zitting gehouden hebben, bij de receptie door den president der republiek in de Spiegelzaal te houden, enz. De commissie van instructie in het proces tegen Boulanger c. s. heeft o. a. den heer de Pressensé (zoon van den bekenden senator) gehoord, die geruimen tijd te Londen gevestigd was als correspondent van de Temps, en die bijzonderheden moet zijn te weten ge komen aangaande overeenkomsten van graaf Dillon niet eenige Londensche bankiershuizen en omtrent de betrekkingen van Boulanger met den graaf van Parijs. Laatstgenoemde, zelf weinig geneigd de onderneming van Boulanger met geld te steunen, moet aan graaf Dillon aanbevelingsbrieven aan rijke Orleanisten hebben medegegeven. Gemengd Buitenlamlscli Nieuws. Patenten op kleine, maar nuttige voorwerpen brengen dikwijls ongeloofelijke groote sommen op, die den uit vinder in korten tijd rijk maken. De volgende voor beelden mogen als bewijzen dienen. De patenten op twee soorten stalen pennen brengen jaarlijks 480,000, het stukje gomelastiek aan het eind van een potlood 24,000 gulden op. In een proces kwam het onlangs uit, dat de uitvinder van de metalen plaatjes, die dienen om schoenzolen en hakken voor het afslijten te vrijwaren, er in 1879 ruim '12 millioen en in 1887 niet minder dan 143 millioen verkocht, met een winst van ongeveer 3 millioen gulden. Zeer dikwijls wordt eene uitvinding eerst na geruimen tijd en wanneer de omstandigheden gunstig zijn, op haar volle waarde geschat. Zoo kreeg de uitvinder van de rolschaatsen ten slotte nog 2y2 millioen gulden, ofschoon hij, toen de termijn van zijn patent verstreken was, dit laatste nog niet had verdiend. De drilboor heeft meer opge bracht dan de meeste zilvermijnen van de wereld en de Amerikaan die op de gedachte kwam, koperen punten aan de kinderschoenen te maken, heeft een inkomen, even groot, als wanneer hij van zijn vader 5 millioen gulden had geërfd. De uitvinder van een toestelletje om een draad gemakkelijk door het oog- van een naald te brengen, verdient jaarlijks ruim 24000 gulden. Even winstgevend als deze nuttige voor werpen is het gepatenteerd speelgoed, zoodra dit in de mode komt. Een geestelijke verdiende op een stuk speelgoed, door hem uitgevonden en dat in Amerika en Engeland veel opgang maakte, wekelijks 4800 gulden. Het eenvoudig, ook in ons land op de ker missen welbekend stuk speelgoed, »de terugkeerende bal", (een papieren bal, die aan een elastiek verbonden is) gaf den patenthouder een jaarlijksch inkomen van 420,0.00 gulden, terwijl de uitvinder van een dansend poppetje »Jim Brons" genaamd, ieder jaar 180,000 gulden aan zijn patent verdiende. De grootste winst, n.l. 4,200,000 gulden, bracht »het levensrad" op, een bijna over de geheele beschaafde wereld verspreid speeltuig. Een groote diamant is te Brussel bij een juwelier ten toon gesteld. De prachtige steen is van het zui verste water, 20 m.M. lang, 45 m.M. breed en 10 m.M. dik. Een dergelijke steen, die tot de Fransche kroonjuweelen behoorde, werd voor 93,000 francs verkocht. De Brusselsche diamant is afkomstig uit de mijnen van Golkonda en was, naar men verzekert, vroeger in 't bezit van czaar Alexander II, die hem, omgeven door eene prachtige ster van 437 kleine steenen, aan een vorstelijk personage ten geschenke gaf. De prijs voor de bestijging van den Eiffeltoren is thans vastgesteld: 2 fr. voor de eerste verdieping, 3 fr. voor de tweede en 5 fr. tot aan den top. 's Zondags zullen die prijzen verminderd worden op 4 fr. voor de eerste verdieping, 4 fr. 50 voor de tweede en 2 fr. tot aan den top. Dit tarief zal toe gepast worden van 44 ure 's morgens tot 6 ure des avonds. De eerste verdieping zal 6000 personen kunnen bevatten, de tweede 4500 en de derde 500. Voegt men nu daarbij 2000 personen die de trappen op en af gaan en de bedienden, zoo komt men tot een cijfer van 40,000 man, die zich tegelijkertijd op den toren kunnen bewegen. Exentrieke Engelschen. Eenige Engelschen, die ver leden week vergunning hadden verkregen om den EilFeltoren te bestijgen, hebben van de reusachtige vlag op den top bijna een meter stof afgeknipt, ver moedelijk om de lappen als aandenken onder elkander te verdeelen. Te