8* '3* 1889. No. 31. Zaterdag 27 April. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD yoor het arrondis- >tè»x sement Zierikzee. Binnenland. Buitenland. happij. and". [m. e63/,. en. erdain: 0,45 u. I 4,30 10,45 10,45 I 9,- 1,30 12, 10,45 a 10,45 10,45 10,45 12,- 1,30 12,- oorkajuit. f 0,75 I 0,75 0,50 iveerea, maand, 'EN Co. IE B. AM U'i" 92 s/a 1023/i= 106 88 71 49 1025/s 91 v, 1020, "5/i« 155 70'/, 703/, 70"/,B 71'j, 123'/* 625/a 98'/. 1011/. ion/, ^7I" 112 1,251/, - 2,45 -raam op 7,10 - 6,60 5,30 - 4,90 3,60 a ,50. lager, a 13, - 11,50 a 8, ziiiiik/iisdii; coiitwr. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1.Franco per post f 1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukkende redactie betreffendegelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 26 April 1 88 9. Hoewel de beide vorige jaren te Bruinisse zeer slechte resultaten van de teelt der Fransche oesters verkregen werden, zijn daar toch weer een aanzienlijke hoeveelheid van die schelpdieren geplant, liet is te wenschen, dat deze zomer meer warmte zal geven dan de beide voorgaande; dan verwacht men dat die vischsoort beter ontwikkelen en voordeeliger dan vroeger uitkomsten geven zal, terwijl dit tevens den Zeeuwschen oesters ten goede zal komen. Naar men verneemt, heeft de heer L. M. Magnée, gemeente-secretaris te Bergen op Zoom, zijn eervol ontslag aangevraagd. Naar men meldt, is de oud-minister van oorlog, generaal Reuter, lid van de 2e Kamer, zeer ernstig ziek. Dr. van Renterghem deelt in het Ned. Tijdschrift voor geneeskunde een geval mede van hypnose door verrassing. Voor eenige dagen zat hij in den trein mot twee vrienden. Een van deze, die vroeger door hem door middel van hypnotische suggestie was behandeld wegens spierrheumatisme van het rechterbeen, legde zich in den hoek van de coupé te slapen. Dr. v. R. nam toen de volgende proef: zachtjes streek hij met de hand drie keer van boven naar beneden over het been van den slapende, gelijk hij hem vroeger bij zijne hypnotische behandeling had gedaan. Toen bracht hij den arm van den slapende in de hoogte en overtuigde zich, dat deze star in opgeheven houding bleef staan. Daarop fluisterde hij hem toe, dat hij sliep en door moest slapen tot de plaats van bestemming, en zeide vervolgensdat de slapende hem nog f 5 schuldig was en die aan tafel dezen middag onder veel excuses terug moest betalen. De slapende beloofde het te doen. Alles ging zooals gezegd was. De patiënt ontwaakte eerst aan de plaats van bestemming en trok aan tafel zijne portemonnaie onder veel verontschuldigingen voor den dag, om de f 5 te betalen. Volgens dr. v. R. blijkt uit deze observatie, dat de natuurlijke slaap in den hypnotischen kan worden overgebracht, en verder dat aanstaren-, toespreken, sluiting der oogleden niet noodzakelijk zijn om hyp nose op te wekken. In dit geval immers was de her innering aan de zachte strijkingen, vroeger over patients pijnlijke knie gedaan, voldoende om den eigenaardigen slaaptoestand teweeg te brengen. (Het. blijkt intusschen uit dit bericht, hoe hoogst gevaarlijk de toepassing der hypnose zou kunnen zijn in onbevoegde handen. Red. U. D Het werkvolk der Machinale Vlasspinnerij te Groningen, samen 103 personen, heeft zich bij adres tot de Eerste Kamer gewend met het verzoek, de nieuwe wet op den fabrieksarbeid niet aan te nemen, omdat de verdiensten van mannen, vrouwen, jongens en meisjes daardoor aanmerkelijk zullen verminderen, als een ge volg van het bij het stuk werken, waardoor de een op den ander moet wachten. De Hollandsche Club te Antwerpen telt 23 buiten gewone leden. De financieele toestand is nog niet schitterend. De Haagsche briefschrijver van de Zw. Cl. noemt de