Parijs bestaat een industrie, aan velen onbekend, op bescheiden wijze uitgeoefend door eenige uitgelezen kunstenaars, zooals de boekenliefhebbers van geen ander land kunnen aanwijzen. Haar bestaan openbaart zich alleen door werken van eene verwonderlijke vol maaktheid; het is de herstelling, men zou kunnen zeggen de hernieuwde uitgaaf van oude boeken. Het is eene geheel nieuwe kunst, te Parijs in het leven geroepen door de vereering van het boek. Zij genezen alle in- en uitwendige wonden van het boekdeel, doen de meest ingevretene en vuilste vlekken verdwijnen, vervangen beschadigde regels en bladen, stoppen de gaten door wormen en ratten daarin aangebracht, brengen nieuwe randen aan die het mes van den binder of de vochtigheid heeft vernietigd, enz. Deze arbeid wordt zoo bekwaam gedaan, dat de meest bekwame boekenkenners er zich in vergissen. Er zijn boeken, waarin deze handige werklui een geheel blad (46 pag.) met de hand gemaakt hebben, zonder dat het er in uitkwam: papier, inkt, letters, alles geheel gelijk aan het orgineel. De mogelijkheid, de boeken aldus te herstellen of schoon te maken, is oorzaak, dat men niet vreest ze aan te koopen, bevlekt met inkt of olie, met hoeken er af, verkreukeld, gescheurd, wanneer zij door hunne zeldzaamheid waard zijn aan deze kunstenaars te worden toevertrouwd. Natuurlijk is de belooning door hen gevorderd niet gering, maar hoe dat ook zij, zelden voldoende voor den langzamen, aanhoudenden en fijngevoeligen arbeid, dien zij moeten uitvoeren. Wij kennen hier ook wel onder onze boekbinders eenigen, die dergelijk werk met goed gevolg volbrengen, maar het tot eene dergelijke volmaaktheid te brengen is slechts daar mogelijk, waar men er zich geheel aan kan wijden en boekenliefhebbers vindt, die dien arbeid weten te waardeeren en beloonen. N. v. d. B. Meelvervalsching! Het hof van appèl te Brussel heeft zich bezig gehouden met een hoogst belangrijke zaak. De heer Goffart, zijn meesterknecht en werklieden van de fabrieken van Merxemlez-Anvere waren vervolgd voor de rechtbank van Antwerpen, omdat zij kleine hoeveelheden meel met aluin hadden vermengd, welke hoeveelheden uilsluitend voor bakkers in Nederland waren bestemd. Uit de instructie is gebleken, dat geen enkele met aluin vermengde zak in België was verkocht en tal van Nederlandsche bakkers hebben ter terechtzitting bevestigd, dat zij zeiven dit mengsel hadden geëischt. De heer Goffart werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld en zijn ondergeschikten tot straffen, af- wisseld van 1 maand tot 45 dagen gevangenisstraf. Tegen dit vonnis was appèl aangeteekend en deze zaak kwam nu te Brussel in behandeling. Het parket en de verdediging hadden ter oplossing van de wetenschappelijke quaesties in het proces vijf bekwame experts benoemd en deze vei klaarden, dat in de verhouding van 3, 4 en 5 per duizend, het aluinmengsel niet alleen volstrekt onschadelijk is, maar beantwoord aan de eischen der broodbereiding te Amsterdam en Rotterdam en Professor Dumoulin van de Gentsche universiteit constateerde, dat de vermenging in Nederland noodig is met 't oog op het water. Alle beschuldigden werden vrijgesproken omdat geen strafbare daad had plaats gehad. In de Roomsche kerk van een Rijn-Beiersch plaatsje was een hulpgeestelijke aangesteld, voor wien een biechtstoel noodig was. liet kerkbestuur had geld genoeg daarvoor, maar het mocht den biechtstoel niet laten maken zonder toestemming der bevoegde over heid. Een verzoek daarom werd, met eene teekening van den nieuwen biechtstoel en een opgaaf van de kosten, in September 1.1. opgezonden. Na verloop van eenige weken kwamen de stukken terug met bericht, dat er nog een teekening gemaakt moest worden van den biechtstoel in doorsnede en op zijde gezien. Toen ook die teekening was opgezonden, kreeg men, na verloop van een maand, bericht, dat ook een plattegrond der kerk moest ingezonden worden, met aanwijzing van de plaats, waar de biechtstoel zou staan. Nadat ook aan dien eisch was voldaan, verliep er weder een maand. Toen kwam de tijding, dat er een volledig plan der kerk ingeleverd moest worden, opdat men zou kunnen zien, of de stijl van