verbetering van den toestand van Z. M. den Koning bijna wonderdadig. Zoowel de uraemische als de diabe- tische verschijnselen zijn geweken, en daarmee is de helderheid van den geest nagenoeg teruggekeerd. Alleen do lichaamszwakte is nog duidelijk waarneem baar. Zoowel de Leidsche professor als de doctoren moeten ten hoogste verbaasd zijn. Het wordt door dezen corr. bevestigd, dat de regee ring op spoorweggebied groote plannen heeft. Het plan moet zijn den Rijnspoor aan te koopen en de spoorwegen tusschen de [foil. IJzeren Spoorwegmaat schappij en de Exploitatiemaatschappij te verdeelen, met dien verstande, dat ieder van deze beiden een behoorlijke verbinding met Amsterdam, Rotterdam en den Haag, met Noord- en Zuid-Duitschland en België krijgen zal. De Centraal zou mede overgaan evenals de Bokstel-Weseliijn en Leiden-Woerden. De postzegelliefhebbers en verzamelaars zullen water tanden, wanneer zij een kijkje hebben genomen op de Internationale tentoonstelling van postzegels, brief kaarten, briefomslagen, kruisbanden enz., in de militie zaal te Amsterdam gehouden op 21, 22 en 23 dezer, door de Nederlandsche vereeniging van postzegel verzamelaars ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. Velen zullen eerst nu tot de overtuiging komen, dat een eenigszins volledige verzameling heel wat moeite en geld kost. want onder de inzendingen zijn er, die kapitalen vertegenwoordigen. De rangschikking dezer tentoonstelling is zeer prijzenswaard. Men verkrijgt er een gemakkelijk over zicht van het vele zeldzame, dat zij op dit gebied te aanschouwen geeft, van '1840 toen Engeland de eerste postzegels invoerde tot op onzen tijd. Onder de merkwaardigheden behoort de Eiffeltoren opgebouwd van postzegels, die in pakjes van 100 stuks als steentjes dienst deden. Voor het geheel is een millioen postzegels gebruikt. Uit Utrecht zond de heer A. H. van den Berg 7 bladen in met zegels van Nederland en de koloniën, terwijl de heer H. J. de Beer twintig omlijste tableaux inzond, onder het glas, waarvoor '1,000,200 postzegels zijn gebezigd, waarvan geen enkel door aankoop is verkregen. Van den heer G. van der Meulen te Drie bergen vindt men er twee presenteerblaadjes van postzegels bijeengevoegd, voorstellende eenige vogelen en het geslachtswapen der familie van den Broek. Voorts verdienen in de eerste plaats vermelding de rijke verzamelingen van den »Verein für Briefmarken- kunde" te Magdeburg (2371 stuks op 51 cartons), D, van Hoogstraten, Rotterdam (1512 zegels, 60 brief omslagen, 16 briefkaarten), Josef Lindau te Heidelberg (2504 zegels op 87 cartons), een volledige verzameling Amerikaansche briefomslagen (932 stuks) van dr. Jur. P. Kloss te Leipzig, Otto Pfenninger, II. Gallen (Zwitsersche zegels sedert 1843) en de zeer zeldzame zegels van A. H. Wilson te Londen. Dat het aan een rijke verscheidenheid van tijd schriften op dit gebied en albums niet ontbreekt, behoeft niet gezegd te worden. Het bestuur der vereeniging en de regelings commissie hebben eer van hun werk. In het laatst verschenen nommer van de Economist gaat mr. A. D. van Assendelft de Coningh de be palingen na van de thans door de Tweede Kamer aangenomen wet op den vrouwen- en kinderarbeid. De schr. acht het alleszins begrijpelijk en verstandig, dat de regeering zich bij hare voorstellen en adviezen in den regel hield aan hetgeen bij de enquête-ver- hooren waaraan de minister van justitie zelf had deelgenomen was gebleken. Inderdaad is dan ook het enquête-rapport de eenige onverdachte en objec tieve bron, die wij bezitten. Telkens bleek dit, waar bij deze discussie onderwerpen ter sprake kwamen, door de enquête-commissie niet of niet volledig be handeld. Hoe kan men een huis bouwen zonder funda menten? Hoe een wettelijke regeling maken zonder feitelijken grondslag? Lees bijv. de uitvoerige beraad slagingen over beperking van den veldarbeid, bij deze wet gehouden, en gij zult zien, dat hoogst achtens waardige en deskundige personen, die het grootste deel van hun leven te midden van landbouwstanden hebben doorgebracht, omtrent dezelfde zaken geheel tegenovergestelde ervaringen hebben opgedaan. Iloe moet men nu uitmaken wie gelijk heeft? Niet in alle opzichten was de behandeling der wet dan ook bemoedigend voor de voorstanders van sociale wetgeving. Al prijkte dit punt, ter wille der nieuwe kiezers, verleden jaar op alle programma's en al bleek de Regeering lofwaardig diligent, in de Kamer vonden blijkbaar de amendementen om te stoken minder bijval dan die om te remmen. Het kostte den Minister van Justitie, die namens de Regeering met veel beleid de wet verdedigde, heel wat zeemanschap om zijn schip niet al te gehavend in veiligheid te brengen. En om daartoe te komen is nu en dan zelfs een deel der lading overboord geworpen moeten worden. M. a. w. de Minister heeft wijzigingen moeien aanbrengen of in wijzigingen berusten, die slechts met eene enkele uitzondering strekten tot verzwakking van de wet. Toch is het grootendeels te danken aan het vertrouwen, dat de Kamer stelde in zijne zaakkennis en bezadigd heid, dat nog betrekkelijk veel is verkregen. De Regee- ring mocht er reeds by den aanvang der beraadslaging op wijzen, dat terwijl de Duitsche en Zwitsersche wetten alleen den arbeid in fabrieken regelen, deze wet, evenals de Engelsche, ook de werkplaatsen en de huisindustrie omvat, dat voortaan nachtarbeid voor vrouwen (en dank zij den heer Sanders ook voor kinderen beneden 14 jaar) absoluut zal verboden zijn, dat voor de gezondheid van vrouwen of jongelieden schadelijke of gevaarlijke arbeid voorwaardelijk of on voorwaardelijk zal zijn verboden, dat dezen als regel niet meer dan 11 uren per etmaal zullen mogen werken, dat hun een wekeiijksche rustdag zal zijn verzekerd. Duitschland. De Duitsche regeering heeft eene circulaire aan hare consuls gericht, waarin hun wordt kennis ge geven, dat de bepalingen omtrent de bevoegdheid der commandanten van de marine-schepen zijn gewijzigd. Voortaan zal een commandant, wien door een consul gevraagd wordt gewapend op te treden, bevoegd zijn de wenscbelijkheid der uitvoering te overwegen en, zoo het hem goed voorkomt, aan den eisch des consuls geen gehoor geven. Deze bepaling heeft, volgens de circulaire, haar ontstaan te danken aan het in Samoa voorgekomen geval, waarbij de Duitschers ten gevolge van een niet door de regeering geautoriseerd bevel van den consul en de uitvoering daarvan door den commandant der marine, zware verliezen aan menschen- levens en groote schade aan bezittingen hebben geleden, zonder dat er genoegzame gronden waren voor liet optreden der militaire macht. Frankrijk. De ministerraad heeft het ceremonieel der feesten op 5 Mei te Versailles vastgesteld. Alle officieele lichamen in de departementen der Seine en Seine-et- Oise zullen eene uitnoodiging ter deelneming ontvangen. De geestelijkheid te Versailles heeft door haren bis schop officieel eene plaats in den kring der genoodigden gevraagd, Zij heeft, tot staving van haar recht om hierbij tegenwoordig to zijn, herinnerd aan het deel, dat de afgevaardigden van den tweeden stand dat is der geestelijkheid aan het werk der Staten- Generaal hebben gehad. De regeering heeft onmiddellijk gevolg gegeven aan het verzoek. De geestelijkheid te Versailles zal mitsdien tegenwoordig zijn bij alle feesten en plechtigheden; bij de wapenschouwing, bij

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1