den biechtstoel overeenkwam met dien van de kerk. Er bestond echter geen plan meer van de kerk, een middeleeuwsch gebouw. Nu kwamen twee leden der commissie voor oude gebouwen de kerk bestu- deeren. Zij bevonden dat een gedeelte der kerk in Gothischen, een ander in Renaissance-stijl en de toren in Rornaanschen stijl gebouwd is. Welke van die stijlen moesten nu gekozen worden? Om die vraag te beslissen, werden al de stukken en teekeningen naar het Ministerie van Eeredienst gezonden. Daar wordt de zaak nu bestudeerd, aan het oordeel van commissiën en deskundigen onderworpen, enz. Intusschen heeft de biechtstoel al tienmaal meer dan de eigenlijke noodige prijs gekost en wacht de nieuwe geestelijke nu al ruim zeven maanden op een behoorlijke plaats tot het afnemen van den biecht. Het is het Münchener Fremdenblwaaraan dit ongelooflijk klinkende voorbeeld van overdreven staats bemoeiing in onbeteekenende aangelegenheden wordt ontleend. De nieuwe phonograaf van Edison heeft weder in zoover verbeteringen ondergaan, dat zij thans met haar nieuw pedaal nog slechts 34 Eng. ponden weegt, terwijl het Amerikaansch model, dat het eerst te Londen ter bezichtiging werd gesteld, ruim 400 Eng. ponden woog. Het gewijzigde toestel kan, zoowel door middel van een electrischen stroom, als door een pedaal in beweging gebracht worden. Men verwacht thans dat, nu de phonograaf van de phase der proefnemingen is overgegaan in een voor de practijk geschikten toestand, de vervaardiging van deze toestellen op groote schaal niet lang meer op zich zal laten wachten, en het publiek derhalve weldra van het nut der uitvinding partij zal kunnen trekken. Kolonel Gouraud, agent of vertegenwoordiger van Edison, heeft onlangs aan eene groote menigte ver tegenwoordigers van de Londensche pers in de Gains* borough-Gallery de phonograaf tentoongesteld en het gebruik en nut er van doen kennen. Van 12—26 April 1889. Geboren: Een zoon van P. van der.Jagt en A. Kouwen. W. van Houten en A. Hart. dochter D. Vingerhoed en A. Kommer. J. J. Corbeel en J. J. Timmerman. A. Leeuw en J. van Gastel. zoon P. van Beveren en A. van Sas. Gehuwd: W. Boot, 28 j., jm. en C. Quant, 27 j., jd. L. Quant, 26 j.. jm. en C. de Jonge, 29 j., jd. C. Laban, 26 j., jm. en M, Berrevoets, 24 j., jd. M. Beije, 44 j., jm. en J. Boüer 22 j., jd. Overleden: Th, Geradts, 78 j., vvedn. A. C. Bolle, 37 j., ongeh. d. B. Goedegebuure, '18 m., d. J. Blomhof, 82 j., wed. N. S. Polak. Heden overleed, na eene koite ongesteldheid onze geliefde Broeder en Aanbehuwdbroeder, de Heer JOHANNES MARIUS JANSSEN, badarts ,te Domburg. Zierikzee, C. L. FRANSE-Janssen. 49 April 1889. J. FRANSE. Eenige kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Oosterlcmd maken bekenddat de ligger en Kaart van de wegen en voetpaden dier gemeente, gewijzigddoordien daarop is vernietigd het voetpad zonder naam No. 39door den Raad voorloopig is vastgesteld den 46 April '1889; en ten gevolge daarvan voor ieder kosteloos ter inzage zal liggen op het Raadhuis te Oosterlandvan den 26 April 4889 tot en met den 43 Mei 4889, van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 ure, op eiken werkdag. Tegen bovengenoemde gewijzigde ligger en kaart kan door ieder belanghebbende, gedurende boven aan geduide 44 werkdagen, bij Gedeputeerde Staten be zwaren ingebracht worden. Oosterland, den 24 April -1889. A. VAN DER HAVE, Burgemeester. WASSecretaris. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het WATER SCHAP SCHOUWEN is voornemens, op Donder dag O Mei JL889des namiddags te 4 ure, aan 's Landskamer te Zierikzee, bij enkele inschrijving, AAN TE BESTEDEN: Het leveren van 4200 scheepston STORTSTEEJV, in twee perceelen en in massa. Het bestek ligt ter inzage aan 's Landskamei' te Zierikzee, aan de Direotielokalen te Repard en bij Ossensluis en bij de Dijkbazen te Flaauwers en Koudekerke. Het is verkrijgbaar bij den Boekhandelaar VAN DISHOECK te Zierikzee voor f 0,35. Aanwijzing gedurende drie dagen vóór de besteding, van 's voormiddags '10 tot 's namiddags 2 uur. Het Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontv.-Griffier.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2